Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Referendumul pentru demiterea preşedintelui va fi valabil dacă vor participa la vot cel puţin jumătate plus unu din alegători, după ce Crin Antonescu a promulgat legea care permite acest lucru. Preşedintele interimar a anunţat că a promulgat legea referendumului respectând recomandările Curţii Constituţionale, dar mai rămân de stabilit unele detalii organizatorice. Astfel, referendumul va fi validat prin prezentarea la urne a 50% plus 1 dintre persoanele cu drept de vot, anunţă ADEVĂRUL.

Antonescu, remarcă NAŢIONAL, a adăugat că există posibilitatea ca referendumul să fie prelungit cu câteva ore, românii urmând să voteze începând de la ora 7.00 şi până la ora 22.00 sau 23.00. Deşi a promulgat legea, preşedintele interimar are unele semne de întrebare faţă de decizia CCR. „Am rezerve faţă de faptul că impunerea pragului de prezenţă încalcă prevederile Comisiei de la Veneţia. Această comisie nu recomandă impunerea unui cvorum", a comentat Antonescu, citat de JURNALUL NAŢIONAL.

Însă, remarcă GÂNDUL, Crin Antonescu a subliniat că, dacă preşedintele Traian Băsescu va reveni la Palatul Cotroceni prin invalidarea referendumului, se va retrage din viaţa politică, dar că, în opinia sa, la vot se vor prezenta 50% plus 1 dintre români.

Potrivit MEDIAFAX, decizia promulgării legii de modificare a Legii referendumului, prin introducerea regulii conform căreia referendumul va fi validat prin prezentarea a 50% plus 1 dintre persoanele cu drept de vot, a fost luată cu greu, deoarece este nedreaptă, fiind însă necesară pentru ţară, afirmă şi premierul Victor Ponta. El a amintit că Băsescu a fost ales preşedinte cu majoritatea celor care şi-au exprimat votul şi că în România nu mai sunt în prezent 18 milioane de cetăţeni cu drept de vot deşi procentul de 50% plus 1 este raportat la referendum la un număr de 9 milioane persoane.

Premierul, citat de COTIDIANUL, a prezentat şi scenariile podibile după referendum. Pe de altă parte, EVENIMENTUL ZILEI afirmă că preşedintele suspendat Traian Băsescu a apreciat că este „imoral“ să fie adus la referendum după opt ani de mandat şi trei ani de criză. „Timpul este prea scurt să ajung la 50%, dar am obligaţia să încerc“, a declarat Traian Băsescu.

Desfăşurarea referendumului a fost reglementată prin două acte normative. Majoritatea USL, aminteşte ADEVĂRUL, a votat în Parlament o lege potrivit căreia preşedintele poate fi demis dacă votează „pentru" majoritatea celor care se prezintă la vot. USL a modificat, în acest fel, un act normativ iniţiat de PDL potrivit căruia pentru demiterea preşedintelui este nevoie de votul „pentru" a jumătate plus unu din numărul total de alegători.

Legea votată de USL nu modifica în niciun fel cvorumul pentru valabilitatea referendumului, jumătate plus unu din numărul total de  alegători, adică peste nouă milioane de alegători. Între timp, Guvernul Ponta a emis o ordonanţă de urgenţă prin care elimina condiţia cvorumului la referendumul pentru demiterea preşedintelui.

Marile agenţii de presă internaţionale scriu despre promulgarea Legii Referendumului că decizia a fost adoptată în urma presiunilor Uniunii Europene şi în pofida rezervelor exprimate chiar de preşedintele interimar. „Sub presiune, partidul de la putere din România dă înapoi în privinţa referendumului“, este titlul ales de agenţia Reuters pentru corespondenţa sa de la Bucureşti, anunţă COTIDIANUL.

Ziarul austriac Die Presse consideră că „Bruxelles-ul îşi pierde răbdarea faţă de România“ iar Financial Times crede că Uniunea Europeană nu va reduce ci, dimpotrivă, va spori presiunea asupra Bucureştiului: „Liderii europeni intenţionează să trimită delegaţi care să monitorizeze angajamentul României faţă de democraţie... Ţara va primi un termen până la sfârşitul anului pentru a răspunde cererilor Comisiei Europene de reafirmare a statului de drept şi independenţei justiţiei“, scrie, citat de ANTENA3, corespondentul ziarului la Bruxelles.



Comentarii

ponta=plagiator comunist antonescu-nazist cretin

18 iulie 2012 7:41

roLOODUS Antonescu barbat de sta. Te-ai utiat tu in pantalonii lui sa vezi ce are.... eu zic ca are o mare lipsa si trebuia sa te uiti in pantalonii altuia daca doreai sa vezi ceva. SA NU UIT AM RAS CU HOHOTE CAND AM CITIT, BARBAT DE STAT.....DE MERG CE IMPINS ETC ETC ETC. :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :) :} :) :)

18 iulie 2012 7:29

XXL Daca suntem romani adevarati niciun prg electoral nu mai conteaza si il demintem!!!Antonescu a actionat ca un adevarat barbat de stat le-a lasat romanilor rezolvarea!!

18 iulie 2012 6:19

go copy-paste.........la 11 iulie, Ponta îi spunea lui Schulz: "Curtea Constituţională a hotărât că pe 29 iulie va avea loc un referendum". Ori, şi hotărârea de suspendare a preşedintelui Băsescu, şi data referendumului, au fost luate de Parlament, prin votul USL, UDMR şi UNPR. Citiţi mai mult: Tromboanele lui Crin şi Victor - Partide EVZ.ro

18 iulie 2012 3:57

ghimpe NU PRICEP CUM INVITATII DE LA ANTENA 3 SUNT ATAT DE PROSTI SI STAU JOS IN TIMP CE MODERATORUL STA IN PICIOARE INCERCAND SAI DOMINE. DACA NU SUNT PROSTI, ATUNCI SA SE RIDICE SI EI IN PICIOARE SI SA SE PLIMBE PRIN PLATOU CA SI MODERATORUL.

18 iulie 2012 2:40

tata bv mama.Mai bine sa nu ramai gravida si sa nu faci copii,pentru ca tembeliamul e ereditar si-ar fi pacat sa mai fie inca o generatie tembela precum mama.eu nu votez

17 iulie 2012 23:15

mama asa e, pe noi ne intereseaza sa-l dam jos pe base ca el ne-a jignit si saracit,cu ajutorul pdl,si nicidecum lupta in parlament unde haosul l-a creat pdl.de asta ne ocupam in noiembrie.acum e simplu JOS BASE si votam DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA nu ne mai ametiti cu plagiat si alte aiureli

17 iulie 2012 21:58

ifrim cvorum vreti cvorum o sa aveti la referendum si noi cei care vom face cvorumu lvrem serviciu nu ciolan si vrem sa ne cumparam ce credem nu sa venim la cantine.batalia e sa-l dam jos pe base

17 iulie 2012 21:52

Nessie Penibil cand este un premier acuzat de plagiat, si cu "doctorat in drept" care da ordonante de guvern in stil stalinist, penibil cand un somnoros adus pe "tancurile "parlamentului la Cotroceni te minte in fata, ca respecta Constitutia si hotararile Curtii Constitutionale , dupa ce a fost dat pe toate televiziunile cum ameninta cu inlocuirea judecatorilor."aceasta Curte Constitutionala este o rusine , cum isi permite un oarecare Zegrean sa-i interzica premierului mandatat de parlament sa se duca la Bruxeles" iar dupa 5 zile sa spuna ca nu este adevarat , ca nu a amenintat, si ca respecta hotararile Curtii Rusinoase.Penibil , le respecta cand convine USL-ului iar cand nu le sar ca atletii la 110 metri garduri .Ambasadorilor explicatii lumii intregi cum e legea in Romania, dar lumea intreaga are ambasadori in Romania si consilieri si consuli care studiaza tot ceea ce se intampla in Romania dupa mijloacele media romane,inclusiv trompetele 1,2,3 .Adica ai lor sunt prosti si se duc romanii cei destepti sa-i descurce.Da , in curvasaraia politica din parlamentul Romaniei , trebuiesc lamuriti ,cum de sunt puscariabili care voteaza,care se bucura de imunitati, care au afaceri de familie cu dusmanii politici, asta intr-adevar trebuie lamurit de mabasadorii romani

17 iulie 2012 20:32

Laur Hai sa scriem de ce am vrea sau nu am vrea pe basescu! Poate unii stiu ce nu stie poporul,poate a facut performante,poate datorita lui ca a avut activitate a fost primitpe undeva,poate pdl partidul lui a avut o politica nationala buna,lumea a dus o bine,poate base ortabil ascnu a politizat nimic,poate unii se simt confortabili ca sunt ascultati,poate coruptia generalizata dovedita a multor pdl isti nu e!Poate CC nu face politica!ca alta data a facut!

17 iulie 2012 19:31

Zidarul @Ratu T,-Uite un ciutac postac profesionist. asta merita banii de la Voiculescu. Scrie adanc. Ar trebui sa te promoveze Voiculescu si sa-i instruiesti si mizeriile alea de ciutaci postaci sa sscrie ca tine si sa nu mai vina aici cu textele lor pe care le postau inainte in closetele publice.

17 iulie 2012 18:54

taranu' (fermieru' cum le place acum sa-mi zica) Radu T isi repeta intruna ce a primit pe fituica de la maestrul Voiculescu. Probabil pentru ca sa nu uite ca trebuie sa mearga la vot. Pentru ca noi ceilalti avem alte treburi, nu stam sa pierdem vremea cu ei. Iulie este plin sezon de recoltare de pe ogor. Sa vina cu urna pe camp dupa noi daca vrea sa votam.

17 iulie 2012 18:50

Radu T. Din pacate Romania este atacata si din interior si din exterior.Avem multi dusmani! Stapanii lui Basescu ..servesc de la UE iar sforarii de aici ii dau ..lui Basescu tot felul de texte pentru a alimenta temerile romanului; ca ne vor lua vizele de libera circulatie,ca ne iau fondurile(de parca pana aci ne umpluse..)!,ca FMI nu ne mai dau credite..etc....ca nu stiu ce ne mai face Ue.Este cea mai mare diversiune si manipulare ..coordonata.!Daca romanii nu mai pun botul vor scapa de toate astea!Sa vedeti cum aceeasi moguli de la UE se vor gudura pe langa noii conducatori.Important ca tot mai multi romani sa iasa la vot si sa voteze DA.

17 iulie 2012 18:17

val Este normal ca la referendum sa se prezinte si mortii, iar daca nu vin sa ramina pe veci, Bashinescu si shleahta lui de hoti. Javra Ordinara s-a prins de scaun ca timbrul de scrisoare. Nu mai scapam de el decit impuscat. Sint convins ca va mai scoate diverse motive de a reajunge la putere, pe care o minte normala nici nu le poate banui. Ma gindesc ce se va intimpla cu toti pupincuristii lui daca nu va fi reales.

17 iulie 2012 17:09

vvv Mafia mondiala care jefuieste Romania cu ajutorul Javrei Ordinare va fi batuta cu arma ei [50%+1] introdusa in legea romaneasca in 2011de pedelepre . Comisia de la Venetia nu recomanda nicio limita minima de prezenta la vot la referendum [ si asa este corect].

17 iulie 2012 16:38

JaR Latrai.. si dintr-o parte si din alta , urat ... sa ve imputi ciolanu odata si o data ...

17 iulie 2012 15:32

Ioan Muresan Trista tara mai suntem, nu-si mai poate spune nimeni parerea fara sa ocarasca si sa invenineze, fara sa faca spume la gura si sa jigneasca, DECENTA romani!!!

17 iulie 2012 14:14

Aliosha Romane !!!! Nu dispera i-a sticla si bea, asa cum nimereste tot chioru !!!!

17 iulie 2012 14:11

Aliosha Romane !!!! Nu dispera i-a sticla si bea !!!!

17 iulie 2012 14:10

@Ghiuri.Reticentul In afara de vreo muie, ce-ai vazut tu de la ue?!

17 iulie 2012 13:53

CIOLAN LA FIECARE POLITICIAN AM HOATRAT NU VOTEZ SI CASTIG! CATE ANOMALII SUNT IN TARA ASTA SI CATI COMENTATORII POLITICI. INDIFERENT DE REZULTAT CONCLUZIA ESTE PLEACA AI NOSTRI VIN AI NOSTRI MAMA LOR DE HOTI. NOROC PENTRU CLASA POLITICA CA ROMANUL ARE MINTEA SCURTA LA FAPTELE POLITICIENILOR SI PENTRU POLITICIENI TOT SE INTOARCE ROATA. HAIDETI LA MUNCA DOMNILOR, IAR TELEVIZIUNILE DE NISA SA OCUPE UN ROL EDUCATIV FARA SPECTACOLE POLITICE GROTESTI. SOMNUL NATIUNII NASTE MONSTRII, II VEDETI IN FIECARE ZI LA TELEVIZOR.

17 iulie 2012 13:47

@Gury ... Vei fi fiind si tu, prostovane, de vita haristocratica, la fel ca Basescu, al carui tata muncitor a fost facut ofiter pe repede inainte de catre comunisti. La fel de haristocratic este si trecutul de securist si demnitar comunist al lui Basescu insusi. Voi vorbiti despre prostime si comunisti?! Chiar crezi ca toti abtibasistii sunt comunisti sau analfabeti?! Esti talamb deabinelea la minte, baiatule! Principala sursa a antibasismului o constituie tocmai revolta impotriva hotiei si ghiolbaniei regimului Basescu. Faptul ca PSD sa fie acceptat in fruntea acestui curent, impreuna cu PNL, care, oricum, este un partid pe deplin frecventabil, se datoreaza tocmai caracterului infect si coruptiei de nestavilit a basismului fanaro-pedeliot.

17 iulie 2012 13:31

LUTHE @mihai -Pacat,mare pacat!Antonescu a capitulat fara lupta in fata UE!...Trebuie sa-l ajutam,pe el,dar si pe noi!Trebuie sa iesim la vot toti cei carora ne pasa de tara,de copii si nepoti,de propriile vieti!NU MAI PUTEM SUPORTA MARLANIILE ,BEHAITURILE,MINCIUNILE SI SFIDARILE LUI POPEY -VODA CEL CHIOR!

17 iulie 2012 13:16

Güry .... Da doamne sa fie demis Base .... ce satisfactie voi avea cand rromani nu vor mai lua pensii , salari , asistati sociali vor cauta de munca pt ca bani nicht ... veselie mare pe comunisti , sa vezi prostimea in strada strigand ca mor de foame ....... cu europa nu e de glumit , dar , exista o solutie , privit voiosi catre mama rusie , e posibil sa primiti pomana de la ei , sa auzim numai de rau pt Rromani ........

17 iulie 2012 12:56

alice @alice h 12.01 - cu metodele astea securistice prin care postati ineptii portocalii sub nick-name unor persoane profund anti-portocalii, nu realizati decat propriul vostru penibil ! va purtati ca militienii care pazeau lanurile de porumb inainte de 89, atunci cand seful vostru facea parte din guvernul ctin dascalescu si era trimis de secu in occident ! sunteti prosti ! de aceea si aveti simpatiile voastre ! in legatura cu referendumul, vom vedea cine va fi infrantul ! oricum, sa te agati de decizia unei institutii care o intoarce cu 180 gr. pt aceeasi speta, este gen "sa-ti fie rusine, d. patriciu!"; si pt cultura generala a unora : inteleg ca numai 3 tari din ue aplica cvorumul la 50% + unu ! imi doresc din suflet sa se termine cu circul asta basist !

17 iulie 2012 12:18

MIHAI UE SA-SI VADA BARNA DIN OCHIUL LOR ,CA ACUSI NE STROFLOCIM LA EI PRECUM GRECII SI NU LE VA CADEA BINE.MADAMA AIA DE SE CREDE PUTERNICA UE, O S-O IA IN MANA LA URMATOARELE ALEGERI DIN GERMANIA. PARCA O CHEAMA MERKEL.AUZI AUSTERITATE LA EA.

17 iulie 2012 12:05

alice Asta e al doilea referendum organizat de domnul profesor Voiculescu care va roaga sa participati (vot masiv) si sa va ganditi si la el ca trece prin niste momente neplacute fiind acuzat de constituirea unui grup infractional organizat, Doamne ajuta si JOS BASESCU

17 iulie 2012 12:01

de la universitate "Democratic" e sa-ti pui telefoane sts la SEDIUL DE CAMPANIE (care e PUR POLITIC!), "european" e sa-i spui la Merkel ca nu exista procedura de suspendare in constitutie, "constitutional" e sa impui cvorum la referendum, cand nu exista asa ceva nici in constitutia noastra, nici in recomandarile comisiei de la Venetia (dimpotriva, chiar se spune RASPICAT sa nu se impuna!), "cinstit, onorabil si inteeligent" e sa aberezi despre butoane 3, astea, da, sunt corecte, dar sa chemi lumea la vot la referendum inseamna clar "acapararea justitiei independente"! Cat de penibili puteti fi???propagandisti basisti !!!

17 iulie 2012 11:59

ifrim oricum puhoiul popular ii matura la vot.noi sintem arma care (vot masiv) ii va inlatura iar Ponta si Antonescu sa procedeze conform legilor nu ca base.nici n-o sa le vina a crede ce se intimpla cu ei.dar pina una altabase tot ramine fara subiecte de scuipat.poate il apuca tremuriciul si neputinta ca in ultimul timp a devenit cam plingacios

17 iulie 2012 11:49

ion Important e sa votam dupa constiinta, indiferent de rezultatul votului. Marsurile, mitingurile, toata chitaiala si maimutarelile din campanie nu au rost, inseamna timp si bani pierduti. Faptele sunt clare, am luat plasa cand am votat un presedinte tot din constiinta, iar el ne-a tradat.

17 iulie 2012 11:09

pensionar CUM SUNTEM COLONIE, CU UN DICTATOR APRECIAT DE UE, SUA, PENTRU CE BATJOCURA FACE CU POPORUL SAU, CA DUCE PLANUL LUI MENGELE MAI DEPARTE IN ROMANIA, SA INVETE CEILALTI POPOARE DE FRICA, E NORMAL CA DICTATORUL BASESCU TREBUIE REINVIAT DE OCCIDENTALI.CRED CA UE ESTE MAI RAU CA URSS.

17 iulie 2012 10:58

ion Daca nu se vor prezenta 50% din votanti inseamna ca romanii "merita" sa aiba un presedinte in persoana lui Traian Basescu; In aceasta situatie infraingerea nu este a USL ci a poporului roman care se condamna la o viata de dezbinare si ura impuse de acest betiv hot si infumurat. Atentie romani, depinde de voi sa va exprimati sentimentele fata de Traian Basescu la 29 iulie! Adunativa, si fiti demni in a va exprima cu ocazia referendumului din 29 iulie impotriva lui Traian Basescu sustinut de mafia internationala!

17 iulie 2012 10:47

badass regulile democratiei nu functioneaza cu oameni rau intentionati.sistemul nu este infailibil.oamenii actioneaza in sistem dupa interese individuale si de grup.ccrul nu-si poate asuma rolul de dumnezeu.votul este singura forma de protest.

17 iulie 2012 10:23

CIUVICA MERGETI LA PSIHOLOG toti care va dati lideri politici VEDETI DACA VA POATE LAMURII CE-I IN CAPUL VOSTRU SI SA VA SPUNA CA TRAITI IN LUMI PARARLELE CU REALITATILE DIN RO, Avem o clasa politic formata din nulitati , tembeli, prostotuati, semidocti, non valori, mafioti, puscariabili, penali, etc.

17 iulie 2012 10:23

florin Nu cred ca e o infrangere. Cred ca e normal sa fie un referendum corect. Aaa, ca nu exista simetrie la demitere fata de alegerea presedintelui e adevarat (dar pana una-alta asa e legea si nu e corect sa fie schimbata in timpul jocului), iar daca alegatorii il vor, sau nu, pe Basescu, alegatorii sunt suverani. Sa vina la vot si sa-si spuna optiunea. Sa nu mai aud, sau sa vad, pe nimeni plangandu-se. Sa opteze singuri si sa-si asume consecintele.

17 iulie 2012 9:49

UNFORGIVEN Pentru deplina corectitudine, trebuie actualizate listele electorale cu numarul real de votanti pentru ca nici UE, nici USA si nici Merchiel (sic !) nu ne pot recomanda listele vechi de exact 10 ani ! PS: Cine a zis vorba aia ca nu conteaza cine voteaza ci, .........cine numara voturile !

17 iulie 2012 9:44

Adriean Vicleanu v-as baga ceva in ceva

17 iulie 2012 9:42

alegator Rezultatul va fi cel ce o sa arate cine o sa sufere o infrangere dureroasa. Sunt convins ca durerea o sa cuprinda staful suspendatului.

17 iulie 2012 9:24

cititor cu atat mai rasunatoare va fi DEMITEREA hahaitului !!!!!

17 iulie 2012 9:06

PNL-ist Intr-un fel este bine ca referendumul de destituire a lui Basescu va avea loc dupa regula cvorumului, contrar recomandarilor Comisiei de la Venetia. Eliminarea chioretelui din viata politica si, eventual, internarea sa la Rahova sau Jilava (motive exista cacalu) vor avea astfel o supra-legitimitate si va inchide gura oricarui latrau din tara sau de afara. Ar fi de dorit insa ca, in urma unui acord prealabil cu Curtea Constitutionala, legea sa fie modificata imediat dupa acest referendum si sa se puna in acord cu reglementarile Comisiei de la Venetia pentru TOATE referendumurile ce vor avea loc in viitor.

17 iulie 2012 8:08

gu La referendumul din 2007 prezenta la vot a fost de 45%, iar referendumul a fost validat. In ce tara traim? Schimbam regulile dupa cum ne convine. Inca 2 ani cu dobitocul cred ca este mult prea mult. Daca trece de referendum ii uraz sa ajunga la zidul de la Targoviste. Ma ofer voluntar in plutonul de executie. Acum cat inca este suspendat, are tupeul de a folosii serviciile secrete pe fata, serviciile de transmisii speciale.Inca un abuz al idiotului, ca suspendat nu mia are dreptul la astea, dar pe el il doare undeva de legii, in schimb are pretentaia ca altii sa le respecte. DA, DA, DA, LA REFERENDUM!

17 iulie 2012 7:26

Alina Ponta si Crin au simtit pe pielea lor ca UE conduce Romania . E rusinos modul in care au dat inapoi din cauza lipsei lor de marturitate politica . Ei au avut mai multe esecuri dar nu si le-au asumat , atunci cand depuneau vreo 15 motiuni de cenzura si nu erau in stare sa-l dea jos pe Boc . Daca nu vor reusi sa aduca la vot peste 9,15 milioane de romani vor avea cel mai mare esec politic de pana acum . Dupa modelul dambovitean nici un astfel de esec nu si-l vor asuma motivand ca cei 7-8 milioane de votanti au votat in majoritate covarsitoare demiterea Chiorului si ca acesta ar trebui sa demisioneze .

17 iulie 2012 7:18