Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

UPDATE Curtea Constituţională s-a pronunțat joi pe cele două proiecte de modificare depuse de Putere si de Opoziție, proiecte ce prevăd modificarea articolelor vizate de referendumul din 26 mai.

Aceștia au decis că graţierea faptelor de corupţie NU poate fi interzisă.



Curtea Constituţională se pronunţă joi pe cele două proiecte de modificare depuse de Putere si de Opoziție. Proiectele prevăd modificarea articolelor vizate de referendumul din 26 mai. Una dintre prevederi spune că persoanele condamnate la închisoare nu au voie sa dețină funcții publice.

Pe 1 iulie, partidele parlamentare de opoziţie au depus la Parlament proiectul de modificare a Constituţiei, care transpune rezultatul referendumului din 26 mai.

Liderul deputaţilor PNL, Raluca Turcan, a explicat atunci că propunerile de revizuire a Constituţiei sunt în acord cu Pactul Politic Naţional pentru consolidarea parcursului european al României, iniţiat de preşedintele Klaus Iohannis şi semnat de partidele de opoziţie. Proiectul a fost semnat de toţi parlamentarii PNL şi USR, PMP şi 9 parlamentari de la PRO România.

Tot la începutul lunii iulie, PSD şi ALDE au depus la Camera Deputaţilor un proiect pentru revizuirea Constituţiei, care prevede interdicţia de a deţine funcţii publice pentru persoanele condamnate la închisoare, precum şi extinderea dreptului de a sesiza CCR în privinţa ordonanţelor de urgenţă.

O altă modificare propusă vizează interdicţia preşedintelui României de a acorda graţiere pentru infracţiuni de corupţie.


Comentarii

Georgeta CCR-ul n-a spus decît că Grațierea și Amnistia pe caz de corupție nu se poate scrie in Constituție, probabil că face dizcriminare....dar nici nu se pot da OUG-uri pe acest subiect....Totul ce se poate este să se facă o Lege în Parlament....Bineînțeles că acum nu se vrea cu majoritatea PSD+ALDE-istă, care din contră, n-a făcut altceva decît să legifereze pentru încurajarea corupției....Dar poporul romăn este răbdător !....Mai poate aștepta un an și ne vom refula frustrarea și ura anti-PSD-istă la cele trei rînduri de alegeri viitoare cînd le vom da cu ^Votul la gioale^....PSD+ALDE-iștilor, din 2020 ve-ți plînge pe la ușile Primăriilor și pe la gardurile Parlamentului....iar Baronimea PSD-istă nu va mai fi la ^tortul^ Consiliilor Județene....Și Nepotismul PSD-ist Multilateral Dezvoltat va trebui să-și caute joburi în privat....

19 iulie 2019 10:59

ion Mai sictirescule. Daca toti desteptii au plecat din tara tu de ce ai ramas??

19 iulie 2019 10:00

gaozar bolşevic depistat 8:06

19 iulie 2019 8:35

Jihadistul Bai ala care esti cu ea in gura si te stergi cu hartia igienica la gura dupa ce te caci, esti foarte oripilat de decizia CCR pt.amnistie care contrazice ce s-a votat la referendum, unde erai la referendumul de demitere a lui Basescu cand acelasi CCR s-a cacat in capul a 7mil.de oameni? Nu erai virulent, dar nu ai cum pt.ca esti o nevertebrata adica un VIERME prost care o data iti convine , alta data nu. Tu si regnul tau nu aveti principii,moraluri, doctrine proprii ci sunteti niste rahati de contopisti manati de interese de grup. Tu si ceilalti ca tine meritati o soarta de vierme, striviti cu bocancul. Imi vine sa vars cand vad ineptiile voastre.

19 iulie 2019 8:06

@ 18 iulie 2019 23:11, 18 iulie 2019 23:13 Băi Paulus, ia mai bine suge-mi tu mie pula, înainte ca să te fut în cur și în gură, imbecilule și cretin idiot ce ești. Băi bolșevic împuțit, CCR-ul ăsta de căcat dominat de slugile PSD-ului tot ce hotărește, nu se decide considerând legile-n vigoare, ci maimuțele alea de la CCR votează opinii personale, sau ordine primite de la PSD. În nici o țară democratică din lume, nu există vreun organism sau instituție a statului care se opune voinței populare exprimată la un referendum național. Mai suge-mi încă odată pula, după care o să te fut în cur până-ți fac ochii ca sarmaua și părul măciucă ca lui Liviu Dragnea. Te pupă dulce, Șerban Nicolae, șofer în drept, născut la Proșteni. MUIE, imbecilule! Cu respect, te fut în cur!

19 iulie 2019 1:11

CCR apara HOTII. CCR a desavarsit acum operatiunea de distrugere a statului de drept in Romania. Dupa ce a transformat fara referendum Romania in republica parlamentara prin vandalizarea functiei prezidentiale, dupa ce a distrus DNA si a pus in genunchi ICCJ, CCR a decis ca nelegale completurile de judecata si a dinamitat probele din mai toate dosarele penale, fie ele de coruptie, crima, viol sau talharie, desavarsind o amnistie perversa.

18 iulie 2019 23:51

CCR in slujba HOTILOR penali fac pariu ca au sa se opuna si condamnarii ECO-pushlamalelor cu "regenerabilele", care ne fura cât 500.000 de Dracnea la un loc!

18 iulie 2019 23:13

Pumnalul criminal al PSD-ului CCR este. Mai imbecililor, de ce nu vreti voi sa sugeti EURO-poolla cf. Sf. Norme "europene" - va e teama de "Nucleu Dur" ca va intra printre amigdale si homuletz?! Uite, io casc ciocu ca cucu si nu simt nimic (afara poate de ejacularea de "fonduri" nerambursabile pe esofag în jos, n.m.)!

18 iulie 2019 23:11

Te fut in gura Dorneanu. Si cu ocazia asta i-o trag si lu' Florin Bilei Sugei Pulei printre EURO-Fessele de Bookci PLUS lu' EURO-kurva de mama si la postacii fessisto-bookalatzi de mai sus!

18 iulie 2019 23:07

Te fut in gura Dorneanu. Deci gunoiul de comunist moldovean imputit Dorneanu nu a vrut să valideze referendumul dar a dat această hotărâre care nu se poate introduce in constitutie sa nu fie gratiati sau amnestiti pt corupti deci a găsit el alta metoda de a bloca, baga-me-as pula in ma-ta care te-a cacat de moldovean imputit Dorneanu. Asta trebuie împușcat cat mai repede sa scăpăm de aceste lichene care distruge tara.

18 iulie 2019 22:01

Nu poporul decide! CCR-ul psd-ului e jupan pe tara. Deci poporul a decis,iar mos dorneanu si a lui ceata intarita acum cu inca doi psd-isti, deliorga si stan, se opune deciziei luata de poporul roman! Incredibil cita obraznicie la cei noua anonimi.Deci romanii sint la pula acestor noua MASCARICI,pina cind?

18 iulie 2019 21:17

Pumnalul criminal al PSD-ului CCR este. Mai imbecililor, dar fata de PENSII nu suntem egali in FATA LEGII CONSTTUTIONALE care cu art 1 spune ca suntem egali? De ce vreti voi PENSII SPECIALE si nu VRETI sa fiti EGALI cu noi, adic egali vorba vine pentru ca pe CONTRIBUTIVITATE tot ati lua PENSII MARI ca ati avut SALARII NESIMTITE HuUUO !!! PORCILOR!!! Demisia tuturor membrilor CCR!!!!!! Guvernarea PSD & ALDE distruge tara asta, dar CCR-ul e unealta ticaloasa cu care face asta.

18 iulie 2019 21:12

@Sictirescu Baga-ti-ai pula in ma-ta de nenorocit comunist ce esti. Nu militienii si PONTA a obtinut doctorate in DREPT furan cu nerusinare? Cu imbecili de astia tara se duce de rapa. Cei destepti pleaca, boii raman in tara pana o prapadesc. Exact ca si betivul care pana la urma, beat fiind, isi da foc la casa.

18 iulie 2019 20:53

@Gilbert Ia du-te tu in pizdoaca ma-tii de imbecil. Tocmai ca nu s-au cheltuit decat bani pe hartie cu care voit nesimtitilor va stergeti la cur. Nu s-au cheltuit alti bani ca doa era ORGANIZAT ALEGERILE EUROPARLAMENTARE. Atat de imbecil esti ca nu stii cum a fost?

18 iulie 2019 20:50

solo Cum adica se incalca principiul "egalitatii". Pai cand ei au furat am fost egali? Mai nemernicilor cum le intoarceti voi ca pe vremea lui Iliescu care spune ca toti am fost comunisti, deci toti suntem vinovati. Uite, acum unii au FURAT dar in principiul egalitatii constitutionale nu pot fi condamnati FARA posibilitatea GRATIERII. Mai imbecililor, dar fata de PENSII nu suntem egali in FATA LEGII CONSTTUTIONALE care cu art 1 spune ca suntem egali? De ce vreti voi PENSII SPECIALE si nu VRETI sa fiti EGALI cu noi, adic egali vorba vine pentru ca pe CONTRIBUTIVITATE tot ati lua PENSII MARI ca ati avut SALARII NESIMTITE HuUUO !!! PORCILOR!!! Demisia tuturor membrilor CC!!!!!!

18 iulie 2019 20:48

Zamfir Gheorghe Așa ceva este inadmisibil, CCR nu are voie să greșească! M-am lămurit și cu ei!

18 iulie 2019 20:05

Sicterescu Dom`le, multi idioti traiesc nestanjeniti de nimeni , pe foarte multi bani de la ....(normal - nu ?) buget, in Rrhhomanica noastra....scumpa ! Cum...plm, nimeni dintre LABARALII "dastapti-n drept", atestati cu multe doctorate si ...deosebit de "tari in clanta" , nu l-a putut contra pe sasalau in privinta domeniului intangibil al intrebarilor constitutionale care nu pot fi puse boborului ...???? Sasuleeeeeee....baih sasule, da-i dom`le afara pe idiotii care te-au lasat sa....te faci de minune ! Sictir !!!

18 iulie 2019 18:43

Gilbert Adica o liota de kkt formata din Iohannis, PNL, USR+PLUS au tocat 38 milioane euro pentru niste hartie igienica, pentru a-si sustine anomaliile oligofreno-justitiare... Asta da stat de drept! Iar narcisistul-caramida Werner mai vrea un referendum odata cu prezidentialele, ca avem bani de dau pe afara........ DEMISIA PUTORILOR! Poporul e satul de idioti!

18 iulie 2019 17:58

Ecce Kurrupt Vă ustură găoaza, rezistacilor?

18 iulie 2019 15:49

CCR in slujba HOTILOR penali Bai CCR, voi sunteti cu capul! Nu ati admis voi inainte de referendum ca solicitarea presedintelui este constitutionala? Nu asta au votat Romanii la referemndumul din 26 Mai!? Sau ati intors voi acum cu deliorga si stan aceasta decizie!!! Cred ca intindeti prea mult coarda si in curand dau romanii cu voi de pamant! Da, e adevarat, guvernarea PSD & ALDE distruge tara asta, dar CCR-ul e unealta ticaloasa cu care face asta. Si trebuie neaparat schimbata Constitutia, atunci cand o sa ne revenim ca natie dupa betia cumplita din 2016, prin care am dat conducerea tarii unor talhari dovediti.

18 iulie 2019 14:51

Didel Si cine plateste cheltuielile cu referndumul ?????. Nu trbuie scapat.

18 iulie 2019 14:43