Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Comisia Europeană va avea, în perioada imediat următoare, veşti proaste pentru România privind finanţarea din fonduri UE pentru patru programe operaţionale. Pe de altă parte, guvernarea USL a lăsat de-o parte convingerile care i-a îndemnat să critice în ultimii ani acordul României cu finanţatorii externi şi a anunţat că vom avea un nou acord cu FMI, din 2013.

O misiune de audit a experţilor Uniunii Europene urmează să anunţe rezultatele evaluării funcţionării întregului sistem naţional. O parte a răspunsului Comisiei Europene este previzibilă, afirmă ADEVĂRUL, după ce a înterupt deja plăţile pe două axe la Transporturi şi la fondurile pentru IMM-uri. „Capacitatea administrativă este «extrem de slabă», deficienţele în sistemul de control şi management sunt mari, administraţia publică a României este în acest moment «paralizată» din cauza conflictelor interne.

Drept urmare, întreruperea plăţilor pe fonduri UE nerambursabile destinată acestei ţări este extrem de probabilă", avertiza o corespondenţă a experţilor UE cu ministerele din Bucureşti încă de acum o săptămână. Pe de altă parte, USL a anunţat că vom avea un nou acord cu FMI, din 2013, scrie CAPITAL. După referendum, o delegaţie condusă de Erik de Vrijer se va afla în vizită oficială la Bucureşti, timp de două săptămâni. Negocierile cu autorităţile de la Bucureşti sunt programate în perioada 31 iulie-13 august, şeful delegaţiei Fondului urmând să sosească în România pe data de 1 august.

„Un nou acord preventiv cu FMI este util (...) Atâta timp cât economia românească, România în ansamblu, absoarbe, consumă şi investeşte mai mult decât produce, reflectat în Produsul Intern Brut, este nevoie de finanţare externă (...) Este prematur să vorbim despre sumă, importantă este decizia de natură strategică şi vizând un termen mediu. Vorbim de un acord care va fi, probabil, tot pe doi ani, între 2013-2015, aşa încât detaliile tehnice le vom avea atunci când vom discuta cu partenerii internaţionali“, a declarat, citat de EVENIMENTUL ZILEI, Florin Georgescu, viceprimier şi ministru al Finanţelor Publice.

Declaraţia a fost făcută cu doar câteva zile înainte ca delegaţia comună FMI, CE şi banca Mondială să vină la Bucureşti pentru a discuta cea de-a şasea evaluare a acordului de tip preventiv încheiat anul trecut, având pe ordinea de zi negocierea mai multor măsuri fiscale propuse de Guvernul Ponta şi analizarea proiectului de buget pentru 2013, anunţă MEDIAFAX.

Ultima misiune de evaluare a FMI, CE, BM, a cincea, aminteşte FINANCIARUL, a avut loc în perioada 27 aprilie-7 mai 2012. Acordul dintre România şi FMI a început la 31 martie 2011 şi este unul de tip preventiv, ridicându-se la respectiv 3,6 miliarde de euro, reprezentând aproximativ 300% din cota pe care România o are la Fond.

O posibilă explicaţie a necesităţii acestui acord, observată de ROMÂNIA LIBERĂ, se referă la faptul că potrivit BERD, prognoza de creştere economică a României este  de patru ori mai rea decât acum 8 luni. Mai mult, este mult sub prognozele pentru Polonia sau chiar Bulgaria. În noiembrie 2011, Comisia Europeană estima o creştere economică  a României pentru 2012 de 3,7%. Estimări de ieri ale Băncii Europene de Reconstrucţie şi Dezvoltare arată că aceasta va fi de doar 0,8%.

Suspendarea fondurilor europene ar reprezenta o adevărată lovitură pentru economie, afirmă ADEVĂRUL.  Întreruperile de plăţi mută greutatea finanţării proiectelor aprobate de la bugetul UE, care nu mai face deconturi, pe România. Banii din investiţii proveneau din cofinanţarea în procente masive prin fondurile de coeziune, în condiţiile în care, potrivit actualilor guvernanţi, celelalte surse de creştere economică nu mai funcţionează. 


Comentarii

cheap wow gold I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next! cheap wow gold

19 octombrie 2012 11:49

sell wow gold I simply could not depart your web site prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person supply for your visitors? Is going to be again often to inspect new posts sell wow gold

20 septembrie 2012 19:42

cheap wow gold I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I will try and check back more frequently. How frequently you update your site? http://cwgprice.tumblr.com

17 septembrie 2012 18:08

nenea brancoveanu ...unchiu meu, fost carciumar inainte de razboi, fin al parlamentarului Ianculescu ne povestea prin anii 1950 celor cativa elevi din comuna urmatoarea istorie : ..." nasul meu (spunea unchiu Tache) , parlamentarul liberal Ianculescu venea in comuna cu masina in campania electorala. cumpara doua butoaie de tuica de la carciuma mea , le ducea in fata primariei si in timp ce satenii(electoratul bea tuica el, nasul Ianculescu urcat pe masina le tinea o cuvantare in care le spunea sa-l voteze. Dupa cuvantare, impreuna cu primarul , notarul si altii fruntasi ai comunei veneau la mine la carciuma la masa. La una din mese, nasul mi-a spus asa; FINE TACHE, ASCULTA LA MINE : DACA VINE SLUGA TA SI ITI CERE BANI CU IMPRUMUT CA SA-SI CUMPERE PLUG, BOI SAU PAMANT, SAU CHIAR SA-SI FACA CASA, TU SA NU II DAI fiindca nu va mai fi sluga ta, DAR, DACA ITI CERE BANI CU IMPRUMUT SA BEA LA CARCIUMA TA, SA II DAI FARA REZERVE, fiindca va fi mereu sluga ta...ASTA ESTE CU IMPRUMUTURILE......!!!???

27 iulie 2012 11:18

coocos atragerea fondurilor a avut o destinatie de lux patinoare,salii, gondole si aste daca ar fi fost amplasate in zone de castigat bani multi si repede ar fi fost o afacere dar gandirea nu a adus castigul si deci bani sau dus in gauri negre ,bineanteles ca lumea a inceput sa se intrebe de ce se intampla la noi asa ? dar raspunsul nu apare ca si in alte cazur misterioase ., Deci la noi s cam asa fata frumoasa si nenorocoasa .

27 iulie 2012 10:52

matusa tamara Dupa ce erati "independenti "si refuzati vehement statutul de colonie iaca necesitatea de a pupa in cur exploatatorul FMI ! Cum jigneai matale pe Doamna Merkel dottore limbric Ponta ? Sa vedem din ce platesti acum salariile bugetarilor , pensii, revolutionarii falsi! Sa vedem cum platesti serviciile de comando pe care "Societatea Civila a Militarilor "cu vestoane vechi si chipie tocite de trotuarele Cotroceniului a nebunului col(rez) cu care ai semnat Pactul Tradarii Romaniei le-a prestat USL? Cand va jucati de-a puterea , stiu sigur ca Voiculescu si-a luat singur rolul lui Hitler , matale dottore ai fost Molotov din convingere si Dogaru a fost Ribbentrop? Ramane de asemenea cert rolul Stalin in care Ion Iliescu presteaza cu atata naturalete ! Pentru Romania rezultatele actualului Pact vor fi mult mai rele decat ale precedentului ! Aveti grija ca "priceputul " Florin Georgescu sa aiba limba umeda sa nu lezeze anusul FMI-stilor iar matale dottore Ponta da cu vaselina multa pe unde ti-a aratat "cappo di tutti dottori " Adrian Nastase ca se da cand vin "domnii cu banii " !Praf ati facut Romania in trei luni ! Tara lasata pe mana copiilor nebuni !

27 iulie 2012 10:15

livia Comunistul JM Barroso ramane complicele teroristului international Basescu Traian.Mai bine s-ar verifica unde au ajuns pana acum "banii Europei "dati mafiotului Basesuc Traian p[entru ca pentru Romania nu au fost folositi.

27 iulie 2012 9:44

jrehnz VFbGYK pllrttkarecq, [url=http://dnnqtodanaet.com/]dnnqtodanaet[/url], [link=http://tqhalutehcbq.com/]tqhalutehcbq[/link], http://yxeoeipxxwzo.com/

27 iulie 2012 2:41

pcczmrr fvzuXp uyoaqzjlglab, [url=http://eshefevruiub.com/]eshefevruiub[/url], [link=http://arjqqignxfqj.com/]arjqqignxfqj[/link], http://bpcynyhmnolp.com/

27 iulie 2012 1:53

Mariana Peter Sigur ca da!Ponta si Antonescu au reusit,in doua luni,sa determine taierea fondurilor UE.Raportul,chai daca s-a facut pt.2010 si 2011,cand,culmea,PDL era la guvernare,Ponta si Antonescu sunt de vina.Bravo,basistilor!CINE INCA MAI BASESTE,ORI E BOU,ORI IL PLATESTE!!!Alte discutii,sunt propaganda basista oligofrena.DA!!!,duminica!

27 iulie 2012 1:19

danny De ce va e frica nu scapati ...puscaria va mananca pedeleilor ,pardon jurnalisti

27 iulie 2012 0:27

roncea Sa-i dai o frunte in buric lui Blejnar ,ca va dadea banii din contrabanda cu zahar deontologilor diversionisti

27 iulie 2012 0:26

danny Faliment fericit securisti basisti...cica voi sunteti jurnalist ,lingailor ,diversionistilor ...

27 iulie 2012 0:24

de la universitate DIVERSIUNE ORIBILA ! SA VA VAD IN SEPTEMBRIE LINGAILOR basisti daca o sa mai aveti voi bani de manipulari...jarle basiste de la Adevarul basist,evenimentul basist ,mediafaxul lui udrea

27 iulie 2012 0:22

momarlan In septembrie nu veti mai avea bani de salarii si pensii. Ma bucur pentru votantii vostrii. Deja investitiile le-ati taiat, rezerva ati consumat-o. De 2 luni calcati totul in picioare... Vine scadenta!

27 iulie 2012 0:07

Duru ce nu-i place pupi cu.ru! Eficienta guvernarii Base (da, Base - ca doar el e jucator, nu?) - absorbtia fondurilor europene - 7,4% - codasii Europei !!!! Ne lasa Europa fara bani? Ne-a lasat Base fara cu mult timp in urma.... http://www.fonduri-ue.ro/arhiva-stiri/104-barroso-rata-de-absorbie-a-fondurilor-europene-in-romania-este-dureros-de-scazut

26 iulie 2012 22:56

@ Urare Ba, pana la urma urari sa-i faci scrofei de ma-ta care s-a abtinut 9 luni sa se cace dupa care ai iesit tu!

26 iulie 2012 19:26

protoqk unUCvG pjwtzcrukrms, [url=http://joabtosnordd.com/]joabtosnordd[/url], [link=http://lnybpitdoian.com/]lnybpitdoian[/link], http://njzhcczeyfzf.com/

26 iulie 2012 18:55

Urare Jos ULTIMUL COMUNIST din Europa!!! Si jos toti latracii lui! Huo! Doamne, nu vine 29 mai repede, ca nu-l mai putem suporta!! Blestemat sa fie in vecii vecilor, sa arda in chinurile cele mai cumplite din fundul iadului!!!!!!!! Sa-l ajunga blestemele tuturor celor pe care i-a mintit, furat, batjocorit si NENOROCIT!!!!

26 iulie 2012 18:39

@ mai jos si mie mi-e scarba ca tu esti roman...

26 iulie 2012 18:38

@26 iulie 2012 16:49 Mai Tataie, ai un limbaj de Profanator de Morminte. Citind ce tampenii scrii, ma faci sa-mi fie scarba ca sunt roman. Si din pacate "este" multi ca tine. Presupun ca in cateva minute imi vei da o riposta la nivelul unicului neuron pe care-l detii (si ala defect).

26 iulie 2012 17:44

@ dobitocul de la 26 iulie 2012 15:23 haida de! cel mai bun banc EVER: sa auzi un bashist putrefact vorbind de ONOARE!... ha! ha! ha! la fel ca a-l auzi pe dementul bashinos vorbind de CINSTE!!! ... ha! ha! ha! mai intreaba-l de demisia lui in 5 minute de acum 5 ANI si pe urma mai vorbim! la olimpiada va fi distractie pe cinste, pe atunci vom fi scapat de ciuma pamantului, cancerul putrefact numit bashescu!

26 iulie 2012 16:49

DEMISIA DE ONOARE !!! daca sti ce e aia,Ponta PONTA !! POPORUL ITI CERE DEMISIA DE URGENTA ! SI EUROPA LA FEL TOATA EUROPA CONTRA PONTA...OARE CINE ARE DREPTATE ? VAI DE TINE PONTA CE-TI PRIMESTI DE LA ENGLEZI DACA MERGI LA DESCHIDEREA JOCURILOR OLIMPICE...NU AS VREA SA FIU IN PIELEA TA...CARIERA TA POLITICA SE INCHEIE IN 29

26 iulie 2012 15:23

deci ce cretinei toti postacii astia basisti!... pai UE acuma verifica ce s-a facut cu banii in ultimii 2-3 ani si normal, ca se iau cu mainile de cap cand vad ce manareala romaneasca a fost! nu pe Ponta si Antonescu ii critica ei, ci felul BASHIST in care s-au cheltuit banii in ultimii ani! asa ca, bashinoshi posesori de 1(UN) singur neuron, si ala obosit, EXACT pe kktul vostru de sef ii critica ei!

26 iulie 2012 15:07

Urare Jos ULTIMUL COMUNIST din Europa!!! Si jos toti latracii lui! Huo! Doamne, nu vine 29 mai repede, ca nu-l mai putem suporta!! Blestemat sa fie in vecii vecilor, sa arda in chinurile cele mai cumplite din fundul iadului!!!!!!!! Sa-l ajunga blestemele tuturor celor pe care i-a mintit, furat, batjocorit si NENOROCIT!!!!

26 iulie 2012 15:03

ifrim vestea buna este ca a-ti dat in bilbiiala rau de tot

26 iulie 2012 14:30

Omul vesel Vestea buna este ca o sa scada rapid consumul de hartie igienica!

26 iulie 2012 13:20

Nessie domnu Dragnea trebuie sa spuna cum TelDrum a fost profitabil si a apucat contracte in perioada cand PDL era la putere, cum de le-a nimerit pe cele unde era dansul presedinte de consiliu judetean , si daca nu se bagau cei de la OLAF acum s-ar fi vaicarit ca nu a apucat fonduri europene.Problema ca de apucat le-a apucat dar de facut ce trebuia facut m asta nu s-a intamplat, si domnu fenechiu are vreo 3 tunuri trase in economia nationala si termenele de judecata sunt la sfarsitul lui august, de asta este asa volubil si vioi acum , pe urma s-ar putea sa stea la umbra dupa gratii , daca nu le reuseste manevra.Nicolaescu ,Voicu de la PNL , 2 tembeli care fac degeaba umbra pamantului.Tariceanu -ii multumim ca a pus bazele crizei in Romania , in loc sa profite de banii care intrau in tara facea promisiuni nerealiste pe care le bloca pe urma cu OUG.Nu inteleg de ce pozeaza acum?l-a parasit si inteligenta o data cu sotia?

26 iulie 2012 13:04

The Plagiator nu a fost bine cu 25% taiati, acum nu veti mai avea nimic... dragi romani va meritati soarta...veti vedea acum daca a mintit Basescu (asa cum relateaza televiziunea lui Voiculescu...)

26 iulie 2012 12:57

***** "Rațiunea este simplă: Parlamentul nu se substituie Poporului, singurul suveran într-un stat de drept, ci primește un mandat. Acest mandat este îndeplinit în limitele Constituției pe care Poporul suveran și-a acordat-o sieși. Pentru a garanta că Parlamentul nu deturnează mandatul Poporului și nu depășește limitele Constituției, au fost gândite Curțile, corpuri intermediare între Parlament și Popor, care pot sancționa legile emise de Parlament dacă acesta încalcă mandatul atribuit de Popor. În acest moment, avem următoarea situație. Parlamentul, ajutat de Guvern prin ordonanțe de urgență, încearcă să se substituie Poporului, limitând prerogativele Curții Constituționale. Împreună, Parlamentul și Guvernul l-au suspendat pe Președinte pentru a dezechilibra în favoarea lor balanța puterilor în stat. Cea vizată este puterea judecătorească, pe care încearcă să o îngenuncheze puterile legislativă și executivă. Trei concluzii se impun după această lectură inspirată de Federalist 78: 1) Parlamentul și Guvernul s-au unit pentru a ataca Justiția. 2) Parlamentul, ajutat de Guvern, s-a plasat deasupra Constituției votând OUG 38/2012, ceea ce poate fi catalogat drept lovitură de stat parlamentară. 3) Președintele nu a fost demis fiindcă ar fi încălcat Constituția, ci tocmai fiindcă a apărat, fidel mandatului său, Justiția și Curtea Constituțională împotriva atacurilor neconstituționale concertate ale executivului și legislativului." ......"această grabă de a-l debarca şi înlocui pe Băsescu e limpede legată de nişte termene. Acum ştim şi care: nu Băsescu trebuie să numească noii şefi la DNA şi Parchetul Înaltei Curţi, ci Dan Voiculescu. Cu mîna jalnicului Crin, evident." Restul este teatru.......

26 iulie 2012 12:46

sile Economicul ne omoara bai fraierilor...politicienii sunt full de bani...ii doare in c-r de noi

26 iulie 2012 12:44

barbosu Hai sa privim lucrurile clar ! Puciul parlamentar al USL a scapat de sub control datorita prostiei crase a unor membri notorii din USL,imaruritate politica daca nu chiar idiotenie ! Una e" razboiul sfint " purtat de ei pentru afaceri personale cuBasescu , si alta e submanarea Romaniei si interesele sale nationale. Deci USL, opriti-va inainte de a fi pra tirziu pentru popor. Reflectati !!!

26 iulie 2012 10:41

CONSTANTIN ROMANII UN POPOR DE IDIOTI MANIPULATI DE BASESCU, DUPA 29 IULIE DACA MAFIOTUL BASESCU NU VA FI DEMIS EURO VA AJUNGE LA 6.5 LEI . ATUNCI SA VA VAD PE CEI CU CREDITE IN VALUTA SI PE CEI CARE-L PUPATI IN CUR PE ACEST MARE TRADATOR . BA PROSTILOR VOI NU VA DESTEPTATI NU VEDETI CATA AVERE ARE ACEST INDIVID DIN VINDEREA ROMANIEI.

26 iulie 2012 9:41

Bravo PONTA ! ITI MULTUMIM pentru taierea fondurilor UE ! Poporul multumeste pentru taierea fondurilor in Agricultura! Tine-o tot asa Ponta si Somnorici!

26 iulie 2012 9:16

elan Tara arde si ponta ,Antonescu si USL se piaptana sau se ocupa de imobiliare ! asta am ales, asta avem !! Ponta a fost intrebat ,daca Basescu se reintoarce la Cotroceni, Ponta va coopera cu el pentru popor, la care dinsul nu a raspuns. halal premier, interesul lui e deasupra poporului ! si mai vrea prostii de alegatori sa voteze USL ! RUSINE USL.

26 iulie 2012 8:53

Ioana Misiunea expertilor de audit ai U.E. evalueaza modul cum s-au cheltuit banii europeni in ultimile 2-3 luni de cand este USL la guvernare?. Evident ca nu. Atunci, concluzia expertilor auditori se bazeaza pe fapte petrecute in ultimii ani, cand PDL a fost la guvernare. De ce nu-si asuma PDL rezultatele misiunii de audit si de ce induce lumea in eroare sustinand ca evantuala suspendare de fonduri se datoreaza USL? Cat de naiv poti fi ca sa dai crezare unei asemenea afirmatii?

26 iulie 2012 8:25

UN ROMAN VRAJELI IEFINE CU DEDICATIE ELECTORALA DE LA BASE SI PDL-ISTI. EUROPA UNDE A FOST ATUNCI CAND CIUMA PORTOCALIE DEVASTA TARA SI SARACEA POPORUL ?? U.E. SA NU SE AMESTECE IN TREBURILE INTERNE ALE ROMANIEI !! ROMANIA NU ESTE O ANEXA A EUROPEI !! JOS CU BASE SI IMBOGATITII DIN CLICA LUI !! LA PUSTARIE SI CONFISCATE AVERILE CELOR CARE S-AU IMBOGATIT PRIN FURT DIN BANII POPORULUI !!

26 iulie 2012 8:20

tiberiu foarte bine..Uniunea europeana sa ne amendeze..asa cum meritam..! Si apoi sa ne scoata si din UE afara cu tara comunista in frunte cu un oltean pontat si plagiat!

26 iulie 2012 8:16

g Functiona ,chestiunea,conflictului de interese, fiindca ,aplicantii ,au o serie de declaratii de dat anexate la cerere ,care printre altele sunt verificate B2B cu actionariat unic dar problema ramane nerezolvata din cauza lipsei de predictibilitate si a cofinantarii.Nu poti face un plan de afacere fara piata concurentiala doar cu contracte pe baza de trafic de influenta si cu wacc 15%.

26 iulie 2012 8:02

Stanescu Dan Dupa ce au distrus tara,Basescu si acolitii sai PDL-listi,acum vor sa distruga si ultima speranta pentru poporul roman USL. Romanii vor veni la vot si vor spune un DA inpotriva mincinosului si furaciosului TB. Nu este vorba de discordie, cum incearca acum unii vulgari, care nu cunosc interesele reale ale Romaniei.Sa votam cu totii.Dan

26 iulie 2012 7:45

Cornel De unde se vede ca 25% din timpul acordat tarii de catre guvern nu este suficient. Regretabil este ca pastrandu-se in trei guverne ministrul Orban nu s-a produs nimuc bun. Orban era cel care trebuia sa prezinte pana la 30 iunie modul in care se restructureaza sistemul de lucru cu UE privind finantarile. Daca este evident ca pana prin aprilie s-au intreprins masuri in acest domeniu , dupa mai totul a inghetat si nu s-au finalizat masurile necesare. Acesta este motivul supararii Comisiei Europene. Este dramatic pentru romani ca nici un element din clasa politica nu intelege tragedia prin care trecem. Suntem dominati de mentalitati comuniste, mai grav si cei tineri. Intelegeti ca linistea sociala nu este data de unanimitate. Vedeti guvernarea PDL. Curativ este ca puterea sa nu fie concentrata in mana unei singure clici. A fost in mana PDL acum se doreste mai intens si mai profund totala in mana USL. De aceea ... nu voi vota la referendum, chiar daca nu-l agreez pe Basescu. Sa fim seriosi: presedintele Basescu coabitand cu guvernul Ponta nu poate sa intreprida nimic: nici taieri de salarii si pensii, nici inchiderea spitalelor, nici concediera oamenilor, cum ne avertizeaza benerele zilelor acestea. Chiar asa de prosti sunt romanii in mentalitatea politicienilor?

26 iulie 2012 7:39

Dan Ionescu In Romania toti au trait cu convingerea ca aceste fonduri li se cuvin, de aia au si fost toate mediile orbite de imbogatiti peste noapte orbiti. Cine l-a luat la intrebari pe alde Borcea sau o serie de politicieni cu conturi pline pe la banci straine de unde au sute de milioane? Romanii erau chiar mandrii cu bogatii lor, ieri vanzatori de butelii, astazi posesori de zeci de milioane. Probabil ca putine natiuni sant atit de mazochiste ca sa accepte sa calce prin gropi sau sa fie umiliti de functionari, batjocoriti de medici sau inselati de juristi, totusi romanii se multumesc cu statutul de sluga si fiinta tratata fara respect, de ce, nimeni nu-si poate explica. Nu parlamentarii europeni trag semnalul de alarma, ci natiunile usurate de miliarde exact de acesti parlamentari. Sa nu creada cineva ca PE n-a stiut ca banii din bugetul european se duc in Romania pe valea sambetii, numai ca sant destui care au profitat ei insisi de aceste fonduri disparute, iar acum se tem ca vor trebui sa de a socoteala din greu. Dan Ionescu