Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Regela Abdullah al II-lea al Iordaniei și-a anulat vizita programată în România, în contextul declarațiilor premierului Viorica Dăncilă privind mutarea ambasadei României la Ierusalim, anunță The Jordan Times.

Vizita Majestății Sale era programată să înceapă luni.

Acesta urma să se întâlnească, în prima zi a vizitei, cu președintele Klaus Iohannis. Totodată, pe agendă se mai aflau întâlniri cu reprezentanți ai Parlamentului.

Părțile ar fi trebui să semneze mai multe memorandumuri de cooperare, pe diverse domenii.

Viorica Dăncilă a anunţat că ambasada României din Israel va fi mutată de la Tel Aviv la Ierusalim.

Premierul a făcut afirmaţia duminică, la Conferinţa Comitetului Americano-Israelian pentru Politici Publice (AIPAC), care are loc în Statele Unite ale Americii, unde ea efectuează o vizită de câteva zile.

"Guvernul României a iniţiat un proces de evaluare a oportunităţii mutării Ambasadei României la Ierusalim. De aceea sunt încântată să anunţ astăzi, în faţa audienţei AIPAC, că după finalizarea analizei de către toţi actorii constituţionali implicaţi în procesul decizional din ţara mea şi în deplin consens, eu, ca prim-ministru al României, şi Guvernul pe care îl conduc vom muta ambasada României la Ierusalim, capitala Israelului", a declarat premirerul Viorica Dăncilă.

Ulterior, premierul a revenit asupra declarației, căreia i-a dat un alt sens:

„În discursul meu am vorbit despre mutarea Ambasadei la Ierusalim. Am formulat într-un mod corect. Am spus că trebuie să îndeplinim toți pașii constituționali. De aceea, cred că declarația președintelui, vorbind despre ignoranță și despre faptul că nu se știu pașii de către premierul României, nu a făcut decât să mă dezamăgească. Eu am avut o abordare corectă și am luat în calcul faptul că Constituția trebuie respectată. Că opinia mea este că trebuie să facem acest pas, asta e altceva. Dar este o opinie personală. Important e să respectăm Constituția României”.


Comentarii

Ecce Kurrupt Sug pula gratuit membrilor psd.

27 martie 2019 10:51

Kuminecaturile Bucilor Gemene, sodomitul de serviciu al PSD mircea, dai bine din găoază, combați bine. Când îți înfig o vizită anală?

26 martie 2019 15:04

PSD: cum sa mărim alocațiile copiilor? avem 170.000 de pensii speciale Profa, sunt, cu moderatie, pro statul Israel. Dancila a anuntat un consens la AIPAC, o analiza care chipurile este deja incheiată. Ori Liviu Dragnea spune ca abia acum analizeaza aspectele pro si contra mutarii. Dancila nu tine cont de pozitia UE, de interesele economice ale României în relație cu cele 22 de tari arabe. In discursul ei scris a confundat capitalele, ju stia de Camp David, etc. Relatii bune cu Israel da, politica imbecila marca PSDancilă, nu!

26 martie 2019 12:06

PSD: cum sa mărim alocațiile copiilor? avem 170.000 de pensii speciale Profa, sunt, cu moderatie, pro statul Israel. Dancila a anuntat un consens la AIPAC, o analiza care chipurile este deja incheiată. Ori Liviu Dragnea spune ca abia acum analizeaza aspectele pro si contra mutarii. Dancila nu tine cont de pozitia UE, de interesele economice ale României în relație cu cele 22 de tari arabe. In discursul ei scris a confundat capitalele, ju stia de Camp David, etc. Relatii bune cu Israel da, politica imbecila marca PSDancilă, nu!

26 martie 2019 12:06

mircea acu sa vezi dracia dracului ,fiindca ,,,Cap de Bou'''o sa haleasca pa saturate meniul pregratit da cei dela protocol,apoi o sa doarma o saptamana.Gloaba dracului ,se crede .....dar e un prostovan,de cand este lumea si pamantul capitala Israielului este Ierusalumul,cine poate sa se impotriveasca Evreimii???Ai lasane Gloabo,mergi ,ia-ti Martoaga si te du la pascut,vezi sa nu uiti da antrenorul da Penis

26 martie 2019 11:09

mircea acu sa vezi dracia dracului ,fiindca ,,,Cap de Bou'''o sa haleasca pa saturate meniul pregratit da cei dela protocol,apoi o sa doarma o saptamana.Gloaba dracului ,se crede .....dar e un prostovan,de cand este lumea si pamantul capitala Israielului este Ierusalumul,cine poate sa se impotriveasca Evreimii???Ai lasane Gloabo,mergi ,ia-ti Martoaga si te du la pascut,vezi sa nu uiti da antrenorul da Penis

26 martie 2019 11:09

mircea acu sa vezi dracia dracului ,fiindca ,,,Cap de Bou'''o sa haleasca pa saturate meniul pregratit da cei dela protocol,apoi o sa doarma o saptamana.Gloaba dracului ,se crede .....dar e un prostovan,de cand este lumea si pamantul capitala Israielului este Ierusalumul,cine poate sa se impotriveasca Evreimii???Ai lasane Gloabo,mergi ,ia-ti Martoaga si te du la pascut,vezi sa nu uiti da antrenorul da Penis

26 martie 2019 11:09

mircea acu sa vezi dracia dracului ,fiindca ,,,Cap de Bou'''o sa haleasca pa saturate meniul pregratit da cei dela protocol,apoi o sa doarma o saptamana.Gloaba dracului ,se crede .....dar e un prostovan,de cand este lumea si pamantul capitala Israielului este Ierusalumul,cine poate sa se impotriveasca Evreimii???Ai lasane Gloabo,mergi ,ia-ti Martoaga si te du la pascut,vezi sa nu uiti da antrenorul da Penis

26 martie 2019 11:09

Victor @v Domnule, eu personal mă împiedic de comentariile tale...vrînd-nevrînd....Îți respect partizanatul dar....faci și multe erori din neștiință și cultură....Uite, referitor la Iordania află că este piața cea mai mare de vînzare a oilor și berbecuților romanesti....Și cum unul din Eroii dumitale PSD-iști, Ministrul Agriculturii Daea are o inițiativă de Promovare a Oii romanesti....S-a dus pulii de suflet si această promovare....ciobanii vor sta cu ochi-n soare după cumpărători....Și ați putea să-ți dau multe exemple că Madam Dăncilă cu Dragnea ei cu tot au făcut o GREȘEALĂ ISTORICĂ CU MARI ȘI PROFUNDE REPERCUSIUNI PENTRU ROMANIA !!!....Și dacă noi poporul roman nu vedem și nu-i împidicăm înseamnă că de proști mămăligari ce suntem ne merităm soarta......

26 martie 2019 9:42

PROFA Cetatenii romani de origine evrei, au contribuit neincetat de-a lungul Istoriei Romaniei, la progresul culturii : Mihail Zamfirescu, I. Peltz, pictorul Brauner cu fratele acestuia, folcloristul Brauner, al stiintei si matematicii: Moisil, profesorii de matematica de la Liceele Sf. Sava si Ghe. Lazar, al medicinei: dr.Elias, au sustinut Finantele cu Bancile ...in timp ce, despre musulmani si islamisti - in Romania si exterior, nimic bun nu putem spune, decat ca, in prezent ei sunt initiatorii crimelor impotriva civilior din Tarile unde islamistii s-au instalat. Argumente, NU injuraturi, la adresa demersului cu Ambasada la Ierusalim.

26 martie 2019 7:02

Omar Haysam, mândru că sunt român psd-ist Fut la kur PSD!

26 martie 2019 1:09

v Nu stiam de ce sint atit de necajit. Acuma imi dau sema ca nu mai vine regele Iordaniei care facea niste "afaceri foarte banoase" pt noi. Musulmanii au dovedit in timp ca sint "de caracter", ca au tehnologie de ultima ora. Din cauza asta au "invadat" Europa si asculta de sharia, imami etc.

25 martie 2019 23:43

Veorica Păduchi-Lați Dăncilă O vreau in anus. Avum!

25 martie 2019 22:42

Veorica, docila lu DRACnea, ne scoate din UE prin asa declaratii iresponsabile: UE si executivul european spune, referindu-se la declaraţiile Vioricăi Dăncilă, că „nu comentează comentarii“ şi aminteşte faptul că, în ceea ce priveşte Ierusalimul, poziţia Uniunii Europene, din care România face parte, rămâne neschimbată şi ea susţine soluţia celor două state, Israel şi Palestina, ambele cu capitala la Ierusalim.

25 martie 2019 19:07

PSD cumpara influenta Bai proasta satului, veorica, docila lu dracnea, pai ati avut voi lucrul asta in programul de guvernare!? Mai terminati cu pensiile speciale, indemnizatii speciale, cu toate specializarile.. ca nu le dati de la voi! Bugetul nu este al PSD-ului si-a lui dracnea sa-si cumpere el influenta de la israelieni si americani ca aia sa inchida ochii la toate bazaconiile pe care le face PSD numai si numai ca dracnea sa scape de puscarie!

25 martie 2019 19:06

Moldovean_roman Daca un ministru ar fi facut asta pe vremea lui Ceausescu ( ma indoiesc ca ar fi avut curajul) era numit tradator de tara si judecat in consecinta. Jidanului de la 25 martie 2019 13:35 ii spun ca romanii n-au nimic cu islamistii, dar ce cu evreii au ceva? De numerus clausus ai auzit, jidane? Nu ai auzit tu, dar nici boii care se dau bine cu "jidanii" n-au auzit. In anii 1920-1941 evreii erau majoritari în aproape toate orașele și târgurile din Moldova. Credeti ca erau muncitori? Ei, lasa-ti-o balta. Erau negustori, bancheri, judecatori, avocati, medici, farmacisti. Nu intamplator Miscarea Legionara a aparut tocmia la Iasi. Nu intamplator acolo au fost rafuieli cu evreii. Numerus clausus voia limitarea studentilor evrei. La Facultatea de Farmacie din Iasi in acea perioada erau 83% studenti evrei. Mai exact in anul 1924/1925 din 514 studenti 422 erau evrei si numai 92 erau romani, polonezi sau rusi. Asa-i ca am convetuit bine cu evreii? Pai cu islamistii n-am convetuit deloc pentru ca turcii, care erau islamisti, veneau in Romania doar dupa bir, eventual si niste fete frumoase, iar pe la inceputuri si pentru "copiii de suflet" (ieniceri). Mai mergeti si in p***a mamii voastre de tradatori de tara, caci numai romani nu sunteti. Culmea neobrazarii sa-i pacaleasca pe romani cu sloganul NOI SUNTEM SINGURUL PARTID DE ROMANI!!!!

25 martie 2019 18:50

Ecce Kurrupt, militant PSD Nu vrem spitale si nici valută, ci pe Dragnea să ne fută! P.S. Am auzit că o are mare...

25 martie 2019 16:22

Pute De cate ori s-a dovedit ca prostia nu doare dar manjeste !!Idiotii au cuvantul !!

25 martie 2019 14:28

TOT NOI Jordania - nimic bun economic sau uman sau politic n-a dat Romaniei, decat, poate, niste frumoase romance maritate ca a 2-a, a 3-a, a 4-a nevasta, cu slinosi "bogati" bigoti si tirani cu femeile. Hai, lasati-ne cu islamistii, Romania nu are o traditie de convietuire cu islamistii, dar, cu evreii DA, am mers la gradinita, la scoala, la facultate, in servicii, ne-am casatorit cu romani de origine evrei.

25 martie 2019 13:35

Vasile Gheorghe E o vorba romaneasca...GURA BATE CURU !...Cand in cap in loc de creer ai cacat....asa se intampla de pui incompetente si prosti (si daca mai sunt si hoti) sa conduca o natie...Fereasca Dumnezeu de Intifada in Romania prin Statiile de metrou, autobuze si trenuri....De ce poporul roman sa sufere?...Sa sufere cei ce decid idiotenii in interes personal si de grup....Dragi teroristi palestinieni (sau arabi de pretutindeni) cautati-va tintele printre idiotii ce au decis aceasta idiotenie impotriva ONU si UE, a Presedintelui Romaniei si fara a intreba poporul sa mute ambasada in Isdrael de la Tel Aviv la Ierusalim....Adresa este B-du Kiseleff Nr.10 in Bucuresti....Si vedeti ca odrasla Madamei Prim-Ministre are post bine platit la Curtea de Conturi....gasiti adresa pe Google....