Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri, în finala Cupei României, după egalul cu CFR Cluj, scor 2-2, din returul semifinalelor competiției K.O.

Astra Giurgiu a reușit să producă surpriza în Cupa României, după ce a trecut, în semifinale, de CFR Cluj, lidera Ligii I. Giurgiuvenii au luat o opțiune serioasă de calificare încă din tur, pentru că s-au impus în Gruia, scor 3-1. Miercuri, la Giurgiu, „alb-negrii” au remizat cu ardelenii, scor 2-2. Pentru gazde au marcat Mihai Butean (34) și Denis Alibec, din penalty, în minutul 37, oaspeții au punctat datorită lui Valentin Costache (42 și 66). Billel Omrani, atacantul CFR-ului, s-a ciocnit cu Erico da Silva, jucătorul giurgiuvenilor, în minutul 86. Fotbalistul ardelenilor a ieșit de pe teren, a primit îngrijiri medicale și a revenit. Însă, la scurt timp s-a întins pe gazon, acuzând amețeli. Omrani a fost transportat la spital, acolo unde medicii iau făcut un test cu computerul tomograf. El și-a revenit și este conștient.