Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Nu doar 6 judecători CCR, dar şi procurorii lui Daniel Morar îşi bat joc de votul a 8,3 milioane de români. Procurorii încearcă să acrediteze ideea că întreg referendumul a fost fraudat prin forţarea românilor să vină la urne.

Acuzaţii halucinante şi infacţiuni inventate

Un comunicat al DNA ne spune ce învinuiri i se aduc secretarului general al PSD şi principalul coordonator al campaniei electorale pentru referendum al USL.

Comunicanul precizează că în sarcina lui Liviu Dragnea s-au reţinut infracţiunile de:

Folosire a influenţei sau autorităţii de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.
Asociere pentru săvârşirea de infracţiuni.
Instigare la violarea prin orice mijloace a secretului votului de către membrii biroului electoral al secţiei de votare ori de către alte persoane.
Instigare la promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase în scopul de a determina alegătorul să voteze în cadrul referendumului.




Integral pe Cotidianul



Comentarii

nd eu am iesit de buna voie si nesilit de nimeni. si impreuna cu mine cei 7.5 milioane care l-au demis pe presedinte. Sa va fie rusine cu asa articole de 2 bani

30 iulie 2013 8:54

ion Ca sa ironizam justitia, sa nu mai poata functiona , hai sa ne autodenuntam cu totii si sa salvam interlopii si infractorii din guvern.

9 septembrie 2012 6:12

noi Sariti USL-isti si salvati mafiotii. Nu e adevarat.Justitia minte. La USL sunt numai oameni de valoare. Avem ministru doctor in stiinte juridice. Daca-l aresteaza si pe Dragnea urmeaza si Voiculescu...tocmai cand va pregateati sa-l scoateti pe Nastase....Doamne ce nenorocire. Ne strica masinaria de furat voturi.

9 septembrie 2012 6:09

unul Pana cand? Somajul si inflatia cresc, puterea de cumparare a POPORULUI scade. Cu ce i-a incurcat destituitul pe noii guvernanti? Ne promiteau bunastare. Unde-i bunastarea? Cand "dictatorul Base" tinea fraile puterii in mana lucrurile se indreptasera bine. Mai ajungeau si cativa mafioti la puscarie. Unde ne-a adus noua guvernare? Chior sa fii, sa nu vezi crunta realitate. Si unde vom ajunge daca ne ducem ca orbii dupa sarlatanii astia?

9 septembrie 2012 0:35

MAIA Asta e justitia reformata a lui Basescu,a reformat-o pentru cei care sunt de partea lui.RUSINE SA VA FIE PROCURORI SI JUDECATORI CARE NU JUDECATI CORECT SI ATI INTRAT PENTRU FUNCTII IN POLITICA!!!!!

8 septembrie 2012 16:42

dridea marcel Din cate inteleg , domnul Crin Antonescu a ajuns un fel de sculer-matriter al miscarii liberale romanesti ! Adica , scula sa intelectuala se ofera drept matrita pentru colegii de partid ! Si sa mai zica rautaciosii ca nu exista socializare in cadrul PNL !?

7 septembrie 2012 21:16

bn Nu s-a iesit nici fortat ,nici fraudulos. Aceasta a spus-o Gordon inainte de numararea voturilor si slugile lui o dezvolta in continuare. Eu nu fac politica, dar ma numar printre cei 7.5 milioane care am votat de bunavoie si nesilit de nimeni pentru demiterea , vinzatorului de tara , Traian Basescu. Daca chiar sinteti oameni seriosi , si doriti sa stirpiti hotia , frauda ,veniti cu probe si cifre. De acord sa-i bagam la puscarie pe hoti. Dar inainte de asta trebuie sa-i prindem. Va dau si un pont (procurorilor ). Tilharii nu se ascund ,ci sint la vedere. De exemplu in aproape fiecare localitate din Romania candidatii dau cadori inainte de alegeri . Aceasta nu este mita electorala? Un primar din Ploiesti a trimis pensionarilor cupoane de pensie (marita )? De cind primaria da pensii? Aceasta nu este mita electorala? Deci , cred ca este foarte usor sa-i prindem pe hoti . ramine numai chiar sa dorim sincer sa facem acest lucru. Pina atunci sa nu incercam sa mai aruncam praf in ochi alegatorilor. De exemplu partidele politice care au indemnat cetatenii sa nu mearga la vot au incalcat legea , iar cei care au facut acest lucru ar trebui anchetati. Acesta este un subiect pe care sa-l dezvoltati.

7 septembrie 2012 17:02

ELENA E greu sa crezi cu cat patos vorbesc cei care simpatizeaza PDL.Eu nu am simpatii sau antipatii politice,dar nu vad logica lor.Atat timp cat cei care au indemnat la neprezentarea la vot,nu au dosare penale,nu au trecut pe la DNA,cum pot crede sau cine ma poate obliga sa cred sau sa gandesc ca legea se aplica corect si ca nu sunt persoane mai presus de lege.

7 septembrie 2012 15:26

Ale Nu , procurorii nu își bat joc de votanti, își fac treaba pentru care sunt plătiți si ii prind pe cei care au votat de mai multe ori, pe cei care au organizat excursii electorale, sau au obținut 250% prezenta in comune. Trebuie sa fie un exemplu ca sa nu se mai întâmple așa ceva.

7 septembrie 2012 13:53

logica alegatorului cei mai activi la referendum au fost politistii locali, ei au mers din casa in casa mai ales la pensionari si la asistatii sociali ai primariei si le spuneau "vrei sa mai primesti pensia / ajutorul social? iesi la vot. ca daca nu ai timbrul pe buletin nu vei mai primi pensia sau ajutorul social". asa se explica cum s-au ratacit alea 900 mii de voturi cu NU printre cele cu da. apoi a fost actiunea agentilor de campanie care au luat buletinele de la diversi cetateni contra sumei de 20-30 de lei ca sa nu se duca la vot si care in ziua votului au fost date unor "turisti" care au votat de mai multe ori in diverse sectii de votare. si in final, fraudarea a 2mil de voturi nici macar nu e grea in peste 18.000 sectii de votare, inseamna 7 voturi pe ora, ceea ce devine insesizabil. dar , vorba carmaciului, n-au putut ei fura cat s-a putut boicota. succes procuraturii si minte limpede judecatorilor

7 septembrie 2012 11:38

DICTATURA INSTITUTIONALIZATA CCR, CSM, DNA, ANI, SRI, SIE, DIE = DICTATURA LUI BASESCU - astea sunt institutiile care au creat reformarea statului. Ele apara statul de drept al lui bashinescu (numai drepturile lui).

7 septembrie 2012 9:53

Suricata Probabil trebuie sa ma autodenunt,deoarece am fost obligat de constiinta de cetatean al acestei tari sa votez.Sa o fac sau nu?Daca ma aresteaza securistii lui chioru?

7 septembrie 2012 9:08