Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Românii nu cred că preoţii sunt „trimişii lui Dumnezeu pe pământ“. Deşi o majoritate covârşitoare din populaţia ţării se declară credincioasă (peste 90%), românii îl percep pe Dumnezeu altfel decât îl defineşte biserica. Cercetarea „Religie şi comportament religios“, realizată de Fundaţia Soros România, arată că deşi 94% dintre cei chestionaţi au răspuns DA la întrebarea „Credeţi sau nu că există Dumnezeu?“, doar 42% dintre respondenţi acceptă viziunea dogmei creştine, potrivit căreia există un Dumnezeu întrupat într-o fiinţă.

Prin comparaţie, 49% dintre români văd puterea divină mai degrabă ca un spirit sau o forţă a vieţii, anunţă ROMÂNIA LIBERĂ. Dar în timp ce credincioşii români îmbrăţişează numeroase aspecte care provin din creştinism, un număr semnificativ, remarcă GÂNDUL, cred şi în existenţa unor fenomene sau ritualuri care nu au nicio legătură cu acesta: 60% cred în deochi, 47% în prezicători, tămăduitori sau clarvăzători, 25% în astrologie sau horoscop şi 23% în extratereştri.

Această abordare a fenomenului religios este vizibilă, după cum afirmă EVENIMENTUL ZILEI, şi în atitudinea românilor faţă de unicitatea religiei. În timp ce 34% dintre respondenţi afirmă că există o singură religie adevărată, 38% dintre conaţionali acceptă că şi alte religii conţin unele adevăruri fundamentale. Totodată, 53% dintre cei chestionaţi au răspuns că întotdeauna se închină când trec prin dreptul unei biserici, 68% că primesc în casă preotul cu botezul, 48% că nu muncesc în zilele de sărbătoare, dar doar 15% au spus acelaşi lucru despre a cere un sfat preotului atunci când au un necaz, anunţă MEDIAFAX.

Cercetarea „Religie şi comportament religios" este prima analiză completă a fenomenului religios la nivelul populaţiei României, care, afirmă ROMÂNIA LIBERĂ, pune sub lupă valorile, comportamentele şi raportarea la politici şi viaţă politică la nivelul celor mai importante confesiuni întâlnite în România.


Comentarii

bula Adus de spate de atita prostie,cum sa arate?

6 noiembrie 2011 22:44

Artur Popor de betivi ,pupatori de cadavre, superstitiosi, inapoiati mintal, semianalfabeti, naivi, cu spirit de turma, inculti care se lauda cu spiritul lor crestin-ortodox si asteapta tot timpul ca zeul sa-i ajute. Penibil.

6 noiembrie 2011 19:07

Preot Pentru CONSTANTIN: Vă mulţumesc pentru vorbele înţelepte. Într-o lume în care primează imediatul, e foarte tonic să descopăr că sunt oameni care privesc sub coajă. Eu sunt unul dintre acei preoţi. În ultimele trei-patru luni rămân mereu fără salariu, pentru că am credincioşi puţini şi săraci. Pentru că nu am avut puterea să mă plâng, mi-am luat un al doilea servici, ca îngrijitor la o instituţie bugetară, cu un salariu net de 521 lei. Aşa ne mai ridicăm din nevoi, reuşim să ne creştem copilul.

6 noiembrie 2011 13:08

Constantin Buna, oricat de suparati am fi, cei care facem parte din BOR, trebuie sa recunoastem ca avem probleme. Dupa revolutie biserica in loc sa infloreasca duhovniceste a decazut, repet, din punct de vedere duhovnicesc, adica oamenii desi merg in numar mai mare la biserica nu mai simt credinta. Cei care conduc BOR se bucura cand vad puhoaiele de oameni care participa si se calca in picioare la diverse sarbatori, insa nu ar trebui sa se bucure prea tare pentru ca este vorba de credinta "calduta"(nici prea prea nici foarte foarte), sunt niste oameni care in mare parte nu plang pentru necazul celui de langa el ci rade de el si poate chiar ii accentueaza durerea. Mai sunt o masa de credinciosi habotnici care cred ca daca isi urmeaza canonul intocmai si la timp ca-n armata e foarte bine, dar in acelasi timp ii stigmatizeaza pe cei care mai sar cate un "Ingeras", ei se cred peste noi au propria lor lume. Mai e o problema vitala, foarte distrugatoare pentru viata duhovniceasca a parohiilor si anume doar preotii care ridica biserici imense sau alte cladiri anexe primesc titluri, brauri, cruci si toate laudele iar cei din parohiile sarace isi duc crucea cum pot, muncesc zi lumina sa poata sa-si intretina familia si ei sunt si adevaratii rugatori de Dumnezeu. Stim destul de bine ca "mai degraba va intra camila in urechile acului decat bogatul in imparatia lui Dumnezeu" dar asta e lumea in care traim, mi-e mila de acei preoti care mergand acasa de la biserica sau de pe camp, din padure sau unde biata lor mai muncesc nu isi permit sa ia copiilor o bomboana sau o banana. Ce vina au acei copii ? Ca s-au nascut? Sau ca tatal lor vrea sa fie pastor de suflete si cei care stiu destul de bine ca e muritor de foame prefera sa ridice biserici nesimtit de imense decat sa-i dea un salar de om cinstit. Am intalnit oameni cu o demnitate de necrezut, desi copii si doamna preoteasa erau imbracati foarte ingrijit ei traiau pe datorie, datorie neplatita de cateva luni, insa el, preotul, a refuzat sa ia bani de la o batrana vaduva si de la alti oameni care au avut un deces in familie. Dimpotriva acesta familie minunata a dus acelor familii ceea ce au putut (la tara se obisnuieste sa se duca 1 litru de ulei, un orez, un zahar, un orez, o gaina), toate luate tot pe datorie. Imi creste inima cand vad asa ceva. La Sfanta liturghie, la Acatiste, la Vecernii si alte slujbe randuite se roaga cu atata evlavie incat mie imi dau lacrimile cand rostesc, ca un pacatos ce sunt, acele rugaciuni. Mare plata va avea acest om, acesti oameni, pentru ca eu sunt sigur ca asemenea oameni sunt multi insa nu sunt apreciati. Dumnezeu sa-i aiba-n paza si aparare. Doamne ajuta!

6 noiembrie 2011 6:51

adevărul este că: Fundaţia Soros România = criminalii României

5 noiembrie 2011 22:36

I Cercetarea „Religie şi comportament religios" este un exercitiu de manipulare. Dar e bine ca-l fac ca sa stim sdi noi ce le mai trece prin cap. tacticile de salbire a coeziunii spirituale a unui popor in anumite perioade sunt binecunoscute si practicate de mult. Eu unul nu ma lasa pacalit , ca am mai vazut din astea in preajma alegerilor, razboielor, revolutiilor, cind atentia opiniei publice trebuia deturnat de la alte subiecte ....Partea interesanta e ca in general in spatele unor asemenea miscari satu mereu fie un miliardar fie un serviciu secret, fie ambii...A bon entendeur, salut.

5 noiembrie 2011 9:39

IR Intrebarea este : „Credeţi sau nu că există Dumnezeu?“, iar raspunsul e DA? Mai idiotilor iar incercati sa manipulati lumea cu intrebari multip;e si raspunsuri incomplete ? Nemernicul de Soros are ceva cu ortodoxia, nu? Nu covine masoneriei ca peste 90% din romani s-au declarat crestini ortodocsi? probabil asta e motivul pentru care au iesit cu chestia asta acuma, in perioada recensamantului....

5 noiembrie 2011 9:35

Emigrant Ma intreb e interes are hapsanul si omul fara scrupule numit Soros in a finanta un astfel e studiu?

4 noiembrie 2011 23:40

Tatar Ion Domnilor , religia a fost de milenii, o politica de grup-trib-ginta-comunitate-stat-natiune. In loc sa existe clasa politica, exista religia cu toate beneficiile si ororile sale. Politicul s-a inspirat asiduu din religie si a preluat comanda impartindu-si profitul pe seama ignorantei populatiei mondiale. Importanta este CREDINTA si nu religia. Iar credinta adevarata este legata de ASCEZA si nu de duhovnici cu toata erarhia lor. Duhovnicii sunt parte a lui Lucifer deoarece se imbuiba pe spinarea religiosilor si nu pe a celor cu credinta. Un ASCET este cu adevarat un om cu CREDINTA care poate umbla in constientul sau inconstientul fiecaruia care este cu CREDINTA. Daca nu ai credinta nu ai ce cauta la un ascet. Deci , fiti credinciosi si nu religiosi.

4 noiembrie 2011 19:08

K exista o singura religie adevrata???? interesant... foarte naivi cei care cred ca religia ii va mantui....Domnul sa aiba mila de ei!

4 noiembrie 2011 11:17

Miracol Draga Dle. titi aveti mare dreptate, insa chestionarea e tendentios facuta si cu un scop clar- Denigrarea BOR, asociind aceste statistici in mintea cititorului apare notiunea de AMALGAM sau BULVERSARE- sinonim cu tulburarea. Dezbina ca sa conduci.... e utopic sa crezi ca primesti preotul dar nu apelezi la un sfat cand esti la necaz... Probabil cei care au facut sondajul nu au auzit de un lucru CUNOASTEREA LUI DUMNEZEU IN IMPREJURARI CONCRETE ALE VIETII- TRADUS CU NECAZUL-

4 noiembrie 2011 11:14

Titi Ma intreb cum de nu aveti curajul sa mergeti sa discutati aceste probleme cu marii duhovnici ai bisericii ortodoxe din tara. Mergeti la parintele Iustin Parvu sau Rafail Noica, sa va lumineze ei umpic ce si cum. Mai sunt si altii. Acestia mi-au venit primii in minte. NU mai toti marsati pe religie ca gresiti. Nu e detsul de derutat si amarat poporul asta? Il mai zapaciti si cu ceea ce nu este. Mai bine faceti ceva constructiv si util societatii. Nu mai induceti panica si eroare in mintea oamenilor.

4 noiembrie 2011 10:25