Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Autorităţile de la Bucureşti şi-au ales cel mai prost moment pentru disputele politice, iar România ar putea pierde finanţarea de la UE şi FMI. Delegaţia comună a Fondului Monetar Internaţional FMI, Comisia Europeană şi Banca Mondială şi-a amânat vizita în România, programată să înceapă pe 24 iulie, pentru perioada de după referendum.

Ministrul Finanţelor, Florin Georgescu, anunţa, după cum aminteşte ANTENA3, pe 4 iulie, că experţii Fondului Monetar Internaţional, Comisiei Europene şi Băncii Mondiale vor veni la Bucureşti pe 24 sau 25 iulie, pentru o nouă evaluare a acordului, nefiind prevăzut ca misiunea să fie amânată din cauza situaţiei politice interne,

România a încheiat un acord preventiv cu FMI şi UE, prin care ar putea utiliza cinci miliarde de euro, afirmă NAŢIONAL.  De altfel, o analiză Bloomberg citată de EVENIMENTUL ZILEI arată că leul este moneda cu cea mai proastă performanţă din regiune. Leul a căzut la cel mai mic nivel faţă de euro şi dolar din cauza temerilor că neînţelegerile de la nivel politic vor întârzia angajamentele luate faţă de creditorii internaţionali. 

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, care este aşteptat să intervină pe piaţa monetară pentru a diminua fluctuaţiile valutare a spus recent că BNR are un câmp limitat de acţiune pentru a sprijini moneda deoarece vânzarea masivă de fonduri ar diminua puternic rezervele valutare. În doar 10 zile, aminteşte GÂNDUL, de la începutul procedurii de suspendare a preşedintelui Traian Băsescu, cursul leu/euro a crescut cu 2,24% ajungând vineri, 13 iulie, la nivelul maxim istoric de 4,5495 lei/euro. Un record a fost înregistrat şi în cazul cursului leu/dolar, care a crescut la un nivel istoric de 3,7274 lei/dolar.

Fondurile europene nerambursabile ar îmbunătăţi simţitor situaţia. Însă o analiză MEDIAFAX arată că peste o treime dintre proiectele UE asumate ca prioritate de Guvern au avansat extrem de slab în primul semestru, în multe cazuri cu un ritm de execuţie de nici măcar jumătate de procent, existând şi lucrări pentru care gradul de realizare este indicat acum chiar în scădere faţă de începutul anului.

Lista proiectelor cu finanţare UE considerate ca prioritare de către Executivul român, în valoare totală de 14 miliarde euro, a fost convenită de Guvern cu oficialii Comisiei Europene şi ai Fondului Monetar Internaţional la sfârşitul anului trecut, majoritatea fiind atunci la un stadiu de execuţie cu puţin peste 0%. Pentru multe dintre aceste proiecte, semnate în intervalul 2009-2011, Executivul s-a angajat să ridice gradul de execuţie aproape de 50%.

Şi ADEVĂRUL anunţă căRomânia riscă întreruperea plăţilor pe cinci programe operaţionale pentru că ratează planul convenit cu Executivul european prin care trebuia să facă dovada gestionării banilor nerambursabili. Capacitatea administrativă este „extrem de slabă“, deficienţele în sistemul de control şi management sunt mari, administraţia publică a României este în acest moment „paralizată" din cauza conflictelor interne, „nu există progrese suficiente" pentru pregătirea României pentru viitorul buget al UE şi, drept consecinţă, suspendarea/întreruperea plăţilor pe fonduri UE nerambursabile destinată acestei ţări este extrem de probabilă.

Acestea sunt constatările echipelor de audit ale Comisiei Europene şi avertismentele transmise de directori ai unor departamente-cheie din această instituţie. Constatările anunţă ADEVĂRUL,au fost transmise de directorul general al Directoratului General pentru Politică Regională al Comisiei Europene, Walter Deffaa, şi de responsabilul pentru România în acest directorat, Angela Martinez-Sarasola, într-o discuţie tehnică cu oficiali ai Reprezentanţei Permanente a României la UE, primul nivel la care astfel de avertismente se transmit.  



Comentarii

Da care-i treaba ? Se mai pune de-o specula ? Iar trebuie sa duca romanul mana la buzunar cand se mai coc ceva zvonuri alarmiste, care sa ajute niscaiva speculatii financiare ? Siktir golanilor !

17 iulie 2012 1:43

bb.dk amenintari stupide ale hoardelor securisto legionare ...... acelasi circ jegos ieftin de 20 de anii ..... nu ati obosit mafioti ai gulerelor albe cit va mai bateti joc de acest popor banditilor de intelectuali ce sinteti comunisti capitalisti crestini ...... putiti a mort ....

16 iulie 2012 19:57

DAAAAAAAAAAAA! Pe vaporas cu jigodia! LA REFERENDUM VOI VOTA DAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!! AM ACEASTA UNICA SANSA DE A SCAPA DE JIGODIILE ASTEA!!!!!!!!!!!!!! Nu ma intereseaza ce fac sau vor face cei din USL sau ce zic unii din EU. Asa zisa sustinere a lui Base din presa internationala sau de pe la diverse cancelarii TOT NOI O VOM PLATI. Oare cine va plati zecile de miliarde de EURO imprimutate si imprastiate prin buzunare portocalii? Prea au ajuns unii sa se prostituieze, chiar mai rau ca pe vremea lui Ceasca. Base a scos la suprafata si a hranit atatia lingai hulpavi si fara valoare, ca-ti pui problema daca tara asta mai are vreun viitor.

16 iulie 2012 17:46

Güry .... Mai vreti bani :))))))))))))))) uitate un pic la tigani de Ponta , cine dracu are incredere in tampitul asta .....

16 iulie 2012 17:14

matusa gargara de ce nu ne explici tu cum se face ca guvernul boc patronat de base au si-a batut joc de proiectele europene, asa cum arata clar auditul UE. Furtisaguri si nereguli cu duiumul. mai zi ca vad ca pe toate le stii, ca un om mare, sau ma rog cu grad mare...

16 iulie 2012 16:58

Chiar merita vazut http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=NUYWe7FiLO4&NR=1

16 iulie 2012 16:53

de la universitate Ma doare -n cot de manipularea voastra ieftina. La referendumul din 29 iulie voi vota DA ,demiterii javrei ordinare si a falimentului propagandei basiste !!!! o sa aveti o surpriza ...romanii vor veni la vot in numar foarte mare ...

16 iulie 2012 16:52

DA la referendum! Pe vaporas cu jigodiile!!!!!! LA REFERENDUM VOI VOTA DAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!! AM ACEASTA UNICA SANSA DE A SCAPA DE JIGODIILE ASTEA!!!!!!!!!!!!!! Nu ma intereseaza ce fac sau vor face cei din USL sau ce zic unii din EU. Asa zisa sustinere a lui Base din presa internationala sau de pe la diverse cancelarii TOT NOI O VOM PLATI. Prea au ajuns unii sa se prostituieze, chiar mai rau ca pe vremea lui Ceasca. Base a scos la suprafata si a hranit atatia lingai hulpavi si fara valoare, ca-ti pui problema daca tara asta mai are vreun viitor. Unde sunt peste cele 25 miliarde de EURO???? Oare cine va plati acesti bani???? Potocalii cumva????

16 iulie 2012 16:24

MARIN presedintele BASESCU SI MACOVEI AU JUCAT LA RULETA SOARTA ROMANIEI. RUSINE!

16 iulie 2012 16:12

Soren Citi banii proveniti de la fondurile europene au fost folisiti in intteresul civic?ziaristii care au fost batjocoritii de conducatorul iubit cit au beneficiat de pe urma asa zisului ajutor European?ce se intimpla sunteti amnezici stimati ziaristi?

16 iulie 2012 15:27

matusa tamara Faptele din ultimul timp dovedesc ca toate infractiunile USL-iste : de la demiterea avocatului poporului la Ordonante neconstitutionale, preluarea Monitorului Oficial si folosirea lui Voicu & Hrebenciuc pt presiuni asupra doamnei judecatoare de la CCR ,demiteri abuzive etc au fost premeditate si executate cu sange rece in ciuda protestelor europene , contra bunului simt , contra Constitutiei si fara sa le pese USL-asilor de consecintele ulterioare ! Sper ca toate ambasadele tarilor civilizate sa fi sesizat potlogariile acestor infractori , facute pentru a-si salva complicii de la judecata ! Se folosesc de argumentul fals ca parte din poporul roman ," stupid people"cum ii spun acesti neocomunisti ,este vremelnic de partea USL din cauza greutatilor economice ! Dar conform legilor Romaniei si Constitutiei , tara se conduce dupa cicluri electorale clar definite nu dupa "toanele" lui stupid people !

16 iulie 2012 15:10

matusa tamara Atentie , aceste hiene USL-iste ce conduc vremelnic tara ,sunt lihnite si periculoase si este obligatoriu pentru Europa si benefic pentru popor sa le lasati fara "hrana " adica fonduri europene pentru ca ,oricum, tinand cont de ce au facut in ultimii douazeci de ani , le fura 100% si va rad superior in nas precum profesorii lor moscoviti ! Iar viitoarele greutati or sa vindece definitiv poporul roman de comunism , betie , lene, minciuna , hotie si tradare , adica reteta ruseasca de politica a USL! Ganditi-va la acesti neocomunisti din USL asa:daca au dat o lovitura de stat in 4 zile decapitand toate autoritatile de drept ale statului roman , au jignit cea mai mare putere europeana ,Germania si manifesta un nationalism grobian de tipul "capra raioasa cu coada pe sus ", cat de "siguri "vor fi banii vostrii BCE, FMI si BEI cu adulatorii lui Che Guevara ?Nu hraniti cainii turbati ca va musca si pe dumneavoastra si transmit ciuma rosie in toata Europa ! Partea sanatoasa a poporului roman mai accepta un sacrificiu pentru a scapa definitiv de blestemul rosu adus din nou in actualitate de USL !

16 iulie 2012 15:10

Costel cine este de vina pentru eventuala întrerupere a plăţilor pe mai multe programe? Guvernul Ponta, sau guvernul Boc-Basescu?

16 iulie 2012 14:19

sorin multi prosti citesc, putini inteleg esentialul.Nu e de mirare cum a ajuns aceasta tara sa fie manipulata in asemenea hal