Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Preşedintele suspendat, Traian Băsescu, a declarat, duminică noaptea, că el se consideră "mai puternic ca oricând" după votul de la referendum, chiar dacă premierul Victor Ponta a spus că nu poate fi legitim ca şef al statului după ce "opt milioane" de cetăţeni au votat împotriva lui, informează Mediafax.

"Din nefericire pentru Ponta, sunt mai puternic ca oricând după acest vot. Domnul Ponta uită că atunci când am fost ales preşedinte al României în decembrie 2009 împotriva mea erau 5,2 milioane de voturi. După trei ani de criză, pot accepta un milion în plus", a spus Băsescu, în conferinţa de presă de la sediul său de campanie, răspunzând unei întrebări a jurnaliştilor străini.

"Un preşedinte ales cu cinci milioane de voturi, dar împotriva căruia au fost înregistrate acum peste opt milioane de voturi împotrivă ar trebui să reflecteze mai serios la acest rezultat şi să decidă în ce măsură mai este legitim să reprezinte România", a declarat premierul Victor Ponta.

"Orice om politic care spune că poate ignora votul a în jur de nouă milioane de români este rupt de realitate", a spus Ponta.

El a precizat că va respecta rezultatul care va fi validat la referendum şi a felicitat milioanele de români care s-au prezentat la vot şi au dovedit astfel că în România este democraţie, catalogând drept "victorie" faptul că în jur de nouă milioane de persoane au votat.

În opinia premierului, votul la referendum conferă o nouă legitimitate Guvernului USL.

Integral pe România Liberă



Comentarii

pensionar sarac Ei de a-si acea toate serviciile din romania, spijinul SUA, NATO, FMI, a-si FI-eu biet pensionar mai tare ca base,

10 august 2013 13:58

nelu Și încă o dată vă mai scriu .Vă căcați pe voi de frică haite de corupți și hoți .Îmi spuneți și mie pe plan extern cu e cu usl .

18 august 2012 22:04

tc In nebunia lui , acest om se pare ca este in stare de orice. Toata lumea vede ca e alba numai el o vede neagra. Ce se intimpla este rau de tot. Onoare , analiza lucida, fugi domnule de aici. Noi avem sarcina sa vindem toata Romania si o vom face , asta este mesajul PDL si al lui Basescu.

30 iulie 2012 10:53

Romanul pentru SPP: imbracati-l pe Basescu cu vesta ca o s-o ia in freza inevitabil!

30 iulie 2012 10:22

Andrei Dl Basescu, un meci se poate obtine la un scor de 5-8, raspundeti dv. acestui popor, de zombi cum afirma sustinatorii dv. ?

30 iulie 2012 10:00

Andrei Dl Basescu, un meci se poate obtine la un scor de 5-8, raspundeti dv. acestui popor, de zombi cum afirma sustinatorii dv. ?

30 iulie 2012 9:59

nae Un referendum invalidat NU te legitimeaza, TOT SUSPENDAT ESTI. Cred ca nu ai inteles nimic. Ai gresit indemnand la neprezentare, actiune in cel mai fericit caz regretabila.

30 iulie 2012 9:53

titi Asta e tampit. Care vot? A indemnat cumva romanii sa voteze ca sa dovedeasca ca este iubit de noi? Ca un las a indemnat lumea sa nu voteze. Nu a fost curios sa vada cati il mai vor? Nici macar el n-a votat. Las. Curva politica, asta e. El si UDMR-ul.

30 iulie 2012 9:45

oripilatus Din nefericire pentru poporul roman, vei continua sa invrajbesti, sa distrugi, sa vanezi spaime proprii precum Voiculescu si alti "puscariabili" in detrimentul populatiei de rand. Ti-ai obtinut (prin manevre necinstite) dreptul de a abera, de a delira hahait pe spatele bietilor romani. Constiinta usoara!

30 iulie 2012 9:38

PD v-am ciuruit

30 iulie 2012 9:33

vasule @ bai frate, asta e nebun,daca ajungi pe mana parlamentului,sa vezi ce putere o sa mai ai.Vei sta inchis la Cotroceni,vor fi zeci de mii pe strazi si Piete in toata tara,un guvern ostil.Mai ai curaj sa iei Vila Dante.? Ai pierdut mult,iar PDL-icii tai vor suferi o infrangere mai ceva ca la locale.Presedentie de c..a

30 iulie 2012 9:13

vasule @ bai frate, asta e nebun,daca ajungi pe mana parlamentului,sa vezi ce putere o sa mai ai.Vei sta inchis la Cotroceni,vor fi zeci de mii pe strazi si Piete in toata tara,un guvern ostil.Mai ai curaj sa iei Vila Dante.? Ai pierdut mult,iar PDL-icii tai vor suferi o infrangere mai ceva ca la locale.Presedentie de c..a

30 iulie 2012 9:13

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:12

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:12

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:11

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:11

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:11

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:11

Samapupi Incur Base! Esti ultimul prost! Un dobitoc mai mare decat tine nu exista! Ar trebui sa fii aruncat intr-un bazin cu acid sulfuric (daca stii ce inseamna acid sulfuric!!!). Poate asa stergem orice urma de a ta.

30 iulie 2012 9:11

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:10

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:10

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:10

dacii liberi si cinstiti VICTOOORIE ! DEMOCRATIA IN ROMANIA A INVINS USL -UL. ROMANIA A INVINS ! TRAIASCA ROMANIA LIBERA ! RAMANEM IN EUROPA DEMOCRATICA ! TRAIASCA EROICUL POPOR ROMAN !

30 iulie 2012 9:09

MAI SUNT 4,5 milioane de Comunisti in Romania? NU ! Doar 2 , restul au fost furt electoral USL

30 iulie 2012 9:08

UN OM base hai sa iti scriu ce am citit dimineata in presa suedeza , ca cica e de jale pentru tine si esti nebun ca doar un nebun vorbeste ca tine

30 iulie 2012 9:04

UN OM base hai sa iti scriu ce am citit dimineata in presa suedeza , ca cica e de jale pentru tine si esti nebun ca doar un nebun vorbeste ca tine

30 iulie 2012 9:04

votant Domnule, daca esti beat, mergi la culcare! Ce legitimitate este asta cand a fost invalidat referendumul ?

30 iulie 2012 9:03

MARIAN Mosule nu te-ai trezit? Cum sa fi mai puternic cu aproape 8 milioane de voturi contra sau nu intelegi situatia. Sti bine ca jumatatea electoratului nu este 8 milioane ci real este vreo 7,5 milioane pentru ca si tu ai contribuit la scaderea populatiei cu circa 10% din pensionari, bolnavi si ai crescut emigratia, asa ca sa fim seriosi. Oricum tara pe mainile lui Basescu este ca si vanduta si puteti dormi linistiti mai ales cei care nu ati votat si ciracii si slugile lui Base care au scapat momentan de justitie.

30 iulie 2012 8:58