Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

În sfîrșit, PSD-ul se mișcă mai deștept ! După doi ani de apariții televizate, în care a repetat pînă la exasperare liste de măsuri în favoarea susținătorilor săi, slavă Domnului, începe să joace și politic mai abil. Era de-a dreptul exasperant că în scandalul cu procurorul general, unul și același cu procurorul comunist Augustin Lazăr de la Aiud, PSD-ul s-a limitat numai la declarații. N-a organizat nici un miting de proporții (nu știu ce o fi pe la Craiova!?). Nu i-a chemat în preajma sa pe deținuții politici spre a cere împreună demisia lui Augustin Lazăr. N-a făcut mai nimic! A tot înghițit în sec, cum a tot făcut în ultima vreme. Și a tot încasat-o, răspunzînd neconvingător doar cu Programul său de guvernare, rezumat la măsuri, cifre și liniuțe.

Includerea a doi deținuți politici din anii comunismului în delegația de la Cotroceni mi se pare o idée politică genială, în raport cu situația sa ca partid născut din PCR. O delegație cu doi foști deținuți politici pentru a discuta despre referendum și Justiție și pentru a duce scandalul procurorului Lazăr la consultările organizate de Klaus Iohannis reprezintă o mișcare menită să le mai înmoaie portretul. Și un fel de turnesol pentru Klaus Iohannis. În primul rînd, prezența foștilor deținuți la consultări l-a pus pe Klaus Iohannis în situația de a alege. Fie îl debarcă pe Augustin Lazăr și își exprimă compasiunea pentru deținuții politici, fie se făcea că nu înțelege și considera scandalul Lazăr ca un fapt minor și orchestrat de dușmanii săi. Automat a lăsat să se înțeleagă că deținuții politici nu sunt victime ale lui Augustin Lazăr. Și cu asta i-a ignorat pe deținuți și a continuat acuzațiile dure la adresa PSD-ului.

Scandalul legat de trecutul torționar al procurorului general Augustin Lazăr s-a transformat într-un test descalificant pentru președinte. Reacția sa a devenit pentru oamenii mai în vîrstă o adevărată surpriză. Trec peste faptul că președintele așteaptă răspunsul Parlamentului la o scrisoare privitoare la referendum fără să fi izbutit să formuleze cele două întrebări. A continuat să folosească și aceste consultări pentru a promova ideea că PSD-ul reprezintă viitorul întunecat și periculos al României.

Integral pe Cotidianul



Comentarii

Gicu COTIDIANUL, ziarul manipularilor mincinoase a infractorilor de la PSD-ALDE.

13 aprilie 2019 15:59

PS ...schingiuit...

13 aprilie 2019 12:35

Va mai trebuie dovezi Mai boule de Nistorescu, Augustin lazar n-a fost tortionar. Tortionari au fost cei ce i-au sghingiut pe detinuti in inchisori Cum e cazul Visinescu sau Ficior, dar tu sigur ai fost unul care ai turnat la securitatea comunista. Acest "simbol al ziaristicii" acest "moralist al societatii romanesti" n-a fost in stare sa intre la facultate. A facut armata Securitate unde a fost racolat, tocmai pentru ca n-a reusit la facultate, desi a terminat liceul cu XI clase in 1965, iar la facultate a intrat abia in 1970. Este un fel de Tudorel Toader, dar mai batran. Dar sa revin. El este acuzat ca a fost TURNATOR al SECURITATII. Toti clujenii care au urmat cursurile unei facultati din UBB, in acea perioada, stiu asta. Pe Ioan BUDUCA, colegul lui de facultate si acum de ziar, il stii? Ia sa-l intrebi ce spunea cand mai tragea cate un cognac in barul de la Chisineul Cris, oras in care a fost profesor de limba romana pana in 1978. Dar pe Ion CRISTOIU, un ziarist cunoscut, il stii? Ia vezi ce zice despre Nistorescu : *"(.CN.) a scris într-o publicație a Securității de la Madrid, sub pseudonimul Bogdan Nisipoiu, articole comadandate și plătite de Direcția de Informații Externe a Securității" *"(.CN.) uită că Revoluția din decembrie 1989 l-a prins în misiune pe șantierele românești din Orientul Apropiat" https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/nistorescu-in-2009-n-am-fost-printre-cei-acoperiti-pe-afara-daca-scoate-cineva-o-dovada-e-in-ordine-911384 nu

13 aprilie 2019 12:33

George Marea tragedie a Romaniei anul ăsta este că PSD-ismul n-are candidat eligibil in alegerile prezidențiale....Dragnea, Infractorul Condamnat...acum și beteag....cel ce l-a supt juna blondină facînd adulter de cînd era însurat și pleca cu ea în Brazilia....saracuțu, de atîta supt i s-a ridicat pe maduva spinarii și l-a afectat la nervu șciatic....Oricum are 5 sau 6 % intenție de vot în sondaje....Așa că Iohannis va defila către al 2-lea mandat....Este inteligent, prezentabil, elegant, sănătos și sportman,nobil, cu o Prima Doamna cizeleta și loială,este cunoscator a mai multor limbi străine, agreat de mai marii lumii, se integreaza bine in forurile internaționale....Pe cînd Dragnea este pus la colț și huiduit și de ai lui socialiști europeni (Vezi ce s-a întîmplat la Madrid și acum cînd PES-ul a înghețat relațiile cu ei)....Nici măcar SUA nu i-a dat Viză.... ca la ultimul Borfaș....Păi ce, noi romanii avem nevoie de un Președinte ținut la colț și neagreat de cancelariile străine ???....Cu o Primă Doamnă curvuștină ce strică casele bărbaților aflați în criza de a doua vîrstă.....Să ne înjosescă pe noi romanii toți în lume și-n Europa !....Și așa ne cred toți hoții Europei....Vreți să fim considerați și proștii Europei ???....

13 aprilie 2019 8:40

Marius Ivanescu Distribui gratuit acadele (din zahar vopsit, n.m.) în forma de EURO-poolli pe batz (din lat. "bacilus", n.m.), cu "nucleul dur" din martzipan roz!

13 aprilie 2019 0:30

USR PLUS bulangii îti foote inprint ... copiii! Votati Barna-Ciolos, sugeti EURO-poolla si #REZISTATI! Suptul cregulat al EURO-poollii provoaca efecte halucinogene (e ca si cum ai trage "microdoze" pe EURO-rât ca sa iesiti în chilotzi la metrou, .n.m.) si ajungi (în tmp record, n.m.) sa crezi ca detinutii politici sunt infractori sa ca securistii ceausisti de teapa lu' Dacian Romanian Technocratzian Pizdosh sunt EURO-Sfintzi-Martiri!

13 aprilie 2019 0:27

Marius Ivanescu Fie EURO-poolla cât de rea, tot mai bine 'n gura mea!

13 aprilie 2019 0:01

Mizerabilul Cornel Nistorescu Va mai trebuie alta dovada? Culmea nesimtirii, un turnator recunoscut al securitatii comuniste, acest Nistorescu, intrat la facultatea de Filologie a Universitatii BB din Cluj-Napoca dupa ce-si satisfacuse stagiul militar la o unitate a securitatii, unde de altfel a si fost racolat, acest individ cu CINCI NEVESTE vine si da lectii de moralitate poporului ROMAN si in particular SOCIETATII TIMISOARA. Nu-i asa BUDUCA?. ( Buduca si Cristoiu il stiu bine pe acest TURNATOR) Voi, acei romani nemernici si turnatori ai fostei securitati comuniste ati furat idealurile REVOLUTIEI din TIMISOARA, ati pus mana pe putere, totodata erati prea MULTI impotriva PROCLAMATIEI DE LA TIMISOARA si in SPECIAL AL PUNCTULUI 8, asa ca 30 de ani v-ati lafait in functii BANOASE, ati FURAT POPORUL ROMAN- nu numai prin cel mai corupt partid PSD- ci v-ati infiltrat oameni si-n celelalte partide pe care de fapt ati dorit sa le DISTRUGETI. Primul a fost PNTCD, iar rezultatul se vede prea bine in acest individ numit .PAVELESCU. Evident ca nici PNL n-a scapat de aceste infiltrari Din fericire a rezistat, si inca rezista, evident nu asa cum ne-am fi dorit unii dintre romani ( cei de buna credinta). Adica ROMANII PATRIOTI si nu romanii PATRIHOTI cum ar trebui sa apara in sloganul partidului psd: PATRIHOTI IN EUROPA , Roamania merita mai mult! De la voi? Pe voi numai focul iadului va poate curata!!!

12 aprilie 2019 19:53

Ce zice o fosta nevasta ( a catea?) a acestui mizerabil securist CN? Cornel Nistorescu, unul dintre cei mai cunoscurti ziaristi de dupa Revolutie, conduce in prezent ziarul Cotidianul, in paginile caruia scrie in fiecare zi articole impotriva partidelor de opozitie si mai ales impotriva presedintelui Roamaniei. Iata ce spune fosta sotie (UNA dintre multele lui sotii) despre artcolele lui, in special despre cel intatitulat “Mizerabil, domnule presedinte. Mizerabil!”: “De când ne-am despărţit, n-am rostit nici măcar un cuvânt defavorabil la adresa fostului meu soţ, nici el la adresa mea...Ni s-a părut amândurora de prost gust să o facem, într-un spaţiu în care toată lumea îşi spală rufele în piaţa publică, dar, mai ales, nu am avut ce vorbe rele spune unul despre celălalt. Ne-am despărţit amiabil şi am păstrat legătura. O fac acum, contre coeur şi cu mare tristeţe. Pentru prima şi ultima oară! Dacă n-aş fi divorţat acum 17 ani de Cornel Nistorescu, aş fi divorţat acum! Mi-e ruşine pentru el! Mizerabil, Cornel! Mi-ze-ra-bil!”, a scris Monica Nistorescu.

12 aprilie 2019 19:49

De ce a devenit periculos Lazar? Explicatia e simpla, mai ales pentru cei care-si pun intrebari si vori un raspuns credibil- daca s-ar putea sa fie chiar adevarul. Imediat dupa ce au luat puterea psdistii lui Dragnea, nu ai lui Ponta, problema lor a fost sa scape de dosare. Hoti au fost si sunt in toate partidele, dar, pentru ca la guvernare au fost cel mai mult tip psdistii, este, probabilistic daca vrei, sa fi furat mai mult. Prin urmare, pericolul mare nu venea de la Procurorul General al Romaniei, ci de la DNA. De aceea, cand mergi la lupta ii ataci pe dusmani pe rand, asta stie orice strateg. Asa ca atacul a fost asupra LC Kovesi, si numai dupa ce au terminat-o s-au dat Augustin Lazar, pentru ca acesta era PG de putin timp si inca nu se aratase periculos. Evident ca nimeni nu l-a atacat pe lazar pentru ca nu avea niciun motiv, cu toate ca era in mare voga condamnarea lui Visinescu- care era un nimic la acea vreme sau condamnarea lui Ion Ficior . Cum iti inchiipui tu ca nu l-ar fi atacat atunci si pe Lazar? Nu aveau niciun motiv si nu aveau nici frica lui. Numai dupa ce dosarele Revolutiei, Dosarele Mineriadei si inclusiv a demonstartiei din 10 august 2018 au ajuns sa depinda de Procurorul General, abia atunci l-au "cauta" la acte pe Lazar. Nu-i simplu? Vezi numai ce destept era si Tudorel Toader!

12 aprilie 2019 19:43