Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Președintele Klaus Iohannis îi transmite Vioricăi Dăncilă că trebuie să vină în Parlament dacă vrea să își completeze Guvernul cu miniștri, acolo unde au expirat deja interimatele. „Dacă doamna Dăncilă nu înțelege nici acum sensul deciziei Curții Constituționale, îi mai explic încă o dată, în mod public: este fără echivoc faptul că, pentru numirea unui ministru titular la educație, premierul trebuie să se prezinte în Parlament”, susține Klaus Iohannis.

Președintele îi răspunde într-un comunicat de presă premierului Viorica Dăncilă și ministrului Sănătății, după ce a fost acuzat că din cauză că nu a numit un ministru la Educație, a fost întârziat examenul de rezidențiat. Klaus Iohannis dă vină pe Guvern pentru situația creată.

„Insistența cu care prim-ministrul Viorica Dăncilă refuză să solicite acordul Parlamentului pentru un nou Guvern generează gravul blocaj în care se adâncesc instituțiile statului român. Cu fiecare zi, se văd noi consecințe negative majore, ultimul exemplu fiind organizarea examenului de rezidențiat.”

Integral pe Digi24



Comentarii

Geo...@ @Geo Securescu.... Auzi Domnule, spune și mie cine-s ”tinerii securiști” că nu-i știu și pe inamicii ăștia PSD-iști ?....Hai că m-am lămurit cu Naziștii, cu Soroșiștii, cu Masonii, cu Rezistacii, cu Haștagiștii, cu Corporatiștii, cu Binomiștii, cu StatParaleliștii, cu Sufrageriștii, cu BNR-iștii și care or mai fi din Inamicii creați de PSD-ism să-și ascundă incompetența și impotența guvernamentală, schimbarea a 3 Prim-Miniștrii și a vreo 80 de miniștrii în nici trei ani....Dar pe asta cu ”tinerii securiști” n-am auzit-o....Cine-s inamicii aștia noi apăruți ce atacă acum Sediul Kiseleff Nr.10 ?...

5 octombrie 2019 19:31

@Geo Securescu Dragă Geo, cestia cu baltonu fu doar un pârț, bre, un pamplezir. În postarea aia erau cestiuni grele de comentat dacă ești un nene de bună credință. Pe mintea lu mata, trebuie să ne întoarcem mereu la proasta de Veorica. De acord, e proastă de bubuie, dar nu pentru ce crede al lu matale, ci pentru că nu și-a luat jucăriile din Palatul Victoria încă de după europarlamentare, lăsându-i pe lăbărari și pe tinerii securiști să se lupte cu greaua moștenire. Altfel, madam Veorica nu-i chiar așa proastă. Actul de gubernare nu-i chiar o joacă de copii, în care toate se-ntâmplă comme il faut și toată lumea ecce mulțumită. Eu zic că, nefiind prinsă cu nimic de DNA și nici cu ceva amantlâcuri la activ, era imperios necesar să i se găsească, totuși o hibă. Și i-au găsit-o pe asta, că ar fi proastă. Știu de unde i se trage și nare rost să mai comentez. Ceaușescu, par egzample, era un bâlbâit notoriu și avea un vocabular foarte limitat, dar dar n-a trecut prin istorie nici ca un borfaș și nici ca un prost. Deocamdat aștept cu mare interes venirea voastră la guvernare. Abia atunci vom vedea cine a fost prost/proastă și cine, cu adevărat, borfaș.

5 octombrie 2019 17:08

Geo..@ @Maria.... Ce Domnule, asta este greșeală majoră ?....Ca Iohannis ”și-a aruncat paltonul pe capotă în curtea Palatului Elizee” !....Să-ți arît eu Greșeli Idioate ce au afectat Romănia și politic și economic ....Madam Dăncilă se preamărește ea să clameze de la tribuna New Yorkeză în fata evreilor americani că Guvenul ei v-a muta ambasada în Isdrael și martor cu Meleșcanu-Octogenaru ce zîmbea afirmativ....Consecințe imediate....Votul țărilor Arabe împotriva Romăniei ca să facă parte nepermanent din Consiliul de Securitate la ONU și blocarea exporurilor de ovine în Iordania și alte țări din Orientul Mijlociu....Să nu mai zic de rușinea pățită în ultima vizită a Madamei în SUA de Regele Iordaniei pur și simplu a fugit să nu aibă întîlnire cu ea la reuniunea respectivă.....Mai vrei Greșeli Majore ce afectează onoarea și demnitatea poporului romăn....Propunerea Prietenei de Sopping, Rovana Plumb pentru Comisar European și rejectarea ei că-i ”pute” dosarul în Comisia JURI a Parlamentului European...Și la fel se va întîmpla și cu propunerea Șpăgarului Dan Nica de care toți de la Bruxelles știu că s-a dedulcit la Șpagă Grasă de la Microsoft pentru Licențe....Astea-s GREȘELI MAJORE ce au afectat și afectează poporul romăn...Cu Tuta asta-n lume ne bagă-n Africa.....

5 octombrie 2019 15:26

Sandu Nu stiu de unde scoate d-ul presedinte obligatia de prezentare in Parlament.M-am uitat in CONSTITUTIE si nu am gasit aceasta prevedere. d-ul presedinte a mai spus EU NU AM LEGE CI PRINCIPII. DOAMNE TE ROG SCAPANE DE ACEST DUSMAN AL ROMANILOR SI ROMANIEI

5 octombrie 2019 14:56

Maria rîrîită...@5 octombrie 2019 9:39 Hai să ieșim toți la pensie la 40 de ani, dacă se poate și Cu Pensie Specială, haide să burdușim Primăriile, Ministerele, Instituțiile de Stat de *fufe* cu craci lungi și țățe tari (cum îi plac lui Teodorovici de exemplu ), toți să se facă Vardiști și Jandarmeriști să-și poarte mîndrii pulanul de cauciuc și să mai ciugulească cîte-o Șpagă de la Bufnițele de pe Centură....Să nu mai producă nimeni nimic ca și așa Multinaționalele își exportă profitul....Să stăm toți la bîrfă-n Cișmigiu și pe bancuța din fața blocului....Și toți cu mîna întinsă la Ajutoarele de la Stat și la coadă la Cantinele Săracilor....Să-i votăm pentru 1 Kg de Zahăr, 1 Kg de Ulei și 1 Kg de Făină într-o găleată de plastic roșie cu Sigla cu 3 trandafiri !.... Să lasăm să ne conduca incompetența de tip Dăncilist....Copiii noștri să aibă un model de prostie ajunsă la deciziile guvernamentale căci Madam Dăncilă semnează documente importante și nu știe ce semnează....dă o OUG și-n doua, trei luni cînd se văd efectele negative se dă altă Ordonanță de Modificare ....

5 octombrie 2019 10:00

@Maria Da, pizdulică rârâită, ăia de la multinaționale muncește pe brânci ca să aibă sucursalele din Românica ale acestora posibilitatea să trimită la firmele-mamă de afară cele mai mari randamente bancare din mUE, aur, petrol, gaze, ciment, sare, metale rare, lemn etc.etc.etc., pentru care plătesc cele mai mici salarii din mUE, ca urmare și cele mai mici penzii! Ne-au luat, deci, aurul (recte resursele), pădurile, pământul, forța de muncă. Acum ne iau și copiii, femeile cu prunci cu tot, ne distrug ca popor, etc.etc. etc. ȘI cine sunt vectorii interni ai acestei evoluții? Păi năsoasele rârâite și tinerii descreierați și analfabetți, care nu mai învață carte sau meserii, își iau porția de cretinizare de pe feisbuci, își cumpără drogurile de la colțul străzii, nici nu vor să audă de istoria și tradițiile românilor, sau să știe cine și cum au construit orașe, uzine, centrale nucleare, metrou, de ce au murit străbunii lor la Plevna sau la Mărășeșeti etc.etc. etc. Nu, Ei vor afară, la furat sau la șters bătrânii străinilor la cur! Iar Iohannis ce face? Bagă de zori cărbuni la definitivarea distrugerii poporului român. Vrea să traiască în palatele românești, atâtea câte sunt, își trage dormitor de un kilometru pătrat, zace în concedii cel puțin 6 luni pe an, își aruncă paltonul pe capotă în curtea Palatului Elizee și, nu-și plătește datoriile la fisc, dă românii afară de prin case pentru a le „restitui” sieși sau altor nemțălăi de-ai săi! Ecce Homo! Iar pe deasupra, pe lângă că e lacom și leneș, mai ecce și la fel de inteligent și de cult precum un taur jugănit!

5 octombrie 2019 9:39

v Ghiolbanis a fost ofiter nazist în tinerete. În plus, e heterosexual notoriu. Ne-au spus noua la partid. De-aia nu are copii- ii place ochiul maro.... Huooo!

5 octombrie 2019 7:01

Maria....@borban..... D-nule Iohannis uite ce zice unul -borban-......poate-i vre-un pensionar extra fericit care i-a marit Dăncilă și PSD-ul pensia....I-a dat 200 de lei în plus dar inflația și facturile îi trag din buzunare acum 300 lei mai mult ?... că va bazati pe năsoase, rîrîite, tineri fără minte, tineri dezrădăcinați că vă voteaza iar ?.....Și să studiem puțin ....care-i fieful votanților actualului și viitorului Președinte Iohhanis?....locuitorii marilor orașe, foarte mulți transilvăneni, bănățeni, bucovineni, bucureșteni cu studii peste medii și cu activitate productivă....oare toți cei 45 % din sondaje cel susțin pe Iohhanis sunt *tineri fără minte, năsoase, rîrîite, tineri dezrădăcinați ?*.....sau sunt cei ce contribuie masiv la producerea bunurilor în țara asta de unde se înfruptă Aristocrația Bugetară și Funcționărscă....Cei care muncesc la greu în companii private și de stat și plătesc contribuțiile sociale să se ducă-n Pensiile actuale (si Contributive și Speciale) a generației a 3-a pe care-i doare-n cur dacă nu se mai construiesc în țară autostrăzi, spitale, școli, poduri, căi ferate, aeroporturi....doar *Se mănîncă și se cacă !* ....că Guvernul Dăncilă nu știe alceva decît împrumuturi peste împrumuturi nemaicontînd nici măcar dobînzile după principiul ^După noi, Potopul ”^....poporul rămînînd condamnat la îndatorare, subdezvoltare, sărăcie, needucare și marginalizare !....

5 octombrie 2019 7:00

@ 4 octombrie 2019 19:15 Băi nene, mai bine ți-ai da tu foc la valiză, că după imbecilitățile pe care le postezi, se vede că ești cu capu-n traistă, adică ești prost grămadă. Problema e alta, anume madam premier e obligată de lege să ceară votul parlamentului pentru a rămâne ca guvern legitim la guvernare. Președintele, e încăpățânat, dar atitudinea lui e justificată de bătaia de joc cu care l-a tratat PSD-ul care e la guvernare în acest mandat, anume i-au tot tăiat din atribuțiile și prerogativele prezidențiale, iar sasul face numai ce-i permite legea și ce i-a rămas din acele prerogative ciopârțite de către PSD. Și bine face, pentru că turma de porcine de la PSD a crezut că-l vor transforma pe președinte într-un semnatar de acte ce-i vor fi puse sub nas, fără a refuza nimic, ei, iată că nu e așa. Sasul nu numai că a refuzat miniștri legal pe motive bine întemeiate, dar și-a făcut bine treaba-n funcția lui și a dat muie PSD-ului, nelâsând acest partid stalinist mafiot să batjocurească țara și națiunea română. Punct! Muie PSD!

5 octombrie 2019 3:36

borban Domnule iohanis, unde va aflati dvs ? de ce dati dovada de iresponsabilitate, incapatanare si lipsa de profesionalism ? Ce faceti cu tara asta ? va bazati pe nasoase, raraite, tineri fara minte , tineri dezradacinati ca va voteaza iar ? Mai, bine si-ar arde mainile idiotii sustinatori ai dvs ! Sunteti rusinea neamului sasesc, nu celui romanesc, nu aveti credinta noastra, nu aveti traditiile noastre, proveniti dintr-un popor criminal, si agresiv excesiv. de aceea ati furato de atatea ori de la popoare pasnice ! Rusine sa va fie, si poate nu apucati alegerile ! Dumnezeu nu este tigan , spune un proverb, dar nici sa nu este !

4 octombrie 2019 19:15

@În definitiv, ce vrea idiotul ăsta?!.... Citești niște comentarii cum ar fi și cel de mai jos și altele pe pe Forum și *te ciupești* să vezi de trăiești în realitatea țării sau în ficțiune!....Adicătelea ce se vrea ?....45% dintre romăni ce de vreo trei ani în urmă susțin în toate sondajele că Iohannis merită al doilea mandat de Președinte sunt Idioți, Nebuni, Naziști, Sorosiști, Securiști, Rezistaci, Haștagiști, Masoni, StatParaleliști, Binoviști, Neomarxiști, Sufrageriști....Iar cei din10% ori 12% ce-o văd pe Impostoarea Dăncilă la Cotroceni sunt Patrioți, Romăni Pur Sînge, direct din *coasta* lui Decebal și Traian.....Sunteți chiar nebuni cu toții ?...păi ce ați vrea căci dacă s-ar organiza un nou un *Summit* ca cel de la Sibiu să fie unii romăni din mase să strige *Analfabeta* după Președinta Romăniei....iar ziariștii străini ce transmit în direct în toată lumea să traducă....Oare nu este clar pentru toți că maimarii lumii nu vor să se afișeze cu Madam Dăncilă.....și cum ar discuta Madam cu ei....că doar Okei !....Okei !....și Ehe !....Ehe !....răspunde....Și la New York l-a trimis pe Teodorovici să cuvînteze în engleză să se facă ăla de rîs....aflînd că la întrunirea respectivă nu se fac traduceri...Domnule, dacă ești proastă Stai Acasă !....nu înjosi Romănia cum ai făcut-o și cu propunerea Rovanei Plumb pentru Comisar European știind că are *bube* la dosar (și cu Dan Nica la fel) ....N-o duce *bibilica*, aia este !....

4 octombrie 2019 18:24

În definitiv, ce vrea idiotul ăsta?! O celebră și străveche maximă referitoare la justiție, dar care se potrivește și altor domenii sună astfel: „Fiat Justiția et pereat Mundus”!, adică „Să se facă dreaptate de-ar fi să piară lumea!”. A altă variantă spune șe ea „Fiat Justiția, Ruat Caelum”!, adică „Facă-se dreptate, de-ar fi să se prăbușească cerul!” Obsesia acestui nazistoid ecce „Să cadă guvernul și să moară PSD-ul, de-ar fi să se aleagă praful de Românica!” S-ar potrivi și celebra zicere a unuia din Ludovicii Franței (al XV-lea n.n.) „Apres moi, le deluge”, adică „după mine, Joianus, potopul”!!! Asta e cu regele proștilor. Nu ecce de vină regele, ci proștii care îl mai votează. Și sun un bou care l-a votat data trecută, dar nu mai sunt.

4 octombrie 2019 17:53