Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Incredibil dar adevărat: deşi exploatează resursele naturale ieftine ale Româiei, Petrom reuşeşte să raporteze profit record pe nouă luni din acest an, mai mare chiar şi decât profitul record făcut pe întreg anul trecut. În aceste condiţii, austriecii de la OMV, acţionarul principal al Petrom, reuşesc să facă jumătate din profitul pe care îl realizazează în toată Europa doar în România.

Cea mai mare companie românească listată la Bursa e Valori Bucureşti, Petrom a făcut un profit net de 695 milioane de euro în primele nouă luni, dublu faţă de nivelul de nivelul stabilit în aceeaşi perioadă a anului trecut, potrivit datelor raportate de companie pe bursă, citate de JURNALUL NAŢIONAL. Aceasta după ce, aminteşte GÂNDUL, Petrom a consemnat de-a lungul întregului an 2010, un câştig record pe vremea aceea de 525 milioane de euro.

Aceste rezultate, susţine ADEVĂRUL, le-au depăşit chiar şi pe cele mai optimiste aşteptate pentru întregul an 2011. Mariana Gheorghe, director general Petrom a explicat, pentru ROMÂNIA LIBERĂ, că reluarea creşterii în mai multe sectoare economice a impulsionat vânzările de carburanţi. Cu toate acestea .JURNALUL NAŢIONAL remarcă faptul că volumele de benzină, motorină şI GPL vândute au scăzut cantitativ. Atunci, care este explicaţia?

Creşterea preţurilor, explică JURNALUL NAŢIONAL, este cea care a făcut ca şi în aceste condiţii, per total, vânzările Petrom să crească cu 28% faţă de primele nouă luni ale anului trecut. Compania este controlată de grupul OMV, care deţine 51,01% din acţiuni, în timp ce statul român are prin Ministerul Economiei 20,64% din titluri. Iar Petrom a reuşit performanţa de a genera aproape jumătate din profitul OMV pe primele nouă luni. Însă, uitându-ne la cifrele aferente primelor nouă luni, este posibil ca, la 31 decembrie, Petrom să se apropie vertiginos sau chiar să ajungă la pragul de un miliard de euro. Ar fi pentru prima dată, remarcă ADEVĂRUL, când o companie românească ar atinge această ştachetă din punctul de vedere al profitului net.


Comentarii

Parvan Maria-Rodica Dupa 50 de ani de comunism , toti romanii eram saraci. Daca era o atitudine cinstita fata de poporul roman, nimic nu trebuia vandut in viteza, pe mai nimic, ca sa poata cumpara numai strainii si sa distruga su sa ne faca tara colonie economica, iar pe noi slugile lor. Si asa-numitii politicieni, de ce ne-au aservit strainilor, pe vreo bucatica de ciozvarta care li s-a aruncat si lor? Ei si-au umflat conturile, iar bugetul tarii s-a tot subtiat. Tara construita de stramosii nostri, modernizata si sistematizata sub cei patru Regi, este distrusa sistematic, iar noi ne uitam neputinciosi. Copiii cei mai buni, inteligenti si harnici s-au imprastiat in cele patru vanturi. Oameni lipsiti de inteligenta si de buna credinta au ajuns in fruntea bucatelor si-i jignesc pe cei mai valorosi ca ei. Dar Dumnezeu nu bate cu bata....

10 noiembrie 2011 23:26

@livUSA ufffffff...... iar au scapat pacientii de la Socola la internet

10 noiembrie 2011 18:46

livUSA Orice business (sau lucru) lasat pe mana romanilor ajunge praf si pulbere (vezi dovada clara incepand cu acum 2000 ani in urma).; Orice business romanesc preluat de straini ajunge eticheta nationala (vezi dovada Petrom). Asata-i adevarul gol golut. deci ... "nu va vindeti tara" golanilor!!! :)))

10 noiembrie 2011 18:27

calator pe meleagurile romanesti Ce tot atatea discutii , este foarte clara treaba pentru nu stiu a cata oara , faptul ca romanii au bani si-si permit sa-si faca plinul la autovehicul. Daca nu ar fi asa mare cerere nu ar creste nici preturile, iar prima dovada este traficul supra aglomerat din toata tara...

10 noiembrie 2011 15:03

cris nu mai vorbiti de Petrom si OMV,uitati-va ce o sa urmeze in 2012.vor vinde in criza globala si alte s.c.de stat si regii autonome.atunci veti vedea cum va creste nivelul de trai al romanilor.

10 noiembrie 2011 14:48

val Nu stiu de ce sint suparati unii dintre comentatori, doar se stie ca Austria este foarte bogta in petrol si-l produc ieftin si ni-l vind noua. Eu ma intreb de ce nu se vrea face contracte de management pt conducatorii de intreprinderi care sa raspunda material pt cum conduc intreprinderile. Este inadmisibi.ca o companie ca Petrom si altele conduse de romani sa aduca pierderi la buget si aceleasi companii vindute strainilor sa aduca beneficii uriase. Sa nu mai vorbim ca avem asazise institutii de control preturi, concurenta, etc. Macr conducatorii pe care ii avem ar trebui sa spuna public daca aceste vinzari au fost "impuse" daca am dorit sa aderam la UE si NATO

10 noiembrie 2011 14:34

ION Din ce are profit? Din banii nostri, normal ca nu le pica din cer. Adevarata subminare a economiei nationale a avut loc dupa lovitura de stat. Toti presedintii de dupa 1989 sunt infractori pentru ca au incalcat Constitutia Romaniei si au tradat poporul roman.

10 noiembrie 2011 12:49

dreaq Din doua rele, macar acuma e aia mai mica. S-a dat Petrom-ul pe bani putini (adica putini bani la vedere, ca spagile au fost astronomice) - diferenta de pret o puteti regasi in conturile tovarasului Patriciu si la matusa Tamara... Macar Petromul acum are profit pe care plateste impozit la stat, nu pierderi pe care i le plateste statul. Un pas mic, dar macar pozitiv. Doar asa se poate in Romania... ceva cu adeevarat benefic nu se poate.

10 noiembrie 2011 12:25

rtl @ion&gheorghe, nu statul fura, ci tovarasii care-l reprezinta in frunte cu institutiile sale : justitia, militia, secu, becu....

10 noiembrie 2011 11:37

geo PSD-ul sa traiassca si a lui ceata. Bravo Daca era in mainile noastre cine stie ce grozavii mai vedeam. Un alt Luca/Vantu .....

10 noiembrie 2011 10:39

Lugubat Ma mir cum de a scapat de "privatizare" lacul subteran din sudul Dobrogei cu proprietati excelente pentru consum. Dar nu-i timpul trecut ! Maine, poimaine o sa ne prezentam cu bidonul la pompa unuia ca OMV sa ne aprovizionam. Sa vezi atunci profit ! Sper sa nu fim chiar atat de ......

10 noiembrie 2011 10:06

Marian Jaf pe fata si romanii se uita ca prostii cum sunt fraieriti de gastile corupte de politicieni care isi spun partide politice.. In spitale nu sunt medicamente si materiale , iar noi vinem bogatiile subsolului pe nimic pentru a o duce bine austriecii. CURAT IDIOTI, cum spunea Caragiale.

10 noiembrie 2011 9:49

goguta Subminarea Economiei Nationale!!!! ar trebui pusi la zid . Rusine voua.

10 noiembrie 2011 9:43

felix Sa inteleg ca era mai bine cand era capusat si mergea in pierdere?

10 noiembrie 2011 9:41

arestatii mafiotii care au vandut ce era mai bun in tara! ar trebui arestate jigodile care au dat petrom pe degeaba,daca nu ma insel Bombonel!

10 noiembrie 2011 9:31

@ion&Gheorghe ei cu smantana si noi cu zerul. macar asa stim unde se duc banii. cand era statul proprietar 100% banii dispareau fara urma. asta e clasa politica. asta e statul. stie doar sa fure, sa puna taxe si impozite. de administrat eficient companii si afaceri nici vorba.

10 noiembrie 2011 9:24

Prof . Univ . Dr . Aurelian Minculescu Companie romaneasca ? Petrom nu e companie romaneasca , e companie austriaca privatizata prin masluire de guvernul Bombonel cu un prejudiciu adus statului roman ( subminare a economiei nationale ) de fix 17 de miliarde de euro .

10 noiembrie 2011 9:01

Gheorghe si magarii