Gaz Metan a învins-o în deplasare pe Hermannstadt în derby-ul județului Sibiu, scor 2-0 (M. Constantin '49 pen., Chamed '71), în etapa a doua din Liga 1.

După primele 45 de minute scorul a fost 0-0, cu un ușor avantaj în ceea ce privește ocaziile de gol pentru medieșeni. În prelungirile primei reprize însă Cordea a văzut direct cartonașul roșu pentru o intrare dură pe glezna unui adversar.

Imediat după revenirea de la cabine, Crețu l-a faultat în careu pe Buzean și Marius Constantin a executat penalty-ul fără nicio emoție.

Medieșenii au majorat diferența în minutul 71 prin Nasser Chamed. Cu șase minute înainte de final, Hermannstadt a mai pierdut un jucător, după ce Dâlbea a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.