Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Legea privind sistemul public de pensii, reexaminată ca urmare a deciziei de neconstituționalitate a CCR, a fost respinsă, miercuri, în Senat, ca urmare a neîntrunirii numărului necesar de voturi. Senatorii au votat 67 "pentru", iar 22 s-au abținut. Respingerea legii pensiilor, marea promisiune electorală a PSD, vine în contextul discuțiilor despre deficitul bugetar uriaș și despre incapacitatea Guvernului de a asigura plata integrală a pensiilor, chiar și în varianta nerecalculată.

Legea privind sistemul public de pensii nu a întrunit, miercuri în plenul Senatului, numărul necesar de voturi pentru a trece. Legea a fost reexaminată ca urmare a deciziei de neconstituționalitate a CCR. Astfel, 67 de senatori au votat "pentru", 22 s-au abținut, numărul necesar pentru trecerea legii în Senat, fiind de 68, scrie Mediafax.

Integral pe Digi24



Comentarii

Marsavie PSD-ista. Nu cumva...e "munitie electorala strategica"? Vor sa mai promita si la randul asta de alegeri ce au promis deja si nu au dat? Insasi aceasta idee e josnica. Au majoritate absoluta inca, o dovedesc motiunile cazute ale opozitiei. Teoretic pot da orice lege vor si nu va putea fi blocata. Ce ii impiedica sa faca azi ceea ce vor acum in 2021? Lipsa banilor? Pai...atunci cand au promis repetat timp de 2 ani si au zis ca "sunt bani", "totul e perfect cu pensiile", era adevarat sau minciuna? Apropo maririle de anul asta nu acopera nici rata inflatiei si daca se mentine cresterea inflatiei, la adata cand vor ei sa dea maririle alea de pensii, sumele nu vor acoperi inflatia. Calculati in paini sau litri de benzina pensia de azi si calculati cat cumparati acum 2 ani, vedeti cat e posiubil sa cupratai peste 2 ani (tinand cont de inflatia anuala). Veti primi mai multe bucatele de plastic (bani) dar veti cumpara mai putin si asta insemna ca nu ati primit nimic, ba dimpotriva, vi sa luat. Aritmetica e simpla si nu minte!

21 iunie 2019 0:56

Veorica Păduchi-Lați Dăncilă Ecce Kurrupt are kurul rupt si isi mai satisface clientii doar cu gura.

20 iunie 2019 8:42

Vasilica gaoaza larga murata Cine sa risca sa o futa pe Boratura Veorica paduchi lati si sculament?

20 iunie 2019 7:53

Kuminecaturile Gemene, alias Ecce Kurrupt, alias Paulus Gaoz Rupt Baronii imi rup adea găoaza și m-apucă toată groaza! Îmi iubesc călăii!

20 iunie 2019 2:57

Kuminecăturile Gemene Adică carevasăzică PZDacii a înțeles că care ecce voința majorității covârșitoare de 8,333 procente a românilor exprimată pe 26 Mai și au votat corespunzător la rândul lor în Parlament. Cum puteau să sfideze voința poporului... Unii pensionari eurovizionari a scris pe buletinul de vot clar: "Vă dăm pomana înapoi pizdacilor numai să ne dați euro-cârnaț în sfinkter!"

19 iunie 2019 21:03

PSD se joaca cu FOCUL! Adica, acum dupa mesajul transmis de majoritatea Romanilor la referendumul din 26 Mai, PSD care spune ca a inteles si va respecta dorinta Romanilor pregateste OUG sa le dea PENSII SPECIALE si alesilor locali, primarilor, care le mana oile la usa alegerilor care urmeaza!??? Pai dac-ai p'asa atunci chiar ka o sa si-o ia ca la FLAMANZI, in 1907! Ajunge cu batjocura PSD-ista! FURA PSD banii romanilor de la buget, bani stransi cu atata truda din sute de impozite si taxe platiti de noi toti amarastenii si astia, PSD, ingrasa armata de votanti! Asta nu-i LEGE este HOTIE si JAF National care trebuie oprit.!!! PSD SE JOACA CU FOCUL!!!!!

19 iunie 2019 17:18

STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. Daca PSD indrazneste ACUM sa dea OUG pentru a-i categorisii si pe primari, viceprimari, presedinti de CJ, cu PENSII SPECIALE atunci NOI toti trebuie sa dam ACUM cu ei de pamant! Iesim in strada, facem greve, GREVA GENERALA pentru ca asta inseamna FURT din banul public! Asta vrea sa faca PSD sa FURE din Bugetul tarii si sa bage-n buzunarele clientelei politice banii nostrii ai TUTUROR. NU SUNTEM DE ACOORD si VOM RIPOSTA!!! NU VA JUCATI CU FOCUL!

19 iunie 2019 17:13

Victor Ma uit si ma crucesc cu cata ushurintza minte "cutra" asta de PSD-ista Prim-Ministra Dancila care pe cat de proasta este pe atat de mincinoqsa....si Ministru Muncii, un al idiot acum cu toate ca PSD+ALDE sunt majoritari in Parlament dau vina acum pe Opozitzie...ca de aceea au si pierdut si vor pierde si-n viitor alegerile....pentru ca prostimea inclusiv pensionarii s-au invatzat cu minciunile si gogoritzele PSD-iste.... PSD-ismul are ideologia de baza pentru ei si neamurile lor....Nepotismul s'a ridicat la cer....Madam Rovana Plumb e Presedinta Organizatziei Judetzene PSD-iste Dambovitza....L-a pus pe fi-su Vicepreshedinte la aceiashi Organizatzie....si nu mai conduce Maseratti....conduce Ferari acum....Madam Dancila l-a angajat pe fi-su la Curtea de Conturi de-si face vacantzele cu nevasta-sa in Carraibe la Hotel 5 stele....Familia Buzatu, Baronul de Vaslui,el Presedinte C.J.Vaslui, nevasta-sa Senatoare pe viatza si fi'su de "competent" ce este e Secretar de Stat la Ministerul Dezvoltarii...NEPOTISMUL SI MINCIUNA....BAZA IDEOLOGIEI PARTIDULUI PSD-ist... .

19 iunie 2019 16:53

Sicterescu Da baih pensionistilor ! O sa ne-o luam ! Nici mai mult, nici mai putin , exact dupa cum - din idiotenie, tembelism, ascultand de altii (mai idioti ca noi !) ori din....spirit de turma, am votat in 26 Mai !!! Si ne-o meritam ! Cu...prisosinta ! Asa ca ..."sa asteptam" ce-o sa ne taie cu siguranta PNL , USR si PMP ! Sictir !!

19 iunie 2019 15:37

Marius Dragi pensionari luați PSD cu pâine.

19 iunie 2019 15:05

Socotitorul Ce v-am spu eu din 2017 de cand incepuse sa se discute legea pensiilor. zilnic potul TV Romania avea numai si numai program cu pensionarii si pensiile. In loc sa faca LEGEA dreapta, adica fiecare pensionar sa fie platit numai si numai dupa cat a contribuit ( ceea ce este bine stiut din punctajul total acumulat) ei au inceput cu minciuni si aceasta problema au lasat-o pentru 2022. Cine o fi atunci. Si majorarea substantiala (40%) s-a lasat tot pentru 2022. Pana atunci au ublat cu minciuni. Sa va mai explic odata MINCIUNILE cu care au defilat. Din ianuarie 2017, imediat dupa castigarea alegerilor, punctul de pensie trebuia sa fie conform legii 917,5 lei. Atata a fost. In iulie zic ei ca au marit PP cu 9%, la 1000 de lei. Nu-i adevarat pentru ca in primele 6 luni n-au fost marite pensiile la 1000 de lei, deci s-a marit PP cu 4,5% ( ponderat pe 6 luni) In 2018 ei zic c-au marit PP la 1100 deci cu 10%. Pai nu-i adevarat c-au marit numai din iulie. Deci ponderat asta vine 5%. In acest an se va mari PP (??) la 1265 lei din septembrie. Iar trag o minciuna. Zic ca se maresc cu 15%.Dar pe primele 8 luni nu s-a marit de loc . Prin urmare numai o TREIME din anul 2019 va fi marita pensia. Asta inseamna ca pe intreg anul vine tot 5%. Acum sa vedem cum au fost inflatia adica cu cat s-au scumpit produsele. In 2017 inflatia a fost 3,3%, in 2018 a fost 4,6% iar in 2019 pe primele luni a fost 4,4%. Acum comparati inflatia si cresterea pensiilor Pensionarii n-au simtit mai deloc acele cresteri. Iata de ce nu i-su putut prosti nici macar pe pensionari. Doar cei CU PENSII SPECILE AU avut cresteri Mari. Pentru prostime se pare caLEGEA MOARE!

19 iunie 2019 14:45

Viorel Gabor Pai banii din marirea pensiilor pentru pensionarii trebuie trazitatzi la Pensiile Speciale ale Primarilor....ca doar Primarii o ajuta pe Madam Dancila la viitoarele alegeri....Uite prostime pensionara ce ne-tzi blocat dezvoltarea tzarii si needucarea generatziilor tinere prin votarea repetata a PSD-ismului...Acum sa vedetzi realitatea si sa va fie invatzatura de minte !....

19 iunie 2019 14:32

Moarte Psd-ului Te uiti in pizda ma-ti de prosta cu atentie,,pleca o data ca ne am săturat de voi hoților, mincinosilor,penalilor Psd...plecati după pușcăriasul Dragnea la Rahova toți sa nu ii uitați si pe imputiti de postaci.

19 iunie 2019 14:21