Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Preşedintele grupului Popularilor Europeni, Joseph Daul, refuză să-l primească pe premierul român Victor Ponta care începe miercuri o vizită la Bruxelles în încercarea de a calma criticile şi temerile mai multor lideri europeni în privinţa funcţionării statului de drept şi garantării independenţei justiţiei.

„Tocmai mi-a cerut, acum zece minute, să mă întâlnesc cu el. L-am refuzat", a spus liderul popularilor europeni care s-a întâlnit în cursul după amiezii cu liderii PDL conduşi de Vasile Blaga.

Daul a mai precizat că îl va primi pe Ponta de îndată ce aplică recentele decizii ale Curţii Constituţionale. "Cât timp respectă legea, eu îl primesc oricând", a adăugat liderul PPE. El a mai spus că, dacă premierul României va continua "de aceeaşi manieră", în prima sesiune a Parlamentului European de la Strasbourg, va trebui să vină în faţa tuturor euroaleşilor, să explice situaţia din România.

"Până atunci însă sper ca atât Comisia Europeană cât şi Consiliul Europei să acţioneze pentru ca instituţiile şi legile statului să fie respectate", a mai spus şegul grupului popularilor europeni.

Liderul grupului PPE din Parlamentul European a reacţionat după fiecare decizie a USL, iar după votul de vineri de suspendare a şefului statului, Daul a precizat că înlăturarea din funcţie a şefului statului şi a preşedinţilor celor două Camere în doar patru zile, prin încălcarea regulamentelor Parlamentului, a Constituţiei şi legilor poate fi considerată lovitură de stat.




Integral pe Adevărul



Comentarii

EI SI CE DACA NU-L PRIMESTE??? V AI, CE DEMOCRAT ESTE PRESEDINTELE PPE!!! URLA DEMOCRATIA-N EL CA DEALTFEL SI-N BASE. SA-TI VINA SA MORI NU ALTA DE DRAGUL LOR. DAUL ASTA POATE SA-L PUPE-N CONTINUARE PE CHIOR CA NOI O SA VOTMA CUM STIMNOI. ASA CA, ADIO SI N-AM CUVINTE CU DAUL ASTA CU TOT BASESCULE. ADIO PEDELEI , ADIO PUPINCURISTI BASESTIENI!!!

11 iulie 2012 6:11

Tokmai mi s-a umplut kurul de lacrimi Si am terminat si kurpapiru. Cred ca voi folosi declaratia lui nea caisa asta, complice european de-al PDL-ului. Sa-i vedem si lui culoarea portofelului, caci mult prea multe s-au furat.

10 iulie 2012 22:26

Radu T. Antonescu ii poate inchide gura acstui mogul rozaliu,promulgand LEGEA declarata de CC constitutionala ,fara sa mai intoarca legea in parlament,,si fara sa mai ..ceara modificarea Legii cu recomandarea CC privin prezenta obligatorie..a 50 +1 la vot.In primul rand CC isi depaseste atributiile ptru adauga ceva la LEGE fara sa aibe dreptul.Numai Parlamentul are dreptul sa stabileasca ..norma de reprezentare la vot..fara sa incalce Const. oricum Const nu prevede obligativitatea votului deci nu pot sa-l oblig pe cetatean sa aisa in numar de 50=1,.de 60= 1 etc.ar fi neconstituional..daca s-ar adauga asa ceva la LEGE .Cred ca mai degraba CC au intins o capcana celor de la USL si lui Crin.Deci e simplu;promulgarea LEGII asa cum a prevazut parlamentul.In textul ei LEGEA n-a fost declarata neconstitutionala.. asa ca..restul e diversiune.Daca o alta majoritate viitoare vrea sa introduca..acest 50+1 n-are deact pe viitor.Crin poate invoca ..neconstitutionalitatea..recomandarii facuta de CC si..ca nu e atributul CC sa legifereze.si nici sa impuna prezentza la vot in contrast cu Constit.

10 iulie 2012 22:23

Ok Băi comuniştilor. Lăsaţi pe fiecare să-şi spună părerea. Cred că usl are foame de putere. Şi încearcă din răsputeri asta. Fraierii pe agită şi ei îşi umple buzunarele cu bani ha ha ha

10 iulie 2012 22:14

dinu Asta e cea mai tare faza ,V-a pus cu botul pe labe securistilor.Ma uit la comentariile jegosilor din PSD,nu mai stiu ce sa spuna leprele,le-a pierit glasul.Papagalilor in afara de posete ,Udrea ,flota,pantofi nu mai aveti nimic in repertoriu.Fraierilor ,pana mai ieri strigati in gura mare ca PDL-ul este plin de hoti,aroganti,etc si sunt toti niste monstrii,dar ce spuneti de baietii din West ,tot cu PDL sunt?Gata ciocul mic ,v-ati facut de cacao,nu mai insistati ca nu mai tine,sunteti hoti dovediti si trebuie sa mergeti in curand la puscarie.Stiu ca va este frica dar asta e ,cele 300 de miliarde de Euro pe care le-ati furat trebuie sa reintre in circuit ,asta este toata problema,Europa vrea banii pe care voi i-ati furat.

10 iulie 2012 22:07

@@@OPULENTA PERFECT!!! Superb comentariul. Spune TOTUL despre stilul pdl de a cumpara impostori din astia ai gastii PPE cu banii luati de la sugari pana la pensionarii din Romania, doiar ca scuipe pe bunele intentii ale noii puteri pt ca asa li s-a spus ca pe aici astia din USL dau lovituri de stat!!! Rusine spioanei Macovei si Preda + securistii ICR care la ordinul chiorului au facut fapte penale. Sper sa-i dovediti cat mai curand dle Ponta. Succese nu succesuri.

10 iulie 2012 21:39

haha si daca nutzi si base erau asa de grozavi de ce nu am fost primiti totusi in schangen?cand matrozul a fraudat cona europa a inchis ochii...le convine austeritatea pe spatele nostru ca doar tanti nutzi are rochii si posete de milioane euro...

10 iulie 2012 21:34

OPULENTA Ce bine era cu Udrea si Cocos si Videanu ne primeau toti, dar noua ne mergea mai rau , invit acest ins supraponderal la un minim pe economie 6 luni si o sa vedeti tehnici de supravietuire reala...Smerenia lui Basescu care pleaca in Logan este in antiteza cu posetele doamnei Udrea .....

10 iulie 2012 21:18

Pai ce decizie a CCR a incalcat Ponta ? Conform tuturor deciziilor CCR pana la aceasta ora, Ponta nu a incalcat nici o decizie, prin urmare se poate prevala de pozitia adoptata de PPE ca fiind partinitoare, incorecta si imorala. Cred deasemeni ca poate prezenta un punct de vedere in care sa semnaleze public aceste elemente. Cum zice Big Bro, - Up yours ! -

10 iulie 2012 21:04

Güry .... Vorbeste aiurea , rromanu e frumos ex ( Antonescu si Ponta ) destept , civilizat , manerat , Occidentali sunt hoti , mincinosi , cersetori , aroganti , o populatie de pomanagii , puturosi , in concluzie dobitoci , Noi suntem romani

10 iulie 2012 20:27

justitiarul Ce sa-i faci? Are si occidentul ciobanii ei...

10 iulie 2012 20:18

ness In curand nu ne va mai primi nimeni. Din pacate proverbul "Nu e prost destul daca nu e si fudul" isi gaseste exemplificarea in atitudinea si afirmatiile politicienilor romani. probabil ca avem in gene sa dam cu batul in balta.

10 iulie 2012 20:15

cobai romani, base face tot ce cere UE, ponta nu Din câte ţări sunt pe planetă, doar România se grăbeşte să folosească o substanţă nouă, foarte toxică, pentru culturile de cartofi, roşii, castraveţi, ceapă, cât şi pentru plantaţiile de viţă de vie. Aceasta, numită INITIUM, sporeşte până la 65% riscul de cancer de colon. BASF, un consorţiu german de produse chimice, a dezvăluit că România este prima ţară din întreaga lume care a autorizat produsul său Initium. Compania susţine că „produsul fungicid va ajuta viticultorii să treacă mai repede la o producţie de înaltă calitate“. Dacă înaltă calitate înseamnă otrăvirea populaţiei, atunci afirmaţia este adevărată...

10 iulie 2012 20:02

aaaaaaa Pai,nu sunt din aceleasi partide.Care este problema?

10 iulie 2012 19:57

xxl Il asculta pe Blaga si decide ca Ponta a incalcat legea. Pe Ponta nu il asculta, desi este de principiu ca trebuie ascultate toate partile implicate intr-o disputa pentru a lua o decizie corecta. Un alte nedemocrat, acest gras. Penibil!!!!!!

10 iulie 2012 19:57

cornel Asa ar trebui sa procedeze toti ! NU ca regina Angliei care l-a plimbat pe Ceausescu cu trasura si acum Angela sa-l primeasca si sa-i confirme in functie!Cine a supt la tita comunismului ,comunist ramine pina moare Nenorocirea este ca astia noi sunt mai hoti si mai mafioti decit comunistii ale caror metode le folosesc pentru instaurarea puterii lor

10 iulie 2012 19:53

Un alegator Ponta, suna repede la cabinetul ministrului tau de justitie Corlatean si dai dispozitie sa sa-l declare pe acest Joseph Daul ("un biet" parlamentar european ar zice expertul vostru in drept Sova) incompatibil cu functia pe care o detine. Si amintesteti ce spuneai mai ieri de cei care tot mai sustin ca fost lovitura de stat.

10 iulie 2012 19:49

Florescu La cat de ignorati sant Europarlamentarii in vest, doar jocul asta al lui Ponta a mai lipsit. Sant multi romani care inca cred ca jocurile politice ale unora sant o normalitate, din pacate cetatenii Europei sant satui sa plateasca o ciuperca sufocanta de functionari, iar de-acum sa le mai admita si jocul, de tine nu-mi place, asa ca pleci! Contributia Romaniei la bugetul european este nula, cei care jubileaza din adincul sufletului pentru aceasta mascarada, ar trebui sa-si puna intrebarea si cine o va plati. Ei cu siguranta nu, fiindca cu siguranta sant cei fara ocupatie, care habar n-au ce-i munca si taxele pentru asigurari sociale. De aia acest joc o sa-i irite pe contribuabilii adevarati, de care se tem cel mai mult parazitarii Europarlamentari. Florescu