Reprezentativa de rugby a României a învins formația Uruguayului cu scorul de 34-16 (13-13), vineri seara, pe Stadionul Național ''Arcul de Triumf'' din București, în primul său meci la IRB Nations Cup 2014.

''Stejarii'' au început mai bine și Florin Vlaicu a marcat din două lovituri de pedeapsă (min. 5, 12), scorul fiind de 6-0 pentru România. Sud-americanii au redus din diferență prin Joaquin Prada (25), din lovitură de penalitate, tot el aducând egalitatea, 6-6 (28). Santiago Gibernau a reușit un eseu (29), transformat de Prada (31) și oaspeții au preluat conducerea, cu 13-11. România a răspuns în finalul primei reprize prin georgianul naturalizat Otar Turașvili (37), care a marcat un eseu, transformat de același Vlaicu (37), iar la pauză scorul era 13-13.