Nationala statului Curacao a castigat meciul din Preliminariile Cupei Mondiale 2014, cu Insulele Virgine, scor 6-1, insa nu s-a calificat in faza urmatoare.Meciul dintre nationalele statelor Curacao si Insulele Virgine nu mai conta pentru clasamentul Grupei F a Preliminariilor din zona CONCACAF pentru Cupa Mondiala din Brazilia, insa cele doua echipe au oferit un meci interesant pentru cei 150 de spectatori prezenti pe stadionul ”Ergilio Hato”, din capitala statului Curacao, Willemstad.

Scorul a fost deschis in minutul 33 de Shanon Carmelia, atacantul celor de la NEC Nijmegen reusind sa il invinga pe Terrence Jones cu un sut bine plasat. Pana la pauza s-a facut 2-0, Richmar Siberie reusind sa inscrie si el pentru Curacao. Keithroy Cornelius a adus Insulele Virgine la o singura lungime de adversari, insa meciul s-a rupt dupa golul lui Everon Espacia ('73). Gazdele au dominat clar din acest moment partida, Carmelia si Siberie reusind dubla, scorul final, 6-1, fiind stabilit de Angelo Cijntje.

In urma acestui rezultat, gazdele au incheiat pe locul 3, cu 7 puncte, in timp ce Insulele Virgine termina grupa pe ultimul loc, cu niciun punct si un golaveraj de -38.