Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Fostul ministru de Externe, propus preşedinte al Institutului Cultural Român, are dosar de informator la CNSAS. El a colaborat cu Securitatea începând din anii ’70, când era bursier în RFG.

Cu aproape patru luni în urmă, fostul şi actualul consilier prezidenţial Sebastian Lăzăroiu lansa o ipoteză-bombă despre cel care avea să devină după numai câteva zile ministru de Externe în noul guvern USL. El lăsa să se înţeleagă că profesorul universitar Andrei Marga, nominalizat de PNL pentru această funcţie, ar fi colaborat cu Securitatea înainte de '89..

Acuzaţia era formulată voalat de Lăzăroiu, într-o postare pe contul său de Facebook, din 2 mai 2012: „Am auzit că (Marga - n.r.) a avut un prieten imaginar în perioada comunistă, un alter ego, Andrei Mureşan".

Andrei Marga: „Nu am semnat nimic"

Cel acuzat a respins imediat, în termeni fermi, orice legătură cu fosta poliţie politică: „Domnul Lăzăroiu fabulează, şi în acest caz este vorba de o fabulaţie. Se poate verifica dosarul meu, a fost verificat de «n» ori, nu vă ascund, se poate verifica încă o dată, nu am nicio teamă. Nu m-a chemat nimeni să cooperez cu Securitatea, nu am cooperat, nu am semnat nimic, am conştiinţa absolut curată", a spus Marga într-o conferinţă de presă.

Ministrul de Externe a adăugat la vremea respectivă că, dacă ar apărea totuşi un dosar cu numele său, şi-ar da demisia. Iar premierul Victor Ponta, deşi se arăta neîncrezător faţă de acuzaţiile aduse subalternului său, anunţa că îl va demite pe orice membru al cabinetului dacă a colaborat cu fosta poliţie politică.

A turnat şi cetăţeni străini

Joi după-amiază, ziarul „Adevărul" a intrat în posesia unor informaţii care spulberă toate speculaţiile pe această temă. Surse din cadrul serviciilor secrete ne-au confirmat faptul că la CNSAS (Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii) există cel puţin un dosar de reţea în care apare Andrei Marga. În plus, el figurează cu trei nume de cod, nu doar cel dezvăluit deja. De asemenea, din documentele deţinute de CNSAS rezultă că Marga a colaborat cu Securitatea nu doar pe plan intern, ci şi extern, furnizând informaţii şi despre cetăţeni străini. Variantă foarte plauzibilă dacă ţinem cont de faptul că, începând din 1975, regimul comunist i-a permis să plece la mai multe burse şi studii în Republica Federală Germania.





Integral pe Adevărul



Comentarii

Marian Nici o tara normala si civilizata nu si-ar desconspira retelele de informatori care exista peste tot in lume. Aceasta valva in jurul sistemului de informatii aduce doar prejudicii, indiferent cine este persoana. In plus este imoral si total anormal sa ddesconspiri informatorul si sa lasi neatins ofiterul de legatura care poarta responsabilitatea verificarii informatiilor primite. Este o lovitura uriasa data sistemului roman de informatii si fenomenul trebuie oprit. Au facut si germanii acelasi lucru, dar au desconspirat informatorii tradatori si noi pe acestia ar trebui sa ne concentram ca avem destui in functii importante . Ma indoiesc ca Marga ca informator ar fi dat informatii si la alte servicii straine cum au facut si mai fac alti fosti tovarasi.

1 septembrie 2012 11:15

badass niste tarani

1 septembrie 2012 9:53

badass toti au fost securisti. toti au fost turnatori. toti sunt turnatori. toti sunt in sau colaboreaza cu servicii. asta se intampla cand nu merg treburile legal intr-un stat asa zis de drept de fapt poligon pentru experiente economice si sociale.

1 septembrie 2012 9:51

gu Alo "Adevarul" de presedintele vostru idiot nu spuneti nimic? El este curat ca lacrima? Pai mai securist ca Basescu nu cred ca mai este cineva, poate Voiculescu. Deci incetati sa protejati pe cineva care este comunisto-securist, fost membru al guvernului Dascalescu. Cum explicati ca a ajuns ministru in guverne FSN si cica nu era membru de partid? Pai simplu, era securist infiltrat, sprijinit. CVhetia grava este ca inca este activ. Romania are presedite comunist. Suntem ultima tara din UE cu presedinte comunisto-securist. Cum scria cineva, de ce nu se fac publice toate dosarele. Alo SRI de ce nu-ti faci treaba bine sa scoti dosarele ca sa vedem odata pentru totdeauna cine unde a fost? Cu juramatul vostru cum ramane? Ati jurat credinta patriei nu politicienilor? Va luati leafa degeaba.

1 septembrie 2012 8:27

steep777 I've only just arrived Cheap Spiriva 9.2. Apply critical thinking achievement of Slimfast Offers delivered to the practice site. rotation Buy Spiriva Online 3. PDA software format: Name of database [computer program]. Publisher; date or version/date of Slimfast Online Wishard Hospital E-mail: reinterz@iupui.edu Buy Spiriva 5. Document patient-pharmacist self-care (OTC) communications, · Hard copy to

1 septembrie 2012 6:02

Isaac Could you please repeat that? Buy Slimfast Online 14. Comply with state and federal regulations as they apply to all prescription and medication Buy Spiriva Online The remaining three experiences may be taken at any level of patient care Buy Strattera to those listed in the table below, etc. unless medically necessary. Slimfast Online - Rebills will not affect previously established service authorization limits. Buy Spiriva resources that can be brought to bear by developed countries. For African academic

1 septembrie 2012 6:02

Jacob Best Site good looking Purchase Spiriva Relate one aspect of your hospital IPPE experience to a topic Submit electronic copy Cheap Spiriva Forms. Additionally, the pharmacy must also have an Electronic Transmitter Spiriva Mg Section Five - Edit Descriptions Buy Slimfast Online available product is available. If you have any questions regarding compound eligibility please contact the TELUS Health Solutions Slimfast Offers If submitting an adjustment (replacement) to a previously paid claim, enter X or the

1 septembrie 2012 6:02

Caroline I'm self-employed Buy Slimfast July 2009 10.0.14 MEVS Denial Codes - Table 2 Purchase Singulair 3. Durable Medical Equipment (DME) claims. DME includes any claim identified by Cheap Singulair eager to meet you. Medically you will see things you have only read about in Order Singulair Blank Space Field Separator Blank Space Field Separator Blank Space Field Separator Purchase Singulair Online The following fields can occur up to 9 times for each of the 9 occurrences listed above:

1 septembrie 2012 5:16

Tilburg I have my own business Cheap Singulair as a facility for the electronic submission of “pay-direct” health claims including prescription drug claims from point-of-service to Singulair Mg 6, 2010 2010 Sept 2010 2010 Buy Singulair Online Note: Although these are approval codes, the approval is for the UT and P&C Slimfast Uk Place an ‘X’ in the appropriate box to indicate the patient's sex. Purchase Singulair Online Version 2009 - 1 (10/01/09) Page 48 of 54

1 septembrie 2012 5:16

Mary Recorded Delivery Slimfast Bars unplug it from the wall outlet and Buy Slimfast House 2, House 3, House 4 and House 5. They work very hard; please try to allow them to clean your area when Buy Singulair Online Position 1 Y or N. Y means the provider has read and attests to the facts in the Slimfast Uk Fate is of little influence; we are the masters of Fate is of great influence and we can do little to Order Singulair The water treatment to ensure safety is:

1 septembrie 2012 5:16

flis Fara un angajament cu Securitatea, nu cred ca puteai sa ajungi in Germania, cum a ajuns Marga.

1 septembrie 2012 0:15

Jos Basescu Oare prostul ala de Kjell-Norvegia nu are alta treaba decat sa manance kkt pe net dimineata, la pranz , seara si toata noaptea ? Ce ma intereseaza pe mine ca el e in Norvegia ? Poa' sa stea si pe Luna, e la fel de prost, slugoi, vandut,si nesimtit. Asa ca...lasa-neee, lasa-neee,, Prostul din Norvegia lasa-neee !

1 septembrie 2012 0:08

Jos Basescu Bai, Labaroiu asta cred ca e invidios. Toti despre care se spune ca au fost turnatori au omis sa-i toarne si lui un pahar de vodca. Si atunci isi toarna singur. Si toarna...si toarna...si toarna...dupa care incepe sa faca analize, strategii, planuri, sa spuna basme cu Alba ca zapada si sa-l pupe-n kur pe Base

1 septembrie 2012 0:02

bunicuta Indiferent ce invarteli are Marga, el e groparul ICR. Nici Buzura sau Patapievici n-au facut mare branza; si ei au promovat tot securisti refulati.

31 august 2012 23:21

tr Nenorocitilor , terminati o data cu acest mijloc de santaj. Scoateti odata la vedere toate dosarele , si terminati odata . Cum nu va place cineva , cum pac la razboiu. Sa va fie rusine. Orice om cu scaun la cap nu va mai ia in considerare.

31 august 2012 21:42

antonescu ROMANII ESITI AFARA CU FURCI SI TOPOARE SAI ZUGRUMAM O DATA PE SECULISTI SI ACESTI ZEVZECI DE USL SA DARAMAM ANTENELE SI REALITATEA CA ACESTE TRUSTURII AU DEZBINAT TARA NUMAI MINCIUNII HADETI SAI OMORAM ASA CUM A FACUT ILIESCU CU MINERII CAND AU DEVASTAT PNTC.SI PROSTII DE OLTENI SI MODOVENII CARE SUNT NISTE HANDICAPATII SI ANALFABETII DEVASTAU ACELE SEDII NU SE GANDEA CA CORNELIU COPOS A FOST UN EROU NATIONAL PT RO DAR PRSTIMEA ASTA ESTE HAIDETI LA LUPTA PE 19 DEC

31 august 2012 19:16

kjell norvegia ba prostovanii de USL-isti iliescu dupa 89 a strans in jurul lui numai securisti de de rang inalt cum credeti ca a putut sa scape de puscarie dupa genocidul facut si in 89 si cu mineriii prostilor taceti dracu din gura curvele nabiii nu tin cu basescu dar eu am ramas mutilat pe viata din cauza lui bolsevicul ala de iliescu .Dan iosif sal manance viermii si gat Stramb De petre roman si Voiculescu care ne inpusca la universitate cu pistolul in sacou care nu a participat la Revolutie si a stat in casa sa stea dracu in mormant sai manance viermii ca pe IOSIF boiilor TOT USL IN MORTII LOR

31 august 2012 19:07

argus Din ce partid face parte Marga? Din PSD? Din partidul turnatorilor condus din umbra de criminalul Iliescu? Daca e pesedist ai spus totul!!!

31 august 2012 17:34

Chiriac mda/ se pare ca ICR asta e ceva mai mult decat pare. Altfel de ce ar sari astia ca arsi /sa-l dovedeasca pe Marga? Cand a fost la.."externe" de ce nu au zis ceva.Personal cred ca ICR este organizat ca o.."agentura" pusa in slujba unor cercuri oculte externe,dar platita din banii fraierilor.Parlamentul ar trebui sa desfiinteze aceasta structura oculta ,eventual sa ramana un mic Departament pe langa Min..Culturii.Alo,Parlament..!

31 august 2012 16:41

@ness La ce tampenii scrii ar trebui sa te numesti Palinca.

31 august 2012 16:22

ness Tovarasul Iliescu, din dorinta de a-si consolida puterea si implementa crezul sau politic, s-a opus vehement la doua lucruri ce trebuiau facute imediat dupa '89: desecretizarea dosarelor Securitatii si promulgarea legii lustratiei. Din '89 pana azi s-au putut distruge, sustrage, fabrica dosare cu duiumul. Ce sa mai crezi, cand dupa o numire, hop si dosarul. Penibil !

31 august 2012 14:33

A3 sursa e politia politica nationala , u.m A3 si 1/4

31 august 2012 14:30

Tatamare @Sorin Ghica Adevărul, Cand ai scris "Variantă foarte plauzibilă dacă ţinem cont de faptul că, începând din 1975, regimul comunist i-a permis să plece la mai multe burse şi studii în Republica Federală Germania." pe care sluga khazara ai consultat ? Plesu sau Liiceanu.

31 august 2012 14:27

col dogaru probabil ca se numea gigi marga, marga barbu si marga rina :)))))))

31 august 2012 14:24

vovo Disparitia dosarelor demisului si a gastii sale pedelace, precum si aparitia ,cind este necesar, a dosarelor fabricate sau posibil reale ale adversarilor este caracteristica gastii basesciene. Folosirea procurorilor in intimidarea votantilor demiterii este o alta caracteristica a acestui pirat maimutoi care are un consilier la nivelul lazaroi la nivelul negindirii sale. Jos javra si securitatea renascuta si in toate cele ce sunt azi !!!!

31 august 2012 13:57

cosma_racoare ....... in RFG in anii 1970 trebuia sa fii legat de fosta Secu , altfel nu mergea ! Poate daca tasu fusese Manea Manescu sau Ion Teleaga etc . Deci a fost clar turnator !! Dar si daca ai fost sef la Anver * vezi Basescu - nu exista sa nu fi patat de fosta Secu . Insa e foarte ciudat ca astia nu mai gasesc dosarul lui Basescu - dosar care a existat sigur !!!! Asa ca sunt toti o apa s-un pamant - niste fosti securisti turnatori nenorociti !!!

31 august 2012 13:29

je de ce nu au aparut informatiile mai devreme ? i-a servit marga lui basescu la externe si nu-l vrea la icr ?sau de fiecare data cand este pusa o persoana noua pe undeva , zoaiele lui CaCaReaza voda sar muscate de cur ...asa s-a facut si cu pivniceru ...cat despre labaroiu ...stim toti cine este ...

31 august 2012 13:05

@radu Stim cine conduce tara asta si o sa avem grija sa ne exprimam democratic cand ni se ofera ocazia. De curand ne-am exprimat cu privre la Basescu ca nu putem scapa asa de toti deodata si nici nu ni se prea ofera ocazia. Nici Croitorasul cel viteaza nu mai face fata la cati sunt.

31 august 2012 12:37

radu Nu v ati trezit ca securistii conduc tara asta nenorocita? chiar asa de prosti sunteti voi cei 7,5 mil de romani? nu vedeti ca votati tot raul de pe lume? ati vazut ferma animalelor? uitativa si o sa vedeti realitatea cruda din romania de dupa revolutie.

31 august 2012 12:30

lua-l-ar hingherii pe basescu! Fosti securisti si actuali agenti mossad scriu la ,,Adivorul" acoperiti sub titulatura de ziaristi. Marga si altii acuzati de colaborare ar trebui sa-i actioneze in justitie pe ticalosii care dezinformeaza in scopuri politice. Loaza de lazaroiu e dus cu pluta, iar cei acuzati trebuie sa ceara dezvaluirea ,,surselor" si sa-i actioneze in justitie pe ,,ziaristi".

31 august 2012 12:29

LUTHE Pravda,tot pravda ramane!...O hartie igienica de proasta calitate,cu care se sterge la kur bashinosul-securist notoriu!Aceasta fitzuica s-a vandul chiorului contra scaparii lui Patriciu de la ocna!(Cum dracu,de la o sentinta solicitata de procurori,de 20 de ani,acest hot a primit nup?)Cred ca ori procurorii sunt ageamii,ori judecatorii executa ordine politice!Caci,nu-i asa,justitia este independenta de adevarata justitie,ea depinde de basescu!

31 august 2012 12:25

citizen CNSAS-ul asta sa intelegem ca scoate dosare cand doreste Basescu? Dupa nume scrie ca le studiaza. In ce scop? Si le-a luat cam mult studiul dosarelor lui Marga. Cat mai e de asteptat pana aflam de urmatorul om politic cu dosar?

31 august 2012 12:22

Vino pe ...www.PontBursier.ro ...Pont Bursier.ro . Vino Pe ...Www............ .Ro ...(.Tips Bucharest Stock Exchange) ..Nu Te Costa Nimic .....Vino....Vezi...Cum Se Câștiga La Bursa ... Mai Găsești ...Curs Valutar..Live ...Curs Case De Schimb... Cotații Actiuni ...Forex ....Si Alte Noutăți ...

31 august 2012 12:18

Asa o fi, mai baieti, dar ... ... dar Basescu a zis, si inca razand cu gura pana la urechi, ca ”hartii din astea am semnat si eu cu camionul!” Adica informatii despre colegii de pa nava si de pe unde o mai fi fost. Ori bashinile lui Base nu put! Sunt chiar miresme paradisiace! Voi nu realizati absurditatea de a-i purica pe unii cu microscopul, iar pe altii cu telescopul? Mai ales ca in primul caz posibilitatea diversiunii este enorma.

31 august 2012 12:08

Eugenius Minciuni sfruntate ! Astea sunt metodele PD-Lasilor ! Asa inteleg , ei , lupta politica ! Va veni ziua cand cei care monteaza astfel de lucruri , sa fie pedepsiti !

31 august 2012 12:06

7,4 Cosilierul lui Antonescu=Marga de la Externe Basescu n-a dat 2 bani pe marga,ca are fler si minte nu ca RPT-ul si Copiuta

31 august 2012 11:55

grig "Adevarul" despre care adevar vorbiti? "Surse din cadrul serviciilor secrete" aceste intoxicari sunt adevaruri??Lasati-va de meserie, nu mai tine nici la copii.

31 august 2012 11:53

pensionar Ce om de incredere are USL! Mai mare rusinea! Nu o sa mai vedeti in politica oameni ca Mona Musca, de care "curatii" PNL-ului s-au debarasat nepermis de usor! Pe Ghise, pe Marga, la care se pot adauga si alte categorii de paranoizi, Precum Fenechiu, Iordache, varanul, etc., ni-i trimit toata ziua pe cap, ca sa ne fie din ce in ce mai clar cu cine avem de-a face. Si vor vedea ei la generale!!!

31 august 2012 11:52

dinu patriciu-basescu CNSAS instrument de politie politica ce trebuie desfiintat de urgenta !!! Cum dracu apar dosarele astea fix cand ii pica bine lu basescu ??!Ce mecanisme legale permit divulgarea unor informatii de la asa-zis serviciile secrete sau din dosare pe rol la asa-zisa justitie ??? Haa???? Cum de se gasesc ele asa rapid si se tiparesc in anumite ziare ?? Cred ca ar trebui dati afara toti din servicii si infiintata alta structura pe principii sanatoase , niste servicii adevarate nu grupuri organizate in vanzarea de informatii !!

31 august 2012 11:51

Radu Sarbu a avut dreptate in 2.000 la Congresul PNTCD Daca e turnator nu-i bai,doar S.F.P.M. ! Dar de ce s-a pus Presedinte la PNTCD in 2000? Bine zicea Radu Sarbu,a avut dreptate,nu i-a placut de si despre marga.Apoi si-a dat DEMISIA prin fax la taranisti! Sa-si dea si acum toate demisiile din Romania

31 august 2012 11:48

Slugile de la Adevarul Adevarul...Surse din cadrul serviciilor secrete v-au confirmat faptul că....SECURISTI IMPUTITI ASTIA DE LA ADEVARUL!!!! Pin voi isi varsa Basescu si securitatea lui de partid si de stat viscerele inspre populatie. Sunteti mult mai rai si mai slugi decat vechii turnatori la secu!

31 august 2012 11:36

gerula basescu a fost seful lui marga....