Antena3.ro Antena3
Prima pagina Arhiva Inscriere presa Contact
  Joi, 21 februarie 2019, 01:11 ennlfrdeites
Presa de la a - z | Nationala | Locala | Regionala | Diaspora | Internationala | Comunicate | Evenimente | Forum | Link-uri utile | Abonare newsletter | Bilete de avion |
 
Vivat Academia, vivat impostores!
Miercuri, 05 mai 2010 Sursa: Autor:
Recomanda:

Sursa foto:

Politice

Externe
În timp ce unele țări europene, precum Franța, ar putea să-și plimbe toți academicienii cu un singur autocar, România se laudă cu aproape o mie de exemplare de academicieni pur-sînge, savanți de renume mondial de care n-a auzit nimeni vreodată. Ce mai contează că n-avem nici o universitate aflată între primele 500 din lume ori că vîrful de lance al cercetării și inovației este savantul Andreea Marin, cîștigătoare a unui premiu la Geneva pentru o inovație în materie de budigăi.

Important e că pe hîrtie avem academicieni și cercetători, că nu avem doar Academia Română, ci încă vreo patru academii paralele și că niște milioane de euroi se scurg anual în conturile unor doctori hormonis pauza ai sistemului cleptocratic, al căror sens pe lumea asta nu putea fi deplin fără ca înaintea numelui să-și poată trece titlul de „academician“.


Academia Oamenilor de Știință din România.
De știința șmenului

Pentru doar 1,8 milioane de euroi anual, cît consumă instituția cu retribuirea celor 212 membri, de prin 2007 avem și o Academie a Oamenilor de Știință din România (AOSR), instituție de interes public, cu personalitate juridică, autonomă și paralelă Academiei Române.
Publicitate

Bașca, academia asta și-a găsit și o „rădăcină“ istorică în Academia de Științe din România, înființată în 1935, plus girul a 20 de membri ai Academiei Române, care au devenit și academicieni AOSR. Că doar nu strică încă un titlu la CV-ul omului. De unde și lipsa vreunui protest ori reacție din partea Academiei la înființarea instituției paralele. Oficial, academia asta se ocupă cu promovarea, sprijinirea și protejarea științei sub toate formele. Și, cel mai important, cu acordarea de titluri de academician unor personulități.

Conform propriului statut, „Academia Oamenilor de Știință din România, for național de consacrare științifică, apolitic, reunește în cadrul ei personalități reprezentative ale științei“. Așa că, dacă tot e apolitică, în fruntea academiei ăsteia nu putea șade decît un personaj rupt de lumea politică, fost senator PSDR între 1996 și 2000, generalul în rezervă, profesor universitar doctor Vasile Cândea. Iar Cândea e, în același timp, și membru al Academiei de Științe Medicale, o altă căpușă despre care puteți citi puțin mai jos. Un alt personaj apolitic al AOSR este vicepreședintele Ioan Bâzgan, fost deputat între anii 1990-1991 și senator în perioada 2004-2008, inițiator al legii prin care AOSR a devenit academie cu acte în regulă și președinte al fundației ce-i poartă numele. Și, pentru că tot sîntem la personaje apolitice, trebuie să-i menționăm și pe fostul senator Ion Solcanu, pe deputatul Valeriu Tabără – care e în același timp și membru AOSR, și vicepreședinte al Academiei de Științe Agricole și Silvice – pe Răzvan Theodorescu, fost ministru al Culturii din cabinetul Năstase sau pe președinta secției „Științe chimice“ din AOSR, fost ministru al Educației, Ecaterina Andronescu. Iar lista apoliticilor academicieni nu se oprește aici, pentru că din AOSR mai fac parte și deputatul PSD Anghel Stanciu, academicianul liberal Constantin Bălăceanu-Stolnici, zis și Laurențiu în actele de turnător, Irinel Popescu, membru PC și, în paralel cu AOSR, membru în Academia Română de Științe Medicale plus, cu voia dumneavoastră, ultimul pe lista apoliticilor AOSR, membrul de onoare al instituției, savantul Ion Iliescu.

Integral pe www.catavencu.ro

(P) Jucarii:
Vehicule electrice, Biciclete si Triciclete, Masinute cu pedale
Casute copii, Spatii de joaca, Leagane, Topogane si Balansoare

Vizualizari: vezi articolele editiei din comenteaza acest articol
Articolul nu exista
Merita citit?
[DA][NU]
Comentarii
I-mi dau zeama (Baietzashu Adevaraciune) 05/05/2010 19:39
Bai copi, Io sant deshtept shi frumos, asa zice ta ta meu, bulibasha! Am facut 6 facultate, 4 masteratzi si am 3 doctorand! Pentru 5000 de coco si o ciorba cald i-mi i-au si titlu de doctor! S-i nam decat 23 de anii! Dar am bani-i shi am valoare! Fi-voi Academician! Vivat, crescat, floreat!
comunismul securist n-a murit,e in noi... (werder) 05/05/2010 19:22
Personajele din articol nu sunt niste ghiolbani,sunt de fapt "oamenii noi,multilateral dezvoltati",niste struto camile:)
facuti pă persoana fizica,pac-pac (pacificatorul) 05/05/2010 18:52
sistemul care este la noi,e generat tot de noi si mentalul nostru "traditional"
PAI CAT S-AU ZBATUT ZGUBILITICII DE LA ""SPIRU HARET"" SA PASTREZE FABRICA DE ACTE LEGALE PENTRU STUDII SUPERIOARE ! (cei 5 milioane de alcoolici, drogati si prostituate) 05/05/2010 18:51
Si inca cu atestare internationala ! Pai nu vedeti ce clasa politica avem din cei cu studii de dupa 1990 ? Unul si unul ! Unul mai destept decat celalalt ! Iar TVR si o parte din mass-media ar trebui sa-si ceara scuze poporului roman pentru promovarea distrugerii invatamantului din Romania. Cine i-a platiti pentru o propaganda virulenta impotriva manualelor de istorie, chimie, biologie, romana etc precum ca sunt sufocante, cu prea multe informatii amanuntite ? Va mai amintiti , conform TVR si secretarului de stat Svetlana Preoteasa, 70 % din continutul materiilor trebuie eliminate. Dar, bineanteles, trebuie sa stim cu cine si-a tras-o manelistul nu stiu care, ce masina conduce Monica Columbeanu sau pe unde se mai plimba Becali ! Pentru TVR si Ministerul Educatiei, genul acesta de informatii sunt vitale si pentru ele avem tot timpul si spatiul necesar in memorie dar, pentru adevaratii eroi nationali, nu avem ! Ne mahneste sa vedem cu cata usurinta se incearca disparitia noastra ca natiune prin inlaturarea istoriei si culturii in general care, reprezinta baza piramidei unui popor ! Istoria poporului roman ne face cinste, chiar daca altora le sta in gat. Ne-a facut cunoscuti in toata lumea, poate prea cunoscuti si, de aceea se incearca acum minimalizarea importantei studierii istoriei in scoala. Cineva se teme de poporul roman ca este prea destept, prea informat si de ce sa nu loveasca in cei mai usor de manipulat, adica in mediocri, creandu-le optiuni si posibilitati sa ajunga academicieni, oameni de stiinta, etc dar fara recunoastere internationala. De asemenea , prin Academia Militara si Institutul de Inalte Studii Militare s-au fabricat in Romania generali cat n-are intreaga Europa, dar cu inteligenta zero ! Ministerul Educatiei a distrus deja invatamantul in Romania ! Ne-a adus la stadiul de ""goym"" cum definesc evreii omul in TALMUD . Fara invatamant am ajuns deja la mila starinilor care ne vor doar resursele si teritoriul tarii noastre , fara noi ! Normalitatea vazuta de occidentali si U.E. pentru romani este sa ne vada cat mai prosti, needucati dar cu diplome de inalte studii in aceste domenii ! Sa mancam E-uri cat mai multe, sa fim invadati de africani, asiatici, evrei , sa fim indoctrinati cu filme po.rno, jocuri video, adica sa fim desfiintati ca natiune !
PAI CAT S-AU ZBATUT ZGUBILITICII DE LA (cei 5 milioane de alcoolici, drogati si prostituate) 05/05/2010 18:49
Si inca cu atestare internationala ! Pai nu vedeti ce clasa politica avem din cei cu studii de dupa 1990 ? Unul si unul ! Unul mai destept decat celalalt ! Iar TVR si o parte din mass-media ar trebui sa-si ceara scuze poporului roman pentru promovarea distrugerii invatamantului din Romania. Cine i-a platiti pentru o propaganda virulenta impotriva manualelor de istorie, chimie, biologie, romana etc precum ca sunt sufocante, cu prea multe informatii amanuntite ? Va mai amintiti , conform TVR si secretarului de stat Svetlana Preoteasa, 70 % din continutul materiilor trebuie eliminate. Dar, bineanteles, trebuie sa stim cu cine si-a tras-o manelistul nu stiu care, ce masina conduce Monica Columbeanu sau pe unde se mai plimba Becali ! Pentru TVR si Ministerul Educatiei, genul acesta de informatii sunt vitale si pentru ele avem tot timpul si spatiul necesar in memorie dar, pentru adevaratii eroi nationali, nu avem ! Ne mahneste sa vedem cu cata usurinta se incearca disparitia noastra ca natiune prin inlaturarea istoriei si culturii in general care, reprezinta baza piramidei unui popor ! Istoria poporului roman ne face cinste, chiar daca altora le sta in gat. Ne-a facut cunoscuti in toata lumea, poate prea cunoscuti si, de aceea se incearca acum minimalizarea importantei studierii istoriei in scoala. Cineva se teme de poporul roman ca este prea destept, prea informat si de ce sa nu loveasca in cei mai usor de manipulat, adica in mediocri, creandu-le optiuni si posibilitati sa ajunga academicieni, oameni de stiinta, etc dar fara recunoastere internationala. De asemenea , prin Academia Militara si Institutul de Inalte Studii Militare s-au fabricat in Romania generali cat n-are intreaga Europa, dar cu inteligenta zero ! Ministerul Educatiei a distrus deja invatamantul in Romania ! Ne-a adus la stadiul de ""goym"" cum definesc evreii omul in TALMUD . Fara invatamant am ajuns deja la mila starinilor care ne vor doar resursele si teritoriul tarii noastre , fara noi ! Normalitatea vazuta de occidentali si U.E. pentru romani este sa ne vada cat mai prosti, needucati dar cu diplome de inalte studii in aceste domenii ! Sa mancam E-uri cat mai multe, sa fim invadati de africani, asiatici, evrei , sa fim indoctrinati cu filme po.rno, jocuri video, adica sa fim desfiintati ca natiune !
Halal (SIC) 05/05/2010 17:44
Astia toti fac parte din aceiasi Academie ca cea mai faimoasa Academiciana a Romaniei - Academician, Doctor, Profesor Universitar ELENA CEAUSESCU. Pai nu a aplaudat tov. iliescu pe savanta Romaniei? de ce sa nu fie si el ca si alti politicieni Academicieni? Si ei au acelasi nivel de cunostinte Academice ca, vorba lui Nea Marin, "Leana, proasta din capul Statului"
Matrioska (Lebada) 05/05/2010 17:31
Un sistem anume creat ,ca atitea altele,pentru obtinerea unor privilegii necuvenite!Incapusarea institutiilor vitale s-a facut organizat,dirijat si intretinut,astfel incit restructurarea organismelor si organizatiilor comuniste sa mentina si sa protejeze pe membrii acestora.ONG-uri si academii,bogatasi si ciocoi rasariti peste noapte fac jocurile masoneriei rosii.Sintem o populatie captiva intr-un sistem corupt si amenintator,cu atit mai mult cu cit nu cunoastem profunzimea si implicatiile acestuia in prezentul si viitorul nostru.
RRomania. (Gogu Turnatoru) 05/05/2010 12:12
In Franta academicienii sunt "nemuritori".In RRomania ,dupa modelul RRomilor,au fost infiintate fel de fel de "AAcademii"(inclusiv una Catavencu).Tot rromul trebuie sa fie imparat,rege,vicerege,etc.Tot rromanul,cu pile sau putere,trebuie sa fie aacademician la o aacademie sau alta aacademie.RRomanul rade si face misto de orice.De AAcademie de ce nu ar face?Apropo.Care mai e situatia cu "facultatile" Spiru Haret? Si de invatamantul superior am facut misto.Invatamant la misto.
propunere (cititor) 05/05/2010 10:07
Sa fie desfiintata,mananca banii de geaba...sau sa nu mai fie finantata de stat. Acolo sunt membrii alesi pe alte criterii de cat contributii stiintifice,ci doar in baza functiilor avute.Verificati anul primirii si ce functii aveau atunci. Acolo sunt oameni care nu au scris o carte,le-au scris altii,dar au aparut sub semnatura lor....este ,in cea mai mare parte, o structura din care fac parte multi impostori in domeniul unor stiinte.
rusine (pensionar) 05/05/2010 10:04
Asta e Romania unde aproape toate ziarele, tv, au cenzurat, cenzureaza si acum toate observatiile obiective, comentariile decente de frica DICTATURI.Asa ajungem in toate domeniile cand ascundem ADEVARUL cu cenzura.Aproape toate titlurile sunt cu pile si bani, ca la toate facultatile din tara.