România U21 a debutat cu o înfrângere în preliminariile pentru Euro 2021. Danemarca a început mult mai bine partida, a deschis scorul după trei minute și, în ciuda ocaziilor avute de "tricolori", și-a mărit avantajul în repriza secundă. Florinel Coman a redus din diferență în minutul 80, însă tot el a ratat, în minutul 90+3, penaltiul care putea să aducă un punct elevilor lui Mirel Rădoi. Danezii s-au impus cu 2-1, însă suporterii români au făcut spectacol în tribunele stadionului din Aalborg chiar și după fluierul final al arbitrului.

Au marcat: Olsen '3, '55 / Coman '80

Au evoluat echipele:

Danemarca: Christensen - Anymbe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand (Kofod Andersen 46), Nartey, Holse (Madsen '87) – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer (Odgaard 66). Selecţioner: Albert Capellas

România: Aioani – Raţiu (Velisar 66) , Paşcanu, Dima (Chindriş 66), Boboc – Olaru, Băluţă-cpt., Dragomir (Ciobanu 51) – Drăguş (Dobre 66), Petre (Ganea 72), Coman. Selecţioner: Mirel Rădoi