Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Preşedintele Asociaţiei "21 Decembrie", Teodor Mărieş, a intrat din nou în greva foamei, începând cu primele ore ale zilei de 21 noiembrie, şi cere respectarea Legii recunoştinţei faţă de revoluţionari:

"Sunt solidar cu copiii Eroilor Martiri din Decembrie 1989 precum şi cu luptătorii remarcaţi prin fapte deosebite în Revoluţia română. Recunoştinţa nu are termen de expirare", şi-a motivat Mărieş gestul, printr-un comunicat oficial.

Teodor Mărieş a mai ales această formă de protest în ultimii ani, insistând pentru desecretizarea dosarelor despre evenimentele din decembrie 1989 şi pentru pedepsirea vinovaţilor pentru cele peste 1.000 de victime ale Revoluţiei.



Romanialibera.ro



Integral pe România Liberă



Comentarii

labaru marie din iesi Da mai curule,da bolovanu asta de Iliescu ti-a dat sa mananci banii de pomana ai romanilor.Ce cacat de revolutionar esti tu si ce puii mei ai facut in 89?Erai singur ca cuca?Pai daca nu erau romanii mincai cacat de-adevaratelea si tu si bocu natiei.Te-ai apucat sa-ti umplii gura cu cacat ca doara doara ti-o mai pica ceva in buzunaru ala de nesimtit.Doresc din suflet sa ma intilnesc odata cu tine sa-ti fut una-n gura aia plina de cacat.Din cauza unor trogloditi ca voi care futeti buha de pomana pe pamantu asta ajung JEGURILE LA PUTERE.

20 decembrie 2011 18:27

labaru marie iesi Sa intre in pi...da masii.Cine-i laba asta trista de caras severin?Din decembrie 89 a aparut ca buba pe cur si se da revolutionar de meserie.Laba asta trista e un ciocanar care nu-i place munca si cu titlu asta de revolutionar papa banii si face umbra de pomana pamantului.Laba asta trista,pupincurist basist si mai nou taranist labar(face de ris taranistii acestei natii)FACE UMBRA PAMANTULUI DEGEABA.Ca si boc ca si basescu.

20 decembrie 2011 18:15

gravidel Sariti muierilor gravide si aduceti ceva de-ale gurii ca Maries a intrat in greva fomii!!!!Fomistu a intrat in greva in graba si cre ca nu mai iese din ea decat pe nasalieeee.Sariti muieri gravideeeee!!!Sa nu intre si Pora cu el....mai,mai.

22 noiembrie 2011 16:55

Bebe Baloteanu Sa mi se spuna unde are locatia, acest dyly/smarandake, ca vreau sa-i duc o ciorba de urzici sa nu i se aplece acestui NARODAN, care a devenit imbuibatul natiunii. Este model pt. omul prost care a trecut prin viata ca narodul satului cu mainile in buzunar, crezandu-se dasteptul nemaului. Nu are curaj sa faca foamea de adevaratelea cam 33 de zile, ca ne-ar obliga sa punem d eo coroana.

22 noiembrie 2011 10:22

maria din iesi Apare cate un labar de pedelist si-si da cu parerea de revolutia romana,precum ciudatu asta de Eneas.Si o buda daca deschizi,apare asta sa-si dea cu parerea de zici ca el a pus coada la plug si a inventat mersu pe jos.Ce sti mai puta de revolutie?Erai, sau te plimbai ca prostu prin ouale lu tatatu si acum gata esti mare filozof in ale revolutiei.Maries asta in afara de mangoti altceva nu stie.Din 92 de cand o aparut si pina acuma daca il intrebi ce munceste zice ca-i revolutionar,de zici ca in 89 el l-a dat singur pe Ceausescu.Mai zapacitule...o sa mori boschetar,ca-n cartea de munca scrie galgaragiu si meseria asta numa tu ai inventato.Te-a trimis basila la urlat?

22 noiembrie 2011 8:56

marie iesi Putopalmistu asta si-a facut ca prostu o profesie de 21 de ani.Urla in orice directie ii aduce bani.Si daca a intrat nehalitu in greva foamei ce?Mare cacareala.Asta intra ca nu are bani sa asigure caldura oamenilor?Canci.Vrea sa urle ca asa i-a dat besescu ordin pe bani girla.Labari de genu asta au facut ca ceea ce s-a dorit in 1989 sa ajunga un banc prost.Ce rahat a facut bulangiu in 89 la Caransebes unde era la cantina pcr?Un rahat.A aparut ca orice paduche cu voce sa ce?Cacat si iubire.

22 noiembrie 2011 8:49

dudunel sunt de acord in totalitate cu Mihai,am participat si eu la Revolutie,eram student si am vazut multe si am aflat mai multe dupa asta si nu e corect ce se intimpla astazi cu asa zis revolitionari

21 noiembrie 2011 17:37

Eneas dar nu a fost revolutie,e definitv! a fost lovitura militara de stat ,o stie toata omenirea ,numai Maries,care n-are o profesie precisa nu stie !

21 noiembrie 2011 17:31

Lordsib Bine ca 70 de militieni de la Sibiu care au avut citeva contuzii au certificate de raniti si ei vor primii in continuare indemnizatii! Prostilor!!!Primesc indemnizatii si familiile militienilor morti!Bravo! De pensiile activistilor de partid si securistilor nici un cuvint!A-ti fost toti in strada cacaciosilor?O sa vedeti ca nu o sa ne taie indemnizatiile spre ciuda voastra!!!!!!!!!!!!

21 noiembrie 2011 16:49

un amarastean Corecta afirmatia: "EROII PUTREZESC LA 2 m. ADINCIME".Toata lumea a strigat si si-a riscat viata.Sa beneficieze cei raniti si urmasii celor decedati.Nemerncii astia care auprimit tot felul de drepturi,mai primesc si cite circa 2000-2500 roni. renta lunara.Parca ar fi muncit in minele de uraniu circa 20 ani.

21 noiembrie 2011 15:55

Tzepelush Care revolutionari ? Ce revolutie ? Sa inceteze greva foamei cind m-oi duce eu sa-i dau mancare !

21 noiembrie 2011 13:48

pandele ia mai lasati-ne cu derbedeii astia....adevaratii revolutionari sunt la cimitirul eroilor nu stau prin baruri si nu fac nimica de 20 de ani....i-am vazut si eu pe unii din asa-zisii ,,revolutionari,, - niste paraziti! te-am sustinut nea maries cand ai fost impotriva lu tatae da aku ai dat-o in bara! sper sa ti se faca foame repede...

21 noiembrie 2011 11:40

Mihai Se solidarizează cu profitorii nesimţiţi care, pentru câteva ceasuri state în stradă beneficiază de privilegii fără sfârşit ! Atunci când am ieşit în stradă am ieşit pentru o idee, pentru o viaţă mai bună pentru toţi, nu doar pentru jegoşii cu tupeul dat la maxim care pozează în revoluţionari. De acord să beneficieze mutilaţii în revoluţie sau urmaşii decedaţilor, dar pentru ceilalţi...AJUNGE !!!

21 noiembrie 2011 11:25