Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Mai multă lume și-a exprimat indignarea că Iulius Filip nu a fost decorat de statul român. Decorația acordată de Polonia și entuziasmul cu care a fost primit la o aniversarea Sindicatului Solidaritatea ne-au provocat peste măsură. Mulți cititori și-au exprimat dezamăgirea și mînia.

Pe un asemenea fond, Mihai Gâdea și Adrian Ursu au lansat pe net o petiție prin care îi cer lui Klaus Iohannis să-l decoreze pe eroul anticomunist Iulius Filip.

Integral pe Cotidianul



Comentarii

#Aida Bologa Daca e sa fac o simpla sinteza (fara pretentii, bineinteles) ar iesi cam asa: Tatal lui Tariceanu ii turna pe romani la securitate. Securitatea il trimitea pe tata lui Dragnea sa-i incarce in dube pe bietii oameni. Iar clica politica a lui Iliescu le dadea ani grei de puscarie. Acum, toata aceasta adunatura mizerabila a politicii romanesti a decis ca Lazar este singurul cu bube-n cap, pt ca nu-i facea scapati pe toti condamnatii, inclusiv pe borfasii recidivisti care n-aveau nicio legatura cu politica de la acea vreme, in schimb ii fac Antenele astazi mari eroi nationali, pe banda rulanta! Lumea cu susu-n jos si incalecai pe-o șa.

12 aprilie 2019 15:23

Gicu COTIDIANUL este un ziar de propaganda PSD-ALDE, plin de minciuni si de pupincuristi PSD-ALDE

12 aprilie 2019 13:20

@11 aprilie 2019 20:19 Daca mai publici postarea mea, scrie macar atat: aceasta postare nu-mi apartine. Mi-a placut si o difuzez.

12 aprilie 2019 12:54

Parerea sotiei lui CN Cornel Nistorescu, unul dintre cei mai cunoscurti ziaristi de dupa Revolutie, conduce in prezent ziarul Cotidianul, in paginile caruia scrie in fiecare zi articole impotriva partidelor de opozitie si mai ales impotriva presedintelui Roamaniei. Iata ce spune fosta sotie (UNA dintre multele lui sotii) despre artcolele lui, in special despre cel intatitulat “Mizerabil, domnule presedinte. Mizerabil!”: “De când ne-am despărţit, n-am rostit nici măcar un cuvânt defavorabil la adresa fostului meu soţ, nici el la adresa mea...Ni s-a părut amândurora de prost gust să o facem, într-un spaţiu în care toată lumea îşi spală rufele în piaţa publică, dar, mai ales, nu am avut ce vorbe rele spune unul despre celălalt. Ne-am despărţit amiabil şi am păstrat legătura. O fac acum, contre coeur şi cu mare tristeţe. Pentru prima şi ultima oară! Dacă n-aş fi divorţat acum 17 ani de Cornel Nistorescu, aş fi divorţat acum! Mi-e ruşine pentru el! Mizerabil, Cornel! Mi-ze-ra-bil!”, a scris Monica Nistorescu.

12 aprilie 2019 12:41

@Fost prezervativ al unui membru PNȚCD "Adevăratele lui sentimente și convingeri s-au văzut după decembrie 89 și se văd și acum cu vârf și îndesat prin cele" 5 casatorii esuate. S-a luat la intrecere cu Tariceanu.

12 aprilie 2019 12:36

@11 aprilie 2019 23:00 Mai imbecilule, nimeni nu l-a acuzat ca si-a satisfacut stagiul militar la MAI. A ajuns acolo pentru ca n-a reusit la facultate, desi a terminat liceul cu XI clase in 1965, iar la facultate a intrat in 1970. Este un fel de Tudorel Toader, dar mai batran. Dar sa revin. El este acuzat ca a fost TURNATOR al SECURITATII. Toti clujenii care au urmat Univ BB stiu asta. Pe Ioan BUDUCA, colegul lui de facultate si acum de ziar, il stii? Ia sa-l intrebi ce spunea cand mai tragea cate un cognac in barul de la Chisineul Cris, oras in care a fost profesor pana in 1978. Dar pe Ion CRISTOIU, un ziarist cunoscut, il stii? Ia vezi ce zice despre Nistorescu : *"(.CN.) a scris într-o publicație a Securității de la Madrid, sub pseudonimul Bogdan Nisipoiu, articole comadandate și plătite de Direcția de Informații Externe a Securității" *"(.CN.) uită că Revoluția din decembrie 1989 l-a prins în misiune pe șantierele românești din Orientul Apropiat" https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/nistorescu-in-2009-n-am-fost-printre-cei-acoperiti-pe-afara-daca-scoate-cineva-o-dovada-e-in-ordine-911384

12 aprilie 2019 12:22

Fost prezervativ al unui membru PNȚCD E-heee, pe cât de bine le scrie și le zice, dacă Nistorescu era un turnător autentic, în mod sigur se lăfăia acum în fotoliul lui Helvig! Dacă Nistorescu era și torționar, precum Lazăr, care bubuie de prost ce e, îl proțăpeau băieții în fotoliul de la Cotroceni.!!! Cu ce o fi fost băiatul vinovat că, atunci când i-a venit sorocul să-și servească patria, a primit ordinul să se prezinte la o unitate a trupelor de securitate? Adevăratele lui sentimente și convingeri s-au văzut după decembrie 89 și se văd și acum cu vârf și îndesat,

11 aprilie 2019 23:00

Fost membru PNTCD Culmea nesimtirii, un turnator recunoscut al securitatii comuniste, acest Nistorescu, intrat la facultatea de Filologie a Universitatii BB din Cluj-Napoca dupa ce-si satisfacuse stagiul militar la o unitate a securitatii, unde de altfel a si fost racolat, acest individ cu CINCI NEVESTE vine si da lectii de moralitate poporului ROMAN si in particular SOCIETATII TIMISOARA. Nu-i asa BUDUCA?.Voi, acei romani nemernici si turnatori ai fostei securitati comuniste ati furat idealurile REVOLUTIEI din TIMISOARA, ati pus mana pe putere, totodata erati prea MULTI impotriva PROCLAMATIEI DE LA TIMISOARA si in SPECIAL AL PUNCTULUI 8, asa ca 30 de ani v-ati lafait in functii BANOASE, ati FURAT POPORUL ROMAN- nu numai prin cel mai corupt partid PSD- ci v-ati infiltrat oameni si-n celelalte partide pe care de fapt ati dorit sa le DISTRUGETI. Primul a fost PNTCD, iar rezultatul se vede prea bine in acest individ numit .PAVELESCU. Evident ca nici PNL n-a scapat de aceste infiltrari Din fericire a rezistat, si inca rezista, evident nu asa cum ne-am fi dorit unii dintre romani ( cei de buna credinta). Adica ROMANII PATRIOTI si nu romanii PATRIHOTI cum ar trebui sa apara in sloganul partidului psd: PATRIHOTI IN EUROPA , Roamania merita mai mult! De la voi? Pe voi numai focul iadului va poate curata!!!

11 aprilie 2019 20:19

Agentul F16 Spune-ne si noua ce-a facut Iulius Filip de merita decorat? Maine-poimaine vei vrea si tu o medalie pentru TURNATORIILE la SECURITATEA COMUNISTA in perioada studentiei? Spune-ne si noua cate neveste ai avut? L-ai intrecut pe Tariceanu?

11 aprilie 2019 19:31