Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Preşedintele Traian Băsescu le-a cerut astăzi demisia Premierului Victor Ponta şi preşedinţilor celor două Camere, Valeriu Zgonea şi Crin Antonescu, anticipând însă din start răspunsul negativ.

"Domnii Antonescu, Ponta, Zgonea să demisoneze. Cei care au patronat politic acest atac la statul de drept trebuie să facă urgent un pas înapoi", a spus Băsescu, într-un interviu la B1, arătând că "aceasta este soluţia rapidă" pentru ca România să nu fie, încă cel puţin o lună, până la rediscutarea Codului Penal în Parlament, "ca un stat fără busolă sau care să îşi pirardă busola".




Integral pe Gândul



Comentarii

sustin fanatic PRESEDINTELE Mi-am cumparat Ci-co si floricele. De-abia astept sa inceapa specatacolul " hai sa iesim in strada sa-l dam jos". Desi stiu sfarsitul, o sa fie amuzant sa-l urmaresc.

13 decembrie 2013 19:17

PDLEPROS CRETINOD !!!! BASE NU8 ARE IN CAP - DA CE ARE CAP??? - NU ARE DECAT LOVITURI DE STAT SIDEMISIILE ALTORA. EI I-AS PUNE O INTREBARE CHIORULUI - CE PARERE ARE CA PE EL L-AU DEMIS 7,4 MILIOANE DE ROMANI SI EL STA COCOTAT IN DEAL??? ACUM, DUPA CE EL CU PDLEPROSII LUI AU FACUT ATATA RAU ROMANIEI TOT NU SE POTOLESTE. SI UITE CA MAI SUNT MULTI CRETINI CARE-L CRED. DECI, NE MERITAM SOARTA DACA NU LE DAM LA CAP. IA HAI ROMANI SA IESIM IN STRADA SA-I DAM ASTUIA O LOVITURA DE STAT !!!!

13 decembrie 2013 19:09

PDLEPROS CRETINOD !!!! BASE NU8 ARE IN CAP - DA CE ARE CAP??? - NU ARE DECAT LOVITURI DE STAT SIDEMISIILE ALTORA. EI I-AS PUNE O INTREBARE CHIORULUI - CE PARERE ARE CA PE EL L-AU DEMIS 7,4 MILIOANE DE ROMANI SI EL STA COCOTAT IN DEAL??? ACUM, DUPA CE EL CU PDLEPROSII LUI AU FACUT ATATA RAU ROMANIEI TOT NU SE POTOLESTE. SI UITE CA MAI SUNT MULTI CRETINI CARE-L CRED. DECI, NE MERITAM SOARTA DACA NU LE DAM LA CAP. IA HAI ROMANI SA IESIM IN STRADA SA-I DAM ASTUIA O LOVITURA DE STAT !!!!

13 decembrie 2013 19:09

sustin fanatic PRESEDINTELE Huooooo, 'ra atzi ai dreq de postaci oligofreni. Nu vedeti idiotilor, ca indiferent cat va zvarcoliti nu puteti sa-l dati jos ? Obisnuiti-va cu ideea ca va va fi Prim Ministru in administratia Ponta. Sugestie: si daca tot nu puteti sa-l dati jos, mai bine il pupati in cur.

13 decembrie 2013 17:27

gogu Tu cand pleci, javra ordinara, sa ne lasi in pace si sa nu mai jalbuiesti pe la UE?avand inaintas pe M.M , cea cu bretonul de capra? Tu vorbesti de statul de drept cand DNA,ANI,CCJ, o parte din magistrati, SPP.ul si cata altele, le pastoresti ca un tiran? Ce este statul de drept ptr. d.ta. ? o masa amorfa care se poate manipula dupa voia-ti? o turma care se misca dupa clopotul legat de gatul unui batal juganit?.mai reflecteaza, istoria se poate intoarce.

13 decembrie 2013 17:16

fecaloidului de a vomat pe13 decembrie 2013 15:37 : auzi bai latura ... futemi-ai cainele ,,, .. ia de scrie in alta limba mai rapanosule ...si mai dute-n mortii ma-tii cu Europa ta de tot cacatul cu tot

13 decembrie 2013 16:57

val 1 Javra Ordinara "are dreptate", ar trebui sa-si dea demisia Ponta, Antonescu, Zgonea, Parlamentul si cel putin 70% dintre alegatori si sa ramina el cu Udrea, Berceanu, Videanu si cine mai stie el, ca vad ca s-a suparat si pe PDL-eprele care l-au sustinut pina acuma. La primele alegeri vom vedea cine il mai sustine dintre partiduletele si miscarile create de Jigodia asta, ca aparent dupa comentarii ar mai fii multi idioti in tara asta care-l sustin. Totusi sper ca acestia sint putini si scriu sub diferite pseudonime sa para mai multi. Este "normal" sa ramina conducator pe viata, deoarece a dus tara pe culmile fericirii, a virit-o in Schengen, a dezvoltat industria, a achitat toate datoriile tarii, etc., numai oamenii sint nerecunoscaori si dupa ce o duc ca in Rai, au votat demiterea lui. Noroc cu "seviciile", cu puterile straine la care a vindut tara, care l-au tinut prin tot felul de matrapazlicuri in functie. Bashinescu sa ne traiesti multi ani.........la Jilava impreuna cu proastele tale si toti care te pupa in cur.

13 decembrie 2013 15:58

TARA DA SECATURI CAZUTA RUSINOS LA EXAMENUL DE CAPACITATE IN FATA EUROPEI ROMANII VOR COMUNISM, ATITA STIU, SI ASTA VOR, SA SE FACA VOIA LOR... CEI CARE AU AVUT CEVA IN MINTE AU PLECAT DEMULT DIN ROMANIA... PARTIDUL PONTA ANTONESCU ROMANIA URAAAAAAA

13 decembrie 2013 15:37

nanele Daca impostorul numarul unu isi da demisia din functia de presedinte al Romaniei pe care o tine ilegal. Atunci vom fi stat de drept.

13 decembrie 2013 15:28

tr Traian Basescu ai fost demis nu de Ponta , Antonescu,.., ci de 75 % din alegatori. Esti un neica nimeni , fara nici cea mai mica urma de onoare, corectitudine.. Ai jurat strimb , ai mintit ,ai murdarit si murdaresti in continuare ceeace atingi cu vorba ,cu fapta , cu trupul. Sa-ti fie rusine.Tu ar fi trebuit sa demisionezi demult intr-o lume normala.Nu ai construit nimic decit un aparat de represiune impotriva adversarilor politici. Sub guvernarea ta s-au intimplat cele mai mari nemernicii (desfiintare de scoli si spitale, reduceri salarii profesori si medici cu 25 %, marire TVA cu 5%,...), Ai continuat vinzarea tarii ( vezi Rosia Montana ,, ) si nu ai contruit nimic din banii rezultati din privatizari ca si predecesorii tai Nastase , Tariceanu,..

13 decembrie 2013 14:43

adrian inca ODATA si acata oara SE DOVEDESTE CA aici comenteaza MULTI IDIOTI!!!adica usl care MERITA SA aiba soarta unchiului din corea nord asa trebe sa pateasaca TOTI cei parlament!!!cu conditia sa achite cv la GLONT!!!!la fel si la inchisoare nu costuri cum zice boul de ciuca ca se cheltuie 18 milioane pe luna in puscarii DE CE?la crematoriu de expl se achiat mai putin si acapam de nenorociti!!!!in 2 luni sunt uitati!!!!in 89 am luptat pentru lidertate si au murit tineri sa scandat fara nepotisme si ALA(ceausescu)era INGERAS PE LINGA ASTIA!!!!!

13 decembrie 2013 13:58

KKK Basescule, betiv expirat, CP recent votat, NU excepteaza de la raspundere Penala - daca un betiv nebun ca tine ar citi si-ar intelege ce citeste, deci, NU absolva de sanctiuni si pedepse penale, pe ministri, deputati, senatori, etc. Nici pe functionarii publici, care comit fapte penale. Adica, tu si PDL eprele tale, vor umple puscariile, dupa noul CP.

13 decembrie 2013 13:49

COMUNISTU' Pentru toti cei care comenteaza un asazisul text incriminat ------Sunt exceptaţi de la dispoziţiile art. 147, Preşedintele României, deputaţii şi senatorii, precum şi persoanele care îşi desfăşoară activitatea în cadrul unei profesii liberale, în baza unei legi speciale şi care nu sunt finanţaţi de la bugetul de stat, aceştia răspunzând penal, civil sau administrativ în conformitate cu dispoziţiile legilor speciale în baza cărora îşi desfăşoară activitatea, precum şi cu dispoziţiile dreptului comun, cu respectarea dispoziţiilor prezentului alineat”----- Cititi prostilor cu atentie si spuneti- ce este in neregula, ca doar se spune clar ca "aia cu asazisa superimunitate" " raspund penal, civil si adminstrativ in conformitate cu dispozitia legilor speciale in baza carora functioneaza precum si a dreptului comun. Ce nu este clar, ce este asa de superimunizat?! Prostia din capul vostru si al betivului de la Cotroceni, ala care a fost prins la furat si, asa cum chiar el a spus , striga hotiii... Asa tampiti n-am mai vazut de mult . Luati-va dupa betivul cotrocist ca o sa ajungeti fff bine, leprelor.

13 decembrie 2013 13:35

COMUNISTU' Mai bine te-ai duce tu dracului, betiv nenorocit. Si... pentru porostii din USL care au "coabitat" - bine va face , in loc sa faceti ce v-au pus cei 70 % care v-au votat, sa-l dati afara pe chiorpec voi ati coabitata. Se adevereste proverbul : Pe cine nu lasi sa moara, nu telasa sa traiesti - asa ca pe limba voastra veti pieri , odata cu sperantele a 7,4 milioane de votanti care l-au dat afara pe uzurpator.

13 decembrie 2013 13:24

1 omoarecare ..nici mort nu mai vreau pdl sa-mi mai bage mana in buzunar sa-mi ia 25% sa-i dea lui Udrea , Videanu, Berceanu...poporul nu va va uita 100 de ani incoace , cat despre amnistie trebuie neaparat , daca hotii dorm cate 3 in pat ...e scandalos ...deaceea sustinem pe Ponta presedinte !!!!!!!!!!!!!

13 decembrie 2013 13:11

Probo O minte rationala nu poate concepe si accepta un asemenea parlament care nu slujeste pe celi care l-au ales.Oricat de fanatic ai putea fi ,nu poti sa nu constati enormitatea faptelor comise de acest parlament in ziua de marti10 dec. ac.Sa sustii o asemenea gasca de derbedei si penali inseamna sa-ti doresti tie si copiilor tai o viata de fiinta necuvantatoare,.

13 decembrie 2013 13:00

Romeo pt gbrl-mars la matrafox zdreanta , mai ieri umblai cu borduristii pdl , acu mergi cu strambe deziformati poporul..

13 decembrie 2013 12:52

Lingaul nu mai spune vezi sa nu iasa vre-0 lovitura de stat.Tu ai avut bunul simt sa faci asta si de cate ori ai promis ca pleci ,ca dai casa inapoi ,ca mai stai 5 minute.Tu ar trebui sa stii cel mai bine ca pentru toate astea iti trebuie caracter si la romani de unde?

13 decembrie 2013 12:48

mare e gradina La referendumul de care uslamistii nu tin seama, mai multi romani au votat un parlament unicameral cu 300 de parlamentari. Acum ca avem dublul numarului de puscariasi scapati acolo nu le ajunge ca fura la fel de abitir ca pe vremea distrugerii econimiei nationale de catre infractorul nascase ( ba chiar mai abitir ca vor 10 bechteluri si si mai multe petromuri) ci vor si superimunitatea de care se bucurau pe vremea lui nea nelu ilici-genocid.

13 decembrie 2013 12:43

gbrl da fratilor inteligenti. Ce a zis asa grav??? in comparatie cu ce au facut hotii nominalizati? s-au poate nu stiti? sa va explic, prin legea adoptata, le sterg dosarele in justitie a inculpatilor: nastase, voicu, fenechiu, becali si multi altii, iar ei nu vor putea fi urmariti niciodata de catre vrun procuror. e bine ca va luati acum de Basescu, dar nu vad unu care sa critice legea sau sa protesteze cumva. ne meritam soarta antenizatilor. retarzilor

13 decembrie 2013 12:42

Harap alb Ba , da chinezii au spus ceva..? ca aia vin cu malaiul...astia de-I ti preteni doar ne jupoaie , hai la nani nene...

13 decembrie 2013 12:40

NANA Paranoia loveste dur, in famiglia Basescu : saptamanal, EBA proasta, la schimb cu tat-so Chiorul, zbiara dupa demisia guvernului majoritar USL, votat de 70% romani. Nelegitimul Basescu putrezeste in opozitie, el si PDL eprele personale, emana duhori de cadavre putrezite. ASA VOR RAMANE. Adio guvernare Javra si toata adunatura PDL eproasa, romanii va detesta, pt umilintele si saracia, instaurate de guvernul Boc !

13 decembrie 2013 12:39

Catre latraii uslinosi-pontosi si varanisti !!! Slavă Domnului că ţara mea mai e o colonie a Occidentului. Pentru că, ea, această intervenţie a Occidentului, n-a fost împotriva voinţei poporului român; a fost împotriva încercării unei bande de gangsteri din fruntea ţării de a sfida voinţa poporului român şi a da Penalilor, celor care n-au alt scop în viaţă decît scurgerea bogaţiei naţionale în buzunarele proprii, posibilitatea de a jefui ţara în chip legal. Numai ea, această intervenţie, a făcut ca gangsterii să dea înapoi. EVZ

13 decembrie 2013 12:36

UNFORGIVEN Foarte bine va face, la atatea prostii si greseli zgonite in parlament si cu care ati fost in mod sigur de acord, caci altfel nu s-ar fi pus pe tapet, acum o sa va arate abjectul personaj cum se face o adevarata lovitura de stat si nu una de opereta ca a voastra. Numai ca atunci, Kievul va fi nimic pe langa Bucuresti. Si sa va mai scada apetitul de Comisii Parlamentare pentru enclava Basescu/Udrea din Calarasi, sa ramaneti in bantustanul tiganesc, colonia voastra europeana numita Romania ! PS: L-am vazut si eu dezlantuit si cu ochii si mai umflati, intr-o tirada demna de carciuma din sosea, de pana si Dan Andronic parea oarecum jenat de ce auzea.

13 decembrie 2013 12:32

Nici chiar asa, tovarase Bashila! Sa-i tragem acolo un referendum. Iar dupa referendum, daca nu obtii 7,4 milioane pentru demiterea lor, sa te facem presedinte pe viata ... al detinutilor de la Jilava.

13 decembrie 2013 11:58

vlad daaaa!! si vii tu cu Udrea si cu Boc si noi, ROMANII, putem sa ne cautam tara !!!

13 decembrie 2013 11:50