Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Partidul Național Liberal a depus, miercuri, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului, la Secretariatul general al Camerei Deputaților.

Potrivit Agerpres, moţiunea de cenzură împotriva Guvernului va fi citită miercuri, de la ora 15,00, în Parlament, urmând ca dezbaterea acesteia să aibă loc marţi, 18 iunie, a anunţat preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu. "Am picat de acord cu liderii de grup ca tot astăzi, la ora 15,00, să se citească moţiunea. Iar săptămâna viitoare, în ziua de marţi, după votul final, să fie votată şi moţiunea, să avem plen reunit. Am mai propus liderilor de grup, dacă tot facem plen reunit, să mergem şi pe componenţa comisiei validate de Biroul permanent reunit privind votul din diaspora, că până la sfârşitul sesiunii poate vom avea şi o lege votată", a spus Ciolacu.

Ludovic Orban, președintele liberalilor spune că negociază suţinerea pentru moţiune cu fiecare parlamentar din PSD şi ALDE în parte.

Un număr de 17 voturi le mai lipsesc pe hârtie, iar liderii PNL mizează pe suparatii din coalitia de guvernare.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, este convins că alianţa are suficiente voturi pentru ca moţiunea să nu fie una cu emotii.


Noi calcule ale PNL cu privire la moțiunea împotriva Guvernului


Moțiunea din Parlament nu stârnește foarte multe emoții în legătură cu rezultatul ei. Diferența semnificativă de voturi între Opoziție și Putere, determină Partidul Național Liberal să adopte o poziție strategică la nivel mediatic.

Potrivit unor calcule interne din cadrul Partidului Național Liberal, moţiunea de cenzură mai are nevoie de 17 voturi, însă oamenii lui Ludovic Orban au o strategie şi în caz că demersul eşuează.

Planul partidului constituie o strategie mediatică, pentru că dacă moțiunea va eșua, electoratul de dreapta va pune lucrul acesta pe seama Partidului Naționa Liberal.

În cadrul ședinței interne, liberalii vor să prezente public moțiunea drept moțiunea Opoziției Unite, și anume, moțiunea a PNL-USR-PMP.


Comentarii

Marius Își mai aduce cineva aminte sau îl mai au pe acasă pliantul PSD care eream sfătuiți să-l păstrăm? Hai să-l parcurgem punct cu punct sa vedem daca sa făcut ce scrie in el. JOS PSD.

13 iunie 2019 15:29

pedelistul ...liberal Nu va mai kakati pe voi baih pulifrici ! PSD &ALDE nu vor taia nimic ! Voi, labaralii, pupaciosi in curu` sasului, "pregatiti terenul" pt taieri ! Da`...numa` daca va iese pasienta ...!

13 iunie 2019 12:18

Sper ca stiti si sunteti pregatiti pentru vremurile grele de austeritate economica care vor veni cu disponibilizari masive in sectorul bugetar! Nimeni nu va avea curaj sa se atinga de salarii, ele vor ramane cat le-a facut PSD-ALDE dar se vor reduce masiv din posturi pe baza unei informatizari accelerate! Se va taia masiv din toate partile: bonuri de masa, vouchere de vacanta, tichete la bai, etc. Si asta o va face PSD-ALDE si vor continua ceilalti care vor veni, pentru ca s-a facut jaf national si prapad in bugetul statului! Oricine va veni nu va avea viata usoara dupa distrugerea care o lasa in urma PSD-ALDE!

13 iunie 2019 9:57

IDEM: STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. Daca PSD indrazneste ACUM sa dea OUG pentru a-i categorisii si pe primari, viceprimari, presedinti de CJ, cu PENSII SPECIALE atunci NOI toti trebuie sa dam ACUM cu ei de pamant! Iesim in strada, facem greve, GREVA GENERALA pentru ca asta inseamna FURT din banul public! Asta vrea sa faca PSD sa FURE din Bugetul tarii si sa bage-n buzunarele clientelei politice banii nostrii ai TUTUROR. NU SUNTEM DE ACOORD si VOM RIPOSTA!!! NU VA JUCATI CU FOCUL!

12 iunie 2019 23:00

IDEM: STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. Daca PSD indrazneste ACUM sa dea OUG pentru a-i categorisii si pe primari, viceprimari, presedinti de CJ, cu PENSII SPECIALE atunci NOI toti trebuie sa dam ACUM cu ei de pamant! Iesim in strada, facem greve, GREVA GENERALA pentru ca asta inseamna FURT din banul public! Asta vrea sa faca PSD sa FURE din Bugetul tarii si sa bage-n buzunarele clientelei politice banii nostrii ai TUTUROR. NU SUNTEM DE ACOORD si VOM RIPOSTA!!! NU VA JUCATI CU FOCUL!

12 iunie 2019 22:59

PSD partid de HOTI PSD, după ce a încercat să boicoteze referendumul, acum încearcă să boicoteze implementarea referendumului. Se vede că PSD nu a înţeles încă lecţia dată la aceste alegeri, încă nu a înţeles că poporul este suveran şi, dacă a votat acest lucru, trebuie pus în practică.

12 iunie 2019 22:58

PSD: Calaii Romaniei Masca construita pe promisiuni si atent vopsita de televiziunile lui Voiculescu si Ghita s-a topit. In spatele ei se vede clar, dupa 30 de ani, hidosenia unui partid organizat ca un grup infractional, mizeria unor tradatori de tara speriati ca isi vor pierde puterea si libertatea si un sistem osificat de coruptie care distruge tara aceasta de zeci de ani. Au facut praf Romania, au indatorat-o pentru zeci de ani, au slabit puterea legii, au subminat presa libera, au tradat si vandut pe nimic resursele facand jocul rusilor. Raul facut acestei tari are nevoie de ani sa fie reparat.

12 iunie 2019 22:57

mircea adica mai bine zis,,,Mortiunea de Stransura'''care nu are doctrina,nici program,nici idiologie.Ce bine le sta impreuna m lu TATARCAN si Bogdan condusi da Organ care tot ce a condus s-a rasturnat inclusiv otomobilu.Mare jale in vale la Trei Cocieni,plange **Cap da Bou**impreuna cu pizda larga

12 iunie 2019 14:12

mircea adica mai bine zis,,,Mortiunea de Stransura'''care nu are doctrina,nici program,nici idiologie.Ce bine le sta impreuna m lu TATARCAN si Bogdan condusi da Organ care tot ce a condus s-a rasturnat inclusiv otomobilu.Mare jale in vale la Trei Cocieni,plange **Cap da Bou**impreuna cu pizda larga

12 iunie 2019 14:12

STOP: PENSIILOR SPECIALE care este FURT din banul public. Daca PSD indrazneste ACUM sa dea OUG pentru a-i categorisii si pe primari, viceprimari, presedinti de CJ, cu PENSII SPECIALE atunci NOI toti trebuie sa dam ACUM cu ei de pamant! Iesim in strada, facem greve, GREVA GENERALA pentru ca asta inseamna FURT din banul public! Asta vrea sa faca PSD sa FURE din Bugetul tarii si sa bage-n buzunarele clientelei politice banii nostrii ai TUTUROR. NU SUNTEM DE ACOORD si VOM RIPOSTA!!! NU VA JUCATI CU FOCUL!

12 iunie 2019 13:39