Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Afirmaţiile preşedintelui Traian Băsescu de vineri, de la sfârşitul summit-ului de la Bruxelles au primit răspuns. Preşedintele Băsescu a declarat, vineri că opoziţia Olandei la aderarea României la Schengen reprezintă un abuz, conform Adevărul.

Mark Rutte, premierul olandez, s-a declarat în continuare nemulţumit de eforturile României şi Bulgariei de a lupta cu corupţia şi a adăugat că nu exclude posibilitatea ca Olanda să îşi menţină poziţia faţă de aderarea celor două ţări la Schengen.

„Nu exclud ca Olanda să spună din nou nu”, a arătat premierul olandez.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la finalul summit-ului, că inclusiv preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a spus că, din punctul de vedere al UE, România şi Bulgaria şi-au făcut temele pe Schengen şi că Olanda nu respectă tratatul UE.


Comentarii

Olanda vrea Portul Constanta CADOU Olanda vrea Portul Constanta drept cadou ptr a fi de acord cu intrarea Romaniei in UE. Pana nu-l primeste va vota NU!

17 februarie 2018 11:19

Gopo Pe acest individ nu-l intereseaza decat problemele personale. Va intreb daca fetele lui erau ale unui taran din Cuca Macaii ajungeau la nivelul acesta de bunastare. Sunt tineri valorosi in Romania care nu traiesc greu ci foarte greu. Au invatat carte, cunosc limbi straine la perfectie si cersesc pe la porti.

11 decembrie 2011 14:59

wax o mare ipocrizie din partea Olandei. degeaba ne restrictioneaza unele tari din eu, ca tot sunt plini de infractorii nostri (si ai altora), atat sunt ei de vigilenti. de fapt cred ca ei restricioneaza oamenii buni, ca ailalti tot le invadeaza tarile si-i talharesc. dupa mine toate problemele astea cu shengen, e o mare prostie, inutilitate si foarte mare ipocrizie.

11 decembrie 2011 12:16

coco Schengenul este tichia dupa care ne plimba Base-sa zica si el ca a realizat ceva !! in acest moment trecerea frontierei in Ungaria este o formalitate BANALA, mai departe nu ai probleme nici atit; includerea in spatiu Schengen ne transfera niste responsabilitati de care poate nu avem nevoie;adevarata problema este dreptul la munca in toata Europa, fara restrictii, ca deaia am vrut in Europa, nu sa ma plimb!!!

11 decembrie 2011 10:52

Darie Un om fara demnitate este un simplu animal. Din postarile de pana acum se vede treaba ca avem compatrioti din aceasta categorie

11 decembrie 2011 10:48

APASUL am lucrat pe tir si am trecut prin olanda de zeci de ori O TARA DE BICICLISTI SI DROGATI

11 decembrie 2011 9:59

ha ha fratilor...voi nu vedeti ce fatza are base asta? cum sa il iei in seama? oricum...ne gasiram noi sa criticam ce face Olanda la ea in tara ca la noi am daramat tot...incredere, crestere economica, profit (numai la pdl), am daramat increderea in mai bine de cand au venit astia. Pai cand vad olandezii ca base si-a pus fata europarlamentar.. ce credeti, ar trebui sa ne bage in seama? asta e ultimul conducator comunist din europa,,,crezi ca ei nu stiu...stai sa scapam de el si dupa aia mai vorbim.Sau vor ei sa se laude ca datorita eforturilor guvernului care este cel mai bun de pe planeta ever au reusit sa bage ro in schengen. e coruptia mai mare decat a fost vreodata in tzara si daca nu esti membru pdl nu esti bagat in seama nicaieri, au ajuns institutiile statului mai degraba institutiile pdl-ului. sa vezi cum vorbesc angajatii de la stat intre ei(numai de sedinte pdl-iste se ce au facut la ele). Crezi ca olanedezii sunt chiori si pitici?? numai noi avem asa ceva.

11 decembrie 2011 9:07

nae @pensionarule, ce multa dreptate ai. Inca un an si vine USL. Sa vezi atunci ce pensii nmari vei primi, medicamente fratuite - ba chiar po vacanta in Olanda sa le spui alora "siktir". Daca ne dau olandezii bani, desigur... Imi dau seama ca mintea nu vine odata cu virsta.

11 decembrie 2011 8:12

Brasovean Nu e treaba noastra ca la olandezi sunt legale prostitutia si drogurile usoare. daca era vreo problema cu asta, aparea vreo directiva UE care sa le interzica. Dar e treaba noastra ca nu prezentam suficiente garantii privind combaterea coruptiei si justitia. Cel putin pentru unii... nu numai olandezi... Si au dreptate! Atata vreme cand incepand de la presedinte, guvern si parlament, macar 50% din ei (si nu includ aici primarii si prefectii) ar trebui sa fie in puscarie demult doar aplicand legea romana, pentru fapte evidente de coruptie, si ei sunt bine merci, ba ne dau si lectii de anticoruptie, salut orice tara care pune aceste jigodii la punct. Atrag atentia ca atitudinea Olandei sau a Finlandei nu este exprimata fata de romani in general, ci fata de autoritatile romane, care nu le inspira suficienta incredere. Decizia de primire in Schengen e politica si are legatura cu oamenii care ne conduc si cum sunt ei perceputi. Declaratia lui Basescu cu prostitutia si drogurile imi aduce aminte de anii '80; de fiecare data cand se acutiza nemultumirea populara sau se mai strangea un pic cureaua, ba prindeau niste spioni imperialisti, ba ne atacau ungurii...!! Ca sa vezi, da' la ce poti sa astepti de la un securist batran?

10 decembrie 2011 21:00

brutus(un capsunar) Faptul ca in Ro. este un nivel de coruptie marisor nu mira pe nimeni......In Italia este un nivel de zeci de ori mai mare si nici o tara nu protezteaza!!Europarlamentari au ascultat timp de 10 ani bancurile Psiho-nanului(berlusconi),si intr-o zi au descoperit ca-i pe marginea prapastiei(si trebe sa stringem toti cureaua,ca cade euro...)....in 124 de ore lau dat jos(opozitia sa chinuit din 1994) si au pus alt guvern!!.........concluzia: 1. sunt state mult mai corupte in u.e. 2. Basescu nu are puterile lui supermen(din pacate).......suveranitatea tarilor este tot mai redus in contextul actual......

10 decembrie 2011 20:23

cilivili Cand nu are de lucru,laie chioru al Romaniei se munca singur in cur.In loc sa-i puna pe labarii de la parchetos sa se ocupe de hotii acestei tari(dar el fiind HOTU nr 1 nu are cum) se ia de Olanda si de curveturile ei.Bai laie,ii doare in basca pe olandezi de cretinismele si viziunile care-ti basesc in fiecare zi tie si daca se supara si se retrag si astia din Romania,sapa la care ne aduci tu va fi de lemn de rahat.IA-TE DRACU DE HOTII SI MINCINOSII PE CARE-I PATRONEZI TU SI dracu Olanda ca aia nu mor de foame.

10 decembrie 2011 19:46

țara arde și chioru se piaptănă 1 jos mafia, jos corupții! 2 mai vorbim și de alții după ce cade chioru. 3 cine mai ia șpaga la graniță dacă intrăm în Schengen?

10 decembrie 2011 19:11

SABIN A acaparat "cameleonul"tot spatiu cu commuri pe langa subiect.Basescu a spus un adevar privind drogurile,prostitutia si alte retele de acest fel.Toti trebuie sa ridicam fruntea sus.Sa nu mai asteptam pomeni

10 decembrie 2011 18:55

jos monstuoasa coaliție pdl-udmr! acum nu este vorba de cît aur sa furat din România ci cît fură acum jnapanii pdl-udmr, nu este vorba cît tribut am dat la turci ci cîtă șpagă, cît peșcheș dăm acum ciocoilor pdl-udmr, nu mai contează cîți copii am dat tribut la turci ci cîți absolvenți și cadre medicale fug zilnic din calea tăvălugului pdl-udmr, nu a avut România colonii, dar vor să o sfîșie acum între baronii locali pdl-udmr, peste tot în țară unde este această lepră numită coaliția pdl-udmr este o nenorocire, în Brașov spurcații fură ca în codru cu primaru și prefectul în frunte, clujenii sînt secătuiți, în Harghita, Mureș vor să încaiere oamenii să poată și mai bine să-i mulgă, pînă nu scăpăm de acești mafioți nemernici nu trebuie să intrăm nicăieri, pentru că îi stricăm și pe alții.

10 decembrie 2011 18:00

Pt "pensionar" Atat timp cat suntem dezbinati cu voia si fara voia noastra vom trai prost. Ar cam fi timpul sa fim uniti, sa fim mandri ca suntem romani si sa nu mai stam aplecati in fata olandezilor, a francezilor, italienilor si altora care au tupeul sa isi dea cu parerea despre un popor care a suferit de 2000 de ani si care nu a avut colonii si doar a cotizat fara sa vrea la imperiile lor, vezi aurul carat de romani, de imperiul austro-ungar si tezaurul aflat la rusi. Asa ca "pensionarule" fii roman ca e mai bine.

10 decembrie 2011 17:09

scursurile societatii VOI PUPINCURISTI AI HAZNALEI usl ,CHIAR NU VA DOR FALCILE DE CAT TOT AI SUGETI P--A NEINVITATI LUI BASE CA DE JEG PE C---E NU MAI POATE FI VORBA AVETI VOI GRIJA SAL LINGETI SI INTRE BUCI ----RETARDATILOR---

10 decembrie 2011 17:09

pensionar PANA CAND BASESCU FACE PE GROZAVU, CU OLANDA, CA IN ROMANIA CU SARACI, PENSIONARI, BOLNAVI, NICI NU MERITAM SA FIM PRIMITI IN SPATIUL SCHENGEN.INCA UN AN SI PROBABIL SCAPAM DE DICTATORUL BASESCU, SI VOM FI PRIVITI ALTFEL.

10 decembrie 2011 16:17

Borat @baciu-e un nutzu, nu o nutzi! )))

10 decembrie 2011 15:36

Marco haideti sa boicotam produsele olandeze ,in primul rand florile!lovim si in tigani ,lovim si in exportul olandez!

10 decembrie 2011 15:35

Baciu Nuti Anvers unde a operat chiorul e in Belgia nu in Olanda

10 decembrie 2011 15:34

nuti ...stie marinarul ce stie doar si el a operat in olanda ,.....securistu!!!!

10 decembrie 2011 15:01

Mulțumiri sincere Olandei! ca simplu cetățean al României mă bucur și mulțumesc Olandei pentru această hotărîre, cetățeanul român este foarte modest, nu are bani pentru călătorii iar acestă hotărîre nu îl afectează, în schimb sînt afectați țopîrlanii pdl-udmr, veșnic nesătui, corupți și puși pe jupuială, e afectat clanul nerușinat al lui băsescu, reprezentanții lui în teritoriu, haitele ăstea interlope care le-ar place să nu-i întrebe nimeni ce fac, măcar Olanda a pus piciorul în prag acestor băsești, scricărești, gonțești, udrești și știe sila cum îi mai cheamă. Mulțumiri Olandei!

10 decembrie 2011 14:51

Marius MI SE FACE SCIRBA DE POPONARII DE OLANDEZI!nU SI-AU PUTUT DEZVOLTA RETELELE DE POPONARI LA NOI;CA AU FOST PRINSI SI ACUM DAU INAINTE CU CORUPTIA. SICTIR TROGLODITILOR!

10 decembrie 2011 14:47