Barcelona, Ajax, Tottenham şi Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor.
Tottenham s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după un meci extrem de spectaculos şi palpitant. S-au marcat cinci goluri în 21 de minute, iar Sterling a avut un gol anulat în mod discutabil în prelungiri, când o putea califica pe City în careul de aşi. Tottenahm va juca împotriva lui Ajax în penultimul act.
Liverpool a obţinut fără emoţii calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Trupa lui Klopp s-a impus cu 4-1 pe Dragao din Porto şi va juca împotriva Barcelonei în semifinalele competiţiei. Mane, Salah, Firmino şi Van Dijk au înscris pentru "cormorani", iar Militao a dat golul de onoare pentru "dragoni".
FC Porto - Liverpool 1-4 (Militao 68 / Mane 28, Salah 65, Van Dijk 84) (în tur 0-2)

FC Porto: Casillas - Militao, Pepe, Felipe, Telles - Pereira, Herrera - Brahimi, Corona, Otavio - Marega
Rezerve: Vana - Fernando, Costa, A. Pereira, M. Pereira, Soares, O. Torres
Liverpool: Allison - Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Fabinho, Milner - Mane, Origi, Salah
Rezerve: Mignolet - Gomez, Henderson, Shaqiri, Sturridge, Keita, Firmino
Minutul 90+4: Final de meci pe Dragao! Liverpool se califică în semifinale şi va juca împotriva Barcelonei.

Minutul 84: GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL LIVERPOOL! Van Dijk înscrie şi el! După un corner, Mane a deviat pe spate, în careu, iar Van Dijk a fost omul potrivit la locul potrivit şi a reluat, nemarcat, în plasa porţii lui Casillas.