Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Nu trece ziua fără ca președintele Klaus Iohannis să nu lanseze atacuri asupra social-democraților și asupra șefei lor, Viorica Dăncilă. De data aceasta, PSD este vinovat de "cea mai dezastruoasă guvernare de la Revoluție încoace".

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, sâmbătă, că PSD a "produs" în ultimii ani cea mai păguboasă şi cea mai dezastruoasă guvernare de după 1989.

"PNL este acum, prin votul românilor din 26 mai, cel mai important partid din România, trebuie să fiţi pregătiţi pentru a vă ridica la nivelul aşteptărilor românilor. Mă aflu aici pentru că PNL înţelege acest drum şi nevoia unui nou început pentru România.(...) Aveţi primari eficienţi în multe localităţi, aveţi o echipă cu oameni competenţi şi pregătiţi să îşi asume intrarea la guvernare, veţi fi principalul partid al unei coaliţii democratice care va guverna România mult mai bine pentru cetăţenii, mult mai mult timp. Este extrem de important să nu pierdeţi ce aţi câştigat la europarlamentare şi la referendum, acest lucru se numeste încredere, aţi câştigat încrederea românilor. Cultivaţi-o! În ultimii doi ani şi jumătate, România a fost condusă de o guvernare care i-a compromis viitorul, care i-a blocat dezvoltarea, care a săpat adânc la temelia democraţiei şi a statului de drept. PSD a produs cea mai păguboasă, cea mai dezastruoasă guvernare de la Revoluţie încoace. Ruşine!", a spus Iohannis la Reuniunea Filialelor PNL din Regiunea Sud - Est".

Integral pe România Liberă



Comentarii

noi Cele mai paguboase guverne au fost : Conventia Democratica vanzatoarea TELEFOANELOR perla economiei romanesti, vanduta de PNL unei cutii postale grecesti/cipriote, pretul a fost mai mic varsat la Stat, decat spaga virata la CDR; aceiasi golani dreptaci, au vandut RAFINARIILE direct lu' Patiriciu Dinu, care le-a revandut, etc.; idem catastrofala, a fost guvernarea PDL Basescu, cu frauda colosala Microsoft sute milioane Euro praduite, si alte sute milioane Euro transferate prin ANRP in conturi straine; ALRO Slatina vanduta de Basescu la Rusi, CFR cu Boagiu pus pe butuci, cu fraude immense; vapoarele vandute de PDL Basescu ca fiare vechi. In paralel, guvernarile de golani dreptaci, au saracit Poporul, cu salarii si pensii de mizerie. Nci acum, PDL Basescu, n-a justificat unde sunt miliardele imprumutate de la FMI, Banca Mondiala, si alti camatari, care bani, nu se regasesc nicaieri, dar, noi platim. Deci, frati romani, vedeti ce va asteapta de la haita flamanda a lu' Johanis, care, doar emite lozinci expirate si injuraturi groase.

16 septembrie 2019 17:20

FARA PENSII SPECIALE! PNL, mai ales Rares Bogdan sa mearga inainte ca tavalugul peste psd-eii astia care-au nenorocit tara, care-au furat, in continuare fura cu pensiile speciale, cu fii, nepoti, cumnati, cumetrii, amante angajati cu nemiluita si pe 'jde mii de euro pe luna la stat, ii vedem in primariile locale, in deconcentrate si-n ministerele impuiate de psd..La toti astia sa spuna PNL ferm ca le scoate imediat paiul din gura, altfel sug astia si ultimul leu de la buget! Fara pensii speciale! Nu numai la parlamentari si primari! Nici la magistrati si militari.. LEGEA SALARIZARII si LEGEA PENSIILOR. Sa fie una UNITARA. Pentru toti.

16 septembrie 2019 10:43

Ion Popo Domnule presedinte Iohannis ! Ce dracu caută fostul premier Ciolos la Bruxelles? Nu fură (ci doar ajunge PM călcând pe cadavre și tocmai încearcă să bage un euro-PENAL belgian la „comissie” în loc de pușcărie), nu bea (decât euro-urină premium), nu se bese (pe kur, ci exclusiv pe gură), nu are copii (că nevastă-sa e bulangioaică LGBT-ORL), nu etc. (mânca-i-aș io pulocica lui de bagabont ce e) - și acuma vă întreb io: ĂSTA E OM (sau euro-maimuță cu cheie)??

16 septembrie 2019 8:12

Sandu CEL MAI PAGUBOS SI CEL MAI MARE DUSMAN AL ROMANIEI SI AL ROMANILOR ESTE ACTUALUL presedinte

16 septembrie 2019 8:11

Kur Rupt, esti numai cu sfincterul in gura. Din prea plinul inimii scrii Tipic postac: P$D: pestifelic, sordid, imbecil, spalat la creier.

16 septembrie 2019 7:43

Ecce Kurrupt Klaussfinkter Wurst Johannis, cea mai căcăcioasă președinție de la Cacatifelație încoace...Viorica Vasilica Clitorisia Analfabetesia Paviania Dăncilă, cea mai reușită căcată pe ea guvernare de când e România. Cu respect, Friedrich Preputziuz Skrotus Fekallius Hemoroidus von Paulus, pizdacul poponar și căcănarul de serviciu al PSD, Paulus. Muie PSD!

16 septembrie 2019 3:27

Ecce Kurrupt Klaussfinkter Wurst Johannis, cea mai căcăcioasă președinție de la Cacatifelație încoace...

16 septembrie 2019 2:20

Fii patriot: fute-n cur un P$D-el sau, după gust, un HOMO-copil pe care NOI (și de-alde noi, n.m.) îți oferim posibilitatea să-l ”adopți”! Cu respect, Dacian Romanian Urinian Polițian-Politician Doineacornean-Supraveghetorian PUNR-ian CARITAS-ian Stoican Funerian Pizdoș

16 septembrie 2019 0:02

@ERICH Bă Paulus, ce zici de (EURO-bou'-Apis de) mine, nu vezi ce zglobiu & hiperactiv sunt - că sar la toate centrările să dau cu capu' (în bară, n.m.) ca omu'-orchestră, nu!?

15 septembrie 2019 23:56

Cel mai MESCHIN NAZIST, ajuns presedinte!!!! jegosule!!!!!!

15 septembrie 2019 20:21

@Sictirescu Cel ce semnezi cu *Sictirescu* comentariile astea împrăștiate peste tot....Calm și liniștit primește niște informații economice de la mine, un neicanimeni economist cu experiență....Din Malluri romănii cumpără: cartofi din Franța, carne din Spania, pește din Norvegia și Polonia, citrice din Grecia și Turcia, vinuri italiene și portugheze....mașini, chiar de-s Second Hand din Germania, Electronice Sud Koreene și Japoneze.....Ce înseamnă astra ?...Înseamnă că Deficitul Comercial este negativ....chiar acum este dublu negativ....adică valoarea inporturilor s-a dublat în doi ani de zile față de exporturi....mai în amănunt....adică romănii plătesc muncitorii și fermierii din alte țări....Ceea ce va duce dacă se continua așa în colaps și criză....se vede deja că producția industrială a Romăniei a scazut în ultimile 3 luni cu 8 %... Cine ar trebui să înțeleagă toate astea ?....Răspuns : Dăncilă, Prim-ministra și Guverul ei de *habarniști* și *impostori* puși în funcții fără a avea competențe.....

15 septembrie 2019 19:52

v, militant PSD Ghiolbanis, heterosexual notoriu ( de aia nu are copii), a fost ofiter nazist in tinerete. Huooo!

15 septembrie 2019 19:29

Fii patriot: fute-n cur un P$D-el Ceausescu a lasat tara cu ZERO datorii si l-am executat. PSD a dus datorua la 120 de miliarde...

15 septembrie 2019 18:53

15 septembrie 2019 18:12 Am greșit un dram, anume din cele 90 miliarde euro datorie externă făcute de către PSD, Băsescu e responsabil pentru 20 de miliarde euro, atunci când el cu de la sine putere și peste PDL și guvern s-a împrumutat în numele României de la FMI cu acele 20 de miliarde euro în 2009, ca să-i dea 4 sau 5 miliarde euro metresei lui blonde Elena Udrea care a făcut praf banii respectivi construind terenuri de golf la sate, terenuri de fotbal în pantă și telegondole la minerii din Valea Jiului ca să se poată duce ciomăgarii târnăcopiști cu lămpașele la muncă în șut cu schiurile iarna și cu telegondola. Chiar și așa cu eroarea mea, la finalul acestei guvernări de căcat a PSD, suspectez că cumulul datoriei externe făcute țării de către PSD se va apropia mult de 90 miliarde euro. Muie PSD!

15 septembrie 2019 18:23

@ Sicterescu alias ERICH Băi Paulus, măi Răspândacule pecerist, tu ești prezent la datorie pe baricadele Gușterului de aci, ca să-ți faci datoria de sclav al PSD, care te plătește din banii mei și ai cetățenilor României. Problema e mult mai altfel și mult mai tragică decât o vezi tu. O fi bunăstarea afișată peste tot prin magazine și nu numai, problema e că România are peste 110 miliarde euro datorie externă, iar PSD-ul tău e responsabil pentru minim 90 de miliarde euro din datoria respectivă. Creșterea datoriei externe a țării are efecte extrem de negative la capitolul ruinării României, plus că inflația crește și ea progresiv cu datoria externă, iar sărăcirea cetățeanului de rând crește la fel cu același indice, să nu mai vorbim de puterea de cumpărare a monedei naționale care scade și ea progresiv. Săsălăul președinte are dreptate, deși aci greșește o iotă, anume cea mai păguboasă guvernare PSD de până acum a fost guvernarea Ponta care a înglodat România în alte datorii de alte 30 miliarde euro în numai 3 ani de zile. La finalul acestei guvernări făcută cu bucile de către PSD se va vedea cu câte zeci de miliarde euro au mai ruinat România porcinele din PSD și din guvernul ăsta de tot căcatul. Să nu uit! Muie! Muie PSD!

15 septembrie 2019 18:12

@ERICH Nu crezi ca Iohannis are mereu peste 40% de "pupimcuristi" romani ce sustzin ca-l voteaza....Oare aproape jumate din poporul asta votant est "pupimcurist"....iar Dancila are sub 10 % de "patriotzi" ce vor s-o voteze....Cam putzini "patriotzi" in Romania....Au plecat totzi "in Europa"...

15 septembrie 2019 17:57

Sicterescu Problema sasalaului e ca....niciodata in Romania nu s-a trait atat de bine ! Sunt bani la oameni, drept pt care acestia ii cheltuie pe de au nevoie ! Nu mai poti intra intr-un mall de multimea cumparatorilor ! Daca asta-i rau, numa` labaralii & sasalau "vad" ca-i....rau ! De fapt sasu` & acolitii lui, care acu` "flamanzesc" cam de multa vreme (ceea ce le doresc in continuare !) vor ca banii astia care se impart la foarte multi, prin diverse "metode" sa li se dea lor ! Sictir !!!

15 septembrie 2019 17:53

@ERICH Nu crezi ca Iohannis are mereu peste 40% de "pupimcuristi" romani ce sustzin ca-l voteaza....Oare aproape jumate din poporul asta votant est "pupimcurist"....iar Dancila are sub 10 % de "patriotzi" ce vor s-o voteze....Cam putzini "patriotzi" in Romania....Au plecat totzi "in Europa"...

15 septembrie 2019 17:52

v Ba Ghiolbanis poate asa o fi cu actuala guvernare, dar ma intreb oare de ce nu i-ai dat jos cu PNL-ul. Daca nu aveai majoritatea sa dai jos guvernul actual, trebuia sa te aliezi. Nu trebuia sa-i lasi sa guverneze "prost" ci trebuia sa-ti faci guvernul tau si sa conduci "bine" tara. Cred ca majoritatea oamenilor doresc ca tara sa fie bine condusa. Din pacate nu ai propus un program de guvernare, sa aprobe lumea ce doresti sa realizezi. Este usor sa fii contra la tot ce fac altii. Cu toate astea o sa fi votat de multi care doresc inlaturarea guvernului care in mare parte provine din PCR

15 septembrie 2019 16:43

ERICH Herr Iohannis, poate nu știi și nici nu ți se comunică: în România funcționează clasa 0 (zero), treci imediat și te înscrie, da numai după ce treci pe la o carmangerie și un măcelar bun ca să-ți scoată fixația din cap, fixația cu PSD-ull. Iohannisule, tu chiar nu știi altceva, adică nu mai ai nimic pregătit pentru sloganul ăsta prostesc împotriva Guvernului și PSD-ului? Chiar nimic-nimic? Dacă da, ești jalnic, omule și nu te vor vota decât pupincuriștii tăi cei mai loiali. La asta te gândești? Îmi pare rău să constat că gândirea ta se reduce la mintea un profesoraș de la f.f. absolvent de facultate pe bază de vițel și vreo tonă de mezeluri. Lozinca ta "cea mai dezastruoasă guvernare de la Revoluție încoace", e de-o stupiditate formidabilă, așa că fii pe fază, herr…

15 septembrie 2019 16:11

Șerban Nicolae, anal loverul lui Liviu Plesoianu. Da, istericul acela cu codita Alupigus, nu pot uita bucile tale...

15 septembrie 2019 15:07

ALUPIGUS IAR TU ESTI CEL MAI PUTUROS , INCAPABIL , HOT DE CASE CU ACTE FALSE , ABUZIV PRIN INCALCAREA CONSTITUTIEI , MINCINOS , IPOCRIT SI O MARE, MARE JIGODIE PENALA! PUSCARIA TE MANANCA DUPA CE VEI PIERDE MANDATUL !

15 septembrie 2019 13:19

noi Cele mai paguboase guverne au fost : Conventia Democratica vanzatoarea TELEFOANELOR perla economiei romanesti, vanduta de PNL unei cutii postale grecesti/cipriote, pretul a fost mai mic varsat la Stat, decat spaga virata la CDR; aceiasi golani dreptaci, au vandut RAFINARIILE direct lu' Patiriciu Dinu, care le-a revandut, etc.; idem catastrofala, a fost guvernarea PDL Basescu, cu frauda colosala Microsoft sute milioane Euro praduite, si alte sute milioane Euro transferate prin ANRP in conturi straine; ALRO Slatina vanduta de Basescu la Rusi, CFR cu Boagiu pus pe butuci, cu fraude immense; vapoarele vandute de PDL Basescu ca fiare vechi. In paralel, guvernarile de golani dreptaci, au saracit Poporul, cu salarii si pensii de mizerie. Nci acum, PDL Basescu, n-a justificat unde sunt miliardele imprumutate de la FMI, Banca Mondiala, si alti camatari, care bani, nu se regasesc nicaieri, dar, noi platim. Deci, frati romani, vedeti ce va asteapta de la haita flamanda a lu' Johanis, care, doar emite lozinci expirate si injuraturi groase.

15 septembrie 2019 12:05

@noi ....15 septembrie 2019 11:12... Are dreptate Iohannis !!!....Numai tu Guvern prost să faci dator poporul romăn în 7 luni din anul acesta cu 8 miliarde de Euro și la cele mai mari dobînzi de ne face datori vînduți pînă la a 5-a generație....și culmea este că se laudă că este creștere economică de 4,6 %...Și ce-am facut cu banii ? Răspuns: *I-am mîncat și i-am căcat !!!*.....Păi Guvernele celelalte s-au împrumutat de la FMI în plină CRIZĂ cînd doar într-un an Produsul Intern Brut a scăzut cu 16 % față de anul precedent.... *PSD a produs cea mai păguboasă, cea mai dezastruoasă guvernare !*...De ce asta ?...Pentru că *pafarismul* și *habarnismul* stau la masă cu Prim-ministra Dăncilă, o impostoare cocoțată-n funcție de Dragnea *că nu știe să facă nimic* s-o poată manevra (cum a și făcut-o pînă să-l bage justiția la reeducare la Rahova...). Și ne-a băgat cu *oiștea-n gard*....dar are și nesimțirea ea și Gașca ei să nu recunoască....Ăsta de-ți semnezi comentariul cu *@noi* nu ți-aș dori să treci o criză cu habarnista Dăncilă ca Prim-ministră !!!....

15 septembrie 2019 12:02

noi Cele mai paguboase guverne au fost : Conventia Democratica vanzatoarea TELEFOANELOR perla economiei romanesti, vanduta de PNL unei cutii postale grecesti/cipriote, pretul a fost mai mic varsat la Stat, decat spaga virata la CDR; aceiasi golani dreptaci, au vandut RAFINARIILE direct lu' Patiriciu Dinu, care le-a revandut, etc.; idem catastrofala, a fost guvernarea PDL Basescu, cu frauda colosala Microsoft sute milioane Euro praduite, si alte sute milioane Euro transferate prin ANRP in conturi straine; ALRO Slatina vanduta de Basescu la Rusi, CFR cu Boagiu pus pe butuci, cu fraude immense; vapoarele vandute de PDL Basescu ca fiare vechi. In paralel, guvernarile de golani dreptaci, au saracit Poporul, cu salarii si pensii de mizerie. Nci acum, PDL Basescu, n-a justificat unde sunt miliardele imprumutate de la FMI, Banca Mondiala, si alti camatari, care bani, nu se regasesc nicaieri, dar, noi platim. Deci, frati romani, vedeti ce va asteapta de la haita flamanda a lu' Johanis, care, doar emite lozinci expirate si injuraturi groase.

15 septembrie 2019 11:12

Europeanul Băsescu a fost, într-radevăr, președinte jucător! A driblat cât a putut, apoi el centra-el da cu capul... A jucat și în atac și în apărare. Jucător complet! Iohannis s-a vrut și a promis că va fi un altfel de jucător. Și a fost. Mai întâi a stat într-un cantonament prelungit, pentru a se acomoda cu noua poziție pe care trebuia sa joace. După care, a încercat "să-și facă adversarii" din gleznă. Nu prea i-a reușit, drept pentru care a început cu "faulturile". La început așa, mai discret, dar când a văzut că arbitrul nu-l fluieră și nici publicul nu-l huiduie, a trecut la faulturi din ce in ce mai dure și mai vizibile. Spre incântarea #ultrasilor și a peluzei vest.

15 septembrie 2019 11:05

Maria Are dreptate Iohannis !!!....Numai tu Guvern prost să faci dator poporul romăn în 7 luni din anul acesta cu 8 miliarde de Euro și la cele mai mari dobînzi de ne face datori vînduți pînă la a 5-a generație....și culmea este că se laudă că este creștere economică de 4,6 %...Și ce-am facut cu banii ? Răspuns: *I-am mîncat și i-am căcat !!!*.....Păi Guvernele celelalte s-au împrumutat de la FMI în plină criză cînd doar într-un an Produsul Intern Brut a scăzut cu 16 % față de anul precedent.... *PSD a produs cea mai păguboasă, cea mai dezastruoasă guvernare !*...De ce asta ?...Pentru că *pafarismul* și *habarnismul* stau la masă cu Prim-ministra Dăncilă, o impostoare cocoțată-n funcție de Dragnea *că nu știe să facă nimic* s-o poată manevra (cum a și făcut-o pînă să-l bage justiția la reeducare la Rahova...). Și ne-a băgat cu *oiștea-n gard*....dar are și nesimțirea ea și Gașca ei să nu recunoască....