Duminica, 07 iunie 2020, 10:33 ennlfrdeites
Presa de la a - z | Nationala | Locala | Regionala | Diaspora | Internationala | Comunicate | Evenimente | Forum | Link-uri utile | Abonare newsletter | Bilete de avion |

Campioana, din nou în dificultate: Oțelul a remizat acasă cu Astra, scor 1-1
Sambata, 15 octombrie 2011 Sursa: Antena 3 Autor: Antena 3
Recomanda:

Sursa foto: Antena 3

Monden

Politice
Marius Șumudică rămâne neînvins pe banca Astrei Ploiești, după ce echipa sa a reușit o remiză, scor 1-1, pe terenul campioanei Oțelul, în etapa a 10-a din Liga I.

În urma acestui rezultat, Astra se află pe locul 6, cu 16 puncte, în timp ce gălățenii ocupă poziția a 9-a, cu doar 12 puncte.

Prima repriză a meciului de la Galați a oferit puțin fotbal. Astra a rămas fără Udoji, accidentat, după 20 de minute, Râpă a avut o intrare mult prea energică asupra lui Junior Morais, care s-ar fi putut termina mult mai grav, iar Perendija și Fatai au avut ceva de împărțit, undeva la mijlocul terenului, fază la care ambii jucători au primit cartonaș galben.

Ultimele cinci minute dinainte de pauză au adus și lucrurile interesante. Oțelul a deschis scorul prin Punosevac, care a păcălit pasul la off-side al ploieștenilor și a marcat norocos, iar oaspeții au egalat în prelungirile primei părți, când Fatai a profitat de confuzia din careul echipei lui Dorinel Munteanu la un corner și l-a învins pe Grahovac.

Paradoxal, în repriza a doua, care a fost mai animată decât primele 45 de minute, nu s-a mai marcat. Strătilă a dat tonul ratărilor, cu un șut din unghi la care Grahovac s-a întrebuințat serios, în timp ce campionii au răspuns prin trei șanse importante irosite de Punosevac, blocat de fiecare dată de Silviu Lung jr.

Pe final, ambele echipe au trecut pe lângă golul victoriei, prin Pena, respectiv Alexandru Stan, însă rezultatul a rămas neschimbat, pecetluind un nou meci fără înfrângere pentru Marius Șumudică la cârma prahovenilor și adăugând mai multe griji pentru Dorinel Munteanu în așteptarea duelului cu Manchester United din Liga Campionilor.

Oțelul: Grahovac - Râpă, Sg. Costin, Perendija, Sălăgeanu - Neagu, Giurgiu, Filip (Pena 54) - Iorga (Antal 46), Punosevac )Paraschiv 75), Frunză

Astra: S. Lung jr. - Mihalache, V. Găman, Goian, J. Morais - Strătilă (B. Rusu 70), Takayuki, N'Doye, Udoji (A. Stan 20) - Băjenaru - Fatai (Miranada 83).