Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Rambursările ilegale de TVA au ajuns sport naţional, bugetul fiind păgubit anual cu multe sute de milioane de euro în favoarea unor interlopi. Acest lucru nu ar fi însă posibil fără implicarea directă a angajaţilor statului, politicieni, inspectori ANAF, comisari de la Garda Financiară,care, în loc să protejeze şi să recupereze banii statului, se dovedesc cei mai mari ţepari ai statului.

Şi astfel, în timp ce conturile persoanelor fizice sunt blocate pentru neplata a câţiva lei, „afacerile“ care aduc beneficii de milioane de euro angajaţilor Fiscului sunt trecute cu vederea. Nici nu s-a stins bine scandalul în care Sorin Blejnar, fostul preşedinte al ANAF a fost acuzat într-un dosar de evaziune fiscală de 15 milioane de euro, că la suprafaţă a ieşit un nou caz în care subordonaţii săi erau „pe mână“ cu evazioniştii. Frauda depăşeşte 100 de milioane de euro, anunţă JURNALUL NAŢIONAL, iar singura necunoscută în acest caz este modul prin care statul va recupera paguba.

Senatorul Cezar Măgureanu, dar şi doi directori de la ANAF, afirmă ADEVĂRUL, se află în mijlocul acestei anchete a procurorilor DIICOT legată de evaziune fiscală şi rambursări ilegale de TVA. Pentru demascarea acestei reţele, procurorii DIICOT au bătut, ieri dimineaţă, la 256 de uşi din zece judeţe, pentru percheziţiile care vizau prinderea evazioniştilor. Procurorii, citaţi de EVENIMENTUL ZILEI, spun că percheziţiile au vizat tranzacţiile comerciale cu zahăr ale unor firme care prejudiciau statul, anual, cu 40 de milioane de euro.

Printre cei vizitaţi a fost şi senatorul PSD Cezar Măgureanu, din Giurgiu, dar şi bunul său prieten, interlopul Octavian Grecu, zis „Butoane“. În această afacere sunt implicaţi şi ginerele, dar şi fiica lui Cezar Măgureanu, care dădeau ţepe statului în familie. Potrivit surselor citate de MEDIAFAX, şase persoane au fost deja reţinute, după ce au refuzat să dea declaraţii în faţa anchetatorilor. EVENIMENTUL ZILEI afirmă că interlopii din clanul "Butoane" sunt cunoscuţi drept cămătari în Giurgiu, dar sunt şi proxeneţi. Dan Grecu, fiul lui Octavian Grecu, a fost arestat, anul trecut, pentru trafic de minori.

În dosarul senatorului de Giurgiu mai sunt cercetaţi doi directori ai ANAF şi 7 angajaţi ai Gărzii Financiare, care au facilitat o evaziune de peste 120 milioane de euro, anunţă CURIERUL NAŢIONAL. De altfel, anchetatorii DIICOT au găsit, în urma percheziţiilor făcute marţi la domiciliul directorului de achiziţii din ANAF, Dan Stroe, un seif în care aflau 600.000 de euro, sumă pe care acesta nu a putut să o justifice, au declarat, pentru ANTENA3, surse judiciare.

Astfel, acţionând cu două măsuri, una pentru oamenii cinstiţi şi alta pentru cei care fac parte din grupuri infracţionale organizate, ANAF pune popriri pe conturile persoanelor fizice care nu-şi plătesc la timp impozite de câteva zeci de lei către stat, dar, în acelaşi timp, subliniază CURIERUL NAŢIONAL, facilitează săvârşirea unor infracţiuni de evaziune fiscală de sute milioane de euro de către cei aflaţi la putere.

INCOMEMAGAZINE.RO susţine că ANAF reuşeşte să ascundă gunoiul sub preş, iar Parchetul abia dacă dibuie 0,5% din întregul fenomen evazionist, estimat în România la 20 de miliarde de euro anual. Ce s-ar putea face cu aceşti bani? Sute de kilometri de autostradă pe an, România ar putea avea un excedent bugetar de circa 15% din PIB, România nu s-ar împrumuta cu 20 de miliarde de euro, ci ar putea împrumuta alte state cu această sumă sau ar putea investi în orice proiect câte 20 de miliarde de euro anual. Şi mai concret: Sănătatea şi Învăţământul au împreună un buget de cel mult 10 miliarde de euro pe an.


Comentarii

neafane Eh tot Basescu e vinovat, din ce partie e ala de la Giurgiu??? nu cumva e ,,comunist,, dela PSd? sa ramana ,,tepes,, sa--i beleasca de piele si sa le ia averile dobindite prin frauda. daca vin lesinatii astia din usl vor fura in viteza nu alta o sa vedeti.

30 iulie 2012 10:55

caterina se duce lumea la vot uitati-va la cozile care s-au format

29 iulie 2012 14:21

MARIAN BINEANTELES CA SERVICIILE SUNT IN SLUJBA LUI, CE TREABA ARE PARLAMENTUL. CAND A RESPECTAT EL PARLAMENTUL, EL ESTE COMANDANT SI EL CONDUCE. T R E Z I T I V A OAMENI BUNI SA OPRIM ACEST DEZASTRU NATIONAL. JOS CU EL, JOS CU PREDOIU, JOS CU SARCA, JOS CU COLDEA, JOS CU MELESCANU, PUTEREA ESTE IN MAINILE NOASTRE, IESITI LA VOT.

29 iulie 2012 8:06

hihihi pt interlop pd o sa-l f..i pe base si invers ca veti sta mult acolo

26 iulie 2012 20:56

hihihi pt interlop pd o sa-l f..i pe base si invers ca veti sta mult acolo

26 iulie 2012 20:56

hihihi pt interlop pd o sa-l f..i pe base si invers ca veti sta mult acolo

26 iulie 2012 20:56

hihihi jos basescu DA sa-l demitem

26 iulie 2012 20:54

tepes v cel mai mare vinovat e hotul hotilor traian basescu , cel care nu a miscat un deget ca sa-i bage pe vinovati la puscarie ! in schimb el l-a pus pe blajnar sef la fisc , alt mare hot ordinar alaturi de alti mari hoti : udrea , videanu , blaga , casuneanu , boureanu .........! votati DA ! jos chioru' nenorocit ! la puscarie cu acest hot ordinar si cu toata gasca lui de hoti nenorociti !

26 iulie 2012 13:29

interlop PD zorila, te-as fute-n cur

26 iulie 2012 13:15

resemnata Chiar atat de naiva,.., ca sa nu spun tampita, nu sunt ca sa-mi imaginez ca dupa debarcarea lui base furtisagul asta care dureaza de peste 20 de ani se va finaliza !!!! Acest sport national practicat exclusiv de cei cocotati prin politica va dura ... va dura .. inca vreo 100 de ani incolo..., asa cum prea bine spunea Brucan ...

26 iulie 2012 12:50

danny Pdl e o organizatie de tip mafiot !!!Ce iese acum la iveala sunt doar o mica parte a jafului aceastei org. mafiote . Sa stea foarte linistiti propagandisti basisti ,ca toate faptele lor cu documente si filmari vor ajunge in toate cancelariile europene si in SUA !

26 iulie 2012 11:48

zorila Da pe Mircea Toader si familia cand ii ridicati?

26 iulie 2012 9:00

elan Tara arde si ponta ,Antonescu si USL se piaptana sau se ocupa de imobiliare ! asta am ales, asta avem !! Ponta a fost intrebat ,daca Basescu se reintoarce la Cotroceni, Ponta va coopera cu el pentru popor, la care dinsul nu a raspuns. halal premier, interesul lui e deasupra poporului ! si mai vrea prostii de alegatori sa voteze USL ! RUSINE USL. 26 iulie 2012 8:53

26 iulie 2012 8:57

Cititor O zi de libertate pentru nenorociții ăștia inseamnă milioane de euro furați de la noi.LEGE: judecați in 24 de ore ,averea confiscată și lor și tuturor neamurilor lor,și condamnati pe viață.

26 iulie 2012 0:26

Cititor O zi de libertate pentru nenorociții ăștia inseamnă milioane de euro furați de la noi.LEGE: judecați in 24 de ore ,averea confiscată și lor și tuturor neamurilor lor,și condamnati pe viață.

26 iulie 2012 0:26

mama esentialul baieti votam DA

25 iulie 2012 21:03

PAVEL pt. ionica mai baiatule, esti securist de le stii asa bine cap coada,s-au un simplu dezinformator?!? voi borfasii care a-ti furat tara asta, vad ca sunteti foarte uniti, indiferent in ce parte a baricadei va aflati la un moment dat. ne-am saturat de voi.ma-i luati o pauza.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

25 iulie 2012 18:45

FLORIN DE CE NU NE PREZENTATI TOTI CEI IMPLICATI IN DOSAR POATE MULTI DINTRE NOI COLABORAM CU EI SI NU STIM CA SUNT NISTE CORUPTI

25 iulie 2012 18:42

edgar acum statul este voiculescu USL. Familia asta de adulti TI GANI BORATI voiculestii au casa lor plna de BOALA si MOARTE ca averea lor si antena 3 si alte televiziuni ale lui sant BOA LA SI MOAR TE. Cum poate sa scape EI acesti deg enerati cu atata RAU in vietie lor. NU POT SCAPA mai intai de SA TAN ca ala e prezent in fiecare locsor din vietile lor. Nu pot scapa de LEGE ca dosarele lui nu se PRESCRIU. Nu pot scapa de BLES TEMUL vietii lor care o sa-i zgarie si impunga pana vor restitui tot ce au pentruca tot ce au este din MOAR TEA Romanilor. Toate Antenele indeosebi ANTENA 3 ale cio rilor voiculesti si realitatile lui ga roiu vantu sant DEZASTRU TI GA NESC ce se varsa in aceasta clipa pe capul USLPPDD si sustinatorii lor caci acolo e BO ALA SI MO ARTEA. Te uiti la ei si vie rmii MINCIUNII deznadejdei tristetii sexidiotenia mortii iti intra in casa in familie in toate locurile pe unde umblii si de aceea sant atatea sinucideri ucideri accidente inecuri si mai toate NENOROCIRILE ROMANILOR. Cu RUGACIUNI pe ROMANII CINSTITI ii va ocoli TOT RAUL

25 iulie 2012 16:18

nelu 1 la puscarie cu acest magureanu si gasca lui. fetita lui draga este gravida si nu poate fi retinuta. oare atunci cind fura era sanatoasa?

25 iulie 2012 16:01

Nessie a trecut de curand la psd de vreme ce i-au promis acoperire in fata justitiei.Daca nu reactiona UE asa cum a reactionat ,nici macar nu aveau curaj sa-l cheme la Parchet. E domn Voicu de la PNL un baiat istet care pe toti ii pacaleste ca ii spala de pacate numai sa voteze cu USL-ul.Si dom' Hasotti a dat o mana de ajutor la promisiunile astea.

25 iulie 2012 15:57

IONICA De ce minte Evenimentul zilei, de cand este acesta membru PSD? De ce minte Evenimentul zilei? cititi C-V Cezar Mircea MAGUREANU Senator Membru al Comisiei pentru Cercetarea Abuzurilor, Combaterea Coruptiei si Petitii Telefon Fax E-mail 0246 21 23 54 0246 21 23 54 cezar.magureanu@senat.ro cabinet@cezarmagureanu.ro Nationalitate romana Data nasterii 26.07.1956 Locul nasterii Giurgiu, jud. Giurgiu Stare civila Casatorit, 2 copii Experienta profesionala Economist I.I Laptelui Giurgiu 1983-1985 Economist, Sef serviciu Banca Agricola 1985-1994 Director BANCOREX Giurgiu 1994-1998 Director Banca Agricola Giurgiu 1998-1999 Director Banca Romana de Scont Giurgiu 1999-2002 Director Rostar 91 Giurgiu 2002-2002 Inspector credite WEST BANK Bucuresti 2002-2003 Director economic ROMSTRADE SRL 2003-2005 Manager relatii BCC Giurgiu 2005-2008 Senator Parlamentul Romaniei 2008-prezent EDUCATIE SI FORMARE ASE Bucuresti, Facultatea Finante - Contabilitate 1983 Cursuri IBR Creditare Management EXPERIENTA POLITICA Consilier Judetean, Consiliul Judetean Giurgiu Vicepresedinte Organizatia Judeteana a PD-L Giurgiu Presedinte Organizatia Municipala a PD-L Giurgiu