Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Mult trâmbițata lege a pensiilor a fost votată miercuri în plenul Camerei Deputaților. Textul promite dublarea până în 2020 a veniturilor pensionarilor, dar a fost respins de senatori săptămâna trecută, după ce putererea nu și-au mobilizat aleșii.

Astfel, au fost înregistrate 97 de voturi ”pentru”, 70 de ”abțineri” și niciun vot ”împotrivă”.

Urmează ca Legea Pensiilor să ajungă la Palatul Cotroceni pentru a fi promulgată de președintele Klaus Iohannis.


Camera Deputaţilor a votat azi cu 197 de voturi proiectul legii pensiilor, inițiat de fostul ministru al Muncii, Lia Olguța Vasilescu. Proiectul are un impact bugetar uriaș, estimat la peste 8 miliarde de lei în acest an și 25 miliarde de lei anul viitor (sursa), iar FMI și Comisia Europeană au avertizat că majorările ar putea deveni nesustenabile.

Proiectul se afla pe ordinea de zi a plenului Camerei după ce Comisiile pentru muncă şi juridică ale Camerei Deputaţilor au adoptat marți raportul.

Modificările făcute de comisii au vizat punerea în acord cu decizia Curţii Constituţionale a articolelor declarate neconstituţionale.

Săptămâna trecută, Senatul a respins, în plen, proiectul privind sistemul public de pensii, reexaminat ca urmare a deciziei CCR. Au fost înregistrate 67 de voturi „pentru” şi 22 abţineri, nefiind întrunit numărul minim necesar pentru adoptarea unui act normativ cu caracter organic. La acel moment au lipsit chiar parlamentari PSD de la vot.

Integral pe G4media.ro



Comentarii

De la P$Draknea la PS Drăcilă Mai, v, handicapatule, de s-a imprumutat guvernul daca zici ca are bani? Futu-ti gura ma-tii de handicapat!

27 iunie 2019 7:54

PSD: cum sa mărim alocațiile copiilor? avem 170.000 de pensii speciale v, imi placi enorm. Te-as fute-n cir nonstop, dar am auzit ca ai paduchi...

27 iunie 2019 6:07

v Lasati Ghiolbanistilor ca nu se va adopt legea asa, ca seful vostru Ghiolbanis va face tot posibilul sa nu o promulge. Vad ca in tara asta sint unii comentatori care doresc sa se traiasca prost. Asa a fost cind Tariceanu a dublat salariile, cind actuala guvernare a marit salariile la stat, toti au sarit ca arsi spunind ca nu sint bani, dar Javra Ordinara a taiat 25% din salarii, dar in rest s-au gasit bani.

26 iunie 2019 23:29

Georgeta Aceste legi si OUG-uri date pentru Pensii Speciale si Mariri de Pensii fara acoperirea surselor este mosternirea otravita PSD-ista ce are ideologia aplicata mereu de DUPA NOI, POTOPUL !...Ce-o sa se mai umfle ei in pene cand in 2022 Guvernarea PNL+USR vor constata ca nu-s bani de Marirea Pensiilor...si iar incepe sarabanda declaratziilor...."ca Boc si Basescu au taiat pensiile in criza...."

26 iunie 2019 19:50

PSD partid de HOTI II doare-n p-ula pe PSD de tara si de romani! Coalitia HOTILOR penali PSD si ALDEa dat OUG pentru a da PENSII SPECIALE si primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ..Pe 26 MAI la referendum TARA, POPORUL ROMAN a spus STOP FURTULUI DIN BANUL PUBLIC! Docila lui DRACnea, veorica a spus ca a inteles si respecta dorinta Romanilor! Bataie de joc!!! Nu a inteles nimic! Trebuie sa iesim masiv in strada sa dam cu ei de pamant! N-au in cap decat cum sa fure mai mult si sa lase tara vraiste! Greva, miscari sindicale, orice, dar nu mai trebuie lasati in fruntea bucatelor ca astia fura tot!!

26 iunie 2019 18:25

PSD ipocrit si mincinos II doare-n p-ula pe PSD de tara si de romani! Coalitia HOTILOR penali PSD si ALDEa dat OUG pentru a da PENSII SPECIALE si primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ..Pe 26 MAI la referendum TARA, POPORUL ROMAN a spus STOP FURTULUI DIN BANUL PUBLIC! Docila lui DRACnea, veorica a spus ca a inteles si respecta dorinta Romanilor! Bataie de joc!!! Nu a inteles nimic! Trebuie sa iesim masiv in strada sa dam cu ei de pamant! N-au in cap decat cum sa fure mai mult si sa lase tara vraiste! Greva, miscari sindicale, orice, dar nu mai trebuie lasati in fruntea bucatelor ca astia fura tot!!

26 iunie 2019 18:25

Socotitorul Sa zicem ca angajatii ar fi ( cu norma intreaga) 6 000 000. Din evidentele Institutului National de Statistica, salariul mediu brut pe economie este in 2019 de 5000 lei/luna, adica 60 000 lei/an. Din acestia 25 %, adica un sfert, se duc la CASA DE PENSII. Concret 15 000 lei/an. De la cei 6 000 000 de angajati se duc la CASA DE PENSII 90 000 000 000 lei , adica 90 miliarde in anul 2019. In Nota de FUNDAMENTARE se zice ca in 2019 le trebuie 67 miliarde, in 2020 le trebuie 83 miliarde, in 2021 le trebuie 115 miliarde si in 2022 au nevoie de 140 miliarde, Din cate se poate constata sumele platite sunt deja acoperitoare pana in 2020.Cine si de ce MINTE? Daca n-ar fi PENSII SPECIALE, daca sumele s-ar incasa de la toti inclusiv cei care nu sunt in REVISAl, daca angajatii ( economia ar merge si pe investitii) ar creste la 7 100. 000 iar salariul mediu brut ar creste pana in 2022 de la 5000 lei/luna la 6 600 lei s-ar incasa anual 1650x12x7 100 000 = 140 580 000, adica exact suma de care are nevoie guvernul in 2022. Nu TREBUIE dat nimic de la BUGET. In NOTA de FUNDAMENTRE se zice ca ar fi un MINUS de 15 miliarde. Aici este SECRETUL PILONULUI II de pensii.

26 iunie 2019 15:32

Socotitorul Dupa eliminarea Cartilor de Munca toti angajatii trebuiau sa fie inregistrati la REVISAL ( Registru de evidenta a salariatilor in format electronic) Asa ceva se face intr-o tara NORMALA . Evident ca nu si in Romania. In acel REVISAL sunt in jur de 6 200 000 de angajati cu norma intreaga si partiala. NU sunt la REVISAL functionarii PUBLICI care ar fi 130 000. De ce? Nu sunt in REVISAL angajatii la MApN (Armata ) cam 70 000. Nu sunt nici cei de la MAI ( Melitia si jandarmeria) cam 130 000. Nu sunt cei de la SRI ( Securitatea). Aici nici nu se banuie cati sunt. La fel cei de la SIE ( Spionii???!!!!) care nu se stie cati sunt. La Ministerul de justitie sunt 20 000 de angajati. Cei de la Telecomunicatii speciale STS ( vreo 2 500) . Cei de la Ministerul Afacerilor Externe ( ambasade, consulate etc) vreo 2500. Va dati seama ca acestia sunt aproape 400 000. de angajati. Majoritatea acestora vor fi BENEFICIARII PENSIILOR SPECIALE. Atunci cum sa faci o ESTIMARE corecta pentru FONDURILE de PENSII In ce TARA TRAIM? Voi credeti ca mai exista vreo tara in lumea asta care sa tina evidente separate ( NESTIUTE ) pentru diferite categorii de angajati, iar PENSII vor toti. mai mult astia au de alea SPECIALE.

26 iunie 2019 15:04

Praf in ochii prostilor! Adevaratele pensii marite s-au dat ieri, la alesii locali (pomana fara contributii, ca pentru smecheri).

26 iunie 2019 14:02