Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Vocea Rusiei, postul de radio arondat Kremlinului, publică pe site-ul său în limba română o serie de articole prin care încearcă să refacă faliile majore ale politicii autohtone: conflictul permanent cu maghiarii din Transilvania, pericolul care vine dinspre Budapesta şi relaţia complicată pe care o au cu Occidentul liderii români care au fost incomozi pentru interlocutorii lor de la Moscova.



Postul de radio care se ocupa mai ales de propagandă se întreabă: „Ce i-a promis Băsescu lui Orban", într-un articol tradus stângaci în limba română şi apărut pe site-ul oficiosului pentru cititorii din România. În subsidiar, Vocea Rusiei lansează o nouă temă de campanie electorală împotriva lui Traian Băsescu, cu un subiect etern în România: pericolul maghiar. „Viktor Orban a obţinut de la Traian Băsescu nişte promisiuni atât de importante, încât liderul maghiar a considerat necesar să-i ofere tot sprijinul posibil", se arată în articolul apărut pe site-ul finanţat de Moscova.

Fără să cunoască toate detaliile politicii de coabitare dintre UDMR şi partidele autohtone, Vocea Rusiei lansează o serie de generalizări cu ajutorul cărora vrea să-şi legitimeze teza de bază: Traian Băsescu şi-a vândut ţara în schimbul absenţei de la vot a maghiarilor din Transilvania. În acest fel, propaganda moscovită lucrează pentru USL şi împotriva preşedintelui suspendat, mizând pe faptul că articolele sale vor fi preluate şi discutate în presa autohtonă atât de mult încât românii să înceapă să creadă în acest scenariu vehiculat de altfel într-o formă atenuată şi de Victor Ponta şi Crin Antonescu".

Cine nu crede în posibilitatea unui asemenea aranjament cinic ar trebui să-şi amintească întreaga biografie politică a UDMR, care întotdeauna s-a ghidat după principii extrem de pragmatice în relaţia cu politicienii de la Bucureşti şi a sprijinit orice putere politică dispusă să ofere «ceva în schimb»", aminteşte Vocea Rusiei trecând peste faptul că Viktor Orban, premierul ungar care i-a îndemnat pe maghiarii transilvăneni „să nu decidă nimic" la referendum, nu este în relaţii prea bune cu UDMR. Oficiosul Kremlinului face o listă cu persoanele care ar fi la curent cu aşa-zisul troc pus la cale de Traian Băsescu şi Viktor Orban: „Câţiva funcţionari de la Partidul Popular European, la care sunt afiliaţi Băsescu şi Orban, au fost invitaţi să certifice tranzacţia pentru a asigura îndeplinirea ulterioară a angajamentelor asumate şi nu este exclus ca câţiva colaboratori de la STS, aşa curioşi cum sunt, să fi tras cu urechea".

În final, postul de radio care se ocupă cu propaganda Kremlinului susţine că declaraţia vicepremierului maghiar, Semjen Zsolt, făcută pe 25 iulie, că Budapesta „nu va renunţa niciodată la ideea autonomiei" şi că „toţi paşii trebuie să fie pentru autonomie - pentru ungurii din diaspora autonomie culturală şi autonomie teritorială pentru cei care trăiesc în bloc", face parte din târgul prin care Traian Băsescu ar fi câştigat voturile secuilor din Harghita şi Covasna. Text Box:

Integral pe România Liberă



Comentarii

Eugenius E posibil ca sa se incerce o manipulare . Totusi, adevarul, de oricine ar fi spus , nu este o manipulare ! Sunt singurii care au curajul sa il spuna pe fata ! Care e supararea noastra ? Nu admitem ca si altii sa stie cat de prosti suntem , in afara de cei din U.E ?

1 august 2012 17:18

Democratia inseamna libertatea Libertatea de a alege sa faci ceea ce vrei tu. Fara sa iti impuna cineva. Chiar si libertatea de a vota, apartine votantului, timpul apartine alegatorului el face ceea cevrea cu el. De ca sa ne impuna cineva ceva prin amenintari. USL imparte Romania in DA si restul. Si induce ideea ca restul nu conteaza.

1 august 2012 15:10

m Certamente ca asa s-a intamplat! Miroase urat!! Pute de-ti vine s-o iei la fuga!

1 august 2012 11:02

Sova Vocea Rusiei e Valentin Mândrăşescu adica un fel de radio Erevan KGB-ist

1 august 2012 10:46

pensionar DAR PENTRU CINE MANIPULEAZA UE, SI SUA??????????????/CA NU PENTRU MURIBUNZI, SARACI ,PENSIONARI, BOLNAVI ROMANIEI.ASTA SA AVETI CURAJ SA SCRIETI.

1 august 2012 9:35

Protest. Eu propun ca cei care au votat sa-si spuna nemultumirile. Anul acesta am votat si o sa votez oricine ar fi la putere. Basescu e creatia PDL-ului si a USL- ului. Liberarii au putut sa fie atat de inconstienti ca in 2005 sa tina ascunsa caseta cu copilul pocnit de Basescu. Ce sa mai zic oamenii nu vor decat bani si pt asta fac orice. Referendumul a fost Constitutional. Chiar daca ne place sau nu respectam decizia CCR. Daca va fi sau nu invalidat CCR va decide si noi vom respecta decizia. Am votat la locale cu un partid de 1% ca eu sub nici o forma nu votez cu USL, PDL sau cu diaconescu de la OTV. Logica mea, nu zic ca-i si buna. Sunt 2 posibilitat partidul cu care votez sa intre in parlament ceea ce ar reprezenta o speranta pana la proba contrarie sau sa nu intre caz in care voturile se redistribuie intre PDL, USL si partidul lui Diaconescu (in acest caz nu va fi nimic bun in tara asta ca sunt ciolanari fruntasi si nu am nici o speranta, Basescu e opera lor sa se certa ca tiganii ca doar asta stiu sa faca). USL_ul ca voi acuma sunteti la putere, terminati cu numirile politice sau cu amante ridicate in functii si cu gandul ca a mai scapat ceva din mana PDL-ului si nu mai jecmaniti tara in continuare. Propun sa ingnoram ce scriu manipulantii deserviti politic pe forumuri si sa ne zicem pasurile. Suntem multi si poate o sa ne asculte cineva. In concluzie USL-ul , PDL-ul si PPDD il merita pe Basescu noi NU.

1 august 2012 9:15

je cei care nu au votat , adica portocaliii sa faca ciocul mic ...cine nu se exprima , nu are dreptul sa comenteze ...in plus , treceti la munca ...noi cei 8,5 milioane de oameni care avem constiinta civica si ne intereseaza soarta romaniei va cerem sa nu mai stati sa comentati pe internet platiti din banii nostri ...la munca , e seceta , nu mai stati ca lipitorile agatati de salariile si pensiile noastre taiate ...

1 august 2012 9:14

star exact in rusi poti sa ai incredere....ce sa zic ....

1 august 2012 9:12

matusa tamara Pe langa unguri , mai sunt tiganii, evreii emigrantii si handicapatii tovarasilor de la USL si Moscova !Toti au complotat sa ramana Basescu presedinte ! Nu exista indoiala ! Va informeza corect cea mai de incredere voce democratica din cea mai veche democratie : "Vocea Rusiei" din Rusia pravoslavnica a lui Ivan cel Groaznic !Traducator din rusa in romana un democrat autentic :Ion Iliescu ,cea mai autorizata si indreptatita voce a libertatii , cinstei , nonviolentei , convietuirii pasnice din ultimii 100 de ani din Europa ! Rad si curcile de noi daca am crede 0,05% din aceste prostii !Amintiti-va cine vorbeste si ce a facut in ultimii 22 de ani ! Sunt mii de morminte si milioane de indoliati, jale jaf si coruptie in urma acestor "democrati " neocomunisti ce au tupeul sa vorbeasca ! Adevarat proverbul :" Pe cine nu lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti "! Vade retro satana !

1 august 2012 8:53

valentin Stamate TREZITIVA LA REALITATE CAND A VENIT ROMANIA PE ACEA GLIE SI CAND A VENIT BOZGORIMEA PE ACEA GLIE NU UITATI CA DETIN SATE INTREGI DE LA ARDELENI... DESTEAPTATE ROMANE!... SI CE MAI VOR CIINI NDE BOZGORI EU NU AM INTILNIT IN 97 DE TARI CIT AM MUNCIT SI VIZITAT CA LA BOZGORI EI AU VENIT PESTE DACI NU DACII PESTE EI CIND AM FOST IN CLUJ IN 1968 AU OTRAVIT FINTINILE LA ARDELENI DIN CLUJ PERICULOSI MAI SUNT ACESTI BOZGORI...TRTEZITIVA LA REALITAE SI DATILE CU MANUALUL DE ISTORIE IN CAP SAI TREZITI LA LUMINA........UNDE SA POMENIT SA INVETE INTRO TARA LIMBA LOR NUMAI IN ROMNIA SE PERMITE ASA CEVA GRAV.......

1 august 2012 8:30

MERICA HLATCU MAI ROMINASILOR DA TONTALAI MAI SUNTETI MAMA ATI AJUNS SA DESCHIDETI UN COMPIUTER SIL FOLOSITI DA CREERUL NU VIL FOLOSITI VAI DE CAPUL CEL AVETI PE UMERI VAI VAI.......... PE UNDE MERGETI FACETI ROMANIA NDE RAS MAI NEGHIOBILOR AHA VA PLACUT TV. ILIEVICI CA VA VINDUT TARA CU NEA ADRIANA NASTASE CARE A TRECUT JUMATATE DIN ROMANIA PE NUMELE LUI AM FACUT UN INTERVIEW IN DELTA OAMENI DIN GENERATIE DIN STRAMOSI ACOLO ERAU PIINEA LOR SI ACUM MOR DE FOAME PE GLIA LOR???????? OF CA NU AVETI CREER DE LOC MAI ROMINASILOR SAL PUPATI SIN FUNDULET PE D-NUL COMANDANT AZI PRESEDINTELE ROMANIEI CARE VA ADUS CINSTE SI VA FACUT SECURITATEA CEA MAI SIGURA DIN ERA ROMANIEI...... SI ACUM CE DORITI AHA DOREATI SA VINA JOANA MIRCIUCA VAI CE GRESELI FACETI..............SARACII DE VOI...... MII MILA DE VOI ATI APROBAT SA VA FIE REGE TIGANII DAR PE REGELE VOSTRU CARE VA ONORAT ROMNIA NU LATI VRUT DATORITA LUI TV ILIEVICI SI A LUI DOMNITA ADRIANA NASTASE......GOOD LOOK ......

1 august 2012 8:18

ILIESCU-VOICULESCU-USL TOVARASE Ponta ., noi cei 7,5 milioane de votanti fideli tie si lui Crin, TE SOMAM !!! TRECI la treburile guvernarii.. Ocupa-te de salariile si pensiile noastre ( nu numai de pensiile nesimtite ale clanului Dogaru). Mai lasa CIRCUL politic platit din banii de la bugetul tarii. Nu da bani cu nemiluita la PROFITORII REVOLUTIEI. Nu lasa numai pe Georgescu sa gestioneze inflatia si seceta. Daca in toamna o vom duce mai rau NOI te vom da jos prin mitinguri si demonstratii. NOI v-am VOTAT voi trebuie sa ne asigurati pensiile si salariile. NU mai dati vina pe altii. De acum incolo sunteti singurii responsabili de nivelul nostru de trai. Lasati DEMAGOGIA si treceti la TREABA!

1 august 2012 7:45

manciuca sticla puteti sa mi-o bagati frumos in anus. imi provoaca senzatii erotice aproape la fel de intense la pulele tiganilor care ma fut in cur

1 august 2012 7:29

manciuca Tov colonel "adi" calm tovule ca s-a terminat! Am infrant din nou! Si pune la loc dopul la sampanie pentru o alta ocazie!

1 august 2012 3:34

je ajunse frosa experta in rusia si politica ei !si sigur, rusia sprijina usl !dar cu afacerea de la alro cum e sabina? tot de usl e facuta ?stai in banca ta si nu mai bate campii ca rad curcile de tine ...sau l-ai avut profesor pe iulica fota in materie de rusia ? rusia isi face propriile interese in zona ca o mare putere ce este ...dar poate ca rahatul de basescu mai face vreuna si-l starneste pe putin ...

1 august 2012 2:08

Mitica cu aia mica Ungurii nu au votat , pentru ca sunt la fel de dezgustati de politicienii lor ca si noi . Pe partea cealalta USL-ul i-a tratat pe UDMR cu nasul pe sus , chiar daca giruetele de la UDMR au uitat ca mâncau din palma lui Base. Rusnacii bat câmpii , doar , doar poporul va crede povestile lor cusute cu frânghie alba , si astfel , scapând de Base sa ne întoarcem în sfera lor de influenta , renuntând la scutul NATO. Nu vedeti ca Ponta si USL , spera sa primeasca de la rusi un ajutor financiar , în schimbul banilor pierduti de la UE . Credeti balivernele Vocii Rusiei , si în loc de intrarea în spatiul Schenghen ve-ti intra în spatiul CSI

1 august 2012 1:33

adi In tara noi, cetatenii tarii , hotarim ! Si am hotarit : JOS BASECU , BASEXU ! - 88 % ! E simplu ! Doar nu vrea Curtea sa ne arunce in razboi civil ! ( in care vor muri mai multi basisti.........poate toti ! ) Restul e manipulare..........

1 august 2012 0:14

Dan Din pacate Vocea Rusiei are perfecta dreptate. Sa intelegem ca Orban si-a comandat slugile bozgoriste sa il ajute pe dictatorul nostru GRATIS ?! E clar ca a primit ceva , cel mai probabil acordarea autonomiei. Adevarul doare , javrelor , nu-i asa ?

31 iulie 2012 23:46