Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Procurorii DNA verifică în acest moment dacă lideri politici ai Uniunii Social Liberale şi-au folosit influenţa politică pentru a încerca să obţină victoria la referendumul organizat pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu prin mijloace frauduloase, au declarat surse judiciare.

Unul dintre subiectele mult discutate în ultimele zile se referă la anchetele pe care procurorii DNA le fac în mai multe localităţi din ţară în legătură cu presupusele fraude de la referendum. Ancheta DNA nu-i vizează însă pe localnicii care au votat ci se referă mai degrabă la presupusele fraude făcute de baronii locali pe 29 iulie. Sursele RL susţin că procurorii anticorupţie au început deja în dosarele referendumului urmărirea penală „in rem"(fără făptuitori) pentru că au descoperit indicii de săvârşire a infracţiunii prevăzute de art 13 din Legea 78/2000, adică fapta persoanei care îndeplineşte o funcţie de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, de a folosi influenţa ori autoritatea sa în scopul obţinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani. După ce vor audia mai multe persoane, procurorii vor stabili dacă încep urmărirea penală şi faţă de unii lideri ai PSD.

Pentru acelaşi gen de infracţiune fostul preşedinte al PSD, Adrian Năstase, a fost condamnat la doi ani de închisoare într-un dosar în care a fost trimis în judecată de procurorii DNA pentru că şi-a folosit funcţia de lider PSD pentru a-şi finanţa ilegal campania electorală din 2004.

În cazul de faţă foloasele urmărite de liderii USL s-ar referi la obţinerea unui cvorum care ar fi dus la demiterea preşedintelui Traian Băsescu prin mijloace frauduloase.

Metodele de fraudare a votului suspectate de procurori ar consta în faptul că anumite persoane au votat în locul bătrânilor sau s-a folosit urna mobilă în mod fraudulos.

În vizorul procurorilor DNA sunt doi dintre cei mai importanţi lideri PSD, şi anume secretarul general al partidului, Liviu Dragnea, şi unul dintre vicepreşedinţi - Marian Oprişan, care conduce şi organizaţia judeţeană Vrancea şi Consiliul Judeţean de acolo.

În judeţele conduse s-au înregistrat la referendum procente de prezenţă la vot de peste 50%, existând indicii că acest lucru s-a întâmplat prin fraudă.

De altfel, anchetatorii de la structura teritorială Galaţi a DNA au descins ieri în mai multe comune din Vrancea. Acolo au fost audiaţi mai mulţi cetăţeni care au fost întrebaţi dacă au votat şi în ce condiţii.

Iliescu: "Haite de procurori dau năvală peste oameni în case"

Fostul preşedinte Ion Iliescu a lansat ieri un nou atac împotriva procurorilor care au mers simultan în mai multe localităţi din 15 judeţe pentru a ancheta eventuale fraude electorale. „Nu credeam că, după Revoluţia din Decembrie 1989, îmi va fi dat să asist la asemenea manifestări de un primitivism feroce- haite de procurori care dau năvală peste oameni în case, în mediul rural, pentru a-i chestiona dacă au fost la vot pentru referendum. În ce lume trăim?!!! De unde au răsărit asemenea specimene, venite parcă din grote primitive? Dar, mai ales, cine i-a trimis într-o asemenea misiune, de esenţă fascistă?", scrie Ion Iliescu pe blogul personal într-un text publicat miercuri.

Integral pe România Liberă



Comentarii

i gas(jolijoker) Labele triste ale archetului sa dea rima data raspunsul la alegerea maimutei in 2009,la toate hotiile acestor nemerinici bocisti care au distrus Romania si vietile romanilor si apoi sa vada ca 7400000 de romani i-au dat muie maimutei cotroceniste,cea care a dus si inca duce tara asta cu zeci de ani inapoi.Restu...sunt basisme ale pupincuristilor basisti.

15 iulie 2013 17:37

ion Bravo Iliescu. Daca nu ti-e rusine, da-i ininte cu tupeu. ,, va multumesc dragi mineri...." Sa stii ca mai sunt destui de multi cretini care sunt cu partidul vostru si care-i sustin pe cei doi idioti ; ponta si antonescu. Daca le spui sa vina cu maciucile la Bucuresti ca le dai cate o bere si-un covrig, ei vin. Acum vrei sa-i lase pe cei care au votat multiplu. Pai , mai ilici, astia se numesc infractori.

16 august 2012 21:48

antireclama Mucles , Ilici !

16 august 2012 14:05

niculaie aceeasi cercetare trebuie sa faca oamenii astia din justitie, nu stiu daca toti sunt procurori, si celor care au retinut documentele de identitate la cetatenii care lucrau in domeniul mineritului sau celor care beneficiau de ajutoare sociale din anumite localitati, in scopul de a nu putea participa la vot. Parca si intentia se pedepseste.

16 august 2012 12:51

MIneru Criminalul asta de ilici nu se linisteste oameni buni?!?!?! A uitat scarnavia cand a chemat haitele de mineri salbatici, garnisite cu securisti bine instruiti, care au indrumat salbaticii peste tot pe unde vroia criminalul ilici...De aici si termneul folosit...de haite. Acum, nu vrea sa iasa sa le multumeasca procurorilor ca ,-au schilodit pe nimeni ci doar au cercetat ticalosii pesedei????

16 august 2012 11:47

MIneru Criminalul asta de iliescu nu se linisteste oameni buni?!?!?! A uitat scarnavia cand a chemat haitele de mineri salbatici, garnisite cu securisti bine instruiti, care au indrumat salbaticii peste tot pe unde vroia criminalul ilici...De aici si termneul folosit...de haite. Acum, nu vrea sa iasa sa le multumeasca procurorilor ca ,-au schilodit pe nimeni ci doar au cercetat ticalosii pesedei????

16 august 2012 11:47

matusa tamara Sufera crunt toata Romania azi pentru faptul ca macar pentru o luna, o treime din "stupid people"(iesenii, dambovitenii, meheditenii si vrancenii analfabeti ai patriei) au sperat din nou in mod naiv precum din 1990pana azi ,ca viperele comuniste grupate in USL pot sa "le dea " salarii mari , pensii etc acum cand toata lumea se scufunda ! Romania lui Boc si Basescu de acum sase -sapte luni a ramas un vis frumos si intangibil acum ! "Epoca lui Stalin" reprezentata prin criminalul KGB-ist Iliescu si "Epoca Adrian Nastase " reprezentata de toti pucistii si puscariabilii grupati in USL + falsii revolutionari + fostii securisti filorusi tradatori ai lui Dogaru+ talharul Voiculescu (cu ventilatoarele cu rahat numite ANTENE) , si-au intans aripile negre asupra tarii si au provocat pagube cat un razboi in trei luni ,in plina criza mondiala ! Acum, cand sunt in pragul infrangerii, vor sa dea atacul asupra justitiei ,pentru a scapa de puscarie ,fortand in mod criminal schimbarea Laurei Codruta Kovesi si a lui Daniel Morar ! Sa-i sprijinim pe acesti doi procurori cinstiti si sa sprijinim justitia acum cand are nevoie informand toata Europa , America , Canada toata lumea civilizata ce fac comunistii romani( criminali, plagiatori, repetenti talhari etc ) la adapostul crizei mondiale !In aceasta bezna comunista adusa de USL exista si un lucru bun : au vazut romanii adevarata fata a neocomunistilor : criminali, obraznici si tupeisti ca Iliescu , plagiatori , hoti si vicleni ca Ponta si Nastase ,talhari violenti si parsivi ca Voiculescu , serpi periculosi ca Hrebenciuc & Compania baronilor , incompetenti , gaunosi si ahtiati de putere ca Lily Cacarau Antonescu etc

16 august 2012 10:58

matusa tamara Nesimtirea si tupeul criminalilor comunisti nu cunoaste limite ! In spiritul rusesc de a intoarce adevarul , a spune ca laptele e negru si " ba pe a matii " , batranul criminal ahtiat de putere ce si-a ucis protectorul in ziua de Craciun pilotat de KGB , Ion Iliescu ,se face ca uita hoardele de mineri chemate , instigate si felicitate de el ,ce au batut mii de oameni nevinovati in Bucuresti si au ucis zeci de alti nevinovati si condamna procurorii ce cerceteaza absolut legal plangerile justificate despre grosolanele marsavii savarsite de USL prin baronii si primarii lor la referendum !Sa protestam contra acestor vipere , sa informam rapid si corect Europa despre acesti criminali pucistice vor sa incalece din nou justitia ,sa scape de raspundere si sa stapaneasca din nou "stupid people " "ca stiu ei mai bine ce-i trebuie" ca sunt "elite " !Pasol na turbinca , libercugetatorilor , mincinosilor si talharilor !

16 august 2012 10:57

ness USL este tare nemultumit ca cei care au fraudat sunt cercetati. Nu exista teama de procuratura in caz de nevinovatie. Atata timp cat procuratura nu fabrica dosare , pe modelul bine cunoscut in Romania dinainte de '89, reactiile USL sunt penibile.

16 august 2012 10:51

llaurentiu Dragnea si ceilalti baroni direct la puscarie ! Iata cum au obtinut o treime din voturi, fals grosolan, smecheri mafiote, oameni amenintati de primari, analfabeti ghidati de "binevoitori" la sectiile de vot. Pe scurt, MASIVA FRAUDA ELECTORALA. Apropo, de cind a venit la conducere AXA Iliescu-Antonescu-Ponta, Romaniaa avut de suferit pe toate planurile, ajungind intr-o situatie disperata.l

16 august 2012 10:38

la puscarie cu mafiotii! doi borfasi ordinari care au furat pe rupte la referendum..

16 august 2012 10:32

Daniel Dragnea si Oprisan ar merita la puscarie cu virf si indesat. Cit despre Geoana ... tot un papagal ... pardon, prostanac :-)

16 august 2012 10:30

nelu A plicați legea .Jos corupția ,jos mafia politică .jos imunitatea parlamentară că se transformă în genocid asupra poporului .jos jaful din orice alegeri .LA OCNĂ CU CAPII MAFIEI POLITICE .DE CE MEDIUL DE AFACERI NU REACȚIONEAZĂ LA CÎTE SE ÎNTÎMPLĂ ÎN PARLAMENT .SIMPLU PENTRU CĂ E PĂRTAȘ ...AȘA AR SPUNE MONUMENTU DE PROSTIE NAȚIONAT PONTA DE AR FI ÎN OPOZIȚIE .

16 august 2012 10:15