Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Deoarece suspectează o farudare masivă a votului la referendumul privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu, procurorii au declanşat ample investigaţii la nivel naţional. Este pentru prima dată după 1990 când un proces electoral se bucură de o asemenea „atenţie“ din partea procurorilor. Anchetatorii vizează atât personaje de la nivel înalt, cât şi simpli alegători. Mai exact, pe alergătorii de profesie, anunţă ADEVĂRUL.

ROMÂNIA LIBERĂ afirmă că procurorii anticorupţie desfăşoară investigaţii în 15 judeţe controlate de politicieni USL. Procurorii au început să verifice, în primul rând, localităţile în care prezenţa la vot a depăşit cu mult 100 de procente. Astfel, anchetatorii au descins în zeci de localităţi din 15 judeţe, unde au audiat atât membri ai consiliilor electorale, cât şi simpli votanţi. ADEVĂRUL prezintă şi câteva exemple de fraude descoperite.

În  Mureş au fost identificate 54 de persoane care au votat multiplu.  În Iaşi au fost identificate două persoane care au votat de opt, respectiv, şapte ori, la aceleaşi secţii de votare. Alte trei persoane au votat de câte patru ori. Sunt anchetaţi, după cum susţine JURNALUL NAŢIONAL, zeci de mii de oameni, sub prezumţia că ar fi participat la frauda electorală. La operaţiune participă, însă, în mod ilegal, şi procurori ai Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

COTIDIANUL trage concluzia că DNA îi hăituieşte pe cei care au votat la referendum. Scopul procurorilor este de a demonstra că au fost fraude majore la vot. Pe de altă parte, EVENIMENTUL ZILEI afirmă că aproximativ 260 de dosare de fraude electorale au fost deschise de procurori din parchetele din întreaga ţară, iar 10 din acestea sunt cercetate de DNA. Cei care au formulat plângerile penale sunt persoane fizice, filiale locale ale unor partide politice, dar şi organizaţii neguvernamentale.

În cadrul cercetărilor, procurorii au audiat sute de persoane. Plângerile din aceste dosare, care reclamau fapte de competenţa procurorilor anticorupţie, precum traficul de influenţă şi mita electorală pentru votul multiplu, au fost declinate de către Parchetul General în favoarea DNA, constituindu-se în noi dosare penal, explică ADEVĂRUL.

Pe de altă parte, într-un apel către procurori, Cristian Tudor Popescu, senior editor al ziarului GÂNDUL, le solicit acestora să oprească anchetarea simplilor votanţi şi explică faptul că „bătălia politică se va încheia peste o săptămână sau va mai continua câteva luni, dar sentimentul că e periculos să mergi la vot în România, că e mai sigur să stai acasă pentru că altfel te trezeşti cu organele la poartă, este de o nocivitate nemăsurabilă şi poate să persiste ani în şir“.


Comentarii

dacus sovieticus USL a demonstrat cit poate fura. O tara nu e de ajuns. Dragnea Ponta Sova, Antonescu Orban, Tariceanu etc , au avut profesori emeriti in furt si manipulare,ex Nastase,Iliescu. ne mai mira faptul ca tara se duce de ripa. Cu asemenea politicieni nu e de mirare !

10 septembrie 2012 16:34

Silviu Brucan, nemultumit ca a avut dreptate acum 20 de ani Mai copii mosului, voi nu vedeti ca de fapt se trage de timp ca sa se regleze ceva?....CC ne are ce sa decida....analizezi un chorum dupa listele care exista.....nu incerci sa modifici listele cind vezi ca nu ti-a iesit socoteala...asta nu e decit o tragere de timp pentru ca Basescu sa aibe cit mai putin timp pina la alegeri ca sa lase dosarele hotilor tarii sa-si urmeze cursul....a trecut 2 luni, aproape?.....

18 august 2012 16:17

ovidiu D-le Prasedinte Basescu ! Cei 15 milioane de cetateni non-USL iti ordona sa te prezinti la Cotroceni , la post, incepind de Miercuri dupa decizia CCR. Orce impotrivire este nula si neavenita !

18 august 2012 15:33

matusa tamara Sufera crunt toata Romania azi pentru faptul ca macar pentru o luna, o treime din "stupid people"(iesenii, dambovitenii, meheditenii si vrancenii analfabeti ai patriei) au sperat din nou in mod naiv precum din 1990pana azi ,ca viperele comuniste grupate in USL pot sa "le dea " salarii mari , pensii etc acum cand toata lumea se scufunda ! Romania lui Boc si Basescu de acum sase -sapte luni a ramas un vis frumos si intangibil acum ! "Epoca lui Stalin" reprezentata prin criminalul KGB-ist Iliescu si "Epoca Adrian Nastase " reprezentata de toti pucistii si puscariabilii grupati in USL + falsii revolutionari + fostii securisti filorusi tradatori ai lui Dogaru+ talharul Voiculescu (cu ventilatoarele cu rahat numite ANTENE) , si-au intans aripile negre asupra tarii si au provocat pagube cat un razboi in trei luni ,in plina criza mondiala ! Acum, cand sunt in pragul infrangerii, vor sa dea atacul asupra justitiei ,pentru a scapa de puscarie ,fortand in mod criminal schimbarea Laurei Codruta Kovesi si a lui Daniel Morar ! Sa-i sprijinim pe acesti doi procurori cinstiti si sa sprijinim justitia acum cand are nevoie informand toata Europa , America , Canada toata lumea civilizata ce fac comunistii romani( criminali, plagiatori, repetenti talhari etc ) la adapostul crizei mondiale !In aceasta bezna comunista adusa de USL exista si un lucru bun : au vazut romanii adevarata fata a neocomunistilor : criminali, obraznici si tupeisti ca Iliescu , plagiatori , hoti si vicleni ca Ponta si Nastase ,talhari violenti si parsivi ca Voiculescu , serpi periculosi ca Hrebenciuc & Compania baronilor , incompetenti , gaunosi si ahtiati de putere ca Lily Cacarau Antonescu etc

16 august 2012 10:37

stan Daca PDL si PSD sunt partide politice de ce nu rezolva problema politic.S-a revina Traian Basescu , sa demisioneze Ponta si sa se faca un guvern PDL-PSD pina la alegeri. La alegeri fiecare partid sa participe separat si nimeni sa nu mai fure iar apoi sa se faca o majoritate.

16 august 2012 10:00

neica nimeni va rog sa-i transmiteti idiotului de ctp ca periculos este sa-i lasam sa creada ca votul poate fi fraudat.asta s-a sclerozat.dati-l afara din presa.

16 august 2012 9:50

nelu Ce de of și ce de jale ,ce de zăngănit de chei grele de celule goale .Ce de fo și ce de jale usl-eii la răcoare .Ce de of și ce de jale ,și ce frică voiculescu are .Nici mai mică nici mai mare ce o simnt pe șira spinării tonto-cretineii parlamentari.

16 august 2012 9:20

Basescu nu pot ei fura cat puteti voi boicota , hahaha ......na mah, v-am zis ca le da cu virgula !

16 august 2012 9:09

matusa tamara Nesimtirea si tupeul criminalilor comunisti nu cunoaste limite ! In spiritul rusesc de a intoarce adevarul , a spune ca laptele e negru si " ba pe a matii " , batranul criminal ahtiat de putere ce si-a ucis protectorul in ziua de Craciun pilotat de KGB , Ion Iliescu ,se face ca uita hoardele de mineri chemate , instigate si felicitate de el ,ce au batut mii de oameni nevinovati in Bucuresti si au ucis zeci de alti nevinovati si condamna procurorii ce cerceteaza absolut legal plangerile justificate despre grosolanele marsavii savarsite de USL prin baronii si primarii lor la referendum !Sa protestam contra acestor vipere , sa informam rapid si corect Europa despre acesti criminali pucistice vor sa incalece din nou justitia ,sa scape de raspundere si sa stapaneasca din nou "stupid people " "ca stiu ei mai bine ce-i trebuie" ca sunt "elite " !Pasol na turbinca , libercugetatorilor , mincinosilor si talharilor !

16 august 2012 9:09

stan Pusacaria este pentru pucisti si ii asteapta. Singura lor sansa reala este sa se autodenunte apoi sa sparga USL si sa faca un guvern interimar PDL-PSD pina la alegeri. Numai asa se poate rezolva tot cu conditia sa nu mai fure la alegeri. Voiculescu sa fie inchis pina la alegeri.

16 august 2012 9:08

mircea Frauda nu se numeste si obstructionarea votului,cand vor finaliza dosarele celor care au intimidat,indemnat ca populatia sa nu participe la vot.cine sunt cei care se fac ca nu inteleg,interpreteaza legile tarii,adauga la legi diferite interpretari care aduc mari daune tarii,fara sa aiba astfel de drepturi,pe acestia cine ii cerceteaza,exemplu :judecatorii CCR

16 august 2012 8:32

basssssse ! mai baieti, a zis escrocul national in fata unui jupan habarnist, ca s-a furat masiv la referendum si acum dobitoci se straduiesc sa arate ca asa e cum a zis dementul, asta e treaba care o face prostimea ajunsa acolo nici ei nu stiu ce cauta ! jupanul vede ce se intampla ? sau de asta a cerul marele USA si si mai prostul UE sa nu fie dezlipiti astia din scaune ? E rusinos pentru specia umana sa puna toti "dezimformati"umarul pentru un hot jegos ? Jalnica e prostia ridicat la nivel de hotie !

15 august 2012 21:19

aa Tot tambalaul asta pentru 100 de voturi multiple? frauda imensa :)))))))))))

15 august 2012 21:15

nicu D-le CTP (scuze pentru prescurtare) am citit ceea ce a-ti scris referitor la cercetarea anumitor persoane dupa referendum si ramin surprins de afirmatiile dumneavoastra si va aduc aminte ca nimeni dintre procurori nu este atat de nebun sa cerceteze pe cineva care nu a facut nimic. Sunt cercetati cei care probabil au votat de mai multe ori ceea ce este ilegal.Si aceste cercetari trebue sa continue si sa se ajunga la cei care au instigat la aceste fapte .

15 august 2012 20:11

nicu D-le CTP (scuze pentru prescurtare) am citit ceea ce a-ti scris referitor la cercetarea anumitor persoane dupa referendum si ramin surprins de afirmatiile dumneavoastra si va aduc aminte ca nimeni dintre procurori nu este atat de nebun sa cerceteze pe cineva care nu a facut nimic. Sunt cercetati cei care probabil au votat de mai multe ori ceea ce este ilegal.Si aceste cercetari trebue sa continue si sa se ajunga la cei care au instigat la aceste fapte .

15 august 2012 20:11

Oly @ jsutitiarul... Sincer , nici cu USL ul , nici cu PDL ul... nici cu Poponet nici cu chiorul. Vreau eu sa fiu presedinte , macar pentru o zi , sa schimb prin ordonante de urgenta , caci se practica in Romania , Constitutia tarii , nu republica , ci monarhie , deoarece daca va fi republica , eu voi fi presedinte si e pacat de acesti oameni care vor puterea , si o alta HG or OU, este schimbarea numelui din Romania in Dacia sau Valahia...:).

15 august 2012 18:04

Oly @justitiarul.... suta la suta USL ist... Cine te a platit taticule... Vreau si eu niste banuti ca sunt sarac aici in tara asta unde traiesc eu. Macar de niste bilete de avion sa fac rost sa ma intorc in tarisoara mea draga, numita Romania... vreau sa ma intorc sa votez caci voturile din strainatate au fost toate nule . Nu s-au pus la socoteala. Deci , pentru presedentie imi trebuiesc niste bani sa vin .

15 august 2012 17:59

CeTePopescu. Atat de inradacinata e notiunea furtului de orice fel in Romania incat unora dintre concetateni li se pare un abuz ca procurorii sa incerce macar sa puna cap la cap niste date si sa incerce sa trimita macar cativa in puscarie ptr. a da un exemplu de ceea ce ti se poate intampla cand incalci legea. Ptr. ei acesta e abuzul, iar incalcarea legii e normalul. N-au de ce sa se sperie cei care au votat doar o singura data, sa dea socoteala cei care au votat multiplu.

15 august 2012 16:40

justitiarul Adevarul este ca chiorul stia din start ca a pierdut,deoarece stie foarte bine cati sunt pe listele permanente. CCR-ul nu s-a pronuntat la termen ca sa dea ragaz parchetului sa mai rareasca din votanti,in asa fel ca numarul lor sa scada sub necesarul pentru cvorum.Nu m-as mira ca saptamana viitoare sa comunice parchetul ca un numar de 1-1,5 milioane de voturi au fost anulate.

15 august 2012 15:56

Oly Simplu.... nu trebuie comentat mult cat de mare a fost frauda... Raspuns.... cat Rusia ( Uniunea Sovietica) si China la un loc ... pentru ca USL sa faca un pas mai aproape de ei...:)

15 august 2012 15:36

maria Foarte bine! Felicitari domilor procurori! Legea se respecta. Eu am votat o data si vreau ca cei care sunt impostori sa fie pedepsiti. Nu au nici-un drept sa se planga sau sa li se ia apararea. Sa terminam cu prostiile si sa respectam legile! Daca nu va place asa, implorati-l pe pontel al vostru sa faca alte legi. Nu-ti vine nimeni la poarta daca esti corect, astea sunt intoxicari!

15 august 2012 14:53

dr.psi. @de la universitate - si apoi, frumos incolonati, cu tine in frunte, se merge la Balaceanca,Socola,Sapoca, s.a.m.d. unde sunt pregatite dozele necesare de calmante.

15 august 2012 14:31

v XY-agitator. nu este joaca sa fii anchetat pt.ca ti-ai exercitat un drept constitutional . Ce cauta procurorii cu biblia la sate ??? de ce nu vin si in Bucuresti printre blocuri ??? Este interesanta povestea unui batrin de peste 80 ani ,care auzind ca i se poate taia pensia daca a votat contra bassescu, a mintit ca nu a votat si acum are dosar penal !! Mafiotii basisti au sarcina ca sa se micsoreze distanta dintre 7.500.000 voturi anti basinescu din 2012 si cele 5.200.000 voturi pro basinescu mincinos din 2009 !!!!

15 august 2012 14:25

cititi asta ULTIMA ORA, DEZVALUIRI ANTONESCU http://www.stiridecluj.ro/politic/crin-antonescu-chiulangiul-de-la-niculitel-cum-chiuleste-acum-in-senat-tot-asa-chiulea-si-atunci-la-scoala

15 august 2012 13:56

a dece oare nu puteti vorbi frumos?crezi ca esti mai intelept daca injuri pe forum.

15 august 2012 13:41

a cine sprijina frauda e clar ca si el a fraudat sau cel putin a vrut so faca chiar daca nu a avut ocazia.

15 august 2012 13:38

pt XY si toti basinosii XY tu in 2009 de cate ori ai votat, pupincurist basinos ce esti ! mars in pizda matii de oribil ce esti, va convine legea pe pofte.

15 august 2012 12:08

intrebare de ce nu s-au sesizat procurii in 2009 cand la Paris s-a votat de 2 ori pe secunda?

15 august 2012 12:00

Un om cinstit D-le CT Popescu, dupa cate stiu canicula a trecut. Revino-ti. Sau daca nu poti, apeleaza la aiutorul medicilor. Pe un om cinstit nu-l deranjaza daca se" trezeste cu organele la poarta". Bahttp://ziarero.antena3.ro/img/articles/502b4d70ae.jpgnuesti pe cine ii deranjeaza ? Aceata actiune a procuraturii e menita sa pedepseasca pe cei ce se joaca de-a frauda electorala. Nu stiu cat de eficienta va fi , dar sunt sigur ca pe viitor acesti "votanti" se vor gandi de zece ori pana a mai comite o asemenea fapta.Ce rau vezi in asta ?Nu poti incerca sa faci ordine in tara asta de pungasi ca vine un dezaxat care are acces la media si isi debiteaza halucinatiile de moment.

15 august 2012 11:56

E ABSOLUT CORECT SA PLATESTI DACA FRAUDEZI ! ASA INVATA ROMANUL SA NU FURE..IN PUSCARIE ! LEGEA E LEGE SI S-A ANUNTAT INAINTE CA ACESTE FRAUDE AU SA FIE PEDEPSITE INDIFERENT DE CARE PARTE.

15 august 2012 11:52

Lingaul Frauda e imensa cifra reala este 85% impotriva demiterii si 15 % le-a tremurat mana si a iesit Da.Nu e nici o problema dragostea mare a natiunii se vede ,marele conducator trebuie deja sa-si pregateasca rudele pentru succesiune,era sa zic succesuri.Trebuie sa inceapa executiile impotriva celor care au indraznit sa tulbure linistea bocanista,adica drepti si capra.

15 august 2012 11:27

de la universitate Ilie esti un basist ,basimos ...HUOOO ...

15 august 2012 11:00

de la universitate BRAVO, PIATRA OLT! Bravo, Drăgoteşti-Gorj! Bravo tuturor celor care demonstraţi că poporul român are coloană vertebrală. Bravo pentru Olt. Cea mai mare prezenţă la vot. Cea mai fermă neînfricare. Oamenii din Piatra Olt i-au luat pe procurori cu huo! I-au alungat. Aşa trebuie procedat, până când Parchetele îşi reintră în rolul prevăzut de statul de drept. Acum sunt doar un organ de represiune teroristă. Trebuie să ieşim cu toţii în stradă, în toată ţara. Joi, 16 august, la Bucureşti, marş uriaş din Piaţa Universităţii, în Piaţa Victoriei şi înapoi. Plecarea de la Universitate, la ora 18. Ne vedem, ne auzim, învingem. Ne apărăm voturile şi ţara. Nimeni nu ni le mai poate fura.

15 august 2012 10:59

ilie e foarte bine ce se ntampla ca pe viitor sa nu se mai fure acei votanti angajati sa stie ca risca sa ajunga la puscarie daca pentru cativa lei se apuca si voteaza de mai multe ori

15 august 2012 10:48

marius Dacă eşti unul dintre cei 7,5 milioane de români care NU MAI CONTEAZĂ,vino în fiecare zi, de la ora 18:00, cu o lumânare aprinsă pe strada COMĂNIŢA NR.9. PROTESTUL TĂCERII ÎNCEPE DE MIERCURI, 15 AUGUST, ORA 18:00 ŞI CONTINUĂ ZILNIC. Description Vino să aprinzi lumânarea democraţiei la căpătâiul dictaturii. Dacă eşti unul dintre cei 7,5 milioane de români care NU MAI CONTEAZĂ,vino în fiecare zi, de la ora 18:00, cu o lumânare aprinsă pe strada COMĂNIŢA NR.9. Lasă lumânarea în tăcere în faţa curţii de unde Traian Băsescu ne anchetează şi ne arestează pentru că am votat. Lasă lumânarea să ardă la căpătâiul dictaturii şi pleacă. PROTESTUL TĂCERII ÎNCEPE DE MIERCURI, 15 AUGUST, ORA 18:00 ŞI CONTINUĂ ZILNIC. https://www.facebook.com/pages/Protestul-Tacerii/315185995244426?sk=info

15 august 2012 10:32

alice bai, parchetule, ce dracu ? seful vostru basit va spune ca 25% din voturi pt demitere sunt fraudate si voi veniti cu 8, sau 10 ? ba, sunteti nebuni ? vreti sa va reevalueze il capo si sa deveniti puscariabili ?

15 august 2012 10:31

Harababura Ciocul mic, latrailor. Si voi care comentati pe bani sunteti de aceeasi factura cu votantii multipli. Numai ca voi nu aveti constiinta si sunteti mutanti, adica mercenari. La cei care va dau mai mult. Nu poate exista libertate, in afara legii. De aceea romanasii (tiganasii) nu vor putea fi niciodata japonezi

15 august 2012 10:30

colonia Romania stat militienesc! de cind cu javra ordinara /2004/ Romania e mai rau ca inainte de ''89. cine mai blameaza fosta securitate sau comunismul ,e un dobitoc care inseamna ca nu vede ceea ce se intimpla acum! mai e un pas pina la dictatura basista, dar occidentul ,perfid cum este, se face ca nu vede. normal,atita timp cit isi vede lezate interesele,iar ,,omul'' lor, javra ordinara, e in pericol.

15 august 2012 9:44

vasule Procuratura arata cum se incalca legile.Cei anchetati trebuiau sa dea declaratii asistati de un avocat.iar cand scoli omul din somn este deranj.Noi platim pe acesti procurori cu 9-10000 lei/luna ca sa incalce legea. Trebuia sa ancheteze intai Prezidentialele din 2008,dar nu au avut interes.Au fost 12000 de sesizari.

15 august 2012 9:37

A turbat javra!? Domnii procurori nu fac decat sa verifice legalitatea desfasurarii referendumului, e foarte bine ca ne mai amintim din cand in cand ca exista lege. Daca nimeni nu e vinovat nu au de ce sa le fie frica. Dar Javra Suspendata (cretinul betiv care a ajuns presedinte prin furtul voturilor) trebuie sa dispara din viata politica, cine il mai accepta e si el javra.

15 august 2012 9:26

Papa E absolut normal ca "oamenii" sa reactioneze asa: ei, saracii, au facut si ei un ban "cinstit" cu ocazia referendumului, iar acum uite ca le pica procuratura pe cap... Serios vorbind: doar statuarea de exemple / precedente DURE poate opri porcaria numita vot-multiplu. E bine sa afle cât mai multi dintre cei dispusi la asa ceva ca fapte de genul asta sunt PENALE si ca se pedepsesc cu puscarie.

15 august 2012 9:26

Media-Fuck's: în urma sesisazilor repetate ne vedem ne-voiti sa amendam textul initial, dupa cum urmeaza: "în unele zone precum Piatra Olt oamenii legii fiind huiduiţi de către UNII DINTRE localnici"

15 august 2012 9:17

unu cind nu se verifica voturile ,nu-i bine, cind se verifica , nu-i bine, da hotariti-va odata ce vreti ca nu intelege nimeni

15 august 2012 8:09

XY Agitatilor, vad ca va e frica! Mie de ce nu mi-e frica daca n-am facut nimic ilegal?UN EXEMPLU de persoana care a votat o singura data, indiferent ce-a votat si luata din pat doar pentru ca a votat aveti?Vorbe de astea cum ca au venit, au facut, au dres, au arestat sunt specifice celor de la antene si privitorilor de antene.UN OM CINSTIT nu are de ce sa se teama!Daca au existat suspiciuni de frauda apoi asta-i rolul lor, al procurorilor - sa ancheteze.

15 august 2012 8:06