U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 81-76 (17-23, 28-13, 20-17, 16-23), miercuri, pe teren propriu, la debutul în Grupa J a FIBA Europe Cup la baschet masculin.

Campioana României a început mai bine şi după zece minute conducea cu 23-17. ''U'' a făcut un sfert secund excelent şi la pauza mare intra în avantaj, 45-36. Clujenii şi-au consolidat avantajul în următoarele zece minute, dar finalul a fost unul strâns, după o revenire a orădenilor.

Patrick Richard a fost cel mai bun de la gazde, iar de la orădeni s-au remarcat Arturas Valeika şi Aaron Broussard.