Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Evenimentul de relansare a candidaturii Vioricăi Dăncilă la alegerile prezidențiale, organizat sâmbătă, la Romexpo, a scos în evidență noua strategie a partidului, după pierderea guvernării. Dacă la prima lansare, sala era dominată vizual de imagini cu Viorica Dăncilă, acum, poza cu premierul demis a fost pusă undeva într-un colț al sălii, iar în față a fost scos partidul.

De altfel, afirmă DIGI24, baronii care s-au repoziționat în partid după trecerea în Opoziție au fost cei care au urcat pe scena și au susținut discursuri, ținând să arate că ei sunt noua forță în PSD. Din poza cu Dăncilă au fost scoși președintele executiv și secretarul general. Mihai Fifor și Eugen Teodorovici nici măcăr nu au mai fost invitați să țină un discurs.

Călin Popescu Tăriceanu a declarat, sâmbătă, că „nerozia de care a dat dovadă” Viorica Dăncilă a făcut ca visul acesteia de a continua să fie premier să ia sfârşit, anunță GÂNDUL. El a precizat că preşedintele PSD a încercat să destructureze ALDE, însă nu a reuşit. „Noi ne-am lăsat loc de bună ziua. Reacţia lor a fost cea pe care o ştiţi, de ostilizare şi ambiţionare a colegilor noştri.

Am trecut prin momente foarte grele. A fost o încercare eşuată de a destructura partidul. Nu numai că a eşuat, dar s-a întors împotriva PSD, pentru că Dăncilă a înverşunat şi mai mult adversarii ei. Nerozia de care a dat dovadă s-a întors înmpotriva ei şi iată că visul de a rămâne premier în continuare s-a dus pe apa sâmbetei“, a declarat Tăriceanu.

Și președintele României a plecat la război împotriva PSD, susține COTIDIANUL. Iohannis a declarat duminică la Timișoara, că statul paralel este PSD, cu care a ținut să precizeze că este în „război”, uitând astfel că este încă președintele României în funcție.

„În mod normal despre reconstrucția unui stat se vorbește după un război. Dragii mei, noi suntem în plin război cu PSD. Dar de ce facem noi asta? De ce suntem noi în război cu PSD-ul. Fiindcă noi, voi liberalii și cu mine, suntem oameni ai păcii, ai construcției, noi suntem oameni care dorescă să dezvolte România.

De ce am intrat noi într-un război? Vă amintiți cum a câștigat PSD alegerile, cu promisiune despre lapte și miere și din prima zi au început să atace România și pe români. Au început, gașca de penali au început să atace justiția din România“.

De cealaltă parte, social-democrați cu ștate vechi în partid ar putea să revină după ultimele evenimente. Nume grele ale politicii, cu ceva ani în urmă, ar putea fi readuși pentru a da forță partidului pentru câștigarea alegerilor din 2020, anunță CAPITAL. PSD ar putea să-și intărească dispozitivele cu câteva nume grele din politică. Paul Stănescu, recent revenit în poziție de forță în partid a jonglat cu această idee și a declarat pentru Europa Liberă că PSD are nevoie de oameni cu forță precum Adrian Năstase, Cozmin Gușă, Vasile Dâncu și Vasile Pușcaș.

Moțiunea de cenzură a dat naștere și primul scandal în opoziție, anunță EVENIMENTUL ZILEI. Eurodeputatul Traian Băsescu susține că PMP dorește să intre la guvernare doar cu un premier propus de ei, dar că poate susţine guvernul pe chestiuni „punctuale”. „PMP-ul nu participă la guvernare. Poate fi o susţinere punctuală pe anumite chestiuni, în niciun caz nu o să fie în opoziţie alături de PSD, va exista o susţinere pe anumite chestiuni, dar fără participare la Guvern”, a afirmat fostul președinte al României.

Și au început regretele pentru Tăriceanu, anunță ROMÂNIA LIBERĂ. Preşedintele ALDE Călin Popescu-Tăriceanu a afirmat, sâmbătă, exclude orice susţinere a unui guvern cu social-democraţi, în timp ce pe cei din Pro România „i-a cuprins dorul" de PSD.

„Cu Pro România colaborăm ca să-l susţinem pe Diaconu. Avem un proiect comun cu Diaconu, fără îndoială, nu împărtăşim aceeaşi viziune legată de formarea viitorului guvern, că văd că Pro România vrea o formulă care să includă din nou PSD-ul şi noi abia ne-am despărţit de PSD, ne ajunge, dacă pe ei i-a cuprins dorul, în fine, nemaivorbind de faptul că nu cred că Iohannis va mai încredinţa mandatul de formare a unui guvern către o formulă în care PSD-ul să aibă rolul principal”, a declarat Călin Popescu-Tăriceanu.


Comentarii

psd-ist sodomit cu trecut comunist Da' de EURO-pizdirika securisto-USR-izdă, revuluționar-progresizdă Roxana Wring ce (mai) ziceți - așa e că e tare, nu?!

14 octombrie 2019 22:24

Maximilian Schnell Cel mai bine și mai bine ar fi însă să le pună pe EURO-pizdiricile ciochizde Corina Creața și Birchall A. și anume cu câte o EURO-poollă în plisk!

14 octombrie 2019 22:20

Maximilian Schnell Eu zic să-l pună pe Șerban Nicolae în poză, că e cel mai reprezentativ Cur al PSD, adică o pereche de buci, mai ales că una e strâmbă, o buză, o bucă pardon, că d-aia vorbește peltic. Nu de alta, dar Șerban Nicolae și așa se visa ditamai președinte al PSD, viitor Imperator la Cotroceni, etc. Acum, dacă Șerban Nicolae e rămas cu visele și coșmarele lui, măcar să fie pus în poză acolo, că nu strică prea mult la imaginea curului, e un Cur reușit din toate punctele de vedere. Muie PSD!

14 octombrie 2019 19:00

@ 13 octombrie 2019 17:12 Băi Paulus, băi Pulăre, mai bine recunoaște tu cum îl lingeai în cur pe Băsescu pe vremea când stârpitură strâmbă ăla era tartor de țară. Acum tu-i dai muie lui Băsescu, nu e frumos domnu chestor, el te-a făcut chestor, domnu chestor. Atunci numai partidul lui Băsescu era cel mai bun, lăbăralii erau mai răi decât staliniștii pe care-i pupi tu-n cur azi, ăia de la PSD. Mânca-mi-ai burta pulii ipocritule și fariseu fezandat ce ești tu. Muie!

13 octombrie 2019 18:30

Kuminecăturile Gemene O strategie nepotrivită evident... Analiștii au observat că fofoloanca pizdacilor nu ecce de una singură ca Klaussfinkter Wurst Johannis la Masa Tăcerii cu umbrele celor 17 kuriști în plan secund...așa că nu uitați să votați Viorica Vasilica Clitorisia Analfabetesia Paviania Dăncilă președinte al României când va zbura porcul, (n.m.), adică na muie en passant Viorico. Dar cum la curul Vioricăi este numai umbra kuristului Șerban Nicolae expert în sex anal al PSD, Viorica Vasilica Clitorisia Analfabetesia Paviania Dăncilă merită din plin votul boborului dar și o muie an passant, (n.m.) tot de la pulimea pizdacilor. Ghinion...Cu respect pizdacul căcănar și poponarul de serviciu al PSD, Friedrich Preputzius Skrotus Hemoroidus Fekalius Pavianus Blondus von Paulus, adică pe scurt Paulus. Muie PSD! Iar ghinion...

13 octombrie 2019 18:24

Ecce Kurrupt Dar pentru românii altfel de ce nu vă luptați măi pizdaci fanatici? Noi kuriștii ce să punem pe masă, euro răbdări prăjite? Felia de 8,333 procente ecce bătaie de joc, aia poate s-o înbuce pizdacii penali la pârnaie. Pizdacul Șef a vrut o felie groasă de cozonac și iată că s-a ales cu un cârnaț gros. Să-i fie învățătură de minte! Noi kuriștii ecce mai puțini dar evident mult mai dăștepți.

13 octombrie 2019 17:12

psd-ist sodomit cu trecut comunist Alupigus si zici ca le sugi pula la toți?

13 octombrie 2019 15:45

a lu` pigus HUOOOOOOOOO...BAIH.... PDLN-ISTI !!! DATI-VA RAND LA SUPT LA MINE BAIH !!! AM PT TOATA LUMEA !!! ALUPIGUS !!!

13 octombrie 2019 12:43

Kuminecăturile Gemene O strategie nepotrivită evident... Analiștii au observat că fofoloanca pizdacilor nu ecce de una singură ca Klaussfinkter Wurst Johannis la Masa Tăcerii cu umbrele celor 17 kuriști în plan secund...

13 octombrie 2019 12:08

Triumful securist! Cel mai ușor îți dai seama de nivelul idioților după felul cum se bucură! Dacă doi sau trei dintrecei de mai josi își articulează, de bine de rău, vulgaritățile și sărăcia de idei în mod corect gramatical și scârbos din punct de vedere stilistic, există unul, care își zice cariciu, de o cruntă prostie și de un agramatism feroce! Aferim, băieți, să sperăm că ai voștri se vor dovedi măcar cât pizdacii de performanți. Dacă va fi să-i și depășească cu vreun milimetru-doi, tura viitoare îi votez și eu cu toată complezența din lume. Tare mă îndoiesc însă că va fi cazul...

13 octombrie 2019 12:07

A inceput iarasi propaganda PSD in frunte cu ciuvicii, gazii si ciutacii de la A3 si RTV care raspandesc iarasi minciuni ca opozantii PSD vor taia pensii si salarii. Tot anul 2016 au urlat pe toate canalele aservite ca Ciolos taie pensii si salarii. In realitate Ciolos nu a taiat, ba din contra a marit salariile bugetarilor in trei randuri: in ianuarie(cu 100 lei), in iulie(cu 15%) si in octombrie(cu 25%). Dar dezinformarea a prins in randul celor saraci si pomanagii astfel ca coalitia USL2 formata din PSD si ALDE a castigat alegerile zdrobitor.

13 octombrie 2019 11:39

Fane Smecherii din PSD cred ca pot pacali alegatorii cu asemenea manevre? Cat au stat la guvernare Olgutele, Ciordachi si Nicolicii,latrau impotriva tuturor, Ati bagat tara in datorii !!

13 octombrie 2019 10:47

Șerban Nicolae Cariciule, Dăncilă proteja secția specială, care descuraja procurorii anti-corupție. Se vede după cum scrii că nu ai școală, imbecilule. Apropo, când vii să te mai fut în cur?

13 octombrie 2019 10:06

COMUNISTU' PSD-ist Da, sunt homosexual. În general, comuniștii folosesc numai diverssioniști și trolli găozari. Sunt mai lipsiți de inhibiții și au o ură viscerală față de valorile dreptei: familie, muncă, credință în Dumnezeu.

13 octombrie 2019 10:03

ariciul Ba paduchioasa aia,care ai postat,nu te-ai intrebat de ce a fost pusa de decor si acum e data afara marginalizata?ba fiindca au crezuto proasta ,si era prea buna ca premier ,si mai ales nu corespundea nazuinteloe baronilor de parvenire,furt si imbogatire.Acuma au ajuns ei in frunte.Sa te fereasca dumnezeu ,de haita dupa ce siau omorat conducatorul .Asa numeau functionarii penali cate un comisar dupa ei incapabil,ca sa stea fara griji,si cand se apropia cu ancheta de ei,le tremurau chilotii in c.r de frica ,si cautau sa-l omoare.

13 octombrie 2019 9:28

Florin Iordache, altă întrebare Aș da o muie. Caut postac psd-ist.

13 octombrie 2019 8:08

COMUNISTU' PSD-ist Ehe, când mă futea-n cur Dragnea, voi erați încă la liceu. Dragnea fute-n cur orfani și la pârnaie. Le fură porțiile de mâncare și-i sodomizează anal. Sunt orfani, cine o să îi apere? Un comando MOSSAD îl va elibera pe d-l Dragnea și-l va pune președinte, iar eu voi fi unul din consilierii dânsului...

13 octombrie 2019 7:43

Ollé, olé, oléee, PĂDUCHIOASA NU MAI E!!! Păduchioasa nu se mai lăsa dusă de la palatul Victoria. A uitat ca a fost pusă acolo în scop decorativ. A uitat că n-au votat-o nici măcar primar in 2008 concetațenii din Videle, cu tot sprijinul CJ Teleorman condus autoritar de Dragnea.

13 octombrie 2019 7:15

găozar bolşevic imbecil depistat 19:36- pute a căcat

13 octombrie 2019 7:08

Merry Christmas, ho,ho, hooooo! PSD-ul poate să-l pună candidat chiar și pe Moș Crăciun, că tot muie va lua partidul de împuțiți de la electorat. Să nu se uite faptul că la momentul când a candidat Mircea Geoană din partea PSD, un bolșevic școlit și cult cu o prestanță bună, electoratul l-a preferat președinte pe excrementul de Băsescu. Ce speră acum PSD-ul cu candidatul lor implicăcat la prezidențiale în persoana maimuței blonde din Videle? Păcat că Ceaușescu nu mai poate candida chiar și împăiat, că numai el putea căștiga pentru PSD prezidențialele astea. Nu e târziu să-l ajute PSD pe Iliescu să dea ortul popii, după care Animalul poate și el candida la prezidențiale și evident va câștiga, dar numai după ce a fost împăiat sau îmbălsămat cu formol ca să nu putrezească ca un căcat ce este. Muie PSD!

12 octombrie 2019 20:39

COMUNISTU' @ Mirela ....am mai postat odata dar mesajul mi-a fost sters...Sa stii ca am cautata si eu pe Google, aia cu "Proasta Romaniei " si ce crezi ca a aparut....Oprisan aratand cu degetul spre tine...MIRELA...

12 octombrie 2019 19:36

v, militant PSD PSD va fute-n cur Europa.

12 octombrie 2019 19:29

Mirela Am făcut și eu ce a spus Oprișan, Baronul PSD-ist de la Vrancea.....Am căutat pe Google scriind doar ”Proasta Romăniei” și mi-au ieșit numai Site-uri și Imagini cu articole despre Madam Dăncilă....Oare cît de Impostoare și Idioată să fii doar din acest motiv să crezi că ai fost Prim-ministrul cel ”mai bun” cu Guvernarea ”cea mai eficientă” în ultimii 30 de ani ?....Cît de proști pot crede PSD-iștii poporul romăn de fac astfel de afirmații ?....Și acestă ”Proasta Romăniei” mai are tupeul de se visează Președinta Țări !i.....Chiar am înebunit cu toții în țara asta să votăm o Habarnistă și Pafaristă ce a făcut la Extern numai rău Romăniei...Amintiți-vă mutarea ambasadei în Israel ce a scos Romănia la ONU din Consiliul de Securitate....Amintiți-vă de propunerea pentru Comisari European al Rovanei Plumb și Dan Nica, doi corupți cărora le ”puțeau” dosarele de la o poștă de a apărut negativ Romănia pe toate Agențiile de Știri Internaționale...Amintițivă eșecul vizitei sale în SUA cînd Vicepreședintele american a refuzat întîlnirea cu ea iar Regele Iordaniei pur și simplu a fugit de ea !....Cît de alienat mintal să fi și să votezi ”Proasta Romăniei” ca viitor Președinte al Romăniei ???....