Piloţii români Emanuel Gyenes şi Marcel Butuză vor participa la secţiunea moto a Raliului raid Dakar 2012, care se va desfăşura în perioada 1-15 ianuarie, în Argentina, Chile şi Peru.

Pe pagina oficială a competiţiei, Gyenes figurează la numărul 39 pe lista piloţilor moto (din 188) şi va concura pe o motocicletă KTM, modelul 450 RR. Butuză este la 71-lea şi va alerga pe o Honda, model CRE F 450 X.

La ediţia 2011, Gyenes a câştigat clasa Maraton şi a încheiat pe locul 18 la general, în timp ce Butuză a terminat pe 6 la Maraton şi pe 59 la general, din 94 de motociclete care au încheiat concursul (170 la start).