Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

 ALDE european anunță că discută excluderea din rândurile sale a ALDE România, deoarece președintele partidului, Călin Popescu Tăriceanu, și-a încălcat, în mod repetat, promisiunile făcute în ultimele șase luni. Tocmai din vârful Parlamentului European vin amenințările pentru Tăriceanu.

Guy Verhofstadt, liderul grupului ALDE din Parlamentul European, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că este foarte probabil ca problema excluderii ALDE România din ALDE Europa să se regăsească pe agenda întâlnirii statutare a formaţiunii europene, din 28 iunie, în Elveţia. Prima oară a fost abordată tema exluderii partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu din ALDE Europa, în luna noiembrie a anului trecut, la Madrid, în urma unei scrisori formulate şi trimise preşedintelui grupului european ALDE, Hans van Baalen, de către Beate Meinl-Reisinger, lider al formaţiunii Forumul Liberal Noua Austrie (NEOS).

O discuţie în acest sens a avut loc apoi la Berlin, la începutul lunii februarie a acestui an, amintește GÂNDUL. Liderul grupului ALDE din Parlamentul European Guy Verhofstadt spunea, la începutul lunii ianuarie, că în cazul în care partidul condus de Călin Popescu Tăriceanu susţine aplicarea în totalitate a recomandărilor Comisiei de la Veneţia în privinţa legilor justiţiei şi ONG-urilor va avea „un loc binemeritat în interiorul familiei ALDE, dacă nu, nu”.

Călin Popescu Tăriceanu, liderul partidului ALDE România, i-a adresat o replică dură celui care reprezintă gruparea în Parlamentul European. Este vorba despre Guy Verhofstadt, liderul ALDE din PE. ADEVĂRUL anunță că ALDE România a lansat critici dure miercuri la adresa lui Guy Verhofstadt, liderul grupului ALDE din Parlamentul European, care a solicitat oficial excluderea partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu din familia europeană (ALDE european), potrivit unui punct de vedere remis presei.

„Atitudinea lui Guy Verhofstadt provoacă atât îngrijorare, cât şi tristeţe, însă mai presus de orice surprindere. Această solicitare a domnului Verhofstadt vine în contextul în care acesta a ignorat permanent realitatea din România, deşi a avut posibilitatea să fie informat de toate părţile, inclusiv de către autorităţile din România. Pentru domnul Verhofstadt statul de drept înseamnă doamna Kovesi şi problemele pe care aceasta le are în justiţie şi nimic mai mult”, se arată în comunicatul ALDE.

Pe de altă parte, amintește ROMÂNIA LIBERĂ, eurodeputatul ALDE Norica Nicolai a transmis, marţi pe Facebook, un mesaj lui Guy Verhofstadt, precum şi liderului grupului parlamentar al PPE, Manfred Weber, spunându-le acestora că s-a săturat de dublul lor standard şi de faptul că „şi permit să dea ordine sistemului de justiţie din România”. „Am un mesaj pentru Guy Verhofstadt şi Manfred Weber, politicieni pe care credeam că-i cunosc, care îşi permit să dea ordine sistemului de justiţie din România şi cer suspendarea legilor din ţara noastră doar pentru ca ei să-şi bifeze proiectul politic de a o pune pe Laura Codruţa Kovesi în fruntea EPPO”, a scris Norica Nicolai, marţi, pe Facebook.

Preşedintele PE, Antonio Tajani,a făcut miercuri o declaraţie de susţinere a Laurei Codruţa Kovesi, afirmând că va trimite o scrisoare autorităţilor române în care le va cere să nu pună obstacole la participarea acesteia la toate fazele procedurii de selecţie pentru postul de procuror şef european, amintește COTIDIANUL. Echipa Parlamentului European va avea, joi la Bruxelles, a treia rundă de negocieri cu reprezentanții Consiliului UE, pentru procurorul-șef european, funcție pentru care Codruța Kovesi candidează, după ce primele două întruniri s-au încheiat fără rezultat.

Totul în contextul în care prin vocea lui Antonio Tajani (PPE) Parlamentul European a anunțat că o susține, iar vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a anunțat că și de acolo există susținere. EVENIMENTUL ZILEI constată că și în țară lucrurile arată bine pentru fostul șef al DNA după ce justiția a decis ridicarea controlului judiciar impus de procurorii Secției Speciale pentru cercetarea magistraților.


Comentarii

agentul agenturilor Si Bilei, si Ion Pop pot sa-mi suga pula ! Le dau voie, de cate ori vor ei !

5 aprilie 2019 12:35

Romania merita mai mult! Decat nenorocitii astia de PZD-isti. Nimic mai adevarat. Sper din suflet ca sondajul alaturat sa contina cat mai mult adevar si sa vedem PZD-ul, ca si PNTCD-ul, la groapa de gunoi a istoriei. Dupa 30 de ani ar fi cazul sa scapam definitiv de comunism si de apucaturi de felul asta.

5 aprilie 2019 9:21

Ion Pop De-aia va zic eu ca atâta vreme cât stam linistiti în banca noastra, sugem EURO-poolla si nu facem nazuri, nu ni se poate întâmpla nimic rau, bashka ca demonstram ca suntem o populatzie si o popizdatzie model!

5 aprilie 2019 1:03

v Este grava atitudinea Europei dupa iesirea Angliei, dar nici cu "reprezentantii" ei nu mi- e rusine Cu astfel de conducatori UE prolifereaza scepticismul fata de UE.

4 aprilie 2019 22:44

ALDEtariceanu, caine de circ! Remorca, balamaua PSD-ului a ajuns ditamai partid libereal! Sta si da din coada langa masa psd-ului ca un caine flamand. Prinde osul din zbor cand i-l mai arunca din cand in cand psd-elul hotoman!

4 aprilie 2019 20:48

Urgent repusa in Legislatia Romaneasca Legea 18. Legea Ilicitului ART. 1 Poate fi supusa controlului, in conditiile prezentei legi, provenienta bunurilor oricarei persoane fizice, daca sint date sau indicii ca exista o vadita disproportie intre valoarea bunurilor acesteia si veniturile sale si nu se justifica dobindirea licita a bunurilor. ART. 2 Valoarea bunurilor a carei provenienta nu se justifica este supusa unui impozit de 80%. Prin justificarea provenientei bunurilor se intelege obligatia persoanei in cauza de a dovedi caracterul licit al mijloacelor folosite pentru dobindirea sau sporirea bunurilor. ART. 5 Daca rezulta date sau indicii ca intre valoarea bunurilor persoanei in cauza si veniturile acesteia exista vadita disproportie, comisia o citeaza si ii acorda un termen de cel mult 10 zile pentru a depune o declaratie cu privire la toate bunurile prevazute la art. 1 si la justificarea provenientei lor. …… ……….

4 aprilie 2019 20:41

Gicu Tariceanu este PSD-dist......,numai cu numele este la ALDE

4 aprilie 2019 19:43

@ALEXANDRU LAPUSNEANU Mai tembelule, sigur ca lumea nu-i multumita cu justitia. De ce? Pentru ca dupa Politie, Justitia este probabil cea mai corupta structura a statului roman. Urmeaza administratia, sanatatea, invatamantul fiind probabil printre ultimele. Tocmai de aceea s-a si creat DNA, ca sa nu poata interveni vechile structuri in musamalizarea unor cazuri de MARE CORUPTIE. Mai TEMBELULE, vrei sa spui ca Ghita, Puiu, Mazare , Udrea, Bica etc au fugit din tara de CINSTITI ce erau sau au fugit de frica???? DE frica DNA, pentru ca vechile structuri nu au facut nimic atata timp cat guvernele erau psdiste.Acesti hoti nu au atentat la SIGURANTA NATIONALA??? Esti un BOU!!!! In ROMANIA se incearca sa se ridice HOTIA la rang de VIRTUTE . Probabil si tu esti un HOT ( numele e bun) din moment ce gandesti cum scrii. O tara in care HOTII ( haiducii, lotrii etc) au fost facuti eroi, nici nu ai la ce sa te astepti

4 aprilie 2019 17:54

Romania merita mai mult! Nu PSD poate asta!!!!! Tariceanu este fiul vitreg al unui turnator la securitatea comunista pe nume Dan Amadeo Lazarescu. Ce naste din pisisca, soareci mananca. Tocmai el s-a gasit sa-l atace pe Procurorul general al Romaniei, Lazar. Sa nu mai vorbim si de faptul ca totul este o excrocherie si o minciuna ordnara.

4 aprilie 2019 17:41

ALEXANDRU LAPUSNEANU PARTEA a I a : Referitor refrendum : Inca o data se dovedeste ca cei care conduc efectiv destinele justitiei, manipuleaza si nu doresc sa abordeze situatia sistemului in esenta problemelor sale. Spunem „cei care conduc destinele” pentru ca prin puterea de numire a capilor justitiei este limpede ca ... conduci si manipulezi ju8stitia dupa bunul plac! Am observat zilele trecute ca un sondaj realizat RECENT, scotea in evidenta FAPTUL ca, peste 84% dintre CETATENII ROMANI DE RAND ADMIT CA IN JUSTITIE S-AU PRODUS SI SE PRODUC ABUZURI! Intrebarea este : cine a abuzat! Raspunsul este simplu : sectiile de elita, teritoriale si centrale, ale DNA! Cine sunt „actorii” acestora : „onea”, „portocala”, „man”, „deca”, „nistor”, „sevasitan”, si cum sor mai numi cei din „teritorialele” si „centralele” ... de elita! Toti acestia, este dovedit si probat de presa responsabila, AU FABRICAT DOSARE PENALE LA COMANDA GRUPULUI INFRACTIONAL SI MAFIOT CARE A PUS STAPANIRE PE JUSTITIA ROMANEASCA IN SCOPUL EPURARILOR POLITICE SI A ACAPARARII PUTERII ADMINISTRATIVE CENTRALE SI LOCALE PRIN DECIZIILE(a se citi dosare penale fabricate) PROCURORILOR sprijiniti de unii judecatori obedienti, aserviti si acoperiti, in baza protocoalelor nelegale(credem ca nimeni nu a uitat cum un inalt sef ICCJ clama sus si tare „functionarea parteneriatului” dintre ICCJ si PICCJ - DNA)! ESENTA ESTE : CARE SUNT ACUZATIILE FORMULATE IN ACESTE DOSARE PENALE FABRICATE?

4 aprilie 2019 17:31

ALEXANDRU LAPUSNEANU PARTEA a II a : Cu siguranta : CORUPTIA! Luati toate cazurile de achitare si dosare fabricate si veti constata ca toate au aceeasi acuzatie : CORUPTIA! Si atunci ne intrebam : CARE MAI ESTE ESENTA LUPTEI DUSA IMPOTRIVA GRUPARII DE TIP MAFIOT SI CRIMINAL CARE A PUS STAPANIRE PE JUSTITIA ROMANEASCA? CARE ESTE ESENTA LUPTEI PENTRU REDOBANDIREA SI RESPECTAREA DREPTURILOR SI LIBERTATILOR FUNDAMENTALE ALE OMULUI? DORITI ca, CHIAR DACA SE DOVEDESTE CU CERTITUDINE CA VIATA , FAMILIA SI DESTINUL ACESTOR PERSOANE HAITUITE, HARTUITE SI EPURATE, in baza unor acuzatii de coruptie, acestea sa ramana cu pecetea pusa de criminali? DORITI CU ORICE PRET CA, CRIMELE SAVARSITE SA RAMANA INGROPATE? CARE SUNT PRESUPUSELE FAPTE PENTRU CARE SRI A INTERCEPTAT CONVORBIRI SI COMUNICARI TELEFONICE NELEGAL, IN AFARA DE FAPTELE CARE SE INSCRIU IN SFERA LOR DE ACTIVITATE(cele de siguranta nationala), in baza „protocoalelor nelegale”? NU CUMVA : CORUPTIA? NU CREDETI SI NU REALIZATI ca ACESTE DEMERSURI MESCHINE, MANIPULATOARE URMARESC TOCMAI ca „PROTOCOALELE NELEGALE” INCHEIATE INTRE TOTI ACTORII PRINCIPALI DIN JUSTITIE SI SRI SA RAMANA IN CONTINUARE VALIDE, FUNCTIONALE? Chiar credeti ca toti ROMANII DE RAND SUNT PROSTI SI POT FI MANIPULATI? CURAT, MURDAR NENE IANCULE!

4 aprilie 2019 17:31

Sandu Pariez ca; daca ALDE este exclus, Tericeanu va infiinta un nou...partid, partid de dreapta, de stanga sau nationalist, nu conteaza, important este ca el Tericeanu sa fie la putere.

4 aprilie 2019 16:19