Duminica, 07 iunie 2020, 10:18 ennlfrdeites
Presa de la a - z | Nationala | Locala | Regionala | Diaspora | Internationala | Comunicate | Evenimente | Forum | Link-uri utile | Abonare newsletter | Bilete de avion |

Cupa Mondiala de Rugby : Chinuit, cu un om in plus: Franta - Tara Galilor 9-8
Sambata, 15 octombrie 2011 Sursa: Sport365 Autor: Sport365
Recomanda:

Sursa foto: Sport365

Monden

Politice
Nationala de rugby a Frantei s-a calificat in finala Cupei Mondiale de Rugby, dupa ce a castigat semifinala cu Tara Galilor cu 9-8, desi a avut un om in plus mai mult de o ora.

Prima semifinala a Cupei Mondiale de rugby promitea un spectacol adevarat in fata singurelor doua echipe europene ramase in competitie: Tara Galilor si Franta. Galezii erau usor favoriti, avand in vedere constanta aratata in acest turneu, in timp ce francezii erau macinati de probleme interne, insa au surprins intreaga asistenta in meciul cu Anglia, pe care l-au dominat clar si l-au castigat cu 19-12.

Galezii incep mai bine meciul si reusesc sa treaca la conducere, dupa ce Hook a transformat o lovitura de pedeapsa dintr-un unghi imposibil. Acelasi Cook rateaza o alta sansa buna de a mai pune 3 puncte pe tabela, insa totul se schimba in minutul 17, cand capitanul galezilor, Warburton, este eliminat pentru un placaj in aer la Clerc, astfel ca francezii urmau sa joace mai bine de o ora cu om in plus. Rezultatul acestei decizii se vede imediat pe tabela, intrucat Parra transforma o lovitura de pedeapsa si egaleaza. Apararea galeza rezista cu brio in primele 15 minute de la eliminarea lui Warburton, insa incepe sa dea semne de oboseala pe finalul reprizei, iar Parra profita din nou si aduce Franta la conducere cu o transformare perfecta. Asadar, la pauza, francezii conduceau cu 6-3 si se indreptau spre victorie.

Francezii incearca inca din startul partii secunde sa puna presiune pe apararea galeza si incearca un drop-gol prin Parra, nereusit insa. „Cocosii galici” continua sa atace si reusesc sa se distanteze la 9-3 dupa o noua lovitura de penalitate transformata de acelasi Parra. Surpriza mare in minutul 60, atunci cand galezii reusesc sa inscrie primul eseu al partidei, Phillips gasind o bresa pentru a aduce echipa din Insula mai aproape de francezi (9-8).Jones rateaza insa transformarea si orice se putea intampla. Desi conduc si au om in plus, francezii ii lasa pe galezi sa atace si Halfpenny are sansa de a-si aduce echipa in avantaj. Fundasul galez rateaza insa de putin lovitura de pedeapsa de la 50 de metri. O ultima actiune lunga a galezilor nu are niciun rezultat, iar francezii se califica in finala!

In urma acestui rezultat, Franta va intalni in finala castigatoarea meciului dintre Noua Zeelanda si Australia, care va avea loc maine, de la ora 11:00.