Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

PSD a pierdut rușinos alegerile europarlamentare, dar și-a revenit din pumni și pune la cale strategia de blocare a președintelui Klaus Iohannis. Viorica Dăncilă speră să oprească degringolada în care intrase partidul după condamnarea lui Liviu Dragnea și a pus la cale strategia pentru scrutinul din toamnă.

Social democrații își caută cu înfrigurare un prezidențiabil, iar Viorica Dăncilă a devoalat planul care s-a pus la cale în Kiseleff, anunță CAPITAL. Candidatul PSD la alegerile prezidenţiale va fi stabilit după congresul partidului, a anunţat, marţi seară, Viorica Dăncilă, menţionând că partidul îşi propune să câştige aceste alegeri şi, de aceea, până la desemnarea persoanei care va reprezenta social-democraţii în cursa pentru Cotroceni vor fi efectuate mai multe sondaje de opinie.

Ea a menţionat că şi înainte de congres vor fi purtate discuţii pentru a se putea cunoaşte potenţialii candidaţi, precizând că PSD va face sondaje de opinie astfel încât să fie ales candidatul partidului cu cele mai multe şanse pentru a câştiga alegerile prezidenţiale, anunță GÂNDUL. „Noi vrem ca la sfârşitul lui iulie, începutul lui august, să avem deja candidatul la prezidenţiale”, a mai spus Viorica Dăncilă, în contextul în care a arătat că strângerea de semnături pentru susţinerea candidatului PSD la prezidenţiale va debuta pe 11 august.

„Nu putem să mergem cu un candidat care în sondaje nu are nicio şansă. Trebuie să mergem cu un candidat care, pe lângă susţinerea partidului, pe lângă susţinerea preşedintelui partidului, a primului ministru, efectiv să genereze un val de încredere. Acest lucru (stabilirea candidatului – n.r.) se va face prin mai multe sondaje. Vom introduce în sondaje atât colegele sau colegii de partid care vor să candideze la alegerile prezidenţiale, vom introduce şi candidaţi independenţi, vom vedea care este soluţia optimă, astfel încât să avem cele mai multe şanse”, a spus Viorica Dăncilă, citată de JURNALUL NAȚIONAL.

După victoria obținută la moțiunea de cenzură, PSD pare că se pregătește serios și de câștigarea alegerilor prezidențiale. Însă într-o postare pe pagina personală de Facebook, jurnalistul Mirel Curea prevede un scor foarte slab pentru PSD la următoarele alegeri, atrăgând atenția că premierul Dăncilă nu a înțeles lecția pe care a dat-o „securistul” Victor Ponta după evenimentele tragice de la Colectiv, anunță EVENIMENTUL ZILEI.

„Dacă pesediștii și fanii lor se bucură că nu a trecut moțiunea, se bucură prost, ca să nu zic ca proștii! Toți la un loc, pesediștii nu au înțeles ceea ce a înțeles un singur securist, Viorel Ponta, imediat după Colectiv. A demisionat, a venit Cioloș, a dat cu palma in rahat, a sărit în toate părție, iar pe chestia asta, PSD și ALDE au câștigat zdrobitor parlamentarele din anul următor.

Cu o Dăncilă care o arde pe față cu Sistemul - măcar Dragnea a mimat împotriveala convingător pentru ăia mai tâmpiței - la următoarele alegeri dacă obțin 15-17%, pesediștii trebuie sa facă chef.”, a scris Mirel Curea pe Facebook.

În mod surprinzător, deși a votat moțiunea de cenzură, fostul premier Victor Ponta cere acum ca  PSD, ALDE și Pro-România să aibă candidat comun în alegerile prezidențiale, anunță COTIDIANUL. Ponta a susținut marți seară, după ce moțiunea a picat, că ar susține un candidat comun împreună cu PSD și ALDE la prezidențiale. „Eu tot vreau în turul 2 să intre un candidat de centru-stânga. Eu tot cred că putem găsi un candidat, să nu fie nici de la PSD, pe care să îl susținem să ajungă în turul 2. Pro România și PSD și ALDE! Noi am venit și cu o propunere concretă și am zis să îl propunem pe Sorin Cîmpeanu.

PSD nu a zis niciodată nimic de rău de Sorin Cîmpeanu, ALDE nici atât. Are recunoaștere internațională, e un candidat foarte bun. Pe el îl propunem noi, poate aveți idei mai bune. Dar dacă mergem cu trei candidați (din partea stângii – nr.) sigur nu intră niciunul în turul 2”, a spus Victor Ponta, la B1TV.

Întrebat insistent în aceeași emisiune pe cine ar susține dintre Klaus Iohannis și candidatul USR, Ponta a refuzat să se pronunțe. Nu este însă clar dacă intențiile lui Ponta în acest sens sunt serioase, având în vedere că în aceeași emisiune spusese cu puțin timp înainte că în turul 2 vor ajunge Klaus Iohannis și candidatul USR.


Comentarii

Hienele PSD Multa...multa...Mu1e la PSD care prin OUG a dat alte PENSII SPECIALE si pentru primari, viceprimari si presedinti de CJ. La toti astia care le mana oile la usa sa-i voteze pe ei parlamentari, lupi imbracati in strai de oaie. Asa a inteles PSD sa se comporte dupa avertismentul Romanilor din 26 Mai. Tot Hotie si bataie de joc!!! Romanii nu uita, si la urmatoarele alegeri PSD o sa aibe soarta lui ALDEtariceanu! 4%.

27 iunie 2019 15:31

PSD IGNORA VOINTA POPORULUI DIN 26 MAI: II doare-n p-ula pe PSD de tara si de romani! Astazi, coalitia HOTILOR penali a dat OUG pentru a da PENSII SPECIALE si primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ..Pe 26 MAI la referendum TARA, POPORUL ROMAN a spus STOP FURTULUI DIN BANUL PUBLIC! Docila lui DRACnea, veorica a spus ca a inteles si respecta dorinta Romanilor! Bataie de joc!!! Nu a inteles nimic! Trebuie sa iesim masiv in strada si sa dam cu ei de pamant! N-au in cap decat cum sa fure mai mult si sa lase tara vraiste! Greva, miscari sindicale, orice, dar nu mai trebuie lasati in fruntea bucatelor ca astia fura tot!!

26 iunie 2019 0:02

PSD partid de HOTI II doare-n p-ula pe PSD de tara si de romani! Astazi, coalitia HOTILOR penali a dat OUG pentru a da PENSII SPECIALE si primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ..Pe 26 MAI la referendum TARA, POPORUL ROMAN a spus STOP FURTULUI DIN BANUL PUBLIC! Docila lui DRACnea, veorica a spus ca a inteles si respecta dorinta Romanilor! Bataie de joc!!! Nu a inteles nimic! Trebuie sa iesim masiv in strada si sa dam cu ei de pamant! N-au in cap decat cum sa fure mai mult si sa lase tara vraiste! Greva, miscari sindicale, orice, dar nu mai trebuie lasati in fruntea bucatelor ca astia fura tot!!

26 iunie 2019 0:02

PSD ipocrit si mincinos II doare-n p-ula pe PSD de tara si de romani! Astazi, coalitia HOTILOR penali a dat OUG pentru a da PENSII SPECIALE si primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ..Pe 26 MAI la referendum TARA, POPORUL ROMAN a spus STOP FURTULUI DIN BANUL PUBLIC! Docila lui DRACnea, veorica a spus ca a inteles si respecta dorinta Romanilor! Bataie de joc!!! Nu a inteles nimic! Trebuie sa iesim masiv in strada si sa dam cu ei de pamant! N-au in cap decat cum sa fure mai mult si sa lase tara vraiste! Greva, miscari sindicale, orice, dar nu mai trebuie lasati in fruntea bucatelor ca astia fura tot!!

26 iunie 2019 0:02

Ciuma rosie bolsevica Veorica paschi lati si Cur vopsit Tariceanu .gluma Romaniei!

20 iunie 2019 7:44

Mirel...@Iosif Stalin Ca tot ai semnat cu acest vestit personaj...Sti ca Stalin avea o teorie aplicata acum permanent de PSD-u...."Ca trebuie mereu creat un INAMIC pe spatele caruia sa pui nerealizarile si prostiile tale..."Asa a fost creat de PSD-ism Inamicul :Statu Paralel,Soros,Multinatzionalele,SRI-ul si SPP-ul,Masoneria,BNR-ul....si acum cu eshecul PSD-istilor din 26 Mai se "loveste cu manie proletara" in STS....Tehnic este un Calculator ce verifica prin cititoarele de Buletine de Identitate sa nu existe Vot Multiplu....Si atat...Sa nu mai fie "autocare de votantzi profesionisti" deplasandu-se din o localitate in alta.....ceea ce PSD-smul nu suporta....ca Dragnea lor punea si mortzii din cimitire sa voteze....ca de aceea a luat 2 ani cu suspendare la prima condamnare...Si mai faci o gresheala....sunt un "copil' de 62 de ani...

20 iunie 2019 5:33

v Cred ca fac o greseala guvernantii actuali ca nu demisioneaza si sa-i lase pe opozanti si Ghiolbanis sa-si arate "abilitatile" de conducere. Altfel la viitoarele alegeri probabil le vor pierde.

20 iunie 2019 0:06

Iosif Vissarionovici Stalin @Mirel Mă copile, tu ești retardat? Dacă tu ai fi securist din cadrul STS și ai număra soldățeii de plumb ai copilului tău la concursul „care copil are cei mai mulți soldăței” l-ai scoate pe fi-tu pe ultimul loc?! Ți-ar fi cumva rușine de privigetorile din Grădina Ghetsimani?! Hai, spune, ești cretin sau ipocrit?

19 iunie 2019 22:16

Mirel Cat de idiotzi ne cred PSD-istii si ALDE-istii cu postacii lor sa arunce vina pierderii alegerilor europarlamentare din 26 Mai pe fraudarea lor....cand domini totalitar Ministerul Afacerilor Interne, cand pui un Dragnist trup si suflet la conducerea Agentziei Electorale Permanente (de vroia cu doua saptamani inainte de ziua alegerilor sa modifice prin OUG regulile referendumului)... Tu PSD+ALDE-st esti ridicol sa clamezi ca au fost fraudate alegerile europarlamentare....si nu intzelegi fenomenul ca poporul roman nu te mai suporta...nu-tzi mai suporta minciunile, incompetentza generalizata, nepotismul, impostura....cand ai una ca Dancila Prim-Ministra si mai vrei s-o pui si-n fruntea partidului te tot miri ca pierzi alegerile....si'i mai scotzi pe ecranele televiziunilor pe Iordache,Nicolicea,Serban Nicolae,Codrin Stefanescu,Oprishan,Arsene....Esti perdant din start....

19 iunie 2019 19:22

PSD IGNORA VOINTA POPORULUI DIN 26 MAI: Adica, acum, dupa mesajul transmis PSD-ului de majoritatea Romanilor la referendumul din 26 Mai, ,,FARA OG SI PENSII SPECIALE” PSD care spune ca a inteles si va respecta dorinta Romanilor, NU A INTELES NIMIC! Si MINTE. PSD pregateste ACUM OUG sa le dea PENSII SPECIALE si alesilor locali, primarilor, viceprimarilor, presedinti de CJ, astia care le mana oile la usa alegerilor care urmeaza!??? Pai dac-ai p'asa atunci chiar ka o sa si-o ia ca la FLAMANZI, in 1907! Ajunge cu batjocura PSD-ista! FURA PSD banii romanilor de la buget, bani stransi cu atata truda din sute de impozite si taxe platiti de noi toti amarastenii si astia, PSD, ingrasa armata de votanti! Asta nu-i LEGE este HOTIE si JAF National care trebuie oprit.!!! PSD SE JOACA CU FOCUL!!!!!

19 iunie 2019 17:51

@Popescu Viorel Măi Veorică, îți urmăresc cu relativ interes postările. Scrii coerent, ai un sistem de referință și de idei destul de limpede, de previzibil și de convingător, până la un punct, pentru un anumit nivel de cititori. Cândva am avut prilejul să frecventez o bibliotecă centrală, nu a vechii Securități, ci una chiar mai completă, cu literatură psiho-sociologică, dar și cu lucrări privind tehnicile de agitație, propagandă și manipulare. Erau acolo (xeroxate din limbile de bază) mai toate titlurile fundamentale din patrimoniul mondial de profil. Nimic semnificativ din România. Existau însă lucrări românești care plagiau până și greșelile de citare! Acest nivel de plagiere (și superficialitate) s-a perpetuat și la Academia de Informații, unde, într-un fel sau altul, te-ai format și tu. Se simt, se văd și se aud mecanismele învățării mecanice, pe principiul bielă-manivelă, a aceste științe perfide a lumii moderne, care omoară umanitatea din om și îl întoarce la stadiul de animal. Să fii iubit și la pungă gros, deoarece Securitatea e o instituție cu bani mulți, mare parte din ei negri ca noaptea!

19 iunie 2019 17:38

STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. Daca PSD indrazneste ACUM sa dea OUG pentru a-i categorisii si pe primari, viceprimari, presedinti de CJ, cu PENSII SPECIALE atunci NOI toti trebuie sa dam ACUM cu ei de pamant! Iesim in strada, facem greve, GREVA GENERALA pentru ca asta inseamna FURT din banul public! Asta vrea sa faca PSD sa FURE din Bugetul tarii si sa bage-n buzunarele clientelei politice banii nostrii ai TUTUROR. NU SUNTEM DE ACOORD si VOM RIPOSTA!!! NU VA JUCATI CU FOCUL!

19 iunie 2019 17:05

Sorry, am scris mereu de bine despre doamna DĂNCILĂ, ... dar am sentimentul tot mai acut că o cheamă, de fapt, domnul DÂN(cu)CILĂ !!! Chiar nu se poate trăi în Românica dacă nu te afiliezi la una din haripile mutante ale SECURITĂȚII?! Înseamnă că în decembrie 89 au murit ca proștii peste 1500 de români, iar alte câteva mii s-au lăsat schilodiți cu drag sau doar răniți! Aud că și Iohannis, prin zburdalnica sa „primă doamna”, nu era deloc departe de rinichii Securității din Sibiu! Devine de se leagă, deorece și mătușa Merkel o vinit la timonă în Germania tot din șerpăria STASI !!! Numai proștii cu capul din beton armat nu vor, de fapt NU POT, să înțeleagă că neocomunismul/neomarxst-soroșist nu este nimic altceva decât forma reșapată a comunismului bolșevic marxist-leninist. De aici și greșeala impardonabilă a PSD-ului și a guvernului DÂN(cu)CILĂ de a-i lăsa pe securiști să numere votului după principiul lui Stalin, conform căruia „nu e important cine cu cine votează, ci CINE NUMĂRĂ VOTURILE”! Pe principiul ăsta a luat-o vechiul PNȚ în bot, în alegerile din 1946, de a dispărut din istorie! Văd ca aceeași ieșire „triumfală” i-o pregătesc securiștii și PSD-ului. În 1946, măcar electoratul țărănist era viu și a votat, votul său fiind doar furat. Acum tehnicile securiste de propagandă și manipulare amenință să atingă idiotizarea de masă a românilor, cea a tineretului fiind cvasiasigurată!

19 iunie 2019 17:01