Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Agenţiile de ştiri Reuters şi France-Presse prezintă noile evoluţii politice din România, notând că ofensiva majorităţii parlamentare este "îngrijorătoare", riscând să conducă la un blocaj instituţional şi la blocarea reformelor economice solicitate de FMI, potrivit Mediafax.

Pe de altă parte Deutsche Welle publică un rechizitoriu dur la adresa măsurilor luate marţi de majoritatea USL din Parlamentul României, asemânându-le cu terorismul politic practicat în Germania nazistă. Amintind de celebra operaţiune "Noapte şi Ceaţă" din 1941, articolul notează că puterea absolută ar putea reveni "unei instituţii de tip struţo-cămilă, alcătuită din guvernul-parlamentul României şi Antenele lui Felix-Voiculescu", potrivit TVRinfo.ro.


"România, situaţie îngrijorătoare după o ofensivă a majorităţii aflate la putere", titrează Agenţia France-Presse, prezentând noile evoluţii politice de la Bucureşti.

"Noua coaliţie de centru-stânga aflată la putere în România a lansat marţi o ofensivă în războiul împotriva preşedintelui de centru-dreapta, destituindu-l, printr-un vot-surpriză şi contestat, pe preşedintele Senatului, în ceea ce opoziţia a catalogat drept o lovitură de stat", scrie Isabelle Wesselingh, în materialul publicat de France-Presse.

Evenimentele politice de la Bucureşti sunt comentate şi de Reuters, care notează că, "potrivit analiştilor politici, acţiunile USL ameninţă statul de drept şi separaţia puterilor în stat".

"Disputele politice au paralizat, efectiv, procesul decizional, conducând la întârzierea reformelor importante convenite în cadrul acordului de asistenţă financiară încheiat cu FMI", comentează Reuters.

Sub titlul "Noaptea democraţiei, ceaţa raţiunii", Deutsche Welle analizează suita de decizii controversate luate marţi în Parlamentul României de majoritatea social-liberală.

Stilul şi vocabularul folosite de jurnalistul Petre Iancu, care semnează articolul, sunt extrem de dure, trasând paralele între actuala situaţie de pe scena politică autohtonă şi cea din Germania nazistă.

"În Germania naziştii au desfiinţat democraţia Republicii de la Weimar prin aşa-numita lege a împuternicirii. Era o lege prin care Parlamentul împuternicea guvernul cancelarului Hitler, conferindu-i, sub bici nazist, prerogative discreţionare şi plenipotenţiare", este argumentul de început al articolului.

Integral pe România Liberă



Comentarii

guramulta Romania nu are nevoie de politicieni ! Mici sau mari , prosti sau foarte prosti , lichele sau canalii , sunt o apa si-un pamant ! Ce rost are sa ne certam NOI pentru niste parveniti si escroci ?!

11 iulie 2012 16:11

bobys Diferenta intre sustinatorii statului de drept,a respectarii justitiei, este ca acestia au un limbaj decent,logic,normal.Sustinatorii USL-isti,adica cei ce nu le pasa de respectarea justitiei a constitutiei erc.folosesc un limbaj de mahala de ultima speta.Cititi toate comentariile de pe internet si cotraziceti-ma!

11 iulie 2012 10:35

Dida Voi sunteti toti niste distrusi...caci altfel a-ti fi in stare sa vedeti realitatea...nu sa va puneti neputinta personala in spatele lui Basescu

8 iulie 2012 23:18

Obiectiv Ciuruitu, tu esti chior, te-au orbit Antenele lui Felix. Cine nu are cap injura grosolan si se leaga de defecte fizice, de altceva nu e in stare. Cel ce semneaza Constatare tare ar vrea el sau ea sa nu avem decat o ora tv pezi, sa stam la cozi la lapte si pui costelivi congelati.Numai un tampit poate fi deranjat de libertatea presei...

8 iulie 2012 12:53

elenaa taxista nici nu ma mir de ce suntem tratati prost in strainatate !!!!!Cu asa politicieni dar si alegatori care se vind pentru un vot nu putem ajunge prea departe....infine eu cred ca ar fi cazul sa avem un rege dar pentru a fi cu totii deacord ar trebui sa ne uitam un pic la cum evolueaza ANGLIA si in special la cifra somajului si a pib ....

7 iulie 2012 22:57

Toti cei 256 sunt din clica lui Nastase. ,,Urmariti cu atentie felul in care "alesii neamului" au votat. Cei care arata bilele - unii in mod ostentativ - sunt cei corupti, cei care trebuiau sa demonstreze ca au votat comform tocmelii ! Doi USListi au supravegheat permanent urnele si felul cum voteaza clica. Acolo unde aveau dubii IMEDIAT se uitau in urna neagra sa vada daca cineva a pus o bila alba! RUSINE !, RUSINE !, RUSINE sa va fie excrocilor !

7 iulie 2012 11:31

Robert-TM toata aceasta clica numita clasa politica trebuie sa dispara.nici-o difernta.e nevoie de oameni gen Dan Diaconescu, care propune masuri ideale in politica si care s-au aplicat in tari civilizate,

6 iulie 2012 9:14

constatare usor usor gasca lui base a pus stapanire pe televiziuni- protv, realitatea, b1, nasultv, digi24, etc si pe ziare- evz, RL, Adevarul, National, Curentul, etc. e un adversar redutabil dar futabil

5 iulie 2012 20:21

benone BASESCU e baiat bun, e ca noi, popular, ce dracu'! se distreaza bine, behaie misto, bea, fute prin vecini, are amante si le face ministru, fura pensii, salarii, inchide spitale, mai palmeaza cate-o casa in Mihaileanu, si ceva vapoare, bate, mai da un cap in gura cuiva, minte, injura si te umple de cacat cand te pui cu el sau e in incurcatura, e cel mai tare in clanta dintre toti, adica e smecher de smecher, tupeu cat Marea Neagra, ce mai, roman adevarat. Pai cum sa nu il lasam sa fie presedintele nostru? Tocmai acum cand a palmat si judecatorii, nu numai procurorii si se crede scapat pe viata? E pacat, eu zic sa il iertam si la referendum sa ni-l alegem iar fuhrer. Ca doar prostia nu doare. Totusi, daca imi amintesc bine, familiile Nastase si Basescu locuiau prin anul 2000 intr-un duplex. Ce-ar fi sa le mai dam o sansa, sa locuiasca iar impreuna, in aceeasi camera din duplexul de la Rahova? Ca doi comunisti vechi, poate si securisti, au ce sa isi spuna; poate se si impaca daca au ceva timp la dispozitie.

5 iulie 2012 16:58

ciuruitu Ma doare drept la 5 m etri in fata p.... de Deutshe Wellw si France Press si alti abonati la smantana romaneasca!!!Ciuruitii pe basisiti!!!! V-a venit vremea jigodii portocalii!!!De 8 ani ne tocati marunt si ne-ati distrus... Pana aici v-a fost!! Dupa suspendare urmeaza puscaria pentru chioru, udrea, anastase si gasca de hoti...