Echipa de tenis a României este condusă de Ucraina cu scorul de 2-0, vineri seara, la Dnepropetrovsk, după primele două meciuri de simplu ale întâlnirii din primul tur al Grupei 1, zona Europa-Africa a Cupei Davis.

În al doilea meci de simplu, Victor Hănescu (32 ani, 72 ATP) a fost învins de Ilia Marcenko (26 ani, 160 ATP) în cinci seturi, cu 4-6, 2-6, 6-3, 7-6 (6), 6-4, deşi a condus cu 2-0 la seturi şi a avut nu mai puţin de trei mingi de meci în setul patru.

În primul set, Hănescu a rupt echilibrul la scorul de 3-3, reuşind un break, care s-a dovedit decisiv, câştigând cu 6-4, după 44 de minute. Marcenko a început cu dreptul setul al doilea, a condus cu 1-0, dar apoi Hănescu a reuşit să îşi adjudece nu mai puţin de cinci ghemuri la rând, adjudecându-şi setul cu 6-2, în 34 de minute.