Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Preşedintele Klaus Iohannis îndeamnă românii să voteze la referendumul pe Justiţie din 26 mai.

"Dragi români, cu toţii ne dorim să trăim într-o ţară în care hoţii şi corupţii stau la puşcărie, nu în fruntea statului. Pe 26 mai să spunem răspicat 'Da' pentru România europeană, 'Da' pentru România pe care o iubim, ţara oamenilor cinstiţi şi integri în care nimeni nu este mai presus de lege. Votaţi 'Da' la referendum şi nu-i lăsaţi pe alţii să decidă în locul vostru! Românii votează pentru că românii contează", afirmă şeful statului, într-un mesaj video postat pe pagina sa de Facebook.

Integral pe Agerpres



Comentarii

Jandarmul din Saint Tropez @Fara hotie....Ce-ai baih cu...Justitia ? Numai Judecatorii, ca adevaratii si singurii Magistrati , daca se vor hotari sa-si FACA ORDINE in propria ograda, numai ei o sa reuseasca !!! Ce poate sa faca sasu` din Justitie ? Adica....un penal dovedit printr-o Sentinta Judecatoreasca ca a falsificat cu buna stiinta testamente, ca sa se....imbogateasca cu mai ...multe case ???!!! Doar sa se ..."acopere" TEMPORAR pe el si pe nevasta-sa ! De "retrocedarile" complet ilegale catre FDGRdin Sibiu, nici nu mai vorbim....!!!

17 mai 2019 18:03

Marius Sondajul de mai jos e pe bune?

17 mai 2019 13:06

Fara HOTIE ajungem departe! Dacă românii vor răspunde cu ”DA” la întrebările de la referendum, ofensiva PSD împotriva justiției va fi stopată cu adevărat! De aceea, este crucial să mergem la vot pe 26 mai. Un vot pentru ”DA” echivalează cu un vot pentru egalitate în fața legii a tuturor Romanilor. Prima întrebare - sunteți de acord să se interzică amnistia și grațierea pentru corupți? RASPUNDEM: DA. A doua întrebare - sunteți de acord să se interzică ordonanțele de urgență în domeniul justiției? RASPUNDEM: DA.

17 mai 2019 12:07

bucurestean capitalist Bun inteles ca orice om cu cap NU va merge sa voteze la "referendumul" sasului ! BOICOT !!!

17 mai 2019 11:06

DESTEAPTA-TE ROMANE! Bine ne-a mai potcovit DEMOCRATIA ASTA ORIGINALA! Toti HOTII sau strans gramada si-si zic acum partie politice, Fura toti pa rupte si-si fac propriile LEGI sa fure si mai mult, sa nu pateasca nimc, nici ce-a furat sa dea inapoi, nici puscarie sa nu faca! Pai d’asta l-am impuscat pe Ceausescu, cine l-a impuscat, ca romanii ca si acum, gramada de prosti manipulati, mintititi si dezinformati! Capetele de acuzare la condamnarea la moarte a familiei Ceausescu le traim acum din plin si le simtim pana la os dar ce sa vezi! Hotii, autentici de data asta, nu facatura din ’89, cand pe loc, in cinci zile Ceausescu a fost judecat, condamnat, executat. Acum plimba dosarele cu ani, dau legi numai pentru hoti si ne rad in nas de prosti ce suntem! Si suntem…prostii prostilor. In loc sa-i luam cu parul ne irosim energia si nervii la antenele penalilor care ne tin tot timpul ocupati si nu mai avem timp sa reactiona. Ne batem noi intre noi in loc sa ne unim si sa scapam de HOTII care ne sug si sangele din noi!

17 mai 2019 10:30

PSD: Calaii Romaniei Fceti bai panaramelor psd-iste ceva bun pentru tara asta si oamenii pe care-i prostiti si-ndobitociti cu nerusinare cu latrinele condamnatilor penali voiculescu si ghita ca uite in ce hal arata tara! Orbilor si nesatuilor. P-ulea o sa va mai voteze cand una spuneti ca faceti si alta cand ajungeti la putere! Doar sa furati, sa va faceti legi sa ramaneti si cu prada dar nici puscarie sa nu faceti! Nu mai prostiti voi pe nimeni, nimeni nu va mai crede HOTILOR! CALAII tari si-ai romanilor asta sunteti.

17 mai 2019 10:29

pedelistul ...liberal @Nazistu, sorosistu,.....Nazistule, poate asa e ! Cum zici la inceputu` postarii tale ! Da`...la ce ne foloseste noua romanilor "chestia" asta....??? Ca nici macar lui nu-i foloseste, fiind cam nebagat in seama pe oriunde merge !!! Iar Dragnea, daca "si-a luat femeie" o ...tanara, inseamna ca are cu...ce bre ! Esti...invidios ? Ca ...cam asa s-ar vedea...!!! Unu` normal la cap (ceea ce nu-i cazu` tau !) il caina bre ! Macar pt cararea "itita" mai tarziu prin gradina din spatele casei ....

17 mai 2019 10:16

Nazistu,Fascistu,Soroșistu,#Rezistacu,Securistu,Masonu.din Statu Paralel,Corporatistu Iohannis este un Președinte civilizat, educat, cizelat, sportiv, cunoaște multe limbi străine la perfecțiune, este agreeat de Mai Marii Lumii și-n Cancelariile Occidentale....(Ați văzut Summitul de la Sibiu ?...).Și este de partea bună a politicii adica fără hoți, corupți și furăciuni....În schimb Dragnea este vizibil de toată lumea că a schimbat făgașul Justiției din Romănia să scape de pușcărie, el și alții ca el din Gașca de Baroni PSD-iști.....Dragnea este imoral....Era încă însurat și pleca în vacanțe cu amanta blondină mai umezită la păsărică să i-o tragă în Brazilia....Cum să-i lași pe mînă o țară lui ăsta cînd după 20 de ani și-a abandonat familia cu doi copiii....Ăsta vinde Romănia bucată cu bucată....deja a început cu Covasna și Harghita....că a dat maghiarilor prin UDMR-u tot ce au cerut aștia....că parcă dădea de la mă-sa de acasă....Și dacă ^strugurii sunt acrii pentru el^ adică este INDEZIRABIL la Bruxelles că pînă și socialiștii lui l-au huiduit la Madrid iar SUA nici nu i-a dat Viză de intrare la ei în țară ca la ultimul Borfaș-Golan....Și dacă PSD-ul lui este neabordabil cu relațiile înghețate în Grupul Socialiștilor Europeni, ce face Borfașul ?....Deconectează Romănia de la Occident stricînd și relațiile țării cu ei și ne duce-n Asia.... La Putin și Erdogan....eventual în China....

17 mai 2019 6:42

FRATE-SO FRITZ Sărmanul (cu duhul) iohannis, președintele care disprețuiește totul cu minte pseudogermană, suferă că a uitat întrebările pentru referendum. Mi-e milă de el... NU VOI VOTA - iohannis NU MERITĂ!

17 mai 2019 6:18

Kuminecăturile Gemene Apoi cui îi vine să vomeze de scârbă poate schimba canalu, eventual să se uite la Eurovizion, am auzit că ecce un spectacol de bun gust... se servește cozonac cu rahat proaspăt...

17 mai 2019 5:24

Ecce Cur Rupt, găozar plătit si sodomizat de Șerban Nicolae Cur Rupt, cu fiecare postare mărești scârba față de PSD. Ești prea imbecil ca să îți dai seama. Ține-o tot așa!

17 mai 2019 3:13

Ecce Kurrupt "Votaţi 'Da' la referendum şi nu-i lăsaţi pe alţii să decidă în locul vostru!" Da, eu ecce Dicktatorul vostru mult iubit altfel, Klaussfinkter Wurst Johannis, și eu am aprobat acest mesaj electoral. Arianus Uber Alles!

17 mai 2019 1:23

Godacii speciali ai psd-ului lui DRACnea Taiati ORBILOR PENSIILE SPECIALE si nu-i mai prostiti pe oameni cu televiziunile de casa, latrina 3 si RomaniaTV cum ca le-au crescut pensile si le aratati tot felul de calcule sofisticate si complicate din care nu inteleg si nu se aleg cu NIMIC. De crescut le creste tot alora cu pensii SPECIALE, dar de astia nu spuneti nimic! Ce formula ce schema…teatrul pe care-l jucati cu nesimtire seara de seara sa tineti oamenii ocupati pentru un MIC NIMIC.Pe amarati ii prostiti, manipulati si-i indobitociti ca sa stea cuminti sa-i mulgeti sa le umpleti burtile SPECIALILOR PSDracnea! BLESTEMATILOR.

17 mai 2019 0:11

PSDracnea si gasca lui de HOTI In loc sa-i luam cu parul pe toti astia care-au nenorocit tara si pe noi toti, ne irosim energia si nervii la antenele penalilor care ne tin tot timpul ocupati si nu mai avem timp sa reactionam. Ne batem noi intre noi ROMANII care n-am furat si n-avem treaba cu JUSTITIA pentru ca suntem oameni cinstiti, in loc sa ne unim sa scapam de HOTII care sug si sangele din noi! Nu vedeti ca in afara de legi care sa-i scape pe toti HOTII de LEGE si puscarie astia alta grija nu au! DRACnea are pe mana banii tarii, banii nostrii ai tuturor si-i fura cu LEGEA facuta de niste HOTI pentru alti HOTI

17 mai 2019 0:07

Florentina Peia fuck pariu ca "hoţii şi corupţii stau la puşcărie, nu în fruntea statului" va ramâne in analele Fesselor de Bookci drept unul dintre cele mai surprinzatoare auto-denunturi din istoria omenirii ...

17 mai 2019 0:01

OM ONEST cel mai indicat ar fi însa sa importam si noi vreo 5-6 milioane de EURO-babuini de prin Magreb si Polinezia, ca aia ar vota la sigur cu Iohannis, ca sa nu le taie macaroana!

16 mai 2019 23:56

OM ONEST Dacă românii vor răspunde cu ”DA” la întrebările de la referendum, atuncea vor suge si ei EURO-poolla (cot la bot cu mine, n.,m.) si n-o sa ma mai doara amigdalitele (doar pe mine)!

16 mai 2019 23:51

Fara HOTII si HOTIILE celor care conduc acum RO ajungeam departe! Mai concret, acuma stam si noi cu EURO-poolla la soare prin Caraibe si ne râdeam de sârbi ca nu vrea sa intre în "uniunea" "noastra", sa belim EURO-poolla împreuna!

16 mai 2019 23:48

OM ONEST Politicienii unei tari sunt oglinda poporului. Noi suntem principalii vinovati, noi i-am votat sau nu ne-am prezentat la vot, noi le-am inghitit minciunile si hotiile lor. Noi suntem cei care ne lasam manipulati de ei. De ce platim noi fara a avea vreo vina datoriile facute si furate de toti hotii mana in mana cu hotii din politica???????? Dacă românii vor răspunde cu ”DA” la întrebările de la referendum, ofensiva PSD împotriva justiției va fi stopată cu adevărat! De aceea, este crucial să mergem la vot pe 26 mai. Un vot pentru ”DA” echivalează cu un vot pentru egalitate în fața legii a tuturor Romanilor. Prima întrebare - sunteți de acord să se interzică amnistia și grațierea pentru corupți? RASPUNDEM: DA. A doua întrebare - sunteți de acord să se interzică ordonanțele de urgență în domeniul justiției? RASPUNDEM: DA.

16 mai 2019 23:25

Fara HOTII si HOTIILE celor care conduc acum RO ajungeam departe! PSD-ALDE nu mai pot invoca legitimitatea alegerilor cat timp nimic din ceea ce au promis nu pun in practica, in timp ce singura lor preocupare este sa distruga Justitia, ceea ce nu au spus in campanie, deci nu a fost mandatat de electorat. Grupul de penali care conduce Romania va incerca sa demonizeze Europa si sa ne indeparteze de ea. Ajutat de instrumentele sale de propaganda DCNEWS, antenna 3 Romania Tv,,etc, va minti si va manipula, asa cum a manipulat in privinta acordului primit de Tudorel Toader de la Comisia de la Venetia in privinta OUG 92. Indiferent ce vor inventa, indiferent ce vor toca, adevarul este ca Parlamentul European, Comisia Europeana, UE in ansamblul sau si Comisia de la Venetia pun la colt Guvernul Romaniei pentru a proteja Romania de actiunile ticaloase ale acestuia. Nu Romania este vizata, ci cei care o conduc.

16 mai 2019 23:18

alupigus NU LUATI BULETINELE DE VOT PENTRU REFERENDUM ! NU FACETI JOCUL ACESTUI IMBECIL E PRESEDINTECARE-I URASTE PE ROMANI ! FACETI TOT CE ESTE POSIBIL SA DISPARA ACEST HOT DE CASE CARE STRIGA HOTII CATREALTII ! JOHANNISESTE UN ESCROC ORDINAR !

16 mai 2019 22:38