Ungaria a fost favorita caselor de pariuri, statut pe care l-a confirmat la pauză, atunci când a condus cu 6 goluri. După primele 30 de minute al meciului cu România, Tomori şi colegele ei erau cu un pas în Main Round-ul Campionatului Mondial. Inclusiv la reluare, trupa antrenată de Kim Rasmussen a fost, aproape mereu, în avantaj, având două sau trei goluri în faţă!

Finalul demenţial al meciului însă a adus o victorie de poveste pentru România şi un eşec usturător pentru Ungaria. În loc să meargă în Grupele Principale ale Mondialului, duminică, unguroaicele îşi vor începe parcursul în play-off-ul pentru locurile 13-16! Ziariştii de la „Nemzeti Sport“ au scris pe larg despre acest meci pe care l-au catalogat drept unul care a pus capăt viselor Ungariei la Campionatul Mondial.