Duminica, 07 iunie 2020, 08:27 ennlfrdeites
Presa de la a - z | Nationala | Locala | Regionala | Diaspora | Internationala | Comunicate | Evenimente | Forum | Link-uri utile | Abonare newsletter | Bilete de avion |

Rapid câștigă la scor primul meci al etapei a 10-a, 4-0 cu CS Mioveni
Sambata, 15 octombrie 2011 Sursa: Antena 3 Autor: Antena 3
Recomanda:

Sursa foto: Antena 3

Monden

Politice
Mihai Stoichiță a debutat cu stângul pe banca lui CS Mioveni, echipa s-a fiind învinsă la scor în primul meci al etapei a 10-a din Liga I. Rapid a câștigat în Giulești cu 4-0 și a urcat pe locul 2 în clasament, la un singur punct în spatele liderului Dinamo.

Cu numai 7 puncte în zece meciuri, CS Mioveni se află pe penultima poziție în ierarhia Ligii I, în timp ce Mihai Stoichiță ajunge la a noua întâlnire din carieră în care nu reușește să câștige în campionat împotriva giuleștenilor.

Mioveniul a început mai bine, Neaga șutând puțin peste de la 16 metri, iar Tănasă fiind oprit eronat pentru off-side după ce scăpase singur spre poartă. Între aceste două momente, în minutul 6, Cassio a profitat de o greșeală în apărarea oaspeților și a lucrat excelent o minge pentru Roman, care a deschis scorul din apropiere.

Fostul mijlocaș al Brașovului avea să fie protagonistul primei părți, cu o șansă de 2-0 irosită în minutul 18 și cu o pasă pentru Apostol, al cărui șut de la circa 18 metri a ocolit de puțin poarta lui Hăisan. Ultima ocazie a primei reprize a aparținut elevilor lui Stoichiță, Tănasă ratând finalizarea după o centrare perfectă a lui Dică.

La pauză, Răzvan Lucescu l-a schimbat pe Cassio cu Pancu, iar veteranul giuleștenilor și-a pus imediat amprenta asupra jocului. Mai întâi, șutul său a fost respins în corner de Hăisan, pentru ca în minutul 61 să-i paseze excelent lui Roman, autorul deschiderii scorului obținând ușor un penalty după un duel cu Săndulescu.

Herea a transformat lovitura de pedeapsă fără emoții și, din acel moment, meciul s-a rupt definitiv. Pancu a făcut 3-0 cu o execuție încântătoare (73), iar Alexa a marcat și el cu 13 minute înainte de final, în urma unui corner. Diferența putea fi mult mai mare, dar Herea a ratat incredibil dintr-un metru, în timp ce la poarta cealaltă, Coman le-a refuzat argeșenilor satisfacția golului de onoare, goalkeeperul rapidist respingând în corner șutul lui Coșereanu.

Rapid: D. Coman - Crețu, Marcos Antonio, Oros, Ezequias - I. Apostol (Alexa 57), Grigore, Herea - M. Roman (Sburlea 78), Cassio (Pancu 46), Deac

CS Mioveni: Hăisan - I.Voicu, Iordache, Săndulescu, Neagu - Mărgăritescu (V. Gheorghe 86), Naidin - Enache, Dică (Dina 81), Neaga - Tănasă (Coșereanu 68).