Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Rovana Plumb a fost acceptată pentru postul de comisar european. Audierile au decurs foarte bine. Atât Rovana Plumb, cât și Dan Nica, cele două persoane desemnate, au fost față în față cu Ursula von der Leyen. În cadrul discuțiilor nu s-a discutat despre vreo problemă de integritate. În ceea ce privește România, Ursula a ales o femeie. Și-a împărțit cabinetul în așa fel încât să fie jumătate femei, jumătate bărbați. Portofoliul pentru România ar fi cel de la Transporturi. Rămâne de văzut dacă va rămâne acesta până în final. În anuțul oficial făcut astăzi nu sunt menționate și portofoliile.


Comentarii

Otto von Bercow Rămane așadar de văzut ce va face EURO-cocina parlamentară (varza de Bruxelles, n.m.): va da ea curs propunerii numirii de vaci & al. scroafe la cotă procentuală, sau va cere continuarea ANCHETEI PENALE începute în Germania împotriva EURO-jagardelei Ursula von der Leyen (pentru atribuirea de contracte în Apărare unor membrii ai propriei familii și pentru subminarea puterii de stat, prin ruinarea Bundeswehr-ului, n.m.)?

10 septembrie 2019 10:14

@ 9 septembrie 2019 22:54 Băi Șobolanule împuțit alias Paulus, concluzia e numai una, îmi sug pula și mă gândesc la Merkel, tu-mă-n gură de cretin idiot ce mă aflu!

10 septembrie 2019 10:04

Otto von Bercow Acceptarea e formală, să vedem care va fi rezultatul votului din PE, pentru că din câte știu și sper să nu greșesc, orice candidat la funcțiile respective trebuie să obțină votul de validare al parlamentului UE. Chiar și așa, acceptarea acestei țoape de la PSD pentru funcția respectivă e ceva semnificativ, având în vedere faptul că țața asta a călcat legile-n copite iar cocina parlamentului românesc a salvat-o de cercetarea penală. Muie PSD!

10 septembrie 2019 7:17

@ 9 septembrie 2019 22:54 Băi Șobolanule împuțit alias Paulus, concluzia e numai una, îmi sugi pula și te gândești la Stalin, te-n gură de cretin idiot!

9 septembrie 2019 23:03

@ 9 septembrie 2019 14:07 (2) Băi idiotule, OLIGOFREN ești tu cu tot neamul tău împuțit - întrebarea e (una singura): sugi EURO-poolla & #REZISTI, sau nu?!

9 septembrie 2019 22:54

Ducu Rinciog Cel mai important e însa ca de azi încolo avem cui sa sugem trans-EURO-poolla-LGBT-ORL si ca (curva aia de) Corina Creatza e de-acum înainte istorie!

9 septembrie 2019 22:52

@ 9 septembrie 2019 14:07 (2) Între 2004-2008 deși cu toxicul PDL la guvernare și cu alianța PDL-PNL cu Tăriceanu premier, România a ajuns iarăși pe creștere economică ajungându-se curând la stabilizarea leului românesc și la diminuarea drastică a inflației. Între 2008-2012 Băsescu e cel care a condus atât PDL cât și guvernul ruinând România înglodâng țara în alte datorii de alte 20 miliarde euro. A urmat pentru o perioadă USL la guvernare între 2012-2014 și început de 2015, când PNL și PSD au guvernat iar Crin Antonescu s-a opus din răsputeri laguvernarea-n bătaie de joc a lui Ponta și a PSD, nelăsând PSD să ruineze România, până la momentul când Ponta l-a dat afară pe Antonescu cu PNL-ul lui cu tot de la guvernare, pentru că Ponta se viza viitorul Imperator de la Cotroceni precum Adrian Năstase, ceea ce NU s-a întâmplat, iar în guvernarea lui de tot căcatul Ponta a ruinat România înglodând țara-n alte datorii externe de alte 30 miliarde euro în numai 3 ani de zile. Realitatea cruntă este că PSD ori de câte ori a guvernat a ruinat România până acum cu guvernarea actuală de peste 90 miliarde euro. Ești un imbecil și te fut în gură!

9 septembrie 2019 18:19

@ 9 septembrie 2019 14:07 (1) Băi idiotule, OLIGOFREN ești tu cu tot neamul tău împuțit. Ce minciuni împuțite spui tu acolo băi mortăciune? Între 1990-1996, PSD și Iliescu au ruinat țara, iar BNR deși în 1995 și până-n alegerile din 1996 a ținut cursul dolarului american la valori false pentru a masca inflația fulminantă și ruinarea țării, Imediat după alegerile din 1996 câștigate de CDR, cursul dolarului s-a triplat ajungând la reala lui valoarea, crescând de la circa 4000 lei per dolar la circa 13000 de lei per dolar, lucru ce denonstrează clar ruinarea țării de către PSD, iar România era atunci în stare de faliment economic la finalul mandatului PSD. CDR între 1996-2000 a reparat mai mult decât bine RĂUL făcut țării de către PSD, aducând țara pe creștere economică la final de mandat. A urmat Iliescu și PSD între 2000-2004 ruinând iarăși țara-n bătaie de joc.

9 septembrie 2019 18:19

Grigore Doamnă Rovana Plumb, în Spiritul Dîmbovițean vă recomand să-l faceți pe Fiul dumneavoastră Secretar la Cabinetu dumneavoastră de Comisar European (bineînțeles cu o salarizare corespunzătoare și cu multe diurne și decontări....) , să-l dotați și cu un Maseratti, ultimul tip din fondul romănesc de Transport ....iar Doamnei Ursula von der Leyen să-i transferați drept mulțumire din averea statului romăn Insula Belina....că tot a returnat-o Consiliul Județrean Teleorman....chiar dacă *ciracii* Tel Drumiști încă mai patrulează în jurul ei....

9 septembrie 2019 15:04

Pontru OLIGOFRENUL de la - 9 septembrie 2019 13:41 În perioada 1996 - 2000 - România a fost guvernata de Alianța C.D.R. formata din PNTCD și PNL sprijinită de către minorități. Pentru prima data UDMR intra la guvernare. În perioada 2004 - 2014 România a fost CONTROLATA de Băsecus și ACOLIȚII din securitate (S.R.I.) . Din 2014 - Iohanis, sprijinit de SRI, DNA, STS, Î.C.C.J. .......și alte instituții de forță iau cu asalt instituțiile statului, manipulează ....... și aduc România în pragul unui război civil. ......... Așa că tovarășii din PNL, USR, +plus. iohaniști, care până-n 1989 pupați Ms-Dosurile Comuniștilor - voi ori părinții voștri- nu mai umblați cu minciuni!

9 septembrie 2019 14:07

Dorin. În sfârșit, după atâta vreme, suntem reprezentați cu cinste și mândrie de către Doamna Rovana PLUMB. Numai uitați-vă, și dumneavoastră, și recunoașteți ce diferență, de educație, cultură, inteligență, între Doamna Rovana PLUMB și Doamna Laura Kovesi, net superioară în favoarea Doamnei Plumb și/sau în detrimentul Doamnei Kovesi. La momentul de fața Iohanis și Kovesi se gândesc cum să-i mai fabrice un dosar Doamnei Plumb. Rușine Iohanis !!!!!

9 septembrie 2019 13:58

Cu incompetenta, inainte mars! PSD-ul, aflat mai tot timpul la guvernare, este dezastrul care a nenorocit Romania in cei 30 de ani de democratie si trebuie sa plateasca pentru asta