Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Preşedintele Traian Băsescu ştie deja cum va arăta viitorul raport pe Justiţie pe care Comisia Europeană îl va prezenta în această iarnă, dar nu înainte de alegerile din 9 dembrie. Şeful statului afirmă că în viitorul raport România va fi acuzată că nu mai respectă statul de drept şi criteriile politice prevăzute în tratatul de la Copenhaga. Afirmaţia, extrem de gravă, este susţinută şi de ministrul Justiţiei, Mona Pivniceru, anunţă EVENIMENTUL ZILEI.

Preşedintele Traian Băsescu a susţinut, citat de MEDIAFAX, că fostul preşedinte interimar al României, Crin Antonescu, a avut „o contribuţie esenţială la punerea sub semnul întrebării a statului de drept“. „Fostul preşedinte interimar nu a citit nici măcar raportul MCV privind România din această vară, el a avut o contribuţie esenţială la punerea sub semnul întrebării a statului de drept. Consecinţele nu le suportă el sau politicienii, ci românii“, a anunţă Traian Băsescu.

Ministrul Justiţiei Mona Pivniceru, observă ANTENA3, îi dă dreptate preşedintelui Traian Băsescu. Pivniceru susţine că raportul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) pe Justiţie va fi în „principal negativ“ iar de vină pentru asta este situaţia creeată în vară, în perioada referendumului pentru demiterea preşedintelui. „Statul de drept în ansamblu e posibil sa aibă ceva probleme din cauza duhurilor necurate care au bântuit prin vară", a declarat ministrul Mona Pivniceru, citată de ADEVĂRUL.

Pe de altă parte, remarcă ROMÂNIA LIBERĂ, premierul Victor Ponta consideră că declaraţia lui Traian Băsescu privind raportul MCV este „un pic ridicolă”, arătând că nu înţelege cum preşedintele unui stat poate afirma că acel stat nu este unul de drept. La rândul său, liderul PNL, Crin Antonescu, a susţinut, ieri, că declaraţiile preşedintelui Traian Băsescu sunt „iresponsabile“, de „maximă gravitate“ şi dăunătoare României.

„Preşedintele susţine că România nu este stat de drept. Dar atunci, ce este România şi ce este Traian Băsescu în acest stat? Este domnia sa şef de stat sau se consideră prizonierul unei ţări bananiere”?, s-a întrebat , citat de JURNALUL NAŢIONAL, fostul preşedinte interimar.

GÂNDUL remarcă faptul că luni seara, în prima din cele două intervenţii televizate de la începutul campaniei electorale, preşedintele Traian Băsescu a declarat că, după criza politică din vară, în urma căreia a fost suspendat, şi a fraudelor anchetate de procurori la referendum, România are „de suportat ruşinea de a avea observatori OSCE“ la alegerile parlamentare din 9 decembrie.

Dar, în ciuda modului apocaliptic în care a fost făcut anunţul, situaţia nu stă tocmai aşa: democraţii mai respectabile decât cea românească, inclusiv cea a Statelor Unite, au suportat aceeaşi „ruşine“. Ba chiar preşedintele Traian Băsescu a fost reales preşedinte în 2009 în acelaşi climat „ruşinos“ al monitorizării experţilor OSCE, anunţă GÂNDUL. Monitorizarea OSCE nu este o bilă neagră pentru corectitudinea alegerilor din România. Mai mult, chiar România a solicitat oficial această monitorizare, care este mai mult o formalitate.


Comentarii

Bruno Pentru cei ce doar cred ca detin adevarul absolut si se considera statisticienii de serviciu ... la alegerea/demiterea Presedintelui trebuiesc pusi in calcul si cei peste 2,4 milioane de romani din diaspora. Asa, de dragul egalitatii in drepturi.

14 noiembrie 2012 17:13

@Interesul National : pensionar Pe mine, mai nene! Daca nu ti-e clar! Care popor l-a demis? Traiesti intr-un stat anarhic cacaraian? Nu vorbesc in numele tau, dar da-mi si mie voie sa cred cu totul altceva decat exprimi tu! Asta e situatia: vara a demolat Romania, datorita unor frustrati si incompetenti!

14 noiembrie 2012 13:54

Catre Bruno pdl-istul, postac de serviciu Bai, Bruno! da informat mai esti! Nu cumva ala/aia de la @Bruno (bravo lui/ei) te-a dibuit si esti chiar , citez: "SRI-stul toxic de servicu"? Pai daca este asa, da-ne si nou numarul de inregistrare al adresei pe care ai primit-o de la Institutul National de Statistica si din care reiese ca in Romania mai locuiesc inca 20,5 de milioane de romani. O vrem cu antet, cu semnatura cu tot! Pentru ca asa reiese din ceea ce manaci acolo: 12 milioane au stat acasa si 8,5 milioane au iesit la vot! Din care ( oftica-te! Na!), 7.400.000 l-au demis pe ilegalul de la Cotroceni! :)) :)) :)) :)) Iar in ceea ce priveste averile USL-ului, foarte bine! Lasa-i sa aiba, nu le fie de deochi! macar astia nu vor mai jefui tara asa cum au facut-o pedeleprele lui basesca-tu! Sayonara! Ne auzim pdupa 9 decembrie cand demisul poate macar din bun simt (desi nu il suspectez ca ar avea asa ceva!), pleaca acasa cum trebuia sa faca de cand a fost demis!

14 noiembrie 2012 13:28

@Bruno Ha, ha! Buna dimineata , pedeleprelor! V-ati trezit si infestati cu informatii false site-urile? Bruna, esti SRI-stul toxic de serviciu? In slujba demisului? Va agatati de el pentru ca va este frica? Urmeaza ca justitia sa faca dreptate pentru ruinarea tarii! Va veti primi rasplata care vi se cuvine! Chiar ca are dreptate asta, cum s-a intitulat el, Interesul national! Si cred ce crede el/ea si il aprob! Rusine Basescu! Stai jos, esti demis!

14 noiembrie 2012 11:44

Bruno @_1_autointitulatul pe nedrept Interesul National - Basescu a facut ce trebuia sa faca pentru Romania, iesind pe post. Nu romanii l-au demis, ci "au incercat" sa-l demita haita puscariabililor din Parlament folosindu-se de frauda la greu cu voturi false. Si n-au reusit pentru ca peste 12 milioane de romani care si-au pus mintea la contributie n-au pus botul la agitatiile manipulatoare efectuate de hotii plagiatori ai USL din guvern si parlament. Spun ca sant hoti pentru ca averea lor, a fruntasilor din USL (aflati in Parlament si Guvern de 22 de ani), poseda 80% din averea privata a Romaniei, fata de doar 20% care reprezinta averea privata a fruntasilor din toate celelalte partide la un loc..!? Cine doreste sa vada si sa inteleaga si care este ca si mine ingrijorat de situatia noastra actuala si-a dat deja seama ce se intampla. Guvernul actual( numit cu simt de raspundere de Basescu, tocmai pentru a nu mai numi iar Guvern din PDL si a invrajbi situatia mai departe - deci a dovedit spirit in Interesul National), a incercat, schimband regulile jocului in timpul jocului, sa demita un presedinte in 4 zile..!? A demis Avocatul poporului care era singura aparare a tarii impotriva abuzurilor ce incalca constitutia. Aceste actiuni s-au vazut imediat in exterior si au ingrijorat toata lumea politica.. De ce ? Pentru ca fiecare Presedinte si Avocat al poporului din toate tarile s-au simtit amenintati de aceste incalcari ale statului de drept si asta intr-o Europa democrata !! Pricepi?

14 noiembrie 2012 11:31

Bruno @_2_autointitulatul pe nedrept Interesul National - Iar acum, Avem de 2 luni o lista de rezolvat, pe care ne-a dat-o UE , printre care sa punem la loc un Avocat al pporului agreat de toate partidele. Ca sa demonstram ca suntem un stat de drept. Este o conditie obligatorie impusa de UE, pentru ca noi dorim sa intram in UE si nu UE doreste sa ne anexeze impotriva vointei noastre. Cand intri intr-o societate te supui regulilor societatii respective. Sau nu intri. Este alegerea ta. Noi vrem in UE, asa ca suntem obligati sa ne aliniem. Modul de control este MCV/Raportul pe justitie. Iar pentru ca nu am facut ce ni s-a cerut, clar ca vom avea un Raport pe justitie negativ. La nivel guvernamental si prezidential acest lucru ni s-a comunicat deja verbal. Insa Guvernul nu ne-a comunicat si noua acest lucru pentru ca suntem in campanie electorala si sa nu ne piarda voturile. Presedintele Basescu a vazut si ne-a comunicat acest lucru ca sa stim si noi ca Guvernul actual ne ascunde informatii importante pentru viitorul nostru. Asa transparent trebuie sa fie orice Presedinte cu poporul. USL ne minte si manipuleaza in folos personal. Basescu este singurul nostru punct de sprijun la ora actuala. Ca nu are tact si este cam din topor, este adevarat. Insa este responsabil cu constitutia si este singurul care se opune abuzurilor. Asa ca .. Respect pt. Presedintele Basescu si Rusine tie si celor ca tine!

14 noiembrie 2012 11:29

Bruno @_3_autointitulatul pe nedrept Interesul National - Ca sa intelegi, intr-o tara cu un stat de drept functional, Partidele nu se desfiinteaza unul pe celalalt ci conlucreaza intre ele. Asta insemna OPOZITIE politica. Opozitia este baza DEMOCRATIEI. Insa cei slabi de minte nu pot intelege asa ceva. Nu pot intelege ca legile si conducerea buna a unei tari se realizeaza numai prin comunicare si contradictii politice cu Opozitia. Contradictii care rezolvate pentru ambele parti dau legile bune si stabile care avantajeaza pe toata lumea si nu numai un grup favorizat din conducerea politica ( vezi USL si abuzurile impotriva hotararilor justitiei cu voturi majoritare Parlamentara pentru a scapa puscariabili de raspundere penala..!?). De asta este ingrijorata UE si ne da un Raport negativ. Ne-au si comunicat-o deja oficial atat lui Ponta, lui Pivniceru cat si Presedintelui. Urmeaza sa vina hartia oficiala. Daca Basescu nu ne spunea, noi nu aflam ca actiunile USL nu sunt democratice(asta spune Raportul care se refera la ultima perioada de guvernare, deci la actiunile actualului Guvern), pentru ca USl ne ascundea acest lucru. Iae eu doresc sa stiu cu cine sa votez. SI nu vreau sa fiu mintit prin omisiune ca sa-mi dau votul celor care ma lasa in nedumerire folosind numai cuvinte pompoase si promisiuni fara acoperire. Pe Basescu nu l-as mai vota insa este mult mai bun ca Antonescu. Iar alta varianta nu ne-au dat. Asa ca, la ora actuala, ma simt mai linistit ca Basescu este acolo si le da peste mana sau ne pune in tema cum suntem mintiti.

14 noiembrie 2012 11:27

hihihi Interesul nationale de la ora 10:16 este purtatorul de cuvant al talharilor parlamentari a lui felix? Sau la care fragment al natiunii se refera?

14 noiembrie 2012 11:26

Interesul National Cum isi permite Basescu sa iasa la televiziuni? Pe cine mai reprezinta el? El este cel care sta abuziv la Cotroceni! Poporul roman l-a demis!De unde stie el ca va fi un raport MCV negativ? S-a dus iar Macovei ajutata de Kovesi sa miorlaie pe la Reding? Vine (in ce calitate?) si vantura raportul pe justitie evaluat negativ de CE in perioada guvernarii bine hidratate cu unguente a lui MRU si da vina pe Ponta si pe Antonescu! Cum isi permite sa iasa si sa minta iar? Iar isi bate joc de tara asta? Face campanie electorala pentru propriul partid tocmai pentru faptul ca nu este presedinte! Despre ce fraude la referendum isi permite sa vorbeasca acest individ demis de poporul roman calcat in picioare pentru paranoia lui de a ramane presedinte? Vorbeste despre interesul national? Cu ce drept? Interesul national spune ca el si ai lui trebuie sa plece, sa lase poporul roman sa se refaca, sa reconstruiasca tara! Rusine, domnule Basescu!

14 noiembrie 2012 10:16