Naţionala de fotbal a României a debutat cu stângul în preliminariile EURO 2020, după ce a fost învinsă de Suedia cu scorul de 2-1 (2-0), în Grupa F, sâmbătă seara, pe Friends Arena din Solna.

Suedia s-a impus prin golurile marcate de Robin Quaison (33) şi Viktor Claesson (40), în timp ce pentru tricolori a înscris Claudiu Keşeru (58).

România a făcut o primă repriză slabă şi a încasat două goluri, după erori mari de apărare, dar jucătorii antrenaţi de Cosmin Contra au evoluat mai bine după pauză, au reuşit să înscrie şi au fost destul de aproape de egalare.

Scandinavii au controlat jocul în prima parte, dar primele oportunităţi au aparţinut echipei noastre, Chipciu trimiţând primul şut pe poartă în min. 15, cu stângul de la 18 metri. Răzvan Marin (28) a expediat un şut de la 20 de metri, dar balonul a fost prins de portar. Stanciu a executat o lovitură liberă de la 27 de metri (32), dar balonul a trecut pe pe lângă ţintă.