Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Acordul Politic Național pentru consolidarea parcursului european al României, propus de Klaus Iohannis, va fi semnat mâine. O ceremonie publică va avea loc la Cotroceni, la ora 16.00, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.
La ceremonie participă președintele PNL, Ludovic Orban, președintele USR, Dan Barna, președintele PRO România, Victor Ponta și președintele PMP, Eugen Tomac.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că propune acest pact național după consultările avute cu partidele parlamentare, în urma referendumului pe justiție din 26 mai. Pactul se referă la transpunerea în legislație a rezultatelor referendumului, la revizuirea legilor justiției pentru a ține seama de recomandările Comisiei de la Veneția și ale Comisiei Europene.

Integral pe Digi24



Comentarii

Viorel A @Lute....Mie niciodata n-o sa-mi "crape capul de foame"...Am muncit atat de mult si atat de bine platit la viatza mea incat am rezerve sa traiesc eu si neamul meu doua vietzi de acum incolo....Cat de ce spun altzii ca PSD-ismul intruchipeaza stanga politica in Romania este fals....Au Clanul din varf printre cei mai mari bogatani din tzara...Si-au creat atatea privilegii si atat de multe si de mari venituri incat se ingrijesc doar pentru ei si neamurile (odraslele) lor....Basca faptul ca-s asa de dedulcitzi la Shpaga si Comision...Restul prostimii mamaligare, la cacat !....

13 iunie 2019 21:43

Lute Viorel A ; pana la alegeri o sa iti crape ficatii de foame javra !

13 iunie 2019 16:23

Marin Fa ceva concret, lasă pacturile care nu vor fi respectate. Daca până la alegeri nu faci ceva cu care să oprești hoția pesedista eu unu nu te vad bine in turul doi cu Barna.

13 iunie 2019 15:37

mircea tiganu-i chiama pa slugi sa vina da ziua lui cu plocoane,multe ciordeli,mangleli si cardeli.,doar Sasul nu este nici nemt nici german ci Nomad Saxon=tigan.Mai pa seara noaptea ca hotii or sa vina si Basescu,Vanghelie,Bogdan,.....si ceilalti magraoni acoperiti de intuneric in frunte cu Martoaga,dupa care vor face bilantu

13 iunie 2019 12:28

@Viorel A Viorele (si...Popescu ?), esti idiot amice ? PSD inseamna STANGA ! Care va exista indiferent de vointa vreunui...sas, exact atata timp cat vor exista muncitori platiti cu salariul minim pe economie, pensionari cu pensii minime, bugetari platiti prost si...asa mai departe !

13 iunie 2019 12:12

Viorel A Domnule Presedinte Iohannis, se sterge la cur PSD+ALDE cu Pactul matale....S-au sters ei la cur cu Referendumul pe Justitzie din 26 Mai unde 6,5 milioane de romani au zis DA si ca se opun coruptziei si hotziei...Tot ce ai semnat matale la Cotroceni inclusiv Legea de construire a autostrazii Moldoveo PSD+ALDE s-au cacat pe ele...Nu exista decat o shansa !....Ca la Alegerile din 2020 sa pulverizam la Lada de Gunoi PSD+ALDE...

13 iunie 2019 4:05

Contribuabil ONEST. Poat sa stea linistit DRACnea! Docila veorica merge mai departe cu ,, programul de guvernare" croit de DRACnea si valcov! Drept in gard cu tara dar, nici ca le pasa! Pregateste acum docila veorica o alta pomana electorala marca PSD: PENSII SPECIALE pentru primari, viceprimari, presedinti de CJ, adica toti astia din teritoriu care le mana oile la use sa-i voteze pe ei, lupi imbracati in strai de oaie! ! Asta-i adevaratul program de guvernare PSD: Bani cu duiumul la PSD si klika psd-ista...PENSII SPECIALE la toti PSD-istii si toate cozile lor de topor si ,TARA...Nici ca le pasa!

13 iunie 2019 0:15

IDEM: PSD ipocrit si mincinos PSD, după ce a încercat să boicoteze referendumul, acum încearcă să boicoteze implementarea referendumului. Se vede că PSD nu a înţeles încă lecţia dată la aceste alegeri, încă nu a înţeles că poporul este suveran şi, dacă a votat acest lucru, trebuie pus în practică.

12 iunie 2019 22:55

OM ONEST: Masca construita pe promisiuni si atent vopsita de televiziunile lui Voiculescu si Ghita s-a topit. In spatele ei se vede clar, dupa 30 de ani, hidosenia unui partid organizat ca un grup infractional, mizeria unor tradatori de tara speriati ca isi vor pierde puterea si libertatea si un sistem osificat de coruptie care distruge tara aceasta de zeci de ani. Au facut praf Romania, au indatorat-o pentru zeci de ani, au slabit puterea legii, au subminat presa libera, au tradat si vandut pe nimic resursele facand jocul rusilor. Raul facut acestei tari are nevoie de ani sa fie reparat.

12 iunie 2019 22:54

Alte PENSII SPECIALE pentru godacii PSD. Oameni buni, in timp ce noi batem campii cu articolele de doi bani coalitia HOTILOR penali PSD si ALDE, pregatesc OUG pentru a le face pensii speciale primarilor, viceprimarilor, presedinti de Cj..Cum asa! In loc sa opreasca OUG asa cum au promis, astia continua sa fure din banul public! Baga si mai mult mana in banii tarii sa-si ingrase godacii psd! Asa ceva Nu se poate, Nu trebuie lasati!!!

12 iunie 2019 22:51

PSD ipocrit si mincinos PSD, după ce a încercat să boicoteze referendumul, acum încearcă să boicoteze implementarea referendumului. Se vede că PSD nu a înţeles încă lecţia dată la aceste alegeri, încă nu a înţeles că poporul este suveran şi, dacă a votat acest lucru, trebuie pus în practică.

12 iunie 2019 22:50

Ecce Kurrupt Maine va fi servit la Masa Tăcerii cozonacul cu rahat altfel al lui Klaussfinkter Wurst Johannis. Ce fomiști participă.

12 iunie 2019 22:17

pedelistul ...liberal Timp de 4 ani si jumatate, sasalau`, daca nu "bagam in seama" uriasele cheltuieli facute cu naveta saptamanala (la nevasta !), pe ....Bucuresti-Sibiu, ori in nenumaratele vacante, concedii si (asa -zisele !) "deplasari internationale" in care n-a obtinut (si efectiv n-a facut !!!) absolut nimic pt Romania, incearca acu` sa se iuteasca ! Mai vrea un "pact" pe care sa se kce mustele in viitoarele arhive ....O "proba" a ceea ce se va intampla cu ..."pactu`" este chiar suprapunerea - impotriva avizului Comisiei de la Venetia, a clamatului referendumul pt justitie....!

12 iunie 2019 16:42

v Hopa, s-a trezit Ghiolbanis si-si continua campania electorala, deci nu este adevarat ca Merkeloaie a spus ca pe post de presedinte o sa fie Siegfrid Muresan. Mama ce "cuplu" o sa faca cei doi, iar Romania o sa vinda tot ce mai are inca, altora.

12 iunie 2019 16:27

mircea la ce mai trebuie si cui??fiindca PSD,PNL,PMP,PRO,USR,, au majoritatea fiecare ,pe fiecare i-i va vota Bozgorii,tigani si toti migrantii,doar pentru fiecare migrant au prevazut 2574deEURO.asa ca din adunatura,stransura**Cap da Bou**are multe majoritate.

12 iunie 2019 15:11

mircea la ce mai trebuie si cui??fiindca PSD,PNL,PMP,PRO,USR,, au majoritatea fiecare ,pe fiecare i-i va vota Bozgorii,tigani si toti migrantii,doar pentru fiecare migrant au prevazut 2574deEURO.asa ca din adunatura,stransura**Cap da Bou**are multe majoritate.

12 iunie 2019 15:11

mircea la ce mai trebuie si cui??fiindca PSD,PNL,PMP,PRO,USR,, au majoritatea fiecare ,pe fiecare i-i va vota Bozgorii,tigani si toti migrantii,doar pentru fiecare migrant au prevazut 2574deEURO.asa ca din adunatura,stransura**Cap da Bou**are multe majoritate.

12 iunie 2019 15:11

mircea la ce mai trebuie si cui??fiindca PSD,PNL,PMP,PRO,USR,, au majoritatea fiecare ,pe fiecare i-i va vota Bozgorii,tigani si toti migrantii,doar pentru fiecare migrant au prevazut 2574deEURO.asa ca din adunatura,stransura**Cap da Bou**are multe majoritate.

12 iunie 2019 15:11

mircea la ce mai trebuie si cui??fiindca PSD,PNL,PMP,PRO,USR,, au majoritatea fiecare ,pe fiecare i-i va vota Bozgorii,tigani si toti migrantii,doar pentru fiecare migrant au prevazut 2574deEURO.asa ca din adunatura,stransura**Cap da Bou**are multe majoritate.

12 iunie 2019 15:11