Gabrielle Douglas din Statele Unite este noua campioană olimpică absolută, după ce a câştigat finala de la individual-compus din cadrul concursului olimpic de gimnastică, desfăşurată joi seară la North Greenwich Arena din Londra.

Reprezentantele României, Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache, nu au reuşit să urce pe podium, încheind concursul pe locurile 5, respectiv 9. Izbaşa a acumulat 58,833 puncte, iar Iordache doar 57,965 puncte.

Este a treia ediţie consecutivă a Jocurilor Olimpice în care România nu reuşeşte să cucerească vreo medalie la individual-compus, după ce, în 2000, la Sydney, gimnastele noastre au acaparat podiumul, prin Andreea Răducan, Simona Amânar şi Maria Olaru.

Douglas a fost cea mai constantă gimnastă din finală, primind la fiecare aparat note de peste 15, şi a terminat cu un total de 62,232 puncte. Medaliile de argint şi de bronz au fost câştigate de două sportive din Rusia, Victoria Komova (61,973 puncte) şi Aliya Mustafina (59,566 puncte).

Prin victoria sa, sportiva de 16 ani născută în Virginia a adus al doilea titlu olimpic pentru Statele Unite în concursul feminin de gimnastică, după cel cucerit în finala pe echipe.

Ca un făcut, la fel ca în finala pe echipe, fetele noastre au început concursul la paralele. De această dată, cu rezultate mai bune. Larisa a luat 14,233, în timp ce Sandra a primit 13,900, note în urma cărora s-au situat pe locurile 12, respectiv 15 la finalul primei rotaţii. Ierarhia la acel moment era condusă de americancele Gabrielle Douglas (15,966) şi Alexandra Rasiman (15,900), iar rusoaica Victoria Komova (15,466) a completat podiumul provizoriu.

Iordache a deschis la bârnă, unde a avut o uşoară ezitare care a costat-o, vicecampioana europeană la acest aparat primind 14,966 (29,199 total, loc 6). Şi Izbaşa a făcut câteva mici greşeli penalizate de arbitri, care i-au acordat doar 14,400, notă mai mică decât în calificări (28,300 total, loc 12). În clasamentul intermediar, Douglas şi-a păstrat prima poziţie (31,699), în timp ce rusoaicele Komova (31,432) şi Aliya Mustafina (31,333), cu două exerciţii foarte bune la paralele, au urcat pe locurile 2, respectiv 3.

Campioană olimpică în 2008 la sol, Sandra Izbaşa şi-a confirmat valoarea la acest aparat, cu un exerciţiu frumos şi bine executat, pentru care a primit un 15,200 şi, cu un total de 43,500, a urcat pe poziţia a şasea. În schimb, Larisa Iordache a călcat în afara covorului, greşeală pentru care a fost penalizată destul de mult, arbitrii notând-o doar cu 13,833, şi a coborât pe 9. Şi după această rotaţie, Douglas a rămas prima (47,199), urmată de Komova (46,873) şi Mustafina (44,966).

Ultima rotaţie le-a adus pe reprezentantele României la sărituri, acolo unde Sandra şi-a confirmat ambiţiile la o medalie în finala pe aparate, primind 15,333 şi încheindu-şi astfel evoluţia cu un total de 58,833. A urcat un loc, până pe 5, în timp ce Larisa a rămas pe 9, după ce a fost notată cu 14,933 şi a acumulat 57,965 puncte.

Dramatismul a fost asigurat de lupta pentru medalia de aur dintre Douglas şi Komova. Americanca a evoluat prima la sol, fiind şi de această dată impecabilă şi primind 15,033. Rusoaica a încheiat concursul, cu un exerciţiu mai bun şi mai sigur decât în calificări, dar notat doar cu 14,600, astfel că gimnasta din Statele Unite a obţinut titlul olimpic, primul cucerit de o sportivă de culoare la individual-compus.