Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Premierul Victor Ponta este bântuit, în continuare, de fantoma eşecului de la referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu, dar consideră că românii sunt cei care au stabilit că acest referendum trebuia să aibă loc.

Într-un interviu acordat cotidianului francez Le Monde la Bruxelles, premierul a admis că poate a acţionat impetuos şi pripit în privinţa suspendării preşedintelui însă a făcut-o doar pentru a răspunde aşteptărilor populaţiei, anunţă JURNALUL NAŢIONAL.

„Am acţionat în conformitate cu normele şi cultura noastră politică. În mod evident, agresivitatea disputelor noastre politice a surprins Comisia Europeană şi europenii. Pe de altă parte, rata de participare şi rezultatul referendumului mă fac să spun că, într-adevăr, poate am acţionat în mod impetuos şi pripit, dar că am răspuns aşteptărilor populaţiei“, a declarat, Victor Ponta, citat de COTIDIANUL.

Dar nu este singurul referendum cu rezultat diferit faţă de aşteptările populaţiei. Astfel, afirmă EVENIMENTUL ZILEI, deşi eşi românii s-au pronunţat în 2009, prin referendum, pentru un Legislativ cu 300 de aleşi, după alegeri am putea avea 520. Alegerile din toamnă s-ar putea să ne aducă 50 de parlamentari în plus, faţă de cei 469 care sunt în prezent, ceea ce ar însemna şi 10 miliarde de lei vechi cheltuieli suplimentare.

Simulările făcute de partide pe baza rezultatelor obţinute la alegerile locale, arată că numărul deputaţilor şi senatorilor ar putea creşte de la 469, câţi sunt prezent, la 520 sau chiar mai mult. Asta s-ar întâmpla, explică ZIUA VECHE, în situaţia în care un partid sau o alianţă şi-ar adjudeca toate colegiile dintrun judeţ cu peste 50% din voturi, lucru perfect posibil în "judeţele roşii" dominate de PSD. Pentru ca judeţul să nu fie monocolor, se vor acorda, conform legii locuri suplimentare şi unor candidaţi ai altor partide, prin redistribuire.

În viitorul Parlament, aşa mare cum se preconizează a fi, şi-ar putea face loc şi fostul preşedinte al PSD, Mircea Geană, sprijinit chiar de USL, afirmă GÂNDUL. Întrebat ldacă actualul senator independent Mircea Geoană va candida susţinut de USL, actualul lider al PSD, Victor Ponta a răspuns: „Eu cred că da“. El a adăugat că trebuie să aibă o discuţie cu acesta.

 În luna august, Mircea Geoană a declarat, într-un interviu acordat MEDIAFAX, că el nu a plecat niciodată din PSD şi că se consideră în continuare un social-democrat, arătând că va candida pentru un nou mandat la Senat în acelaşi colegiu.

Iar, potrivit ziarului ADEVĂRUL, premierul Victor Ponta mai are o dorinţă, de data aceasta referitoare la viitoarea Constituţie: Preşedintele să nu mai pună premier pe cine vrea el. Există puţine semne că lupta dintre preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta s-a domolit, existând temeri că tensiunile vor escalada în apropierea alegerilor parlamentare din decembrie.

Totuşi, la Bruxelles, cei doi încearcă să demonstreze că au trecut peste această etapă, cel mai concret semn fiind un acord privind reprezentarea ţării la summitul şefilor de stat şi de guvern de luna viitoare. Potrivit unui oficial de rang înalt de la Bruxelles, citaţi de NAŢIONAL,  Ponta i-a spus preşedintelui Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, în timpul întâlnirii de la Bruxelles, că acceptă ca Băsescu să participe la summit.

Premierul Victor Ponta pare să fie cel mai popular politician român, arată datele unui sondaj de opinie realizat de IRES, pe 10 septembrie şi citat de ZIUA VECHE. Ponta este creditat cu 24% din preferinţele celor care au răspuns chestionarului, urmat de preşedintele Traian Băsescu - 17% şi de co-preşedintele USL Crin Antonescu, tot la 17%. Dan Diaconescu este cotat la 11%, Ion Iliescu Şi Mihai Răzvan Ungureanu - 6%.

Faţa de decembrie anul trecut, remarcă ROMÂNIA LIBERĂ, Antonescu e în picaj, de la 24% la 17%, Traian Băsescu a crescut cu cinci procente, iar Victor Ponta şi-a triplat scorul, de la 8% la 24%. Dar după scandalul plagiatului, pentru premierul Victor Ponta se naşte un nou scandal care probabil îi va eroda popularitatea. Premierul Victor Ponta este membru dar şi trezorier al unei asociaţii finanţate câţiva ani de la bugetul de stat şi al cărei preşedinte onorific este Adrian Năstase, Asociaţia „Casa N.A.T.O“.

Informaţia, afirmă CURENTUL, lipseşte complet din declaraţia de interese a premierului Ponta. Conform legii, Victor Ponta era obligat să consemneze în declaraţia de interese depusă la Guvern nu numai calitatea de membru al acestei asociaţii ci şi funcţia deţinută. În consecinţă, în funcţie de relaţiile pe care le-a avut de când este premier cu această asociaţie, se pune şi problema unui conflict de interese.



Comentarii

orion @Val. Ma intreb ce o sa faca si sa zica toti USL-sti care comenteaza aici,cind la iarna nu vei mai vedea nici un USL parlamentar. Deja lucrurile se precipita . Tu, Val, vei privi antena 3 cu nostalgie muscindu-ti unghiile si scarpinindu-te in cap, neintelegind ce se intimpla! Probabil te vei duce la manastire sa meditezi !

26 septembrie 2012 12:06

val Ma intreb ce o sa faca si sa zica toti PDL-eprosii care comenteaza aici, in iarna dupa alegeri, daca va fi scorul similar ca cel de la alegerile locale. Nu cred ca are rost sa se faca multe presupuneri, ca in curind se va vedea rezultatul. Mai aveti doua luni sa sperati si sa va bucurati cu jumatate de inima.

21 septembrie 2012 23:04

danni21 normalmai trebe parlamentari....doar aveti cu cei ii plati....mai ales ca si fondurile UE....v au venit in muie...nui nimic....stiu ei , ponta&company....trebuie marite TAXE ACCIZE...taiem din PENSII,SALARII...au facut mers ul lui felix&antenaci...

20 septembrie 2012 8:43

@DDD: pensionar La furtul masiv de voturi, dovedit de DNA, cred ca ar trebui sa lasi vuvuzeaua mai incet! Nu ne-am dus la vot, pentru ca nu am vrut sa legitimam un puci! Nu ti-e clar? Spune o lume intreaga si voi, uslistii nespalati, nu vedeti!

19 septembrie 2012 21:49

Alin argus , marsh draqu-n natia ma.tii cu zdrentele tale de dobitoc ,ca ne pisem pe pedeleii si usleii tai . De data asta ne trebuie ceva nou , ceva ce n-a mai fost la guvernare niciodata , lua-ti-as muia in pula si tie . Ai uitat cand ne-ati furat salariile ,si jaful pe care l-ati facut in ultimii ani ??!!! A venit vremea sa platiti fir-ati ai draqu de gunoaie ordinare .De data asta o sa alegem ceva nou ,care sa va priponeasca pentru urmatorii 100 de ani ,si sa recupereze toti banii pe care i-ati furat .... ordinarilor !!

19 septembrie 2012 20:36

Alin argus , marsh draqu-n natia ma.tii cu zdrentele tale de dobitoc ,ca ne pisem pe pedeleii si usleii tai . De data asta ne trebuie ceva nou , ceva ce n-a mai fost la guvernare niciodata , lua-ti-as muia in pula si tie . Ai uitat cand ne-ati furat salariile ,si jaful pe care l-ati facut in ultimii ani ??!!! A venit vremea sa platiti fir-ati ai draqu de gunoaie ordinare .De data asta o sa alegem ceva nou ,care sa va priponeasca pentru urmatorii 100 de ani ,si sa recupereze toti banii pe care i-ati furat .... ordinarilor !!

19 septembrie 2012 20:35

Alin Ce bine-mi pare c-a scumpit iar "cionta " tot !! Baaaaaaaaaaa boilor , treziti-va!!! Votati draqu cu altii care nu v-au facut nici un rau , care nu v-a furat niciodata . Ati vazut una din promisiunile de la locale , dusa pana la capat ??? De 23 de ani va fura astia prin rotatie , chiar nu vedeti??? Daca-n 23 de ani nu a facut nimic ,cum draqu de-i mai alegeti boilor ?? Pe langa boii care-i aleg suferim si noi , futu-va-n gura de distrusi .

19 septembrie 2012 20:29

Alin Ce bine-mi pare c-a scumpit iar "cionta " tot !! Baaaaaaaaaaa boilor , treziti-va!!! Votati draqu cu altii care nu v-au facut nici un rau , care nu v-a furat niciodata . Ati vazut una din promisiunile de la locale , dusa pana la capat ??? De 23 de ani va fura astia prin rotatie , chiar nu vedeti??? Daca-n 23 de ani nu a facut nimic ,cum draqu de-i mai alegeti boilor ?? Pe langa boii care-i aleg suferim si noi , futu-va-n gura de distrusi .

19 septembrie 2012 20:29

ALIN "cionta " tata , nu inseamna ca toti care au votat contra lui basescu sant de partea ta !! Asta doar in visele tale ti-ai dorii , poate . Ai sa ai surpriza vietii ,si tu si crin , si basescu ....GUNOAIELOR!!

19 septembrie 2012 20:16

olaru jos USL ! Vrem DEMISIA voastra. Semnat 16 milioane de romani din 20 milioane .Diferenta e a nebunilor

19 septembrie 2012 19:41

argus Multi dintre romani au fost indobitociti de A 3,un post de televiziune care nu are alta tema in afara de ura impotriva statului de drept! Cu isterica de Dana Grecu si cu" superanalistul" Radu Tudor A3 si Voiculescu au reusit sa-i atraga de partea lor pe cei care gandesc putin sau deloc. In decembrie,dupa ce PDL va castiga alegerile,ce subiecte o sa mai gaseasca?

19 septembrie 2012 18:32

copy-lot tonta @DDD deci, daca suntem mai putini, ti se pare normal sa creasca numarul de parlamentari?¿ Vitanja 3 v-a lobotomizat pe toti mai nene.

19 septembrie 2012 17:55

ness Introduceti votul cenzitar. Vor vota doar cei ce inteleg ceva din politica si nu cei care voteaza pentru un mic si-o bere.

19 septembrie 2012 17:09

Hillary Care „cultura politica”, Victoras ?! Poate INCULTURA votantilor tarati,ca oile, la vot, cu mii de promisiuni, care au semnat si pentru mosii si stramosii lor decedati! („DE CE DATI , mai,voturi si pt noi?”, ar putea substitui, la atei, „Vesnica pomenire” ! )

19 septembrie 2012 15:19

DDD Dragă mariana, tu ori ești o tută proastă,ori ai mancărimi vaginale la creier.Păi tu nu vezi unde au adus tara asta pdl-eprele tale ?Idioat-o care ești pe persoană fizică!!!!!

19 septembrie 2012 15:14

popescu p. Peste 80% din romani NU mai vor sa auda de Partidul Demagogilor si Lichelelor.

19 septembrie 2012 14:48

mariana pentru DDD esti un bou cu creerul spalat de vitanja3 a lui felix, iar popularitate lui plagiatorului cred ca a scazut mult mai mult pentru ca oameni exista si prin tara nu numai in bucuresti acolo unde se fac sondajele asa ca plagiatorul si cacarau au dovedit ca sunt doua plosnite trintite in fata de varanul felix turnatorul si ilici bunicuta chaghebista.

19 septembrie 2012 14:47

DDD Adevărul este extrem de simplu. Din cei 16 milioane cu drept de vot ,au votat 8,5 milioane.Restul e gargară bășită.

19 septembrie 2012 14:34

Po Daca Ponta spune asta, atunci dati-i dreptate lui Basescu, atunci cand spunea:" ca astia sunt imaturi"...

19 septembrie 2012 14:17

burebista pardon Ponta, noi romanii nu am mers la referendum intrucit nu suntem prostii USL-lui, desi prin frauda si furt casi destui idioti ,au fost indobitociti sa voteze. Cei asa- zisi & milioane de morti si timpiti isi pot baga capul in cenusa fierbinte strigind in gura mare: sunt un dobitoc !

19 septembrie 2012 14:14

hihihi Care e numarul rezonabil de parlamentari? daca tinem seama de populatie si venituri, de cati au Germania, Italia, Anglia, noi ar trebui sa avem mult sub 300...Dar gasca de puscariabili care a sterpelit puterea cu propaganda ca pe vremea lu constantinescu ( Tap, fiul cu afaceri colosale, amante la nesfarsit), in timp ce fura exact cum o faceau si atunci, facand bisnita cu sarbii sub nasul NATO, are nevoie de imunitate, asa ca numarul nu va scadea, ci va creste, pentru a-si rade de romani: prosti sunteti si noi profitam!

19 septembrie 2012 13:49

rxctps Plimbati bai ursu' de aici,Referendumul nu a fost nici pe departe un esec,romanii NU il mai vor pe Impostor si nici pe gasca lui dar voi sufleted eslugi nu aveti de unde intelege asa ceva!

19 septembrie 2012 13:14

plm A3 nu e glasul si nici vointa poporului .....voiculescu si antena3 au pus la cale puciul iar marionetele ponta si antonescu le-au pus in practica.....intr-un stat de drept, cum e sua, erati de mult impuscati.

19 septembrie 2012 13:04

gelu cei doi maimutoi trebuie sa aduca banii de acasa si de la voiculescu. eu nu am vrut vreferendum. cine a fost de acord cu asa ceva sa plateasca.nu mai vreau sa se cheltuieasca banii mei pe tot felul de prostii de tot felul de prosti.

19 septembrie 2012 13:01

so va lua Dar catalin voicu are loc pe listele usl? dar felix ? ion ilici iliescu, bombonel, si alti puscariasi?

19 septembrie 2012 12:57

ana Romanii sunt mai interesati de traiul de zi cu zi tot mai auster. Ipocritul de Voiculescu a pus la cale referendumul, Ponta e o simpla marioneta a matusii Tamara

19 septembrie 2012 12:56

Ciklopul Potrivit ziarului britanic, o dispută politică virulentă - în care Victor Ponta, premierul român de centru-stânga, a restrâns independenţa Curţii Constituţionale, ca parte a eforturilor sale de a-l marginaliza pe preşedintele Traian Băsescu - a determinat mai multe ţări membre ale UE să-şi reconsidere poziţia. Germania nu s-a opus aderării României la spaţiul Schengen, dar deteriorarea neaşteptată a statului de drept în ţară a determinat-o pe Angela Merkel, cancelarul german, să declare anul acesta că este 'inacceptabil atunci când principiile fundamentale ale statului de drept sunt încălcate într-o ţară a Uniunii Europene'.

19 septembrie 2012 12:40

Asta sa fie marea problema a Romaniei? Sau adminisgtrarea corecta a banului public? Daca pretul km. de autostrada ar fi normal, de ex., ne-am putea permite usor un numar rezonabile de parlamentari.

19 septembrie 2012 9:21